Anar,fue,2752 grafts,5-6/12/2016 (2η μεταμοεχευση)

ANAR

Well-Known Member
Έκλεισα 8 μήνες
Τα ξύρισα όλα γιατί καπέλο λόγο ηλίου και μαλλί δεν παλεύοταν καθόλου.
Η αλήθεια είναι ότι με ενοχλει και το άδειο κροουν όποτε ξουρα μέχρι την 3η μεταμοσχευση.

IMG_0392.JPG IMG_0380.JPG IMG_0393.JPG IMG_0394.JPG

IMG_0396.JPG
 

Συνημμένα

  • IMG_0396.JPG
    IMG_0396.JPG
    2.8 MB · Προβολές: 586

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Eltherion

Member
Έκλεισα 8 μήνες
Τα ξύρισα όλα γιατί καπέλο λόγο ηλίου και μαλλί δεν παλεύοταν καθόλου.
Η αλήθεια είναι ότι με ενοχλει και το άδειο κροουν όποτε ξουρα μέχρι την 3η μεταμοσχευση.

Προβολή συνημμένου 15002 Προβολή συνημμένου 14998 Προβολή συνημμένου 14999 Προβολή συνημμένου 15000

Προβολή συνημμένου 15003
το κακο ρε γαμωτο ειναι οτι τερμα κοντα τα white dots κανουν μπαμ!!!τουλ στις φωτο που παντα δειχνουν το κατι παραπανω,δεν ξερω πως ειναι σε εξωτερικες συνθηκες...
 

felaini

Active Member
Κανουν Μπαμ τα white dots..!!!! ..Παντως γεμισε πανω το κεφαλι σου μαλλια απο οτι ησουν αρχικα..!!
 

ANAR

Well-Known Member
Τα πήρα με την κουρεύτηκη μηχανή στην ποιο μικρή σκάλα,ποιο κοντά δεν γινόταν.
Ήθελα να δω και εγώ αλλά και τα μέλη πως είναι η δότρια μετά από δυο μεταμοσχεύσεις .
Πιστεύω ότι με τον κατάλληλο χειρισμό της δοτριας στην 3η μεταμοσχευση δεν θα κάνουν τόσο μπαμ.
Τώρα έχουμε πάρει περίπου 5500 μοσχεύματα και όταν ολοκληρωθεί και η 3η μεταμοσχευση θα έχουμε πάρει 8000+
Δύσκολο να μην έπιρεαστει έστω και λίγο η δότρια αν και έτσι ξυρισμένα δεν πρόκειται να τα ξαναπάρω.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι μόνο white dots. Το μεγαλύτερο θέμα προέρχεται (για αυτό και φαίνεται τόσο πολύ) γιατί δεν έγινε συμμετρικό harvesting. Όταν αποψιλώσεις εντελώς μια περιοχή από graft και δίπλα της υπάρχουν άλλες χωρίς να έχεις πάρει κανένα (ή πολύ λίγα) το contrast είναι πολύ μέγαλο. Εδώ είναι κακό το patern εξαγωγής.
 
  • Like
Reactions: Zob

koumparos

Well-Known Member
Το κραουν θα χρειαστει την υπολοιπη δοτρια και επισης ενα αγγιγμα στο forelock θα ηταν απαραιτητο για ολοκληρωση.
 

aeratos28

Just aeratos
Για τεταρτη απο που θα παρει ρε φιλε? Ποιο υπολοιπο δοτριας?αφου με την τριτη θα εχει παρει 8000grafts..ηδη εξωφρενικο νουμερο..αν παρει body grafts ναι..παντως νομιζω με την τριτη επεμβαση θα εχει ξεπερασει κατα πολυ τα ορια της δοτριας λογο των οσων ειπε ηδη ο cvial..δεν ξερω πως θα ειναι οπτικα η δοτρια του μετα..
Anar αφου μπηκες στο χορο θα χορεψεις μεχρι τελους.Θα κανεις και μια τεταρτη ριχνωντας το υπολοιπο της δοτριας α.β ζωνη και ειμαι σιγουρος οτι τοτε θα μιλαμε για ενα δευτερο θαυμα μετα τον cvial.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταρχήν να πω ότι ο Anar είναι μια δύσκολη περίπτωση λόγω λόγου και πάχους τρίχας. Το αποτέλεσμα που θέλει θα το πάρει γιατί έχει κάνει πάνω από τη μισή διαδρομή με επιτυχία.

