Χορηγηση φιναστεριδης

newfish

Member
Πρεπει να μου την γραψει δερματολογος ή μπορω να παω να την ζητησω μονος μου απο το φαρμακειο ?
Ειναι καλο να επισκεφτω ετσι και αλλιως γιατρο για να μου δωσει εξετασεις πριν το ξεκινησω ?
Υπαρχει καποια γενικη αντιληψη για το πιο φαρμακο ειναι καλυτερο απο αποψη ποιοτητας-τιμης ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

newfish

Member
Ξαναγραφω εδω για να μην ανοιξω καινουριο. Επισκεφτηκα ουρολογο για να κανω ερωτησεις για την φιναστεριδη. Δεν πηγα σε δερματολογο γιατι θεωρω οτι δεν εχει ιδιαιτερη πειρα με το φαρμακο.
Για την συσχετιση της φιναστεριδης με την τριχοπτωση δεν ειχε και πολλα να μου πει μιας και δεν ειναι ο τομεας του.
Ηθελα να μαθω τι επιπτωσεις μπορει να εχει στο σωμα μου και την υγεια μου και με καθησυχασε απολυτα.
Μιλουσε βεβαια παντα για τα 5mg γιατι αυτο χορηγει στους ασθενεις του.
Μου ειπε οτι ειναι ενα φαρμακο πολυ καλα ανεκτο απο τον οργανισμο γενικα και μπορεις να το παιρνεις μακροχρονια .
Το 1mg του φανηκε σχεδον αστειο στο να προκαλεσει καποια παρενεργεια και πολυ απιθανο. Ειπε οτι ειναι τοσο μικρη η ποσοτητα που δεν χρειαζεται καν να κανω εξετασεις πριν και μετα το φαρμακο.
Επισης ειπε οτι σαν παρενεργεια ξερει και εχει ακουσει μονο για στυτικη δυσλειτουργια και σε 30ρη θα ειναι παρα πολυ σπανιο να συμβει.
Απο εμενα πρωτη φορα ακουσε για πονο στους ορχεις και νερομενο σπερμα. Ανεφερε την γυναικομαστια αλλα μετα απο μακροχρονια χρηση και σε πολυ μικρο ποσοστο.
Επισης εφερε ενα παραδειγμα για προβλημα στο συκωτι και ειπε οτι πρεπει να δεις και πως ζει ο συγκεκριμενος ασθενης. Δεν τσουβαλιαζουμε και δεν κατηγορουμε κατευθειαν το φαρμακο. Πρεπει το φαρμακο να συσχετιστει και με αλλους παραγοντες , οπως διατροφη και τροπος ζωης.
 
φιλε η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε , τι να σου πω ,δεν εχω παρει ποτε αλλα το ποσοστο που εχει παρενεργειες ειναι πολυ μεγαλο και με τις δοσεις που αναφερεις .
εγω τελευταια σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το τριψω και να το ριξω στην μινοξιδιλη και να το ριχνω τοπικα επειδη ειδα εντυπωσιακα αποτελεσματα απο γνωστο μου ,αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος .
 

newfish

Member
Καλο το φορουμ και η εμπειρια του καθενος αλλα δεν μπορει να βγαλεις και πολυ ασφαλη συμπερασματα.
Δηλαδη βγαινει καποιος και λεει οτι εχει παρενεργειες. Δεν μας λεει ομως τι ηλικια εχει , τι αλλες ασθενειες , τι αλλα φαρμακα παιρνει , τι τρωει , τι πινει , αν καπνιζει , αν εχει αγχος.
Ειναι παρα πολλα και στον καθενα διαφορετικα.
Μου λες οτι πολλοι ανθρωποι εβγαλαν παρενεργειες απο 1mg. Αυτο πως το εμαθες ? Ποσα ατομα εχεις δει δηλαδη εσυ που παιρνουν φινα και ποσα εχει δει ενας ουρολογος που γραφει αυτο ατο φαρμακο στους ασθενεις του εδω και χρονια.
Δεν τα λεω αυτα για να σου την πω.
Απλα νομιζω οτι η εμπειρια του γιατρου στο φαρμακο σε σχεση με οποιονδηποτε απο εμας εχει μεγαλη διαφορα.
 

