Χορηγηση φιναστεριδης

Bouklas

Well-Known Member
Οταν ειπα οτι το θεωρησε αστειο δεν κυριολεκτουσα. Δεν αρχισε να γελαει ειρωνικα. Απλα του φανηκε πολυ απιθανο το 1mg σε ατομο της ηλικιας μου να βγαλει παρενεργεια. Θα πρεπει να ειμαι πολυ ατυχος για να συμβει αυτο.
Ουτε πατερας μου ειναι ουτε αδερφος μου. Απλα δεν ξερω τι ρολο βαραει ο καθενας που διαβαζει το φορουμ. Αν καποιος μενει θεσσαλονικη ας μου στειλει πμ να του πω.
Τα ρωταω αυτα στον μπουκλα γιατι οταν αμφισβητει γιατρο σε ιατρικο θεμα πρεπει να εχει και τα καταλληλα διαπιστευτηρια. Πρεπει να μπορει και να υποστηριξει αυτα που λεει.
Εσυ οταν θες τη γνωμη καποιου για ιατρικο θεμα , ποιανου θα λαβεις πιο σοβαρα υποψιν ? Του γιατρου ή του υδραυλικού ?
newfish δεν τον αμφισβητώ, σκέφτομαι ήδη μήπως έχει ψεύτικο πτυχίο, δεν εξηγείται σοβαρός επιστήμονας να δηλώνει "έχω ακούσει για στυτική δυσλειτουργία" και να μην γνωρίζει πως μια από της πιο συνηθισμένες παρενέργειες είναι το νερωμένο σπέρμα και ο πόνος στους όρχεις. Εσύ δηλαδή που δεν είσαι ειδικός του έμαθες 2 συνηθισμένες παρενέργειες τις οποιες δεν γνωρίζει! Αυτά τα πράγματα ειναι δεδομένα και έχουν ειπωθεί σε πολλά forums, δεν γίνετε να εξηγήσω γιατί 1+1=2 και όχι 3. H γνώση δεν είναι κρυμμένη σε κάποιο μπαούλο που πρόσβαση έχουν μονο όσοι κατέχουν πτυχίο, δεν είναι πυρηνική φυσική για να ξέρεις ότι ένα φάρμακο αντικουκου είναι ικανό να σου δώσει παρενέργειες στο πουλί (για αυτό το έφτιαξαν), ποσο μάλλον όταν διαβάζεις ξένα forum και μαθαίνεις πράγματα που ούτε ο ουρολόγος σου δεν ξέρει. Ο οποίος εκπροσωπεί τον εαυτό του και όχι κάποια ιατρική κοινότητα. Εσύ βεβαια έχεις κάθε δικαίωμα να τον πιστέψεις και να κανεις ότι σου λέει, εγώ θα προτιμήσω έναν που τουλάχιστον θα ξέρει ότι 1 από τις πιο διαδεδομένες παρενέργειες της φίνας είναι το νερωμένο σπέρμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Ειμαι 33 χρονων ξεκινησα φιναστεριδη το 2007. Δεν εχω καπνισει ποτε, δεν μου αρεσει το ποτο,αθλουμε καθημερινα (ποδοσφαιρο-γυμναστηριο) ολα αυτα τα χρονια κανω διατροφη εχω κοψει καθε ειδουσ σαβουρασ παρολαυτα και
Μειωμενη λιμπιντο ειχα αλλα παλευοταν και
Αδυναμια στυσησ καποιεσ φορεσ ειχα αλλα παλευοταν
γυναικομαστια οχι δεν ειχα
και brain fog ειχα αλλα και mood swings
δυστηχως το τελευταιο δε παλευοταν με τη παροδο των χρονων χειροτερευε γιαυτο και αναγκαστικα περσι τον ιουνιο να το κοψω
και ειμαι μια χαρα
ειναι τετοια ομως η ιδιοσυγκρασια μασ πολλων ατομων εδω μεσα που και να μασ το απαγορευαν οι γιατροι εμεισ θα ψαχναμε τροπουσ να το παρουμε ετσι και εγω εχω αποφασισει να το ξαναξεκινησω για λιγους μηνεσ (αν το αντεξω)για να δωσω ενα boost στο μαλλι μου κι στην εμφανιση μου περεταιρω
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
...........
Καταγραφή.JPG
 

