Andy.k, fue, 2006 grafts, 9/12/2015

piros75

Well-Known Member
εμένα μου φαίνεται σούπερ το αποτέλεσμά του Αντυ. Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και για μένα. Το τι "φυλακίζεται" σε μια φωτογραφία δεν έχει καμία σχέση με το ζωντανό όπου το κεφάλι και ο φωτισμός μεταβάλλονται διαρκώς και άρα πάντα είναι καλύτερα τα πράγματα. Το λέω και από προσωπική εμπειρία, αφού το αποτέλεσμά μου κανονικά είναι πολύ καλύτερο από τις φωτογραφίες στις ίδιες συνθήκες (φωτο vs live).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
που το κεφάλι και ο φωτισμός μεταβάλλονται διαρκώς

Στο live η απόσταση και η κίνηση βελτιώνουν την κατάσταση αφού οι μικρο αδυναμίες δεν είναι εμφανείς για μεγάλο χρονικό διάστημα υπό την ίδια γωνία και συνήθως η παρατήρηση γίνεται σε μέγαλυτερες αποστάσεις από αυτές των φώτο. Αυτά βέβαια όταν έχει επιτευχθεί μια καλή πυκνότητα, γιατί αλλιώς δεν...
 

Tsek

Well-Known Member
Αυτό έχω καταλάβει και εγώ. Μετά τη μμ μου, μπορώ να καταλάβω κάποιον που ανεβάζει φωτογραφία και ενώ βλέπω κενά ,διαβάζω πως στην πράξη φαίνεται καλύτερος. Όντως ισχύει!!
 

nikosssss

Active Member
Andy στο Crown ποσα grafts μπηκαν?? Δε φοβήθηκες την επέμβαση εκεί για shockloss?? Είχες την ίδια αραίωση περίπου με μένα εκεί, αλλά εγώ το φοβάμαι και μετά απο παρότρυνση πολλών παιδιών εδώ μεσα δεν έχω κάνει τίποτα...
Αρχίζω και βλέπω όμως όλο και περισσότερες πυκνώσεις σε σημεία με αραίωση και οχι τελείως άδειες που δεν παρουσιάζουν πρόβλημα shockloss και αρχίζω να το σκέφτομαι!!

Συγχαρητήρια και για το αποτέλεσμα. για μένα άψογος!!
 

andy.k

Active member
Στο crown μπηκαν περιπου 400gts αν θυμαμαι καλα, και αλλα 200 μεταξυ crown και κροταφων. Δλδ συνολικα σε αυτη τη " λουριδα" περιπου 5χ8 cm μπηκαν 600gts ητοι περιπου 15 gts/cm2. Στο πισω crown ισως να μπηκαν 20gts/cm2 και οσο πηγαινε προς τα εμπρος η πυκνοτητα τοποθετησης επεφτε. Αντιστοιχα επεφτε και ο λογος τριχων/gt στα μοσχευματα που τοποθετηθηκαν εκει απο πισω προς τα εμπρος. Γενικα μεσος λογος στα 600gts ηταν περιπου 3,2-3,5 τριχες/gt...Δλδ μιλαμε για συνολικα περιπου 2000τριχες...οχι λιγα πραγματα δλδ...ωστοσο δεν εχω δει και την τρελη διαφορα...ειναι δυσκολο το crown και "αδηφαγο". Και ειναι οντως πολυ επικινδυνο για shock loss. Απλα σε εμενα ισως δε συνεβη μεγαλο shock loss γιατι ναι μεν μπηκαν πολλες τριχες, αλλα οχι πολλα gts, αρα λιγοτερα τρυπηματα και κατ επεκταση μικροτερες πιθανοτητες τραυματισμου. Επισης ισως βοηθαει εκει πισω και η συνεχης χρηση μινοξ που κανω. Παντως μια βελτιωση υπαρχει, αλλα σε καμια περιπτωση παρομοια με αυτη στο εμπρος τμημα...
 

