ξηροδερμια και τριχοπτωση

destructor

New Member
Ειμαι μολις 19 χρονων κοπελα κι εδω και εναν χρονο σχεδον εχω τριχοπτωση.Εχω εμφανη κενα στα μαλλια μου.
Ειχα παει στον γιατρο παραπονεμενη για φαγουρα,κοκκινιλες και τριχοπτωση.
Απλως μου γραψε ενα μειγμα budesoderm και μιας αλλης λοσιον της novafarm.
ειχε καποιο αποτελεσμα αλλα το σταματησα.
Τις τελευταιες μερες η φαγουρα εγινε εντονη κι η τριχοπτωση ακομα περισσοτερο.
Η φαρμακοποιος μου εδωσε το σαμπουαν fungoral και επισης εδω και 2-3 μηνες χρησιμοποιω ενα σαμπουαν για την τριχοπτωση (crescina).
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι κατα ποσο αυτη η θεραπεια ειναι αποτελεσματικη και εαν θα επρεπε να παρω ξανα καποια λοσιον μαζι με τα σαμπουαν..
Επισης μια απορια πολυ σημαντικη: τα μαλλια που πεφτουν λογω ξηροδερμιας επανεκφυονται;
Διαβαζω απο δω κι απο κει πως οχι, αλλα μια αισθητικος μου ειπε οτι ξαναβγαινουν μολις το δερμα ηρεμησει..
Βοηθηστε με, ειμαι ετοιμη να πεσω σε καταθλιψη :-[ :'( :( :'( :worshipper
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

akishellas3

Well-Known Member
Απ: ξηροδερμια και τριχοπτωση

Καταρχην καλως ηρθες κ φυσικα μην ακουω για καταθλιψη αυτα ειναι για τους αδυναμους κτλ . Ηθικον ακμαιοτατον κ ψυχολογια ειπες εχεις κενα στα μαλλια σου εξετασεις εχεις κανεις π.χ να δεις σιδηρο κτλ ο γιατρος τι σου ειπε γιαυτο ?
Φιλες απο εδω θα μπορεσουν να βοηθησουν κατι θα ξερουν παραπανω ως γυναικες .
Απο μενα μασαζακι με λαδακια jojoba - δαφνελαιο- ελαιολαδο (πολης καλης ποιοτητας) για την ξηροδερμια δυο φορες την βδομαδα κ ας το λαδι πανω στα μαλλια τυλιξετο με μια πετσετα κ πεσε για υπνο .
 

destructor

New Member
Απ: ξηροδερμια και τριχοπτωση

Επιτελους μετα απο τοσο καιρο καταφερα και πηγα σε (σωστο αυτη τη φορα) δερματολογο.
Μου ειπε οτι εχω πολυ λεπτη τριχα και μου εγραψε αυτα τα φαρμακα:

ketoconazole shampoo 2%(2/βδομαδα)
oliprox shampoo antidandruff(υπολοιπες φορες τη βδομαδα)
hairway solution 5%+hairgen foam (2/μερα)
cysteine caps(2/μερα)

καθως και εξετασεις.
Το θεμα ειναι ομως οτι πριν παω λουζομουν με fungoral που ειναι κι αυτο σαμπουαν κετοκοναζολης
και εκανε δουλεια και τωρα που μου εγραψε αλλη μαρκα εχω πολλη τριχοπτωση.
Δεν ξερω ομως εαν αυτο εχει καποια σχεση ή ειναι παραγοντας το κρυο ή η ψυχολογία.
Μπορεί καποιος να με βοηθήσει σε αυτο;
 

Maria

New Member
Απ: ξηροδερμια και τριχοπτωση

το hairway solution 5% είναι μινοξιδίλη, η οποία προκαλεί τριχόπτωση στην αρχή της χρήσης, που είναι μια ένδειξη ότι δουλεύει το φάρμακο..
 

skarman

New Member
Απ: ξηροδερμια και τριχοπτωση

Καλημέρα! Κ σε μένα το ίδιο φάρμακο(HAIRWAY SOLUTION) μ έγραψε ο δερματολόγος μου χθες...
Από τιμή είναι ακριβό? Γνωρίζει να μ πει κανείς πόσο κοστίζει??
 

peny

New Member
Maria είπε:
το hairway solution 5% είναι μινοξιδίλη, η οποία προκαλεί τριχόπτωση στην αρχή της χρήσης, που είναι μια ένδειξη ότι δουλεύει το φάρμακο..

όντως ισχυεί αυτό;; πόσο καιρό πρέπει να τη χρησιμοποιώ για να σταματήσουν να πέφτουν;; και επίσης πότε θα δω αποτέλεσμα;;
 