Mizerix

Active Member
Επειδη ο φιλος ο Newfish ειναι παντογνωστης κι ολοι εμεις στο φορουμ που οντως εχουμε παρενεργειες αποκλειστικα λογω φινας ειμαστε ασχετοι, δεν θα κατσω να ασχοληθω αλλο...Αφου βγαινουμε ολοι τρελοι με ψυχολογικα ή κι εγω δεν ξερω τι αλλα θεματα οκ.Θεωρω εισαι ο πιο ευκολοπιστος πελατης για τους γιατρους, δερματολογους χειρουργους και μη.Στο λεω επειδη τελειωσα Οικονομικο και σε λιγο τελειωνω το μεταπτυχιακο μου στο Μαρκετινγκ κανεις κρα απο χιλιομετρα...Καλη τυχη φιλε μου!


Υ.Γ : Το τι επαγγελεται ο καθενας και τι εχει σπουδασει ή δεν εχει σπουδασει ειναι καθαρα προσωπικο του θεμα.Ενα πραγμα που δυστυχως μαθαινεται μονο απο μικρη ηλικια ειναι ο σεβασμος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καταγραφή.JPG


Στο παραπανω λινκ που ποσταρα και διαβασα γραφει......447 εκατομμυρια κερδη απο ενα φτηνο φαρμακο.
Οποτε τι να νοιαξει σε γιατρους τι θα παθεις εσυ αρκει να πουλησουν το (μαγικο χαπι).....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αναμασαω χιλιο υπωμένο θεμα.
ειχε γινει ψηφοφορια http://www.hairlossgr.com/threads/Φιναστεριδη-και-ποσοστο-παρενεργειων-Ψηφοφορια.2731/
και μονο το 25% δεν ειχε παρενεργειες.
εδω να σημειωσω οτι οι ψηφοι ηταν 150 με τα ιδια ποσοστα παλι
το site κρατησε τις ψηφους μονο απο οσους συμετεχουν σε αυτο μετα την τελευταια αναβαθμιση.
δεν ξερω τι ειδους κρασαρισμα ειναι αυτο
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω ψηφισα
Ναι.....ηταν ελαφρες....αλλα φοβηθηκα και σταματησα την χρηση της.....αλλα στην αρχη με προσκαρ ειχα...Ναι ηταν Εντονες.
 

newfish

Member
Επειδη ο φιλος ο Newfish ειναι παντογνωστης κι ολοι εμεις στο φορουμ που οντως εχουμε παρενεργειες αποκλειστικα λογω φινας ειμαστε ασχετοι, δεν θα κατσω να ασχοληθω αλλο...Αφου βγαινουμε ολοι τρελοι με ψυχολογικα ή κι εγω δεν ξερω τι αλλα θεματα οκ.Θεωρω εισαι ο πιο ευκολοπιστος πελατης για τους γιατρους, δερματολογους χειρουργους και μη.Στο λεω επειδη τελειωσα Οικονομικο και σε λιγο τελειωνω το μεταπτυχιακο μου στο Μαρκετινγκ κανεις κρα απο χιλιομετρα...Καλη τυχη φιλε μου!


Υ.Γ : Το τι επαγγελεται ο καθενας και τι εχει σπουδασει ή δεν εχει σπουδασει ειναι καθαρα προσωπικο του θεμα.Ενα πραγμα που δυστυχως μαθαινεται μονο απο μικρη ηλικια ειναι ο σεβασμος.



