0.25 mg και 0.5 mg φιναστερίδης

FreeThinker

Well-Known Member
Σκέφτομαι ν αρχίσω φιναστερίδη εντός της χρονιάς γιατί η κατάσταση δεν πάει καθόλου καλα. Είχα διαφωνία με δερματολόγο σχετικά με τη δοσολογία της φιναστερίδης. Υποστηρίζει ότι με 0.5 mg τη μέρα δε γίνεται δουλειά, εγω υποστηριζα αυτό που έχω διαβάσει και εδώ, οτι με μικρότερη δοσολογία υπάρχουν αποτελέσματα. Πρακτικά όμως ποιοί απο δω έχουν δοκιμάσει δοσολογία φίνας μικρότερη από 1 mg και είχαν αποτελέσματα? Δεδομένου οτι τα αποτελέσματα με 0.5 συνοδεύονται και απο μικρότερες παρενεργειες φυσικα. Όποιος έχει εμπειρία ή γνώμη ας γραψει.

Είμαι σίγουρος οτι έχουν συζητηθεί οι δοσολογίες της φίνας σε αλλα νήματα, αλλα δεν τα εχω βρει καπου μαζεμενα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Φυσικα και θα εχεις αποτελεσματα, εγω χρησιμοποιουσα για περιπου 5 μηνες 0,5mg/ημερα αλλα οι περενεργειες ειναι σχεδον οι ιδιες. Αν διαβασεις αρθρα κλπ θα δεις οτι η δοσολογια απο 0,5 εως κ 5mg ριχνει ποσοστιαια την dht περιπου το ιδιο. Αν θες πραγματικα να το τεσταρεις πρεπει να πας κατω απ τα 0,2mg/ημερα κατα την αποψη μου παντα.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Πολυ ενδιαφερον. Εσυ ειχες ιδιες παρενεργειες? Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μικροτερη δοση εχει ιδιες παρενεργειες. Δηλαδη το ιδιο μπορει να σε βλαψει ποσοτητα 1 mg για 5 χρονια με ποσοτητα 0.5 mg για 5 χρονια? Στην πρωτη περιπτωση το σωμα σου θα εχει καταναλωσει περιπου 1800 mg φιναστεριδης και στη δευτερη 900 mg. Δε μπορω να καταλαβω πως η ζημια που θα προκληθει να ειναι η ιδια.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Κοιταξτε ενα διαγραμμα που βρηκα στο hairloss talk, ειναι απο καποιο επιστημονικο αρθρο (ελπιζω) αλλα δεν ξερω απο ποιο. Δειχνει ποσο ποσοστο της dht μειωνει η καθε δοση φιναστεριδης. Η συναρτηση δεν ειναι γραμμικη αλλα λογαριθμικη. propchart.jpg
 

naruto

Well-Known Member
Κοιταξτε ενα διαγραμμα που βρηκα στο hairloss talk, ειναι απο καποιο επιστημονικο αρθρο (ελπιζω) αλλα δεν ξερω απο ποιο. Δειχνει ποσο ποσοστο της dht μειωνει η καθε δοση φιναστεριδης. Η συναρτηση δεν ειναι γραμμικη αλλα λογαριθμικη. Προβολή συνημμένου 14412
Το εχω δει και εγω το συγκεκριμμενο διαγραμμα οταν πειραματιζομουν με την δοσολογια φιναστεριδης και δυσκολευομαι να το πιστεψω.
Για την ιστορια να πω πως αρχισα με 0,5 mg.Μετα απο 1,5 μηνα ξεκινησαν οι παρενεργειες,αραιο σπερμα και πονος στα @@.Το μειωσα σε 0.25 mg και σε 5-6 μερες σταδιακα εξαφανιστηκαν οι παρενεργειες μεχρι και σημερα
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ξερω οτι οι ορμονες δεν ειναι σε καμια περιπτωση απλα μαθηματικα αλλα μηπως οι παρενεργειες εμφανιζονται οταν η dht πεφτει κατω απο το κατωτερο επιτρεπομενο οριο που ειναι 250 pg/ml ? Δεν ξερω αν ειχες μετρησει ποτε την dht σου @naruto. Ομως συμφωνα με το διαγραμμα τα 0.5 mg μειωνουν 67% την dht ενω τα 0.25 mg την μειωνουν κατα 64%. Αν αυτο το 3% διαφορα σε εφτασε πανω απο 250 pg/ml μπορει να ειναι ο λογος που σταματησαν οι παρενεργειες σου. Επαναλαμβανω οτι γνωριζω οτι οι ορμονες δεν ειναι απλα μαθηματικα για να ανταποκρινονται απλα με βαση ενα οριο αλλα κανω μια εικασια.

