2ο shedding

petrospap

Active Member
καλησπερα παιδια..θελω να ρωτησω αν ειχε κανεις δευτερο shedding απο μινοξιδιλη...ξεκινησα μαρτιο μια φορα τη μερα και μεχρι μεσα αυγουστου τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα...μετα αρχισε ενα shedding που κραταει μεχρι τωρα και το κεφαλι μου ειναι σε πολυ χειροτερη κατασταση απο οταν αρχισα..πριν λιγο χρησιμοποιησα δευτερο καθρεφτακι για να δω το πανω μερος του κεφαλιου μου κ επαθα σοκ..στο πανω μερος και προς τα πισω η αραιωση ειναι τεραστια...μπορει να εχασε τοσο γρηγορα τη δυναμη της ι μινοξ? (επειδη τη βαζω μονο μια φορα τη μερα)...μπορει να περναω δευτερο shedding?? με αυτο που ειδα ειμαι πολυ χαλια και ενω δεν ειχα σκοπο ποτε να αρχισω φινα ειπα οτι θα ξεκινησω σε κανα μηνα αν συνεχιστει αυτο...αλλα σκεφτηκα οτι μπορει κ σε ενα μηνα να ειναι πολυ αργα και να εχω αδειασει τελειως
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
ετσι γινεται με ολους....πανω στο 6μηνο χανεις σταδιακα πανω απο το 50% που εδωσε η μινοξ μεχρι το 4μηνο,5μηνο.

προφανως ειναι η πτωση της μινοξ σε συνδυασμο με εποχιακη τριχοπτωση.....καποια στιγμη θα στεροποιηθεις,θα ψιλοεπανελθεις,αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα φτασεις τα στανταρ του αυγουστου.

δεν παιζει ρολο που τη βαζεις μια φορα...κατα την γνωμη μου,''πιανει'' το ιδιο..

δυστυχως αυτο κανει η μινοξ....το πρωτο 6μηνο νομιζεις οτι θα γινεις norwood 0 και μετα αρχιζει η κατηφορα και αρχιζουν τα παιχνιδια με την ψυχολογια σου....''την κοβω ή δεν την κοβω?''.....''και αμα μου κραταει εστω και μια τριχα?''
 

jimys

Member
ειμαι ακριβωωωως στην ιδια φαση! την ξεκινησα 4 μαιου ! και τις τελευταιες τρεις εβδομαδες εχει ξεκινησει η κατηφορα και εντονη τριχοπτωση!! ας ελπισουμε το cg 210 να αξιζει το κοπο!
 

petrospap

Active Member
ναι ρε παιδια αλλα οχι μονο δεν με κρατησε στα στανταρ του αυγουστου αλλα πηγα 10 φορες χειροτερα απο οτι ξεκινησα...πριν ξεκινησω ειχα προβλημα κυριως στους κροταφους και πανω μια πολυ μικρη αραιωση σχεδον καθολου τωρα πανω περιπου στη μεση εχω αδειασει τελειως...τεραστια διαφορα...ενω οι κροταφοι εχουν σχεδον μεινει τα αποτελεσματα της μινο
 

jimys

Member
petrospap είπε:
ναι ρε παιδια αλλα οχι μονο δεν με κρατησε στα στανταρ του αυγουστου αλλα πηγα 10 φορες χειροτερα απο οτι ξεκινησα...πριν ξεκινησω ειχα προβλημα κυριως στους κροταφους και πανω μια πολυ μικρη αραιωση σχεδον καθολου τωρα πανω περιπου στη μεση εχω αδειασει τελειως...τεραστια διαφορα...ενω οι κροταφοι εχουν σχεδον μεινει τα αποτελεσματα της μινο

τι μνοξιδιλη χρησιμοποιεις αφρο η υγρή; επίσης έχεις μακρυ μαλλι η κοντο;

επειδη ειμαι στην ιδια φαση με εσενα κατεληξα στο συμπερασμα οτι αμεσως μετα τα καλα αποτελεσματα του πρωτου 4 μηνου επαναπαυθηκα λιγο και δεν εφαρμοζα οπως πρεπει τη θεραπεια, επισης αφησα λιγο και το μαλλι μου να μακρυνει και επαιξε και αυτο το ρολο του , πλεον χρησιμοποιω και υγρη και αφρο για σωστοτερη εφαρμογη ,

υπαρχει πιθανοτητα να "αλλοίωσες τη θεραπεια;"
 

petrospap

Active Member
οχι..το μονο που αλλαξα ειναι μαρκα απτη regaine σε kirkland απτο minoxidildirect...μετα απο αυτο ειδα στο δεμα απτο minoxididirect το γραμματοσημο ηταν 14 δολαρια και η αξια του δεματος 3 δολαρια..κατι παιζει με αυτο το site δεν γινεται...επισης στο φυλλαδιο οδηγιων ελεγε πως παρασκευαζεται στο Ισραηλ απο την εταιρια perrigo...μετα εψαξα στο ιντερνετ κ ειδα οτι πολλοι που αλλαξαν σε αυτη τη μινοξ επαθαν το ιδιο πραγμα και μερικοι λενε οτι δεν ειναι αυθεντικη kirkland
 

joner

Member
Παιδιά και εγω αυτη την περίοδο έχω αδειασει
τελείως και παίρνω minix εδω κ 2 χρονια.
Αλλα εδω κ 3 μήνες παίρνω κ φινα μέσα σε
2 μήνες εχω δει τρομερό άδειασμα!!
 

Reve

Active Member
Καλησπέρα παιδιά. Και εγώ στους 4 μήνες (δηλαδή μέσα Σεπτεμβρίου) παρουσίασα 2ο Shedding το οποίο διαρκεί μέχρι και σήμερα. Παράλληλα χρησιμοποιούσα ρεβιβογκέν μπας και κρατήσει τπτ αλλά λόγω αυξημένης τριχόπτωσης το σταμάτησα. Πάντως από 1 έρευνα που έκανα σε ξένα φόρουμ είναι συχνό φαινόμενο το 2ο shedding (έχει αναφέρει κάτι παρόμοιο ο φίλος CHs και Gomi). Τώρα πόσο διαρκεί δεν ξέρω. Η γνώμη μου (χωρίς να είμαι ειδικός) είναι ότι η δράση της μινοξιδίλης τα πρώτα 2 χρόνια είναι αύξουσα δηλαδή δύσκολα να χάσει απ'τους 4-6 μήνες. Επίσης ο αδερφός μου (ξέρω ότι από αδερφό σε αδερφό έχει διαφορά) πέρασε και εκείνος φάση 2ου shedding στους 4-5 μήνες μινοξιδίλης και τώρα επανήλθε με πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Ας ελπίσουμε ότι, ότι πέφτει τώρα θα βγει πιο δυνατό. Επίσης έχει αναφερθεί Shedding από αλλαγή υγρής μινοξιδίλης σε αφρό.
 

jimys

Member
petrospap είπε:
οχι..το μονο που αλλαξα ειναι μαρκα απτη regaine σε kirkland απτο minoxidildirect...μετα απο αυτο ειδα στο δεμα απτο minoxididirect το γραμματοσημο ηταν 14 δολαρια και η αξια του δεματος 3 δολαρια..κατι παιζει με αυτο το site δεν γινεται...επισης στο φυλλαδιο οδηγιων ελεγε πως παρασκευαζεται στο Ισραηλ απο την εταιρια perrigo...μετα εψαξα στο ιντερνετ κ ειδα οτι πολλοι που αλλαξαν σε αυτη τη μινοξ επαθαν το ιδιο πραγμα και μερικοι λενε οτι δεν ειναι αυθεντικη kirkland

η αλλαγη μαρκας εχει παρουσιασει shedding , αν ψαξεις εδω στο φορουμ θα βρεις τετοιες μαρτυριες!
joner είπε:
Παιδιά και εγω αυτη την περίοδο έχω αδειασει
τελείως και παίρνω minix εδω κ 2 χρονια.
Αλλα εδω κ 3 μήνες παίρνω κ φινα μέσα σε
2 μήνες εχω δει τρομερό άδειασμα!!
μηπως εχεις shedding απο τη φινα (δεν ξερω ποσο διαρκει αυτο )
Reve είπε:
Καλησπέρα παιδιά. Και εγώ στους 4 μήνες (δηλαδή μέσα Σεπτεμβρίου) παρουσίασα 2ο Shedding το οποίο διαρκεί μέχρι και σήμερα. Παράλληλα χρησιμοποιούσα ρεβιβογκέν μπας και κρατήσει τπτ αλλά λόγω αυξημένης τριχόπτωσης το σταμάτησα. Πάντως από 1 έρευνα που έκανα σε ξένα φόρουμ είναι συχνό φαινόμενο το 2ο shedding (έχει αναφέρει κάτι παρόμοιο ο φίλος CHs και Gomi). Τώρα πόσο διαρκεί δεν ξέρω. Η γνώμη μου (χωρίς να είμαι ειδικός) είναι ότι η δράση της μινοξιδίλης τα πρώτα 2 χρόνια είναι αύξουσα δηλαδή δύσκολα να χάσει απ'τους 4-6 μήνες. Επίσης ο αδερφός μου (ξέρω ότι από αδερφό σε αδερφό έχει διαφορά) πέρασε και εκείνος φάση 2ου shedding στους 4-5 μήνες μινοξιδίλης και τώρα επανήλθε με πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Ας ελπίσουμε ότι, ότι πέφτει τώρα θα βγει πιο δυνατό. Επίσης έχει αναφερθεί Shedding από αλλαγή υγρής μινοξιδίλης σε αφρό.