Εγω δεν ειπα οτι ειμαι παντογνωστης. Οτι πληροφορια εγραψα σχετικα με το φαρμακο ηταν λεγομενα ενος γιατρου. Οχι δικα μου. Ειχα ρωτησει καποια πραγματα για την φινα αρχικα σε αυτο το νημα και αφου δεν απαντουσε κανεις για καιρο ( δεν ειναι βεβαια κανεις υποχρεωμενος ) , αποφασισα να μαζεψω πληροφοριες απο γιατρους. Τι ποιο λογικο ? Που προτεινεις δηλαδη να πηγαινα ?
Ετσι ξεκινησα να μεταφερω την κουβεντα που εκανα με τον γιατρο. Αυτο ειναι ολο. Το οτι δεν δεχτηκα την αποψη καποιων μελων του φορουμ ειναι νομιζω ευνοητο. Αλλο καποιος να μου λεει την προσωπικη του εμπειρια σε οτι αφορα την φινα και αλλο να μου αραδιαζει ποσοστα λες και ειναι ο ιδος χρονια γιατρος-επιστημονας που δουλευει σε ερευνητικο κεντρο.
Ειμαι ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες φιλε μου . Δεν θα κατσω να φαω κατι αμασητο απλα επειδη το ειπες εσυ ή ο ουρολογος ( δεν τον βγαζω απο εξω ).
Ο αλλος βγαινει και λεει οτι το 99% εχει νερωμενο σπερμα και στη δημοσκοπηση του ιδιου φορουμ το 25% δεν εχει καμια παρενεργεια. Αντε πες μου τωρα πως γινεται αυτο.
Μια δημοσκοπηση που για εμενα δεν εχει καμια αξια γιατι δεν υπαρχει στατιστικα σωστη δημοσκοπηση με 40 ατομα , ουτε με 150.
Και εκει κολλαει αυτο που ρωτησα για επαγγελμα και σπουδες. Στα δικα μου ματια ο εντελως λαθος που εδωσε το 99% , ειναι ακριβως το ιδιο με εσενα και με τον καθενα στο φορουμ. Ειναι ολοι ενα avatar και ενα nickname. Δεν μπορω να ξερω ποιος λεει ψεμματα και ποιος αληθεια. Ποιος ειναι υπερβολικος και ποιος οχι.
Ξαναδιαβασε τα προηγουμενα ποστ μου και θα καταλαβεις. Το ξαναειπα οτι δεν το ρωτησα αυτο για να του την πω ή να να προσβαλλω το μορφωτικο και κοινωνικο του επιπεδο , αλλα ηθελα στα αληθεια να μαθω αν το επαγγελμα του εχει να κανει με τον τομεα αυτο. Το ρωτησα γιατι δεν μπορω να δεχτω αμασητο αυτο που μου λεει. Πως να εμπιστευτω ενα nickname ? Ο γιατρος ομως , ειτε ειναι καλος ειτε οχι , ειναι εκει με ονοματεπωνυμο , διευθυνση και διαπιστευτηρια. Πρεπει να ειναι προσεκτικος σε οτι πει γιατι αναλαμβανει καθε ευθυνη των λεγομενων του . Δεν τα λεει και εξαφανιζεται.
Ο καθενας εδω λεει οτι θελει να πει χωρις να αναλαβει καμια ευθυνη , αφου ειναι ανωνυμα. Αυτο φιλε μου αμεσως δημιουργει διαφορα στην βαρυτητα του λογου.
Δεν υπαρχει περιπτωση να πεισεις εναν σοβαρο επιστημονα εχοντας σαν αντεπιχειρημα ''το διαβασα σε ενα φορουμ...''.
Καλως ή κακως το φαρμακο ειναι εγκεκριμενο απο εοφ και fda. Για να αντικρουσεις τις αποφασεις τους καθως και τα λεγομενα της φαρμακοβιομηχανιας θελει πολυ περισσοτερα απο την αποψη μερικων ατομων ενος φορουμ.


