Χορηγηση φιναστεριδης

Georgex6

Well-Known Member
Παιδια για να μη μαλωνετε τσαμπα σασ λεω εγω οι περισσοτεροι γιατροι εδω στην ελλαδα δεν ξερουν για τη φιναστεριδη
εδω το καλοκαιρι οταν με ετρεχαν στουσ γιατρους με τα ψυχολογικα και ολες αυτεσ τις παρενεργιες ενασ υποτιθεται καλοσ ουρολογος που με πηγαν δεν ηξερε καν οτι χορηγειται η φινα για τα μαλλια και επισης μου ελεγε οτι δε προκειτε να εχει αποτελεσμα στα μαλλια και αν θα ειχε θα ειχε μονο σε μορφη λοσιον, μετα απο αυτεσ τισ 2 κουβεντες εννοειτε ξενερωσα και απλα περιμενα την ωρα να φυγω δε περιμενα οτι θα μαθω κατι απο αυτον
Και την πρωτη φορα στη ζωη μου που επαθα αυτο το επεισοδιο παλι απο τη φινα με κριση πανικου καταθλιψη κλαμα κλπ
πριν 7 χρονια καθομουν μονοσ και σκεφτομουν τι ειναι αυτο που με εκανε ετσι και σκεφτηκα οτι ισωσ να οφειλεται στη φιναστεριδη, πηγα σε ενα δερματολογο με καλο ονομα και πρωτοπορο οσον αφορα θεραπειεσ (ψαγμενος) και μου ειπε οτι αποκλειεται η φιναστεριδη να σου εδωσε τετοια sides ,το μονο που μου ειχε πει και το θυμαμαι ακομα ειναι οτι πρεπει να τη παιρνω 6 μηνες και μετα να τη κοβω για αλλους 6 και επισης μου ειχε πει οτι η τοπικη φιναστεριδη δεν εχει αποτελεσμα
το κακο ειναι οτι εχω να παω απο τοτε σαυτο το γιατρο 2009/10 και αυτο ειναι λαθος μου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Παιδια για να μη μαλωνετε τσαμπα σασ λεω εγω οι περισσοτεροι γιατροι εδω στην ελλαδα δεν ξερουν για τη φιναστεριδη
εδω το καλοκαιρι οταν με ετρεχαν στουσ γιατρους με τα ψυχολογικα και ολες αυτεσ τις παρενεργιες ενασ υποτιθεται καλοσ ουρολογος που με πηγαν δεν ηξερε καν οτι χορηγειται η φινα για τα μαλλια και επισης μου ελεγε οτι δε προκειτε να εχει αποτελεσμα στα μαλλια και αν θα ειχε θα ειχε μονο σε μορφη λοσιον, μετα απο αυτεσ τισ 2 κουβεντες εννοειτε ξενερωσα και απλα περιμενα την ωρα να φυγω δε περιμενα οτι θα μαθω κατι απο αυτον
Και την πρωτη φορα στη ζωη μου που επαθα αυτο το επεισοδιο παλι απο τη φινα με κριση πανικου καταθλιψη κλαμα κλπ
πριν 7 χρονια καθομουν μονοσ και σκεφτομουν τι ειναι αυτο που με εκανε ετσι και σκεφτηκα οτι ισωσ να οφειλεται στη φιναστεριδη, πηγα σε ενα δερματολογο με καλο ονομα και πρωτοπορο οσον αφορα θεραπειεσ (ψαγμενος) και μου ειπε οτι αποκλειεται η φιναστεριδη να σου εδωσε τετοια sides ,το μονο που μου ειχε πει και το θυμαμαι ακομα ειναι οτι πρεπει να τη παιρνω 6 μηνες και μετα να τη κοβω για αλλους 6 και επισης μου ειχε πει οτι η τοπικη φιναστεριδη δεν εχει αποτελεσμα
το κακο ειναι οτι εχω να παω απο τοτε σαυτο το γιατρο 2009/10 και αυτο ειναι λαθος μου

Να την παίρνεις για 6 μήνες και να την κόβεις για άλλους τόσους δεν μου κάνει για τόσο λαμπρή συμβουλή, από άποψη αποτελεσμάτων πάντα.
 
η τοπικη φινα με μινοξ μαζι εχει φοβερα αποτελεσματα και δεν τρολαρω ,οταν το ειδα ουτε εγω το πιστεψα .
 