nikosssss

Active Member
Ναι πιστεύω οτι το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαν να παρθούν μόνο πολύτριχα απο την δότρια για τις μεταμοσχεύσεις στο crown. Θα ήταν το ιδανικό, ιδικά για πύκνωση όπου δε θες πολλά grafts αλλά πολλές τρίχες.
Είναι εφικτό κάτι τέτοιο?? Δηλαδή να αποκλειστούν μονότριχα, δίτριχα απο την εξαγωγή??
Και επίσης πια θεωρείτε η καλύτερη τεχνική για μή τραυματισμό των ήδη μαμά μαλλιών??
 

andy.k

Active member
Φίλοι μου χρόνια πολλά σε όλους. Διαβάζω τακτικά τις εξελίξεις στο forum χωρίς να συμμετέχω, ωστοσο επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό για να λάβω την πολύτιμη γνώμη σας. Ως γνωστό σε κάποιους κ όπως μαρτυρά και ο τίτλος του thread έκανα πριν 3,5 χρόνια περιπου μεταμόσχευση στην ahc, από την οποία έμεινα πολύ ευχαριστημένος σε ότι αφορά τη φυτρωση, λιγότερο σε ότι αφορά την ομοιογένεια κ μάλλον δυσαρεστημένος σε ότι αφορά το προεγχειριτικο πλάνο κ τη διαχείριση της δοτριας(η οποία παρόλα αυτά ευτυχώς έχει πολύ καλή εικόνα). Εξαρχής κ εκτιμωντας γενεαλογικά το πιθανό μου patern , όσο αυτό είναι εφικτό, ήξερα ότι θα χρειαστεί να επέμβω εκ νέου, όχι τόσο για να κάνω πύκνωση στο τότε αποκτηθεν αποτελεσμα (που αφενός ήταν καλό, αφετέρου σε σκληρές συνθήκες φανέρωνε αδυναμιες) αλλά λόγω πιθανής εξέλιξης της AA, καθόσον όπως προείπα παρότι είμαι πλέον 42+ δεν θεώρησα κ ούτε ακόμα θεωρώ ότι έχει ολοκληρωθεί η απώλεια τριχων. Εγώ προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου μελλοντικό(πότε μη γίνω) norwood 5Α. Θα ποσταρω κάποιες φωτό να δείξω την κατάσταση σήμερα. Κάποτε κάποιος μου είχε πει ότι όταν ξανακάνεις μμ να πας στο ίδιο μαγαζί, αφού πέτυχε...οκ αυτό μάλλον δε θα το κάνω διότι συνειδητοποίω πόσο σημαντική είναι η δοτριά, πόσα μελλοντικά μοσχεύματα μπορείς να γλιτώσεις αν γινει manual εξαγωγή αντί motor κ πολλά άλλα. Με την πρώτη μμ κέρδισα μια καλή σχεδίαση στη hairline και μια βάση για μελλοντικη προσθήκη (επιβίωσαν τα μοσχεύματα, ακόμα βασιλεύουν) αλλά σε θέματα πυκνότητας κ κυρίως ομοιογένειας δε με έχει πείσει καμία ελληνική κλινική. Έχοντας δει κ κάποια αποτελέσματα από παιδιά εδώ στο forum κ στο site της κλινικής, τείνω οταν επέμβω να πάω κ να τα σκάσω δυστυχώς στον εχθρό (asmed)...Διότι κατά εμε δίνει φυσικό αποτέλεσμα δυνατές πυκνοτητες κ εκπληκτική ομοιογενεια...το οποίο κατά εμε είναι το κύριο ζητουμενο. Το κακο είναι ότι ο erdogan είναι πολύ επιθετικός, ενώ εγώ όχι...με τις φωτό που έστειλα μου είπε για 5000 μοσχεύματα, για όλο το κεφάλι,τα οποία δεν είναι ότι δε χωράνε, αλλά θα ξετιναξει ο τύπος τη δοτρια θεωρώ. Ok, αν τα βάλει σε όλη τη nw 5A περιοχή, δε θα πάνε χαμένα, αλλά μου φαίνονται κ πολλά μοσχεύματα κ πολλά χρήματα φυσικά 12500. Επισης ήμουν εξαρχής του πλάνου 3μμ αν απαιτηθεί σε βάθος 10ετιας...και αν υπάρχουν 500-1000 gts καβατζα για μετά τα 50 αν χρειαστεί κανένα μπάλωμα...θεωρώ πολύ επιθετικό να τα δώσω όλα τώρα...βέβαια ο τυπάς μπορεί να βάλει 5000 μοσχεύματα αλλά να έχει εξάγει 3000-3500(ιδίως αν έχω χαρακτηριστικά δοτριας όπως την πρώτη φορα-που το αποκλείω αλλα μακάρι)...σε αυτή την περίπτωση θα πληρώσω πολλά θα μπουν λιγότερες τρίχες αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει καβατζα...δε θα γίνει τώρα αυτό πάντως...στην καλύτερη περίπτωση μετά το καλοκαίρι προς Χριστούγεννα, αν και εφόσον....οι 2 μεσαίες φωτό είναι στεγνές. Η πρώτη κ η τελευταία βρεγμένη. Να σημειώσω ότι δεν είμαι φανατικος των πολύ μεγάλων πυκνοτήτων με τη μια, θεωρώ πιο safe την σταδιακή βελτίωση/επέμβαση αναλόγως εξέλιξης της ΑΑ όπου κ όσο απαιτείται. Κάθε άποψη ευπροσδεκτη.
 