Χωρις να θελω να παρω το μερος καποιου. Το φορουμ ειναι καλο. Δινει ελπιδα και λεει αληθειες γιατι δεν ζηταει τιποτα σε ανταλλαγμα. Λεγονται ομως και πραγματα ανακριβη. Το να λεγονται προσωπικες εμπειριες και να δοκιμαζονται καινουρια πραγματα με την ευθυνη του καθενος , ειναι καλο. Αλλα καποια πραγματα πρεπει να προσεχεις πως τα λες γιατι περα απο τα ατομα που συμμετεχουν υπαρχουν και πολλα που διαβαζουν. Πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι οταν λες κατι εδω με περισσια σιγουρια μπορει να παρεις στο λαιμο σου καποιον.
Αλλιως πρεπει να παρεις την ευθυνη και να μιλας με ονοματεπωνυμο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
newfish ο ουρολόγος σου δεν γνωρίζει την ύπαρξη των 2 πιο συνηθισμένων παρενεργειών. Αν αυτό δεν είναι επικίνδυνο τότε τι είναι?

Καλο θα ήταν να ξεκαθαρίσεις τι είδους μέλη θέλεις να σου απαντάνε για να σου στέλνουν σε προσωπικό μήνυμα σκαναρισμένα τα πτυχία τους. Μιλάω σοβαρά όχι ειρωνικά, είναι πρωτοφανές για forum αυτά που ζητάς, και επίσης λάθος σου που δεν ήσουν ξεκάθαρος από την αρχή.

Εγώ μια ερώτηση έχω να σου κάνω, αφού ζητάς τέτοιου είδους απαντήσεις γιατί ρωτάς σε ένα forum και δεν παίρνεις σβάρνα τους γιατρούς? Τι κάνεις εδώ μέσα αφού είμαστε όλοι ανώνυμοι?
 

Stripar

Established Member
Θα συμφωνήσω με τον @Bouklas
και δέν πρόκειται να επεκταθώ και αναλύσω ιδιαίτερα το μήνυμα του @newfish , πολύ απλά γιατί δέν αξίζει την προσοχή μου.

Αυτό που θα του πώ όμως , (μιάς και ανέφερε εμένα) είναι:

Ο αλλος βγαινει και λεει οτι το 99% εχει νερωμενο σπερμα και στη δημοσκοπηση του ιδιου φορουμ το 25% δεν εχει καμια παρενεργεια. Αντε πες μου τωρα πως γινεται αυτο.
Μια δημοσκοπηση που για εμενα δεν εχει καμια αξια γιατι δεν υπαρχει στατιστικα σωστη δημοσκοπηση με 40 ατομα , ουτε με 150.
Και εκει κολλαει αυτο που ρωτησα για επαγγελμα και σπουδες. Στα δικα μου ματια ο εντελως λαθος που εδωσε το 99% , ειναι ακριβως το ιδιο με εσενα και με τον καθενα στο φορουμ.
Έπερνα Fina για πολλά χρόνια και πλέον πέρνω AVODART(dutasteride) πάνω απο ένα χρόνο.
Όταν με ρωτούσαν άν είχα παρενέργειες με την Fina ή άν έχω με το Avodart , έλεγα και λέω καμία απολύτως.

Μάντεψε όμως...

Είχα και έχω νερωμένο σπέρμα απο την αρχή εώς και σήμερα !!!

Και ο λόγος που δέν το ανέφερα η αναφέρω ώς παρενέργεια είναι ότι πλέον αποτελεί τόσο defacto κατάσταση
αυτή η παρενέργεια που υποσυνείδητα δέν την βαφτίζουμε κάν σαν παρενέργεια άν και είναι.


Τώρα , μπορείς να αναιρείς και να υιοθετείς (όχι μόνο εσύ αλλά και οποιοσδήποτε) ότι θέλεις και απο όποιον θέλεις

Όταν έρθει η ώρα όμως και πάρεις το φαρμακάκι και απο την στιγμή που είσαι φιλικά προσκείμενος με την γνώμη του γιατρού σου...