crossfire

Well-Known Member
Και μην ξεχνάτε παιδιά ότι όλοι μας κόβουμε το proscar για να πάρουμε το 1mg....που σημαίνει ότι την μια μερα μπορεί να πάρουμε 0,8 και την άλλη 1,2......δύσκολο να επιτευχθεί το 1 mg ED.
Είμαι σίγουρος ότι με το propecia οι παρενέργειες θα ειναι λιγότερες ....
Έχω μια υποψία ότι δεν ειναι το ίδιο.
 

newfish

Member
Και αυτο το συζητησαμε και ειπε οτι αν κοβεις το ptoscar αποκλειεται να παιρνεις 1mg αλλα αν το παιρνεις για μεγαλο χρονικο διαστημα στο σωμα θα υπαρχει μια σταθερη τιμη. Γιατι εξαλλου η τιμη της διαφορας ειναι πολυ μικρη.
Εχει καποιος propecia για να μας πει τι γραφει στο φυλλαδιο στις παρενεργειες του φαρμακου ? Λεει τα ιδια με το proscar ?
 
αδερφε ο γιατρος νομιζεις οτι εχει κανει γκαλοπ για να σου πει το ποσοστο που εχει παρενεργειες ?
η μηπως νομιζεις οτι εκανε στους ασθενεις του ολες αυτες τις ερωτησεις ,αν ψαξεις λιγο εδω μεσα θα δεις οτι αυτοι που ειχαν παρενεργειες ειναι περισσοτεροι , αν λενε την αληθεια , αλλα οτι κουβεντα και να κανουμε αν δεν το δοκιμασεις οτι και να σου πουμε και μεις κ ο γιατρος δε κλανει μια .
 

newfish

Member
Ο γιατρος χορηγει αυτο το φαρμακο σε ασθενεις του εδω και χρονια. Επισης εχει επαφη με πολυ περισσοτερα ατομα που παιρνουν φινα απο οτι εχει ο καθενας εδω.
Ποσα ατομα να ξερει καποιος οτι παιρνουν φινα ? Πανω απο 1-2 ?
Αν ενας γιατρος εχει μονο 1-2 ασθενεις , κλαφτα.
Ερωτησεις γιατι να μην εκανε στους ασθενης του ? Βεβαια το πιο πιθανο ειναι να ηταν ατομα μεγαλης ηλικιας.
Επισης ενας γιατρος μαλλον εχει καποια παραπανω γνωση για ενα φαρμακο σε σχεση με εμας που διαβαζουμε απλα το φυλλο απο το κουτι με τα χαπια.
Απο εδω μεσα συμπερασμα δεν βγαινει. Μπορει 10 ατομα που εμφανισαν παρενεργειες να εκαναν τον κοπο και να το αναφερουν , μιας και ψαχουν βοηθεια ή παρηγορια και να υπαρχουν αλλα 1000 ατομα που να μην εμφανισαν παρενεργεια και να μην μπαινουν καν στον κοπο να βρουν το φορουμ , οχι απλα να γραψουν κατι σε αυτο.
 

Mizerix

Active Member
Φιλε Newfish να σου απαντησω εγω σε ολα παραπανω.Ειμαι 23, εκανα χρηση για 7 μηνες και μεχρι και τον 1ο εναμησι μηνα ημουν μια χαρα μετα κλαφτα, γι αυτο και την εκοψα και τωρα εχω 3 μηνες καθαρος αλλα συνεχιζω να μην ειμαι ενταξει.Μια χαρα υγιεστατο ατομο ειμαι, αθλουμαι συνεχως, μια χαρα διατροφη κανω και ουτε ψυχολογικα εχω ουτε τιποτα.Οι περισσοτεροι εμφανιζουν παρενεργειες, μονο ενα πολυ μικρο ποσοστο μενει εντελως ανεπηρεαστο, συμφωνα με ατομα που εκαναν ή κανουν χρηση εδω στο φορ γι αυτο ξανασκεψου το καλα και ενημερωσου καλυτερα....
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
newfish οι γιατροι,μαλλον οι περισσοτεροι γιατροι ειναι σταρκιδια τους πιστεψε.
Δεν τους νοιαζει τιποτα.
Εμενα ο ουρολογος με λεει τι τα θες αυτα τα χαπια ειναι για γερους και δεν μου τα γραφε και τα γραφε στο μπαμπα μου μετα.
Οσο για παρενεργειες εδω στο φορουμ τα ποσοστα μιλανε μονα τους.
 

newfish

Member
Εγω δε λεω οτι δεν εχει ποτε παρενεργειες αλλα μη παιρνουμε σαν δειγμα τα ατομα εδω μεσα. Ειχε γινει το ερωτηματολογιο στο φορουμ για τις παρενεργειες της φινα και συμετείχαν καμια 50ρια ατομα. Ποτε μα ποτε δεν βγαινει αξιοπιστο αποτελεσμα απο τοσο μικρο δειγμα.
Ο ουρολογος μου ειπε οτι καθε φορα που παρουσιαζεται παρενεργεια απο φαρμακο ειναι υποχρεωμενοι να το δηλωνουν σε ενα ψηφιακο φυλλο. Και φανταζομαι αυτο δεν ισχυει μονο για ελλαδα.
Φαντασου λοιπον για τι αριθμο ασθενων μιλαμε.
Εχε στο μυαλο σου αυτο και σκεψου τωρα οτι δεν ειχε ακουσει καν για πονο στους ορχεις και νερομενο σπερμα.
Και φαντασου οτι μιλουσε παντα για 5mg. Μου ειπε οτι 30 χρονων με τα επιπεδα τεστοστερονης που εχω ειναι παρα πολυ απιθανο το 1mg φινας να προκαλεσουν στυτικη δυσλειτουργία.
Αρα αν συμβει αυτο καλο θα ηταν να ψαξω και αλλους παραγοντες.
Δεν λεω οτι το φορουμ ειναι αχρηστο αλλα να μην ακυρωνουν 20-30 ασχετα με το αντικειμενο ατομα τα χρονια σπουδων και πειρας των γιατρων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
newfish γιατι δεν αρχιζεις φινα τοτε να μας πεις την εμπηρεια σου και συ?
Σπουδες και πειρα στην μεταμοσχευση αλλα και εξελιξη απο παλιοτερα αλλα εξακολουθουν να σφαζουν κεφαλια.
 

newfish

Member
Δεν τα λεω αυτα γιατι ειμαι υπερ του φαρμακου . ισα ισα. Γιαυτο εξαλλου το ψαχνω με γιατρους πριν κανω κατι. Γιατι με ανησυχουν οι παρενεργειες.
Απλα φορουμ ειναι και μπηκα να μεταφερω την κουβεντα μου με εναν γιατρο.
Ειμαι πολυ κοντα στο να ξεκινησω φινα και εννοειται οτι θα ενημερωνω.
 

Bouklas

Well-Known Member
newfish ο ουρολόγος σου θα έπρεπε να ντρέπεται που σου είπε ότι η δόση του 1mg είναι αστεία και ότι δεν χρειάζεται να κανεις εξετάσεις. Μιλάμε για ένα αντιανδρογόνο που επηρεάζει ορμόνες, δεν γίνετε να μιλάει τόσο απαξιωτικά λες και παίρνεις καραμέλες από το περίπτερο. Εγώ λέω να μας πεις ποιος είναι να ξέρει ο κόσμος να τον αποφεύγει γιατί ο τύπος είναι επικίνδυνος. Και όσο για τις σπουδές του δεν μου λένε τίποτα όταν πετάει τέτοιες μαλ..ίες, ότι υπάρχουν καλοί και κακοί γιατροί το ξέρουμε όλοι μας. Φαντάσου ένα παιδί 21 χρονων πάνω που οι ορμόνες του χτυπάνε κόκκινο να του πει αυτός πάρε φίνα και μην κανεις εξετάσεις. Ότι δεν υπάρχει παγκοσμίως καμια επίσημη θεραπεία πάνω στο πρόβλημα της φιναστερίδης στο είπε ή όχι? Γιατί μου φαίνεται απο μόνος ακυρώνει το πτυχίο του και όχι οι 20-30 του forum.
 