Συνημμένα

  • IMG_20190430_202307.jpg
    IMG_20190430_202307.jpg
    168.5 KB · Προβολές: 416
  • IMG_20190501_143512.jpg
    IMG_20190501_143512.jpg
    319.8 KB · Προβολές: 404
  • IMG_20190430_202421.jpg
    IMG_20190430_202421.jpg
    788.2 KB · Προβολές: 403
  • IMG_20190430_201951.jpg
    IMG_20190430_201951.jpg
    467.6 KB · Προβολές: 419

nikosssss

Active Member
Πολύ καλό το σκεπτικό. Αναρωτιέμαι όμως με τέτοιου τύπου αραίωση αν είναι επιτρεπτό να μπεις για δεύτερη μμ. Δεν ξέρω αν έχει προχωρήσει τόσο η επιστήμη την μεταμόσχευσης, γιατί και και εγώ μπαίνω στο forum αραιά και που, αλλά παλαιότερα που παρακολουθούσα ποιο εντατικά, τέτοια περιστατικά τα αποτρέπαν απο μμ λόγω πυκνότητας των ήδη υπαρχουσών μαλλιών.
Κάτι αντίστοιχο με τον Erdo είχα αντιμετωπίσει και εγώ παλιότερα, όταν όλα τα παιδιά απο δω μέσα μου λέγαν οτι δεν είμαι ιδανικός υποψήφιος σε καμία περίπτωση με την κατάσταση που είχα, και μετά απο συνομιλία με Erdo μου ανέφερε για 2500 grafts. Έχει όντως την ικανότητα ο γιατρός να μπει σε τέτοιοες περιοχές με τόσο μαλλί και να μη δημιουργηθεί πρόβλημα?
Επίσης σου ανέφερε τίποτα για φίνα και οτι αν δεν πάρεις δεν μπορεί να σε αναλάβει?
Αν παρόλα αυτά, σχολιαστεί απο τα παιδιά οτι δεν υπάρχει θέμα να προβείς σε μμ με την τωρινή κατάστασή σου, θα αρχίσω να σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να το προχωρήσω καθώς είμαι περίπου στην ίδια φάση με σένα, ίσως και λίγο χειρότερα ειδικα crown.
 