Να δούμε ΤΌΤΕ ποιός έχει δίκιο , ΕΣΥ , Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ , Η ΕΜΕΙΣ?

Και να δούμε τότε άν θα "σκίσεις" τα πτυχία σου και θα αναγνωρίσεις την υπεροψία σου!...

Καλως ή κακως το φαρμακο ειναι εγκεκριμενο απο εοφ και fda. Για να αντικρουσεις τις αποφασεις τους καθως και τα λεγομενα της φαρμακοβιομηχανιας θελει πολυ περισσοτερα απο την αποψη μερικων ατομων ενος φορουμ.
Μίας και άνηκα σε αυτόν τον χώρο για πάρα πολλά χρόνια...

Θα σου πώ ότι είναι πασιφανές ότι δέν έχεις ιδέα πώς παίρνονται "κάποιες" άδειες , τί μίζες κρύβονται για φωτογραφικές έρευνες , εκθέσεις καθηγητών κ.τ.λ
Συνεπώς μήν ενστερνίζεσαι τόσο πολύ ότι είναι Safe ένα φάρμακο επειδή έχει πιστοποίηση F.D.A , καλά για άδεια ΕΟΦ απλά είναι αστείο!.

Δέν είναι λίγα τα φάρμακα τόσο εντός της Ελληνικής αγοράς , όσο και της παγκόσμιας που άν και είχαν όλες τις απαραίτητες άδειες και εγκρίσεις ,
αποσύρθηκαν απο την αγορά σε "δεύτερο" χρόνο λόγω των παρενεργειών που είχαν-προκαλούσαν.


Και αυτό δέν είναι ανάγκη να ρωτήσεις τον γιατρό σου , κάνε ένα τηλ. σε ένα ιατρικό επισκέπτη και θα σου δώσει τις σωστές απαντήσεις και τι κρύβεται στο χώρο του φαρμάκου...

Αυτά
 

newfish

Member
newfish ο ουρολόγος σου δεν γνωρίζει την ύπαρξη των 2 πιο συνηθισμένων παρενεργειών. Αν αυτό δεν είναι επικίνδυνο τότε τι είναι?

Καλο θα ήταν να ξεκαθαρίσεις τι είδους μέλη θέλεις να σου απαντάνε για να σου στέλνουν σε προσωπικό μήνυμα σκαναρισμένα τα πτυχία τους. Μιλάω σοβαρά όχι ειρωνικά, είναι πρωτοφανές για forum αυτά που ζητάς, και επίσης λάθος σου που δεν ήσουν ξεκάθαρος από την αρχή.

Εγώ μια ερώτηση έχω να σου κάνω, αφού ζητάς τέτοιου είδους απαντήσεις γιατί ρωτάς σε ένα forum και δεν παίρνεις σβάρνα τους γιατρούς? Τι κάνεις εδώ μέσα αφού είμαστε όλοι ανώνυμοι?



Η ερωτηση που εκανα στο αρχικο ποστ δεν χρειαζοταν κανενα πτυχιο και καμια ειδικη γνωση. Ηταν κατι που μπορουσε να απαντησει ο οποιος εχει παρει φινα. Μετα δεν ρωτησα κατι. Απλα εγραψα την εμπειρια μου με μια κουβεντα που ειχα με ενα γιατρο. Αυτο ειναι ολο. Εννοειται οτι δεν θα ψαξω να βρω κατι εξειδικευμενο στο φορουμ.
Επισης εννοειται θα παω και σε αλλο γιατρο. ΘΑ παω σε ενδοκρινολογο και θα γραψω παλι την κουβεντα που θα κανω μαζι του.
Γιατι για εμενα αυτο ειναι το φορουμ. Ουτε να το παιξω γιατρος , ουτε ειδικος , ουτε να δωσω θεραπεια σε καποιον. Το φορουμ ειναι για να γραψω μια προσωπικη εμπειρια που μπορει να βοηθησει καποιον. Δεν ηθελα να παρω κατι συνεχιζοντας αυτο το νημα , να δωσω ηθελα.
 

newfish

Member
Θα συμφωνήσω με τον @Bouklas
και δέν πρόκειται να επεκταθώ και αναλύσω ιδιαίτερα το μήνυμα του @newfish , πολύ απλά γιατί δέν αξίζει την προσοχή μου.

