Akakios, fue, 3122 grafts, 18-19/12/2014

akakios

New Member
Παιδιά και συναγωνιστές καλησπέρα! Είμαι χρήστης του forum αρκετά χρόνια και σας παρακολουθω τις περισσότερες φορές σιωπηλός. Έχω διαβάσει τα περισσότερα threads και την πορεία των περισσότερων μελών παλαιών αλλά και πιο νέων.
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα του 2014 αποφάσισα να προχωρήσω σε μεταμόσχευση με δεδομένο ότι αν δεν το έκανα τώρα δε θα το έκανα ποτέ. Το λέω αυτό γιατί είμαι 38 ετών περίπου και όσο περνάν τα χρόνια ήταν ένα θέμα που με απασχολούσε όλο και λιγότερο.
Η μεταμόσχευση πραγματοποιήθηκε 2 συνεχόμενες μέρες παίρνοντας 3122 μοσχεύματα. Αναλυτικά την πρώτη μέρα ο γιατρός πήρε 1746 και τη δεύτερη 1376.
2,5 μήνες πριν τη μεταμόσχευση είχα ξεκινησει αγωγή με φιναστεριδη 1mg και διάλυμα μινοξιδιλης 5%. Τη μινοξιδίλη τη διέκοψα 10 μέρες πριν τη μεταμόσχευση. Μέχρι αυτή τη στιγμή συνεχίζω να λαμβάνω φινα και στην αρχή του 4ου μήνα ξεκίνησα διαλυμα μινοξιδιλης 2%. Ειδικά με τη μινοξιδίλη ειχα προγραμματίσει να την ξεκινήσω στον 1,5-2 μήνες αλλά με τις πρώτες εφαρμογές ένιωθα έντονη φαγούρα κ ειχα ερεθισμό οπότε αποφάσισα να το καθυστερήσω.
Αυτή τη στιγμή έχω κλείσει τους 4 μήνες (για την ακρίβεια 130 μέρες) και παραθέτω τις πρώτες φωτογραφίες από το δεξιο κρόταφο. Θα ακολουθήσουν και άλλες...
 

Συνημμένα

  • Δεξια_πλευρα2.jpg
    Δεξια_πλευρα2.jpg
    771.7 KB · Προβολές: 1,072

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δημητρης38

Active Member
Παιδιά και συναγωνιστές καλησπέρα! Είμαι χρήστης του forum αρκετά χρόνια και σας παρακολουθω τις περισσότερες φορές σιωπηλός. Έχω διαβάσει τα περισσότερα threads και την πορεία των περισσότερων μελών παλαιών αλλά και πιο νέων.
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα του 2014 αποφάσισα να προχωρήσω σε μεταμόσχευση με δεδομένο ότι αν δεν το έκανα τώρα δε θα το έκανα ποτέ. Το λέω αυτό γιατί είμαι 38 ετών περίπου και όσο περνάν τα χρόνια ήταν ένα θέμα που με απασχολούσε όλο και λιγότερο.
Η μεταμόσχευση πραγματοποιήθηκε 2 συνεχόμενες μέρες παίρνοντας 3122 μοσχεύματα. Αναλυτικά την πρώτη μέρα ο γιατρός πήρε 1746 και τη δεύτερη 1376.
2,5 μήνες πριν τη μεταμόσχευση είχα ξεκινησει αγωγή με φιναστεριδη 1mg και διάλυμα μινοξιδιλης 5%. Τη μινοξιδίλη τη διέκοψα 10 μέρες πριν τη μεταμόσχευση. Μέχρι αυτή τη στιγμή συνεχίζω να λαμβάνω φινα και στην αρχή του 4ου μήνα ξεκίνησα διαλυμα μινοξιδιλης 2%. Ειδικά με τη μινοξιδίλη ειχα προγραμματίσει να την ξεκινήσω στον 1,5-2 μήνες αλλά με τις πρώτες εφαρμογές ένιωθα έντονη φαγούρα κ ειχα ερεθισμό οπότε αποφάσισα να το καθυστερήσω.
Αυτή τη στιγμή έχω κλείσει τους 4 μήνες (για την ακρίβεια 130 μέρες) και παραθέτω τις πρώτες φωτογραφίες από το δεξιο κρόταφο. Θα ακολουθήσουν και άλλες...