Dioanemo

New Member
Καλησπέρα,
η περίπτωσή σου μου θυμίζει εκείνη του αδερφού μου. Ο αδερφός μου ξαφνικά άρχισε να χάνει μαλλιά σε ένα συγκεκριμένο σημείο του κεφαλιού του. Σταδιακά η τριχόπτωση επεκτάθηκε στα διπλανά σημεία. Χαρακτηριστικό ήταν ότι στο κεφάλι του υπήρχαν μικρά σημάδια σαν σπυριά με πύον.
πήγε σε πολλούς δερματολόγους και όλοι συμφωνούσαν ότι επρόκειτο για άγχος.
Τα συμπτώματ δεν υποχωρούσαν και τελικά δοκιμάζοντας ένα ακόμη δερματολόγο διεγνώστηκε με βακτηριακή μόλυνση, κοινώς σταφυλόκοκκο (ο οποίος όταν προσβάλλει το τριχωτό της κεφαλής έχει ένα ειδικό όνομα που μου διαφεύγει). Πώς όμως κόλλησε το βακτήριο; κάποιο αντικείμενο που είχε το βακτήριο έσκισε το δέρμα στο κεφάλι του. τι ήταν αυτό; Η κουρευτική μηχανή του συνοικιακού κομμωτηρίου που προφανώς δεν αποστείρωνε όπως έπρεπε να μηχανήματά του.
Ο αδερφός μου έκανε τις σχετικές εξετάσεις, διεγνώστηκε επισήμως με το βακτήριο και του χορηγήθηκε πολύ ισχυρή θεραπεία -δύο φάρμακα εκ των οποίο το ένα ήταν το ciproxin των 500-.
Τα συμπτώματα υποχώρησαν.
Σε περίπτωση που έχεις πάθει το ίδιο πρέπει να το κοιτάξεις άμεσα. Αν το βακτήριο επιμείνει μπορεί να προκαλέσει μόνιμη τριχόπτωση. επίσης, ακριβώς επειδή είναι βακτήριο, είναι μεταδόσιμο. αυτός που το φέρει, οφείλει να χρησιμοποιεί ξεχωριστές πετσέτες και να πλένεται με ειδικό σαμπουάν.
ελπίζω να βοήθησα. Είτε είναι είτε όχι αυτό το πρόβλημα, εύχομαι να βρεις σύντομα λύση.
Διονύσης
 

hairz

New Member
Dioanemo είπε:
Καλησπέρα,
η περίπτωσή σου μου θυμίζει εκείνη του αδερφού μου. Ο αδερφός μου ξαφνικά άρχισε να χάνει μαλλιά σε ένα συγκεκριμένο σημείο του κεφαλιού του. Σταδιακά η τριχόπτωση επεκτάθηκε στα διπλανά σημεία. Χαρακτηριστικό ήταν ότι στο κεφάλι του υπήρχαν μικρά σημάδια σαν σπυριά με πύον.
πήγε σε πολλούς δερματολόγους και όλοι συμφωνούσαν ότι επρόκειτο για άγχος.
Τα συμπτώματ δεν υποχωρούσαν και τελικά δοκιμάζοντας ένα ακόμη δερματολόγο διεγνώστηκε με βακτηριακή μόλυνση, κοινώς σταφυλόκοκκο (ο οποίος όταν προσβάλλει το τριχωτό της κεφαλής έχει ένα ειδικό όνομα που μου διαφεύγει). Πώς όμως κόλλησε το βακτήριο; κάποιο αντικείμενο που είχε το βακτήριο έσκισε το δέρμα στο κεφάλι του. τι ήταν αυτό; Η κουρευτική μηχανή του συνοικιακού κομμωτηρίου που προφανώς δεν αποστείρωνε όπως έπρεπε να μηχανήματά του.
Ο αδερφός μου έκανε τις σχετικές εξετάσεις, διεγνώστηκε επισήμως με το βακτήριο και του χορηγήθηκε πολύ ισχυρή θεραπεία -δύο φάρμακα εκ των οποίο το ένα ήταν το ciproxin των 500-.
Τα συμπτώματα υποχώρησαν.
Σε περίπτωση που έχεις πάθει το ίδιο πρέπει να το κοιτάξεις άμεσα. Αν το βακτήριο επιμείνει μπορεί να προκαλέσει μόνιμη τριχόπτωση. επίσης, ακριβώς επειδή είναι βακτήριο, είναι μεταδόσιμο. αυτός που το φέρει, οφείλει να χρησιμοποιεί ξεχωριστές πετσέτες και να πλένεται με ειδικό σαμπουάν.
ελπίζω να βοήθησα. Είτε είναι είτε όχι αυτό το πρόβλημα, εύχομαι να βρεις σύντομα λύση.
Διονύσης


Ωραια παραθεση...

Να προσθεσω εναλλακτικα μασαζ με καρυδελαιο ή ελαιολαδο ή ακομη ακομη καλυτερα αιθεριο ελαιο ριγανης ή θυμαριου εκχυμενα σε ελαιολαδο...
Μετα το μασαζ το αφηνεις και κοιμασαι με αυτο ολο το βραδυ(βαζεις πετσετα στο μαξιλαρι για να μην λερωσεις)...

Το λαδι θα πνιξει τα παντα συν οτι αυτα τα λαδια ειναι παρα πολυ βακτηριοκτονα ...Αρχηγοι στα αντιβακτηριδιακα ειναι το γαρυφαλο ,μετα το θυμαρι και μετα η ριγανη...
Προτιμω τη ριγανη γιατι προκαλει καλυτερη αιματωση...

-Επισης εκτος απο αποστειρωση συσκευων που μπορουν να γδαρουν το δερμα και να το μολυνουν ειναι και θεμα ανοσοποιητικου και χαμηλης αιματωσης και οξυγονωσης της περιοχης...Οσο καλυτερη αιματωση εχεις στο κεφαλι τοσο λιγοτερη πιθανοτητα να δεχτεις μολυνση...

Αρχηγος στις μολυνσεις ειναι το βαμμα φυλλων ελιας...Απλα μαζεψτε φυλλα ελιας και προσθεστε τσιπουρο.Τη διαδικασια θα τη βρειτε στο διαδικτυο...

Να σαι καλα φιλε για την παραθεση.Χρειαζομαστε θετικες παραθεσεις .
 
Μπλουζα