Αυτό που θα του πώ όμως , (μιάς και ανέφερε εμένα) είναι:


Έπερνα Fina για πολλά χρόνια και πλέον πέρνω AVODART(dutasteride) πάνω απο ένα χρόνο.
Όταν με ρωτούσαν άν είχα παρενέργειες με την Fina ή άν έχω με το Avodart , έλεγα και λέω καμία απολύτως.

Μάντεψε όμως...

Είχα και έχω νερωμένο σπέρμα απο την αρχή εώς και σήμερα !!!

Και ο λόγος που δέν το ανέφερα η αναφέρω ώς παρενέργεια είναι ότι πλέον αποτελεί τόσο defacto κατάσταση
αυτή η παρενέργεια που υποσυνείδητα δέν την βαφτίζουμε κάν σαν παρενέργεια άν και είναι.


Τώρα , μπορείς να αναιρείς και να υιοθετείς (όχι μόνο εσύ αλλά και οποιοσδήποτε) ότι θέλεις και απο όποιον θέλεις

Όταν έρθει η ώρα όμως και πάρεις το φαρμακάκι και απο την στιγμή που είσαι φιλικά προσκείμενος με την γνώμη του γιατρού σου...

Να δούμε ΤΌΤΕ ποιός έχει δίκιο , ΕΣΥ , Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ , Η ΕΜΕΙΣ?

Και να δούμε τότε άν θα "σκίσεις" τα πτυχία σου και θα αναγνωρίσεις την υπεροψία σου!...


Μίας και άνηκα σε αυτόν τον χώρο για πάρα πολλά χρόνια...

Θα σου πώ ότι είναι πασιφανές ότι δέν έχεις ιδέα πώς παίρνονται "κάποιες" άδειες , τί μίζες κρύβονται για φωτογραφικές έρευνες , εκθέσεις καθηγητών κ.τ.λ
Συνεπώς μήν ενστερνίζεσαι τόσο πολύ ότι είναι Safe ένα φάρμακο επειδή έχει πιστοποίηση F.D.A , καλά για άδεια ΕΟΦ απλά είναι αστείο!.

Δέν είναι λίγα τα φάρμακα τόσο εντός της Ελληνικής αγοράς , όσο και της παγκόσμιας που άν και είχαν όλες τις απαραίτητες άδειες και εγκρίσεις ,
αποσύρθηκαν απο την αγορά σε "δεύτερο" χρόνο λόγω των παρενεργειών που είχαν-προκαλούσαν.


Και αυτό δέν είναι ανάγκη να ρωτήσεις τον γιατρό σου , κάνε ένα τηλ. σε ένα ιατρικό επισκέπτη και θα σου δώσει τις σωστές απαντήσεις και τι κρύβεται στο χώρο του φαρμάκου...

Αυτά




Το ποιος θα εχει δικιο θα φανει αν και οταν παρω φινα εννοειται. Δεν ξερω που ακριβως βλεπεις την υπεροψια. Δεν κανω κοντρα με κανενα εδω , ουτε με κανενα γιατρο θα κανω. Αν μου βγαλει παρενεργεια το σταματαω. Αν οχι , το συνεχιζω. Τοσο απλα.
Δηλαδη μου λες οτι επειδη εσυ αποφασισες να αποκρυψεις οτι εχεις μια παρενεργεια , το ιδιο εκαναν και ΟΛΟΙ οι αλλοι που ελεγαν οτι δεν εχουν. Εχω μαθει να μην ειμαι απολυτος στη ζωη μου και για εμενα δεν ειναι σωστη λογικη αυτη.
 

Stripar

Established Member
Εξήγησα και ανάλυσα τα πάντα...
το νερωμένο σπέρμα είναι Standarάκι στο 99% των χρηστών...