Σε ποια κλινικη την εκανες φιλε ?
Καλη τυχη να εχεις και καλη φυτρωση !!!
 

akakios

New Member
Ευχαριστώ Δημήτρη38!
Η μεταμόσχευση έγινε στην Κύπρο από τον γιατρό Μ**α. (Νομίζω καταλαβες σε ποια κλινική...) Το κόστος της επέμβασης ήταν 7800€ και μέσα στην τιμή ήταν τα αεροπορικά, η διαμονή, η μετακινηση με ταξί από και προς αεροδρόμιο, 2 γεύματα τις 2 μέρες της επέμβασης, η φιλοξενία 2ου δικού μου ατόμου στο διαμέρισμα που έμεινα, τα σαμπουάν και μια κρέμα, χωρίς να κοπεί αποδειξη :)
Αναλυτικά τοποθετήθηκαν 784 μονότριχα, 933 δίτριχα και 1405 τα υπολοιπα
 

gkast

Active Member
Ευχαριστώ Δημήτρη38!
Η μεταμόσχευση έγινε στην Κύπρο από τον γιατρό Μ**α. (Νομίζω καταλαβες σε ποια κλινική...) Το κόστος της επέμβασης ήταν 7800€ και μέσα στην τιμή ήταν τα αεροπορικά, η διαμονή, η μετακινηση με ταξί από και προς αεροδρόμιο, 2 γεύματα τις 2 μέρες της επέμβασης, η φιλοξενία 2ου δικού μου ατόμου στο διαμέρισμα που έμεινα, τα σαμπουάν και μια κρέμα, χωρίς να κοπεί αποδειξη :)
Αναλυτικά τοποθετήθηκαν 784 μονότριχα, 933 δίτριχα και 1405 τα υπολοιπα
Μια χαρά τα πας Ακάκιε ..όταν λες χωρίς απόδειξη για τα 7800€
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλως Ηρθες & Καλη φυτρωση αδερφε!!!
Βαλε καμια φωτο πανοραμικη πριν και μετα να καταλαβουμε καλυτερα το προβλημα που ειχες.
Την hairline την βλεπω αραιη η ειναι ακομη νωρις?
Που τα ριξες τα grafts? Καποιος σχεδιασμος υπαρχει?
Θα χρειαστεις και μελλοντικη μεταμοσχευση?
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Καλη επιτυχία ακακιε! Σοφη η αποφαση σου ως προς την επιλογη γιατρου αλλα και ηλικιακα, θα περιμενω οπως ολοι την πορεια σου, που νομιζω πως θα ειναι πολυ καλη, λιγες ακομη φωτο για μας τους περιεργους αν ειναι δυνατον, θα ακολουθησουν και αλλες ερωτησεις.... καλη επιτυχια και παλι!!!
 

akakios

New Member
Που τα ριξες τα grafts? Καποιος σχεδιασμος υπαρχει?
Τα grafts έπεσαν στην ζώνη Α και Β. Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν για 2000 μπροστά και πάνω από 1000 πιο πισω στη ζώνη Β.

Θα χρειαστεις και μελλοντικη μεταμοσχευση?
Κανονικά ναι γιατί έχω πολύ αραιό crown. Φυσικα κάτι τέτοιο δεν το έχω ως άμεσο σκοπό. Από την άλλη δε ξέρω αν αξίζει να σπαταλήσω τόσο χρήμα και ενέργεια για τρίχες. Αν σε κανά δυο χρόνια το graft έχει τα μισά λεφτά το συζητάμε.