Μίλησα και με έναν θείο μου ο οποίος είναι καρδιολόγος... Μου είπε ότι η φίνα σε κάποιους άνδρες επηρεάζει παρά πολύ τις ορμόνες και μπορεί να οδηγήσει σε ομοφυλοφιλικες σκέψεις και τάσεις. Ξανά λέω ότι μπορεί να συμβεί αυτό. Το παρατήρησε κανείς αυτό;

Στάλθηκε από το X11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

newfish

Member
Επισκεφτηκα και αλλη γιατρο. Αυτη την φορα ενδοκρινολογο. Φυσικα δεν γνωριζε και πολλα πραγματα για την σχεση φιναστεριδης και τριχοπτωσης.Στον τομεα της χορηγουν φινα μονο σε γυναικες σε καποιες σπανιες περιπτωσεις.
Μου ειπε και αυτη οτι το 1mg ειναι αρκετα μικρη ποσοτητα. Δεν συντρεχει ιδιαιτερος λογος να μετρησεις και τρανσαμινασες οταν παιρνεις τετοια ποσοτητα.
Το μονο που θα μπορουσα να μετρησω απο πριν ειναι η τεστοστερονη. Αν ειναι αρκετα χαμηλα απο τωρα για καποιον λογο , τοτε θα μπορουσαμε να υποψιαστουμε οτι η ληψη φινας θα μπορουσε να με επηρεασει αρνητικα καπως. Αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο. Θα μπορουσε να μην γινει και τιποτα.
Επισης ειπε οτι και να μετρησω DHT δεν εχει καποιο ιδιαιτερο νοημα γιατι η μεθοδος μετρησης αυτης της ορμονης δεν ειναι ποτε αξιοπιστη ( το λεω καπως μπακαλικα ) και βλεποντας την τιμη της δεν μπορεις να βγαλεις καποιο ασφαλες συμπερασμα. Για ποιον λογο δεν ειναι αξιοπιστη η μεθοδος μετρησης της δεν ρωτησα και δεν μου ειπε.
Τελος μου ειπε οτι απο πριν δεν μπορεις να βγαλεις καποιο ξεκαθαρο συμπερασμα. Η καλυτερη μεθοδος ειναι η κλινικη. Ξεκινας δηλαδη το φαρμακο και αν βγαλει παρενεργειες , σταματας. Αν οχι , συνεχιζεις.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μαλλον δεν ειναι αξιοπιστη γιατι το πρωι η τεστο ειναι πιο πολυ ανεβασμενη πχ.οι πρωινες γκαυ...που λεμε.γιαυτο ισως να παιζει αναλογος την ωρα την μερα το τι εφαγες κτλ.ισως κανω και λαθος.
 

newfish

Member
Δεν ξερω κατα ποσο η ποσοτητα τεστοστερονης επηρεαζει και την ποσοτητα dht. Παντως κου ειπε οτι αν παιρνεις φινα και μειωσεις την dht , η τεστοστερονη θα συνεχισει να υπαρχει στο αιμα αλλα δεν θα "δουλευει" σωστα.
 

newfish

Member
Κανω εδω μια ενημερωση για να μην ανοιγω τζαμπα αλλο θεμα. Ειμαι σχεδον 10 μηνες μονο με φινα . Πριν εβαζα μονο κατι τοπικα. Παιρνω 1/5 προσκαρ. Τα μαλλια εχουν πυκνωσει και χοντρυνει και στην αφη αλλα και οπτικα. Παρενεργεια δεν υπαρχει καμια.
 

Utopia

Active Member
Κανω εδω μια ενημερωση για να μην ανοιγω τζαμπα αλλο θεμα. Ειμαι σχεδον 10 μηνες μονο με φινα . Πριν εβαζα μονο κατι τοπικα. Παιρνω 1/5 προσκαρ. Τα μαλλια εχουν πυκνωσει και χοντρυνει και στην αφη αλλα και οπτικα. Παρενεργεια δεν υπαρχει καμια.
Πέρασες κάποιο shedding έστω τους πρώτους μήνες;
 

newfish

Member
Φωτο δεν εχω βγαλμενη απο πριν για να φανει η εξελιξη. Θα δω αν μπορεσω να ανεβασω απο το κιν.
Σεντινγκ οχι δεν παρατηρησα κατι. Απλα τωρα που το θυμαμαι την πρωτη εβδομαδα μπορει να ενιωθα ενα βαρος στους ορχεις ( οχι πονο ) αλλα δεν ξαναεμφανιστηκε κατι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
@newfish Δηλαδή είδες και επανέκφυση και αύξηση της διαμέτρου της τρίχας, ή μόνο άυξηση της διαμέτρου;
 

newfish

Member
Αυξηση διαμετρου σιγουρα. Τα κενα εχουν γεμισει ομως σε τετοιο βαθμο που θεωρω οτι υπηρξε και επανεκφυση.
 

bullshit

Member
Αν ενδιαφέρεται κανείς να αγοράσει φιναστεριδη (1mg) έχω ένα κουτάκι που λήγει στις 7-2017. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται οπότε το αφήνω στη διάθεσή σας.

Sent from my D5803 using Tapatalk
 
Μπλουζα