ο λόγος που δέν το ανέφερα η αναφέρω ώς παρενέργεια είναι ότι πλέον αποτελεί τόσο defacto κατάσταση
αυτή η παρενέργεια που υποσυνείδητα δέν την βαφτίζουμε κάν σαν παρενέργεια άν και είναι.

Δηλαδη μου λες οτι επειδη εσυ αποφασισες να αποκρυψεις οτι εχεις μια παρενεργεια , το ιδιο εκαναν και ΟΛΟΙ οι αλλοι που ελεγαν οτι δεν εχουν.
Παρόλο τα πτυχία που δηλώνεις ότι έχεις , δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τα αυτονόητα!.
Συνέχισε να κάνεις τον Πουαρώ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

pithikas

Well-Known Member
Για το καλο σου υποθετω, στο γραφουν πως υπαρχουν παρενεργειες και δε σε συμφερει να το καταλαβεις γιατι εισαι αποφασισμενος να παρεις φιναστεριδη.
Ειναι αποδεδειγμενο πως θα σου μειωσει την dht και αυτος ειναι ο σκοπος του φαρμακου αλλωστε. Ο γιατρος σου λεει βλακειες. Αυτο και μονο ειναι μια παρενεργεια καθως θα παιξεις με τις ορμονες σου. Το πως θα την ''ακουσεις'' ειναι αλλο θεμα και διαφερει απο ατομο σε ατομο.
 

newfish

Member
Εξήγησα και ανάλυσα τα πάντα...





Παρόλο τα πτυχία που δηλώνεις ότι έχεις , δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τα αυτονόητα!.
Συνέχισε να κάνεις τον Πουαρώ...



Που ακριβως ειπα οτι εχω πτυχια? Τουλαχιστον κανε τον κοπο να διαβαζεις αυτα που γραφω.

''Έπερνα Fina για πολλά χρόνια και πλέον πέρνω AVODART(dutasteride) πάνω απο ένα χρόνο.
Όταν με ρωτούσαν άν είχα παρενέργειες με την Fina ή άν έχω με το Avodart , έλεγα και λέω καμία απολύτως.

Μάντεψε όμως...

Είχα και έχω νερωμένο σπέρμα απο την αρχή εώς και σήμερα !!! ''


Με βαση αυτο εγραψα το παραπανω. Τι ακριβως δυσκολευομαι να καταλαβω ? Το νερωμενο σπερμα ειναι παρενεργεια. Εσυ μπορεις να το λες οπως θελεις αλλα ειναι παρενεργεια. Μονος σου ειπες οτι οταν σε ρωτανε δεν το αναφερεις. Και σε ρωταω. Τι σε κανει να πιστευεις οτι το ιδιο κανουν ολοι ? Αυτο το απλο.
Επισης ειλικρινα μπορεις να μου εξηγησεις πως εχεις φτασει στο συμπερασμα του 99% . Εξηγησε το απλα ή επιστημονικα . Οπως θελεις.
 

newfish

Member
Για το καλο σου υποθετω, στο γραφουν πως υπαρχουν παρενεργειες και δε σε συμφερει να το καταλαβεις γιατι εισαι αποφασισμενος να παρεις φιναστεριδη.
Ειναι αποδεδειγμενο πως θα σου μειωσει την dht και αυτος ειναι ο σκοπος του φαρμακου αλλωστε. Ο γιατρος σου λεει βλακειες. Αυτο και μονο ειναι μια παρενεργεια καθως θα παιξεις με τις ορμονες σου. Το πως θα την ''ακουσεις'' ειναι αλλο θεμα και διαφερει απο ατομο σε ατομο.