Όμως το τίμημα θα είναι ποτέ πια κοντό μαλλί κάτι που ενδεχόμενα μπορεί να το είχε γλυτώσει αν είχε γίνει καλύτερη διατήρηση δότριας. Και μιλάω για το pattern εξαγωγής ενδεχομένως σε συνδυασμό με το punch που χρησιμοποιήθηκε (εχώ ακούσει για punch 1mm σε HDC αλλά δεν είμαι και σίγουρος). Νομίζω ότι αυτή η διαχείριση δότριας είναι από τις κακές της εταιρίας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω θα εκανα ενα τελικο αγγιγμα πισω απο hairline στο forelock.Θα προτιμουσα λιγο αραιοτερο κραουν και εαν τελικα δεν ημουν ευχαριστημενος θα το υποστηριζα με μοσχευματα απο μουσια.Θα ακολουθουσα τη συνταγη του cvial ο οποιος δικαιωθηκε απολυτα για την επιλογη να υποστηριξει μπροστινες ζωνες και οχι πισω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Δεν εχει καμια σχεση η περιπτωση του cvial .. Ο cvial δεν ειχε αδειο σημειο πισω κανενα..χωρις να βαλει crown καθολου,μονο με αυτα που εβαλε μπροστα ισσοροπησε τα παντα..μικρη αραιωση ειχε πισω..ετσι μπορουσε να κανει το πλανο αυτο..ο anar λογο το οτι ειναι εντελως αδειος πισω ,θα πρεπει πλεον να επιγκεντρωθει αποκλειστικα πισω,ωστε να ομογενοποιηθει πληρως η εικονα του..αλλιως θα κανει μεγαλη αντιθεση με τα μπροστα και δεν θα δειχνει ωραιο και φυσικο..μια χαρα ειναι μπροστα..πισω να δουλεψει τωρα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα συμφωνήσω ότι το πλάνο της 3ης είναι να ομογενοποιηθεί το crown με τα μπροστά. Εκεί έχει τελειώσει ο σκοπός της μμ. Πυκνό μαλλί είναι πολύ δύσκολο να έχει, δεν βοηθάει η τρίχα ούτε έχει τα graft. Καλύτερα αραιό και ομοιογενές. Τη μόνη ζώνη που μπορείς να "ρίξεις" έναντι των άλλων είναι η C αυτό πρακτικά έκανα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Σωστα..εσυ μπορουσες και καλα εκανες και "εριξες" την c..πρεπει να σε ψαξει καποιος για να δει την διαφορά της c με τα υπολοιπα τα μπροστινά.αρα σωστο το πλανο..με τα δικα σου χαρακτηριστικα ομως..εδω εχουμε αλλα δεδομενα εντελως..δεν μπορει να το κανει ο anar αυτο..δεν εχει grafts να κανει ουτε πυκνωση μπροστα + οτι και η τριχα και ο λογος των grafts δεν μπορει να βοηθησει σε αυτο και οριακα πιστευω θα καμουφλαρει το crown..θελει μεγαλο λογο πισω που δυστυχως δεν εχει..αρα οποια ακομη απωλεια προσθεσει σε αυτο,δηλαδη να μειωσει τα grafts που ειναι για crown κανοντας πυκνωση μπροστα σε forelock κτλ θα κανει πιο δυσκολο το εργο της ομογενοποιησης που ειπαμε..πολυ καλη η συνταγη λοιπον του cvial,αλλα για το κεφαλι του cvial..οχι για το κεφαλι του anar
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάθε κεφάλι είναι διαφορετικό με άλλα δεδομένα. Ο Anar δεν βοηθείται από τα χαρακτηριστικά του και το crown δεν θα είναι και τόσο εύκολη υπόθεση. Σε κάθε νέα μμ ο λόγος πέφτει...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Ετσι ακριβως..με τα δεδομενα του ο anar να κανει αυτο που εχει σχεδιασει..μια τριτη στο crown και τελος..θα ειναι πολυ καλο ολο το αποτελεσμα του
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω εχω αλλο σκεπτικο και θα εκτελουσα αλλο πλανο.Θα ρωταγα πριν το τριτο χειρουργειο τι δοτρια εχω.Απο το νουμερο που θα ακουγα θα αφαιρουσα 500 μοσχευματα και θα τα εριχνα σε ολλη την α ζωνη κυριως forelock και τα 500 θα τα αναπληρωνα απο γενια που μια χαρα blending θα εκαναν στο κραουν.
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω δεν συγκρινα τις περιπτωσεις cvial και αναρ.Επικροτησα την επιλογη cvial να επικεντρωθει με τις μπροστινες ζωνες αποφαση που θα επαιρνα και εγω εαν ημουν στη θεση του cvial η ακομα και του αναρ με το πλανο που εγραψα ποιο πανω.
 

aeratos28

Just aeratos
Με αυτο το σκεπτικο,μπορει και οτι δοτρια εχει να την ριξει παλι α+β ζωνη ,αλλα 2500 grafts δηλαδη και να βγαλει απο γενια ,στηθος ,τετρακεφαλους,βουβωνικη χωρα κτλ και να τα ριξει στο crown..μιλαμε για 5 μεταμοσχευσεις τοτε και η 5 προβληματικη..με πιθανον κατω απο 60% φυτρωση,το οποιο σημαινει αλλο ενα παρομοιο χειρουργειο ιδιας εξαγωγης ,δηλαδη 6ο χειρουργειο με αλλα τουλαχιστον 2000 grafts απο και εγω δεν ξερω που αλλου να παρει ωστε να πετυχει πολυ δυνατη πυκνοτητα μπρος και πισω..νομιζω αν βαλει μονο πισω θα ειναι μια χαρα..οκ πυκνοτητα εχει και μπροστα..αν θελει το κατι ακομα,ας παρει ενα τοπικ και με μερικους ψεκασμους 3-4 εγινε τσιμεντο
 

aeratos28

Just aeratos
Ναι ρε φιλε,ο cvial καλα εκανε..δεν μπορει να το κανει αυτο ομως ο anar..γι αυτον συζηταμε τωρα..για τον cvial τα εχουμε πει στο νημα του για την σωστη επιλογη του βαση του προβληματος του..εδω ειναι αλλο το προβλημα ομως.
 
Μπλουζα