Γενικα πιστευω οτι οπως ειναι η κατασταση αυτη τη στιγμη στο θεμα των θεραπειων, δηλαδη στασιμη οπως παντα, η μονη λυση ειναι να βρουμε την καλυτερη δυνατη δοσολογια φινας οπως και την καλυτερη δυνατη συχονοτητα ληψης της χωρις παρενεργειες.
 

Utopia

Active Member
Ναι αλλά κάτι ατόμα από εδώ όπως για παράδειγμα ο @danceworld_2001 όσο περνούν τα χρόνια αύξαναν τη δόση της φινας, νομίζω ο @danceworld_2001 παίρνει το 1/3 του Proscar τώρα δηλαδή 1,5+mg, πρέπει να είχε αναφέρει ότι όταν έβλεπε ότι η τριχόπτωση κάλπαζε άυξανε και τη δόση μέχρι να δει ότι σταθεροποιείται η κατάσταση. Και στο hairlosstalk το ίδιο εφαρμόζουν αρκετοί από ότι έχω δει, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό...
 

naruto

Well-Known Member
Ξερω οτι οι ορμονες δεν ειναι σε καμια περιπτωση απλα μαθηματικα αλλα μηπως οι παρενεργειες εμφανιζονται οταν η dht πεφτει κατω απο το κατωτερο επιτρεπομενο οριο που ειναι 250 pg/ml ? Δεν ξερω αν ειχες μετρησει ποτε την dht σου @naruto. Ομως συμφωνα με το διαγραμμα τα 0.5 mg μειωνουν 67% την dht ενω τα 0.25 mg την μειωνουν κατα 64%. Αν αυτο το 3% διαφορα σε εφτασε πανω απο 250 pg/ml μπορει να ειναι ο λογος που σταματησαν οι παρενεργειες σου. Επαναλαμβανω οτι γνωριζω οτι οι ορμονες δεν ειναι απλα μαθηματικα για να ανταποκρινονται απλα με βαση ενα οριο αλλα κανω μια εικασια.

Γενικα πιστευω οτι οπως ειναι η κατασταση αυτη τη στιγμη στο θεμα των θεραπειων, δηλαδη στασιμη οπως παντα, η μονη λυση ειναι να βρουμε την καλυτερη δυνατη δοσολογια φινας οπως και την καλυτερη δυνατη συχονοτητα ληψης της χωρις παρενεργειες.
Ειχα μετρησει dht πριν ξεκινησω τη φινα κ ημουν θυμαμαι στο κεντρο των οριων περιπου.Ακριβες τιμες δεν θυμαμαι γιατι παει και καιρος ομως.Τωρα θελω να ξανακανω να δω που ειμαι.

Σε αυτο το τελευταιο που λες θα συμφωνησω και εγω.Οποιος εχει επιθετικη σχετικα αλωπεκια και θελει να κανει κατι για αυτο,η φινα δυστηχως ειναι μονοδρομος.Και επειδη δεν ειναι ολοι τυχεροι και καποιοι,πολλοι μαλλον,βγαζουν παρενεργειες,η μονη ισως λυση ειναι να πειραματιστει με δοσολογια-συχνοτητα.Εμενα πχ το 0,25 mg ημερησιως δεν μου βγαζει παρενεργειες,και απο το τιποτα σιγουρα κατι κανει στο μαλλι εστω και μακροπροθεσμα.Ισως ολοι να εχουν μια χρυση τιμη δοσολογιας-συχνοτητας.