Εγω δεν ειπα οτι το λενε για το κακο μου ή οτι δεν πιστευω οτι εχει παρενεργειες. Φυσικα και εχει παρενεργειες , το λεει και η ιδια η εταιρια που το φτιαχνει. Το αν ο γιατρος ειναι βλακας δεν μπορω να το κρινω εγω ετσι απλα. Δικη του αποψη ειναι αυτη. Ισως αποδειχθει στο μελλον οτι κανει λαθος. Ισως ο ενδοκρινολογος που εχω σκοπο να επισκεφτω να ειναι ακομα πιο αρμοδιος γιατρος. Θα δειξει.
Το οτι παιζεις με τις ορμονες ειναι σιγουρο. Αν δεν το σκεφτομουν αυτο θα ειχα ηδη παρει το χαπι.
 

Stripar

Established Member
Που ακριβως ειπα οτι εχω πτυχια? Τουλαχιστον κανε τον κοπο να διαβαζεις αυτα που γραφω.

''Έπερνα Fina για πολλά χρόνια και πλέον πέρνω AVODART(dutasteride) πάνω απο ένα χρόνο.
Όταν με ρωτούσαν άν είχα παρενέργειες με την Fina ή άν έχω με το Avodart , έλεγα και λέω καμία απολύτως.

Μάντεψε όμως...

Είχα και έχω νερωμένο σπέρμα απο την αρχή εώς και σήμερα !!! ''


Με βαση αυτο εγραψα το παραπανω. Τι ακριβως δυσκολευομαι να καταλαβω ? Το νερωμενο σπερμα ειναι παρενεργεια. Εσυ μπορεις να το λες οπως θελεις αλλα ειναι παρενεργεια. Μονος σου ειπες οτι οταν σε ρωτανε δεν το αναφερεις. Και σε ρωταω. Τι σε κανει να πιστευεις οτι το ιδιο κανουν ολοι ? Αυτο το απλο.
Επισης ειλικρινα μπορεις να μου εξηγησεις πως εχεις φτασει στο συμπερασμα του 99% . Εξηγησε το απλα ή επιστημονικα . Οπως θελεις.

Απομόνωσες παραπάνω ότι σε "βόλευε"


Η απάντηση ολόκληρη όπου εξηγεί την λογική είναι αυτή που είναι σε κόκκινο
Τώρα άν δέν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δέν καταλαβαίνεις , κακό του κεφαλιού σου που λέει και ο λαός!

Έπερνα Fina για πολλά χρόνια και πλέον πέρνω AVODART(dutasteride) πάνω απο ένα χρόνο.
Όταν με ρωτούσαν άν είχα παρενέργειες με την Fina ή άν έχω με το Avodart , έλεγα και λέω καμία απολύτως.

Μάντεψε όμως...

Είχα και έχω νερωμένο σπέρμα απο την αρχή εώς και σήμερα !!!

Και ο λόγος που δέν το ανέφερα η αναφέρω ώς παρενέργεια είναι ότι πλέον αποτελεί τόσο defacto κατάσταση
αυτή η παρενέργεια που υποσυνείδητα δέν την βαφτίζουμε κάν σαν παρενέργεια άν και είναι.

Με βαση αυτο εγραψα το παραπανω. Τι ακριβως δυσκολευομαι να καταλαβω ? Το νερωμενο σπερμα ειναι παρενεργεια. Εσυ μπορεις να το λες οπως θελεις αλλα ειναι παρενεργεια. Μονος σου ειπες οτι οταν σε ρωτανε δεν το αναφερεις. Και σε ρωταω. Τι σε κανει να πιστευεις οτι το ιδιο κανουν ολοι ? Αυτο το απλο.
Επισης ειλικρινα μπορεις να μου εξηγησεις πως εχεις φτασει στο συμπερασμα του 99% . Εξηγησε το απλα ή επιστημονικα . Οπως θελεις.
Δέν πρόκειται να στο εξηγήσω ούτε απλά , ούτε επιστημονικά απλά γιατί δέν έχει νόημα
να κάθομαι να παίζω την κολοκυθιά μαζί σου...

Πολύ ντόρος για το τίποτα...με κούρασες!

Κάνε ότι κατεβάσει η κλάδα σου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα