Ψευδάργυρος

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
έχω μερικά χαπάκια από όταν έφτιαχνα ζιξ, αλλά φοβάμαι να κουμπώσω οτιδήποτε...


παρενέργειες;
 

weznem

Well-Known Member
δεν εχετε πει οτι ψευδαργυρο μετα απο λιγο πρεπει να παιρνετε συνδυαστικά με χαλκό??
 

weznem

Well-Known Member
αρα καταληγουμε οτι καλο ειναι να κανουμε εξετασεις πριν παρουμε οτιδηποτε διοτι πως θα ξερουμε σε τι εχουμε έλλειψη και σε τι εινια περιττό το συμπληρωμα,σωστα?
 

soylios

Member
παιρνω και εγω ψευδάργυρο εδω και 2 βδομαδες περιπου 30mg τη μερα οντως εχω παρατηρησει βελτιωση στη λιμπιντο και στις στυσεις , εξαλου υπαρχουν και ερευνες που λενε οτι ο ψευδάργυρος ειναι αφροδισιακος , θελει προσοχη ομως τι ωρες θα τον παιρνεις γιατι εμποδιζει την αποροφηση του σιδηρου
 

gianniskritikos

New Member
ενοεις οτι δεν πρεπει να τον περνεις ταυτοχρονα με γευματα που περιεχουν σιδιρο? δηλαδει τι ωρες πρεπει να τον περνεις?
 

orestis

Member
Ξεκινησα να περνω κι εγω ψευδαργυρο εδω και μαι βδομαδα, μπας και βοηθησει στο γκριζάρισμα. Εγω περνω τον Synergistic Zinc της Quest που περιεχει και χαλκό. Γραφει οτι περιέχει 15 mg ψευδαργυρο, και ως ΣΗΔ γραφει 150 .
Τελος ως τροπο λήψης, λεει μια ταμπλέτα μαζι με το φαγητό και ενα ποτήρι νερό.
 

giannis1991

Well-Known Member
soylios είπε:
παιρνω και εγω ψευδάργυρο εδω και 2 βδομαδες περιπου 30mg τη μερα οντως εχω παρατηρησει βελτιωση στη λιμπιντο και στις στυσεις , εξαλου υπαρχουν και ερευνες που λενε οτι ο ψευδάργυρος ειναι αφροδισιακος , θελει προσοχη ομως τι ωρες θα τον παιρνεις γιατι εμποδιζει την αποροφηση του σιδηρου

μην το αφηνεις ομως ετσι...εξηγησε το...


rocknrolla επειδη εισαι ψαγμενος ξερεις ρε συ τιποτα απο καποια σκευασματα που βλεπω τωρα που θα ξαναρχισω γυμναστηριο,τα οποια λενε οτι ανεβαζουν με φυσικο τροπο την τεστο???λες αυτη η τεστο να ειναι κακη για τα μαλλια???μαλιστα λενε οτι ανεβαζουν λιμπιντο και ενα που ειδα οτι ''περιέχει ουσίες, οι οποίες δρουν σαν εξουδετερωτές της αρωματάσης, της DHT (dihydrotestosterone) και επιτρέπουν στο σώμα μας να διατηρεί σε ιδανική ισορροπία του λόγου τεστοστερόνης προς οιστρογόνα.''τετοιες ουσιες σε αυτα τα προιοντα ειναι το ασπαρτικο οξυ και το ZMA...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

soylios

Member
gianniskritikos είπε:
ενοεις οτι δεν πρεπει να τον περνεις ταυτοχρονα με γευματα που περιεχουν σιδιρο? δηλαδει τι ωρες πρεπει να τον περνεις?

οπως σου ειπε και ο rocknrolla ο ψευδάργυρος λειτουργεί ανταγωνιστικά με τον σίδηρο, π.χ αμα φας φακες μετα απο κανα 3ωρο να παρεις ψευδαργηρο η και παραπανω ωρα μπορει να θελει δεν ξερω ακριβως ποσο

το ιδιο ισχυει και για τα γαλακτοκομηκα και τα αυγα θελει διαφορα 2 ωρες και αυτο ισχυει σχεδον σε ολα τα συμπληρωμτα που περιεχουν βιταμινες κτλ...
 

orestis

Member
rocknrolla είπε:
orestis είπε:
Ξεκινησα να περνω κι εγω ψευδαργυρο εδω και μαι βδομαδα, μπας και βοηθησει στο γκριζάρισμα. Εγω περνω τον Synergistic Zinc της Quest που περιεχει και χαλκό. Γραφει οτι περιέχει 15 mg ψευδαργυρο, και ως ΣΗΔ γραφει 150 .
Τελος ως τροπο λήψης, λεει μια ταμπλέτα μαζι με το φαγητό και ενα ποτήρι νερό.

ΣΗΔ στον ψευδάργυρο 150mg? Είσαι σίγουρος ότι είναι mg?

Η συσκευασια επανω γράφει τα εξης.
Zinc 15mg ΣΗΔ 150
Copper 750μg ΣΗΔ 68

Διπλα απο τα νουμερα της ΣΗΔ δεν γραφει σε τι ειναι. Απλα υποθετω οτι ειναι σε mg , γιατι και τη δοσολογια σε mg την εχει. Επισης στο Copper δεν καταλαβαινω αν το μg που γραφει σημαινει κατι διαφορετικο απο το mg του Zinc, εκτος κι αν ειναι τυπογραφικο λαθος.
 

somari

Active Member
μg = 10^-6 g
mg = 10^-3 g

1g = 1000mg = 1000000μg

τα νούμερα που έχει διπλα και δεν έχουν μονάδες, σου λένε το πόσο % της ΣΗΔ είναι το ένα χάπι, δηλαδή στον ψευδαργυρο το ένα χάπι είναι 1μιση φορά η ΣΗΔ

Αλλιώς θα έπρεπε να παίρνεις 10 χάπια την ημέρα.
 

orestis

Member
somari είπε:
μg = 10^-6
mg = 10^-3

1mg = 1000μg

τα νούμερα που έχει διπλα και δεν έχουν μονάδες, σου λένε το πόσο % της ΣΗΔ είναι το ένα χάπι.

Αλλιώς θα έπρεπε να παίρνεις 10 χάπια την ημέρα.

Τι να σου πω, δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτα και δεν ξερω. Μαλλον θα ειναι οπως τα λες.
 
Μπλουζα