ρε παιδια ειμαστε πολλοι που στη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο εχουμε αδειασει μηπως ειναι εποχιακή ;; σε συνδυασμο με shedding
 

petrospap

Active Member
δεν παιζει για εποχιακη..η διαφορα πριν ενα μηνα με τωρα ειναι τεραστια..απο εκει π ημουνα φουντα μαλλι πανω τωρα ειμαι γαμησε τα..απιστευτα αραιος..μαλλον θα γυρισω στο regaine και ασ δινω μια περιουσια...και θα το αφησω λιγο ακομα να δω πως θα παει κ θα βαλω φινα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

joner

Member
Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι ειναι χαλασμενη η παρτίδα
μινοξ που εισαχθηκε...
Κάνει και η φινα shedding??
 

jimys

Member
joner είπε:
Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι ειναι χαλασμενη η παρτίδα
μινοξ που εισαχθηκε...
Κάνει και η φινα shedding??

τι διαολο! εγω rogaine foam apo minoxidil.direct πηρα! πανω που ελεγα να το γυρισω σε kirkland!! και μαλλον θα το κανω!!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
joner είπε:
Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι ειναι χαλασμενη η παρτίδα
μινοξ που εισαχθηκε...
Κάνει και η φινα shedding??

Αυτό με την μινοξ ψάξτο που είπες, μου είχε κάτσει και εμένα παλαιότερα.

Η φινα μπορεί να κάνει 2 - 3 shedding μέσα στον χρόνο, το 2ο συνήθως είναι κάπου στο 8 μηνο πάνω κάτω, ίσως λίγο νωρίτερα η λίγο αργότερα ανάλογα τον κάθε έναν, διαφέρει. Δεν είναι στανταρ σε όλους βέβαια, αλλά σε πολλούς συμβαίνει και έχει συμβεί. Υπομονή και ο χρόνος θα δείξει, και όσο γίνεται συνέπεια στην θεραπεία σου.


Από την άλλη δεν αμφιβάλλω πως είναι και πτώση απόδοσης της μινοξ, στο 6 μηνο την "κάνει" σιγά σιγά. Και ίσως είναι συνδυασμός με shedding φινας.
 

petrospap

Active Member
Τότε παίζει η παρτίδα να χάλασε..εγω την είχα πάρει τέλη αυγούστου και παραγγειλα τέλη Σεπτέμβρη την επόμενη μόλις τελειώσει και αυτή η παραγγελία αν είναι κ αυτή έτσι μπαίνω σε regaine..πάντως αν έχουν παραγγείλει κ αλλα άτομα απο minoxidil-direct ας πούνε αν είχαν κανά shedding αυτόν τον καιρο
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
petrospap είπε:
Τότε παίζει η παρτίδα να χάλασε..εγω την είχα πάρει τέλη αυγούστου και παραγγειλα τέλη Σεπτέμβρη την επόμενη μόλις τελειώσει και αυτή η παραγγελία αν είναι κ αυτή έτσι μπαίνω σε regaine..πάντως αν έχουν παραγγείλει κ αλλα άτομα απο minoxidil-direct ας πούνε αν είχαν κανά shedding αυτόν τον καιρο

Εμένα η άποψη μου πάει ως εξής: 30% - να είναι χαλασμένη παρτίδα και 70%- πτώση απόδοσης. Το 2ο είναι ένα πλέον συνηθισμένο φαινόμενο στους περισσότερους, και αρχίζει από το 6μηνο και πέρα.
 

petrospap

Active Member
ναι αλλα ειναι υπερβολικο...επειδη ξερω το κεφαλι μου για αυτο σου λεω...τετοια τεραστια πτωση στον 6ο μηνα να ειμαι 10 φορες χειροτερα απο οταν αρχισα ειναι αδυνατον...τεσπα ο καιρος θα δειξει...σε κανα μηνα θα δουμε
 

Reve

Active Member
Και εγώ περνάω 2ο shedding και αγόρασα απο το minoxidil direct kikland αλλα την σταμάτησα σε 3 εβδομάδες γιατί είχα τρελή τριχόπτωση.
 
Μπλουζα