Koιταξτε και αυτο το περιστατικο
http://www.hairrestorationnetwork.c...ey-results-1-4-tab-propecia-0-25mg-daily.html
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε νίγκαν!! 1/4 παίρνω εδώ και 1 χρόνο. Επαιρνα 1/3 αλλά είπα να χαμηλώσω δόσεις να δω τι παίζει, δεν ετίθετο θέμα παρενέργειας, στο 1/5 άδειασα πίσω πήγα 1/4 και επανήλθα, βλέπω ίδια δουλειά με το 1/3 οπότε παίρνω 1/4.

Ναι αλλά κάτι ατόμα από εδώ όπως για παράδειγμα ο @danceworld_2001 όσο περνούν τα χρόνια αύξαναν τη δόση της φινας, νομίζω ο @danceworld_2001 παίρνει το 1/3 του Proscar τώρα δηλαδή 1,5+mg, πρέπει να είχε αναφέρει ότι όταν έβλεπε ότι η τριχόπτωση κάλπαζε άυξανε και τη δόση μέχρι να δει ότι σταθεροποιείται η κατάσταση. Και στο hairlosstalk το ίδιο εφαρμόζουν αρκετοί από ότι έχω δει, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό...
 

FreeThinker

Well-Known Member
1.25 mg ειναι μπολικο και παλι ομως ρε ψηλε... μεγαλυτερη δοση απο το προπισια o_O

ειχες μετρησει dht ποτε? εμεις συζηταμε αν θα μας πιανει το 0.25 mg κι εσυ λες οτι 1 mg σε αδειασε, μας κοβεις τα φτερα! Συμφωνα παντως με το διαγραμμα που ποσταρα, ειναι περιεργο που αδειασες, εδω θεωρητικα δεν υπαρχει διαφορα στα οφελη του 1 με τα 5 mg! :confused:
Καλησπέρα φίλε νίγκαν!! 1/4 παίρνω εδώ και 1 χρόνο. Επαιρνα 1/3 αλλά είπα να χαμηλώσω δόσεις να δω τι παίζει, δεν ετίθετο θέμα παρενέργειας, στο 1/5 άδειασα πίσω πήγα 1/4 και επανήλθα, βλέπω ίδια δουλειά με το 1/3 οπότε παίρνω 1/4.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
Καλησπέρα φίλε νίγκαν!! 1/4 παίρνω εδώ και 1 χρόνο. Επαιρνα 1/3 αλλά είπα να χαμηλώσω δόσεις να δω τι παίζει, δεν ετίθετο θέμα παρενέργειας, στο 1/5 άδειασα πίσω πήγα 1/4 και επανήλθα, βλέπω ίδια δουλειά με το 1/3 οπότε παίρνω 1/4.
Μάλιστα... Ευχαριστούμε για τη πληροφορία, πολλοί στο hairlosstalk βλέπουν ότι το 1/5 δεν τους πιάνει και πάνε στο 1/4 και βλέπουν επανέκφυση. Εικάζω επειδή το Proscar κόβεται περιέργα από το pill splitter παίρνεις λιγότερο από 1mg + ότι από το κόψιμο ένα μέρος του γίνεται και σκόνη.
 

nine

Active Member
Ναι αλλά κάτι ατόμα από εδώ όπως για παράδειγμα ο @danceworld_2001 όσο περνούν τα χρόνια αύξαναν τη δόση της φινας, νομίζω ο @danceworld_2001 παίρνει το 1/3 του Proscar τώρα δηλαδή 1,5+mg, πρέπει να είχε αναφέρει ότι όταν έβλεπε ότι η τριχόπτωση κάλπαζε άυξανε και τη δόση μέχρι να δει ότι σταθεροποιείται η κατάσταση. Και στο hairlosstalk το ίδιο εφαρμόζουν αρκετοί από ότι έχω δει, βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό...

Τα περιεργια της ΑΓΑ. Η αυξηση της δοσης οσο μεγαλωνουμε γινεται λογω του οτι σταματαει να δουλευει το φαρμακο οπως πρεπει ή τα ανδρογονα ειναι πιο επιθετικα (dht) και θελουμε μεγαλυτερο block? Εγω σε μεγαλους 50+ θα περιμενα να επεφταν σε δοση λογω μικροτερων (λογικα) τιμων σε ανδρογονα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου. Σίγουρα δεν παύει να ειναι μεγάλη δόση, το πόσο σε πιάνει η φίνα εξαρτάται με την επιθετικότητα της και τα χρόνια λήψης. DHT δεν έχω μετρήσει. Παρενέργειες δεν έχω. Στο 1/5 έχανα έδαφος διαρκώς μετά απο 6 μήνες, στο 1/4 βλέπω σταθερότητα. Το φάρμακο στον καθένα λειτουργεί διαφορετικά και ειναι πολυπαραγοντικό θέμα, καταρχάς κροτάφους δεν κάνει τίποτα, μόνο Β και Γ ζώνη σταθεροποιεί σε μένα. Και στα ξένα φόρουμ θα το δειτε, όσο περνάνε τα χρόνια αρκετοί ανεβάζουν δόση γιατί χάνουν έδαφος και στο τέλος γυρνάνε σε ντουτα. Στο κεφάλαιο ΑΓΑ δεν ειναι η dht το πάν υπάρχουν και άλλοι ανεξερεύνητοι παράγοντες.

1.25 mg ειναι μπολικο και παλι ομως ρε ψηλε... μεγαλυτερη δοση απο το προπισια o_O

ειχες μετρησει dht ποτε? εμεις συζηταμε αν θα μας πιανει το 0.25 mg κι εσυ λες οτι 1 mg σε αδειασε, μας κοβεις τα φτερα! Συμφωνα παντως με το διαγραμμα που ποσταρα, ειναι περιεργο που αδειασες, εδω θεωρητικα δεν υπαρχει διαφορα στα οφελη του 1 με τα 5 mg! :confused:
 

FreeThinker

Well-Known Member
Παιρνω 0.25 mg propecia εδω και 1 μηνα και μια βδομαδα. Τον πρωτο καιρο εχανα τριχες με το τσουβαλι, μετα τη δευτερη βδομαδα η τριχοπτωση μειωθηκε αισθητα στο μισο περιπου. Εδω και μια βδομαδα ξαναρχισε κανονικα η τριχοπτωση. Ειναι φυσιολογικες οι αυξομειωσεις τον πρωτο καιρο? Ημουν σιγουρος οτι μ ειχε πιασει ακομα κ αυτη η μικρη δοση οταν εχανα τοσες λιγες τριχες για πρωτη φορα μετα απο καιρο. Αλλα δεν ξερω παλι τι γινεται τωρα που ξαναρχισε. Η αραιωση ιδια ακριβως ακομα με πριν ξεκινησω. No sides.
 

koumparos

Well-Known Member
Ανεβασε σταδιακα δοση μεχρι να φτασεις το 1 mg.Αυτες οι μικρες δοσολογιες ειναι αγνωστο αν θα σου σωσουν μακροπροθεσμα τα μαλια.
 

FreeThinker

Well-Known Member
@koumparos γιατι πιστευεις πρεπει να ανεβει σταδιακα η δοση? Οι περισσοτεροι οταν ξεκινουν φιναστεριδη πανε απο 0 σε 1 mg τη μερα κατ ευθειαν.
 

koumparos

Well-Known Member
Γιατι υπαρχουν αρκετες αναφορες στα φορουμ απο χρηστες οτι η σταδιακη εισοδο στη θεραπεια βοηθαει τον οργανισμο να ρυθμιστει ποιο ομαλα στα νεα δεδομενα(χαμηλοτερη dht) και ισως ετσι να μην εμφανιστουν παρενεργειες.Το ιδιο λενε οτι ισχυει και οταν αποχωρουμε σταδιακα απο τη θεραπεια.
 
Μπλουζα