koumparos

Well-Known Member
Κάνε μια συντηρητική Κράουν και θα είσαι κομπλέ.Εαν μας έλεγες ότι έχεις σκοπό να παίρνεις εφόρου ζωής φίνα και μετά ντουντα θα σου έλεγα πήγαινε επιθετικά.Εισαι και 42 μια χαρά Μάλι έχεις.
 

andy.k

Active member
Koumparos, μόνο μινοξιδιλη βάζω μια φορά τη μέρα κ κάποιες φορές ίσως και καθόλου. Θα προτιμούσα να τη σταματήσω κ αυτή γτ καταντά βαρετό κ ίσως κ ανούσιο όπως το κάνω πλεον, αλλά με τρομάζει ελαφρώς η ιδέα στο τι θα γίνει αν την κοψω κ τελείως. Φίνα η κάτι πιο hard δε παίζει να πάρω. Γι αυτό είπα παραπάνω ότι με θεωρώ 5Α, γτ απλά κάποια στιγμή ίσως τα κοψω όλα εντελώς κ οδεύσω προς τα εκεί...νομίζω πριν πάρει κανείς απόφαση για πολλά gts, πρέπει να αποφασίσει αν θα συνεχίσει η όχι οποιαδήποτε αγωγή...και αν αποφασίσει να ξεκόψει, να περιμένει πρώτα κανένα χρόνο να δει πως κ θα εξελιχθεί κ μετά να κινηθει...πάντως δε ξέρω κατά πόσο υπάρχει κίνδυνος ιδίως μπροστα για πύκνωση, αφού κυρίως έχουν μείνει μεταμοσχευμενα gts. Και στην middle zone η πυκνότητα δεν είναι πολύ μεγαλη...είναι τώρα αυτή πυκνότητα για να μη μπορεί να μπει ανάμεσα ο erdogan???έχω δει πολύ πιο extreme results με διάχυτη αραιωση όπου με 2000-2500 gts τουμπανιαζε όλο το κεφάλι. Το οποίο σημαινει ότι,εφόσον εμένα μου λέει 5000 και σε εκεινους έβαλε 2500, εκεινα ήταν πολύ πιο πυκνά κεφάλια προ μμ...anyway. K εγώ αρχικά σκεφτόμουν να βάλω περί τα 2000...γύρω στα 800 πίσω κ αλλά 1000-1200 middle k front zone...μια επεμβαση στο crown δλδ κ ένα boostαρισμα middle κ front δεδομένου ότι υπήρχε κάποια εξέλιξη της ΑΑ το διάστημα που μεσολάβησε...και θα μείνουν πιστεύω κ grafts για άλλη μια καλή μμ...ο κύριος λόγος που κοιτάω για erdogan και οχι Ελλάδα ειναι επειδή εδώ δεν έχω δει ούτε από ahc ούτε από dhi ένα σοβαρό αποτέλεσμα vertex κ επίσης η ahc θα πρεπει να με πείσει επιπλεον κ σχετικά με τη διαχείριση της δοτριάς. Κατά τα αλλα θεωρώ πως πύκνωση μπροστά στο βαθμο που θέλω εγώ θα μπορούσαν να κανουν επιτυχώς και οι 2 ,ιδίωςη ahc ...επίσης θεωρώ τον erdogan καλύτερο με πιο δυνατά αποτέλεσματα από hdc, όπου αλλωστε αν πας με Μάρα η διαφορά είναι ελαχιστη αναλογικά με το συνολικό ποσο(στα 3000gts είναι 7500€ κ γύρω στα 600€ λιγότερο στην hdc)...επιπλέον η hdc ρίχνει μπόλικα gts σε κεφάλια σα το δικό μου, οπότε αφενός ανεβαίνει το κόστος πολύ αφεταιρου παίζει να συμβει κανένα σοκ λος...γενικά τον erdogan τον θεωρώ πολύ safe απ' όσα έχω δει κ διαβασει...ίσως επιπέδου εφαμιλου lorenzo, αλλά οικονομικότερο στα λίγα gts...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μια παρέμβαση μόνο όσο αφορά την τιμή. Ναι με τον Μαρα καλά υπολόγισες 600 ευρώ πιο κάτω αλλά για Τουρκία υπολόγισε Αεροπορικό,διαμονή και ταξί επιπλέον στην τιμή + του spliting που κάνει φτάνοντας έτσι τα 3 ευρώ το grafts. (έχει ανοίξει και σχετικό νήμα γιαυτό.
Καλώς ήρθες και πάλι Anty και καλή συνέχεια!!!
 

Tsek

Well-Known Member
Στην θέση σου θα περιμένα αλλα 2 χρόνια -το λιγοτερο- με τοπικ για να ξεκαθαρίσει το τοπίο.
Δεν αξίζει να μπεις αυτή τη στιγμή.
Δες το και πιό έξυπνα, .. οσο περνάνε τα χρόνια οι κλινικές εξελίσσονται σε αποτέλεσματα και ρίχνουν τιμές.
Αυτό πάντως που λες για ομοιογένεια δεν το φοβάμαι ιδιαίτερα γιατί δεν έχεις δύσκολα σημεία συνδέσης (π.χ κροταφους με Α ζωνη) .
 

andy.k

Active member
Jhon ολα είναι μέσα αυτά που είπες πλέον στον Τουρκο...αεροπορικό έως 300€ για επίσκεψη από Ευρωπη, μεταφορά από κ προς δωματια διαμονής και διαμονή με διατροφή.Κοινως...δε πληρώνεις τπτ άλλο παρά μόνο 2,5€/gt...για το splitting συμφωνώ μαζί σου είναι σε κάποιο βαθμό "unfair"...αλλά εκτός του ότι δίνει αισθητικά πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και ομοιογενεια από το να βάζεις πχ 6τριχα ...εάν μετά το splitting προκύπτει πχ λόγος τριχων/gt 2 + ..μόνο χαρούμενος μπορείς να είσαι που έχεις καλή δοτρια...οκ ίσως θα μπορούσε να το κάνει σε μικρότερο βαθμό...
 

andy.k

Active member
Tsek, το ψάχνω σιγά σιγά, δεν με έχει πιάσει καμια κάψα μεγάλη...οκ ακόμα κρατάει το μαλλακι. Δε φαίνομαι και καραφλος τελειως...Τοπικ δε βάζω...γενικά δε μου αρέσουν τα καμουφλάζ...το μόνο καμουφλάζ είναι να αφήσω λίγο μακρύτερο το μαλλί στα μπροστα να κάνουν παιχνίδι κ να δίνουν illusion, αλλά στο crown αν το κάνεις αυτό ίσα ίσα που αναδεικνύεται το προβλημα περισσότερο, γτ μαυρίζει όλη η γύρω υγείης περιοχή κ σε συνδιασμό με τη φορά των τριχών εκεί,τ αδύναμο σημείο υπερτονίζεται...μόνο με τοπικ όπως λες κ εσύ γίνεται δουλεια, αλλά δε το χω, να φαίνομαι τη μια με μαλλιά κ την άλλη χωρίς. Εγώ θα περιμένω εννοείται δεν υπάρχει βιασυνη, αλλά και οι γιατροί μεγαλώνουν ε! Δε θα είναι για πάντα "πιστόλια"!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Jhon ολα είναι μέσα αυτά που είπες πλέον στον Τουρκο...αεροπορικό έως 300€ για επίσκεψη από Ευρωπη, μεταφορά από κ προς δωματια διαμονής και διαμονή με διατροφή.Κοινως...δε πληρώνεις τπτ άλλο παρά μόνο 2,5€/gt...για το splitting συμφωνώ μαζί σου είναι σε κάποιο βαθμό "unfair"...αλλά εκτός του ότι δίνει αισθητικά πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και ομοιογενεια από το να βάζεις πχ 6τριχα ...εάν μετά το splitting προκύπτει πχ λόγος τριχων/gt 2 + ..μόνο χαρούμενος μπορείς να είσαι που έχεις καλή δοτρια...οκ ίσως θα μπορούσε να το κάνει σε μικρότερο βαθμό...