newfish

Member
Με ρωτας ποιος ειναι. Να σε ρωτησω εγω τι επαγγελεσαι και σε τι αντικειμενο οι σπουδες σου ?
 

Bouklas

Well-Known Member
Βεβαίως και σε ρωτάω, καλο θα ήταν να μάθουμε ποιος είναι ο γιατρός που προτείνει φιναστερίδη χωρίς εξετάσεις που την χαρακτηρίζει και αστεία απο πάνω!
Για ποιον λόγο ρωτάς σπουδές και επάγγελμα?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γιατι ρε newfish αδερφος σου ειναι ο γιατρος η Πατερα σου?
Τι σχεση εχει αυτο που λες για τον μπουκλα?
 

newfish

Member
Οταν ειπα οτι το θεωρησε αστειο δεν κυριολεκτουσα. Δεν αρχισε να γελαει ειρωνικα. Απλα του φανηκε πολυ απιθανο το 1mg σε ατομο της ηλικιας μου να βγαλει παρενεργεια. Θα πρεπει να ειμαι πολυ ατυχος για να συμβει αυτο.
Ουτε πατερας μου ειναι ουτε αδερφος μου. Απλα δεν ξερω τι ρολο βαραει ο καθενας που διαβαζει το φορουμ. Αν καποιος μενει θεσσαλονικη ας μου στειλει πμ να του πω.
Τα ρωταω αυτα στον μπουκλα γιατι οταν αμφισβητει γιατρο σε ιατρικο θεμα πρεπει να εχει και τα καταλληλα διαπιστευτηρια. Πρεπει να μπορει και να υποστηριξει αυτα που λεει.
Εσυ οταν θες τη γνωμη καποιου για ιατρικο θεμα , ποιανου θα λαβεις πιο σοβαρα υποψιν ? Του γιατρου ή του υδραυλικού ?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Να σε πω αν δεν τα σκας και καλα σε ιδιωτικο γιατρο ακρη δε βγαζεις και ειδικα στο ΙΚΑ αλλα και πολυ γιατροι στο νοσοκομειο αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.Εμενα στο ικα κανεις γιατρος δεν με εχει αντιμετωπιση ποτε σοβαρα οσο για νοσοκομειο μην μιλησω θα εχανα την ακοη μου παραλιγο.
Τον πατερα μου για ενχιριση ρουτινας στο παπανικολαου τον κρατησαν 3 ωρες και εφυγε αντιστοιχα σε ενα αλλο νοσοκομειο για την ιδια ενχιρηση τον κρατησαν 7 μερες μεσα με σωληνακια στην ουρηθρα και παπαριες.
Βουβονοκιλη δεξια και αριστερα εκανε.
Επισης και σε δερματολογους ενας φιλος μου ειχε καποιο θεμα πηγε σε 5-6 και ο καθενας τους ελεγε για τον αλλον οτι λεει βλακειες με διαφορετικες θεραπειες κτλ τκλ..οποτε ποιον να πρωτο πιστεψεις...Καθεσαι και βλεπεις μαρτυριες εδω μεσα ειδικα για το συγκεκριμενο χαπι φινα..πιστευω κανεις δν θα λεγε ψεμματα οτι δεν του σηκωνετε γιατι θα θιγοταν και ο ανδρικος εγωισμος,απεναντιας το ποσοστα μιλανε για στυτικη δυσλειτουργεια.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δε κανω το συνηγορω του μπουκλα αλλα εχω αρκετα παραδειγματα με περιστατικα γιατρων που δεν ξερεις τι να πιστεψεις.
 
Μπλουζα