@:D καλη φυτρωση συντροφε ησουν σε καλα χερια...
Ευχαριστώ συνάδελφε, αυτό θα φανεί μόνο εκ του αποτελέσματος. Πιστεύω ότι την κάθε περίπτωση πρέπει να την βλέπουμε ξεχωριστά και να μην βάζουμε ταμπέλες για καλές και κακές κλινικές.

όταν λες χωρίς απόδειξη για τα 7800€
Ναι για όλο το ποσό. Μεγάλο φάουλ από τη συγκεκριμένη κλινική. Είχα πληρώσει, τη ζήτησα μετά και δεν κόπηκε ποτέ.

λιγες ακομη φωτο για μας τους περιεργους αν ειναι δυνατον, θα ακολουθησουν και αλλες ερωτησεις.... καλη επιτυχια και παλι!!!
Ευχαρίστως να απαντήσω σε ότι θέλετε (για το πόσο άμεσα θα απαντήσω δε μπορώ να δεσμευτώ)
 

Συνημμένα

  • Μπροστά.jpg
    Μπροστά.jpg
    1 MB · Προβολές: 812

Νικολας νικ

Well-Known Member
akakie ευχαριστουμε για την ενημερωση, δειχνει καλη η εξελιξη αν και οι φωτογραφιες, ειναι μεχρι και τον τεταρτο μηνα ενω τωρα εισαι στον εκτο, δεν βοηθανε πολυ..παντως εχεις ακομη να περιμενεις, βαλε και καμια φωτο με τη τωρινη εικονα στο εξαμηνο, καλη συνεχεια !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

akakios

New Member
Καλησπέρα αυτή τη στιγμή έχω κλείσει το 10μηνο μετά την μεταμόσχευση. Ανεβάζω φωτογραφίες από τον 6ο και 7ο μήνα και θα ακολουθήσουν και άλλες
 

Συνημμένα

  • 6μηνες.jpg
    6μηνες.jpg
    552.9 KB · Προβολές: 569
  • μπροστά 7 μήνες.jpg
    μπροστά 7 μήνες.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 552

gkast

Active Member
Μια χαρά είσαι φίλε Ακάκιε ωραία δουλειά έχει γίνει τώρα όσον αφορά το crown κάνεις κάποια θεραπεία με φίνα ...εάν όχι και δεν προτίθεσαι να πάρεις κάποια στιγμή μπορείς να βάλεις κάποια graft
Πάντος ανεξάρτητα με το crown είσαι jet ...
 

akakios

New Member
Ευχαριστώ gkast. Ναι πάιρνω fina σχεδόν ένα χρόνο τώρα με πολύ μικρές διακοπές. Δηλαδή 2-3 διακοπές της μιας βδομαδας. Μινοξιδιλη σε υγρή μορφή χρησιμοποίησα ελάχιστα στον 4ο μηνα μετά τη μεταμοσχευση, τη διέκοψα λογω ερεθισμού και τη συνέχισα ξανά τον 8ο μήνα (Αυγουστο) όπου μάλλον σε συνδυασμό με τη θάλασσα και τον ήλιο μου δημιουργησε φοβερη ξηροδερμια και την ξαναεκοψα. Εδω και 15 μέρες χρησιμοποιώ μινοξιδιλη σε μορφή αφρού χωρις κανενα προβλημα.
Τώρα για 2η μεταμοσχευση στο crown είναι κατι που υπάρχει ως σκέψη αλλά κυριως το οικονομικό και δευτερευόντως η ταλαιπωρια είναι ανασταλτικός παραγοντας.
Και μια φωτο στους 9 μήνες ακριβώς. Ισως λογω φωτισμού με δείχνει καλυτερα από οτι ημουν στους 9 μηνες.
 

Συνημμένα

  • μπροστά 9 μήνες.jpg
    μπροστά 9 μήνες.jpg
    368.7 KB · Προβολές: 565

gkast

Active Member
Νομίζω πως απο το 9μηνο και έπειτα η τρίχα θα πρέπει να έχει καλύτερη υφή και χτενίζεις καλύτερα τα μαλλιά ....
 
Μπλουζα