Πολύ ωραία,αυτό δεν το ήξερα ότι τα περιλαμβάνει.
 

Tsek

Well-Known Member
Tsek, το ψάχνω σιγά σιγά, δεν με έχει πιάσει καμια κάψα μεγάλη...οκ ακόμα κρατάει το μαλλακι. Δε φαίνομαι και καραφλος τελειως...Τοπικ δε βάζω...γενικά δε μου αρέσουν τα καμουφλάζ...το μόνο καμουφλάζ είναι να αφήσω λίγο μακρύτερο το μαλλί στα μπροστα να κάνουν παιχνίδι κ να δίνουν illusion, αλλά στο crown αν το κάνεις αυτό ίσα ίσα που αναδεικνύεται το προβλημα περισσότερο, γτ μαυρίζει όλη η γύρω υγείης περιοχή κ σε συνδιασμό με τη φορά των τριχών εκεί,τ αδύναμο σημείο υπερτονίζεται...μόνο με τοπικ όπως λες κ εσύ γίνεται δουλεια, αλλά δε το χω, να φαίνομαι τη μια με μαλλιά κ την άλλη χωρίς. Εγώ θα περιμένω εννοείται δεν υπάρχει βιασυνη, αλλά και οι γιατροί μεγαλώνουν ε! Δε θα είναι για πάντα "πιστόλια"!
Είναι πολύ πιο απλό απο όσο φαντάζεσαι στην χρήση το τοπικ.
Άνετα κάθεται και 2 μέρες με το μαλλί που έχεις και μπαίνει σε 1 λεπτό.
 
  • Like
Reactions: tol

dimitris50423

Well-Known Member
Καλως ηρθες και παλι Andy. Και εγω πιστευω οτι πρεπει να περιμενεις λιγο ακομα. Παραμενεις σε πολυ καλη κατασταση και ισως η επομενη μμ να ειναι και τελευταια.
Ο Τουρκος που σου προτεινε 5000 μοσχευματα τραγικος. Παπατζες πουλαει. Εχει και τη δικαιολογια οτι διαχωριζει μοσχευματα και το παιζει οπως θελει.
 

andy.k

Active member
Τις θεραπείες δεν τις σταματάμε ποτέ αγαπητέ αντυ.Νομιζω αυτό είναι το σωστό.

Συμφωνώ μαζι σου, και για αυτό κ δε την κόβω τελείως. Απότην άλλη ομως δε την χρησιμοποιω κ όπως προτείνεται στις οδηγίες σε καμία περιπτωση. Μια φορά τη μέρα- και χάνω κ μέρες αρκετες. Δλδ 5 βραδια τη βδομάδα συνηθως...κάπως έτσι. Άσε που για να κάνει δουλεια πρέπει θεωρώ(ίσως να κάνω κ λάθος) να έχεις κοντό μαλλί ώστε να φτάσει στο δέρμα η ουσία κ να διεγείρει την κυκλοφορια. Οταν το μαλλί είναι μακρύ, από το 1ml της δόσης, τα 2/3 μένουν στα μαλλιά, δε φτάνουν δέρμα ποτε. Πάντως εφόσον δεν έχει δημιουργήσει καποια ορατή παρενέργεια και εφόσον δε μπορώ να ξέρω αν έχει η όχι αποτέλεσμα(η μόνη ένδειξη ότι ίσως δούλεψε είναι ότι μετά τη μμ δε πέσανε όλα τα μοσχεύματα κ η φυτρωση ήρθε νωρίς), θα τη βαζω έστω σποραδικα παρόλο που το θεωρώ τεράστια αβαρεια, ώστε αν κάτι έχει διατηρηθεί από αυτό να συνεχίσει να διατηρειται.
 
Μπλουζα