Φτηνη κρεμα απο φαρμακειο, στον πολεμο της τριχοπτωσης

cool11

Well-Known Member
Η οικονομικη κριση εχει χτυπησει για τα καλα τις τσεπες μας, αλλα τα μαλλια μαλλια! Τα θελουμε να τα εχουμε!
Ισως ειναι γενικο το ερωτημα που θετω, αλλα επειδη θεωρω οτι παντα υπαρχει περιθωριο για 'κατι ακομη', το θετω στην κριση σας.

Τι μπορω να αγορασω με λιγα χρηματα απο το φαρμακειο της γειτονιας, και γενικα μιλωντας, να εχει καποια θετικη συνεισφορα, στον αγωνα που κανουμε κατα της τριχοπτωσης;
Ειτε στο regrowth, είτε στην dht, είτε γενικοτερα να βοηθα?
Να συνεισφερει ομως κατι, οχι να ειναι απλα 'ιδεα' μας!
Και να ειναι και φτηνη, δηλαδη το πολυ 5ευρω!

Εχετε να προτεινετε κατι λοιπον, σε κρεμα, φτηνη, και απο το φαρμακειο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Η οικονομικη κριση εχει χτυπησει για τα καλα τις τσεπες μας, αλλα τα μαλλια μαλλια! Τα θελουμε να τα εχουμε!
Ισως ειναι γενικο το ερωτημα που θετω, αλλα επειδη θεωρω οτι παντα υπαρχει περιθωριο για 'κατι ακομη', το θετω στην κριση σας.

Τι μπορω να αγορασω με λιγα χρηματα απο το φαρμακειο της γειτονιας, και γενικα μιλωντας, να εχει καποια θετικη συνεισφορα, στον αγωνα που κανουμε κατα της τριχοπτωσης;
Ειτε στο regrowth, είτε στην dht, είτε γενικοτερα να βοηθα?
Να συνεισφερει ομως κατι, οχι να ειναι απλα 'ιδεα' μας!
Και να ειναι και φτηνη, δηλαδη το πολυ 5ευρω!

Εχετε να προτεινετε κατι λοιπον, σε κρεμα, φτηνη, και απο το φαρμακειο?
δυστυχως οι αποτελεσματικες κρεμες ειναι στα δυο λινκ της υπογραφης μου και μπορεις να δεις οτι δεν αστειευονται με την αλωπεκια.
η πρωτη δεν σου εδωσε αποτελεσματα η δευτερη δεν ειναι για μεγαλο χρονικο διαστημα.
αν ειναι λοσιον φθηνη και αποτελεσματικη σου κανει?
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4232.html
 

cool11

Well-Known Member
kapamarou είπε:
cool11 είπε:
Η οικονομικη κριση εχει χτυπησει για τα καλα τις τσεπες μας, αλλα τα μαλλια μαλλια! Τα θελουμε να τα εχουμε!
Ισως ειναι γενικο το ερωτημα που θετω, αλλα επειδη θεωρω οτι παντα υπαρχει περιθωριο για 'κατι ακομη', το θετω στην κριση σας.

Τι μπορω να αγορασω με λιγα χρηματα απο το φαρμακειο της γειτονιας, και γενικα μιλωντας, να εχει καποια θετικη συνεισφορα, στον αγωνα που κανουμε κατα της τριχοπτωσης;
Ειτε στο regrowth, είτε στην dht, είτε γενικοτερα να βοηθα?
Να συνεισφερει ομως κατι, οχι να ειναι απλα 'ιδεα' μας!
Και να ειναι και φτηνη, δηλαδη το πολυ 5ευρω!

Εχετε να προτεινετε κατι λοιπον, σε κρεμα, φτηνη, και απο το φαρμακειο?
δυστυχως οι αποτελεσματικες κρεμες ειναι στα δυο λινκ της υπογραφης μου και μπορεις να δεις οτι δεν αστειευονται με την αλωπεκια.
η πρωτη δεν σου εδωσε αποτελεσματα η δευτερη δεν ειναι για μεγαλο χρονικο διαστημα.
αν ειναι λοσιον φθηνη και αποτελεσματικη σου κανει?
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4232.html

Μου αρεσει που στο τοπικ της λοσιον τα λενε ολα, αλλα το τι κανει και σε τι βοηθαει δεν λεει κανεις!

Anyway, κρεμα φτηνη απο φαρμακειο, με βολευει, ουτε παρασκευη, ουτε ψαξε ψυγειο να βαλεις το διαλυμα σου για να μην χαλασει, ουτε ενα ακομη 'λαδωμενο' προιον στο κεφαλι(η κρεμα αισθητικα ειναι καλυτερη).

Οποτε, 2 κρεμες λεει ο καπα.
Κορτιζονουχα ποια κρεμα λες;

Αλλη προταση κρεμας παιδια?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Μου αρεσει που στο τοπικ της λοσιον τα λενε ολα, αλλα το τι κανει και σε τι βοηθαει δεν λεει κανεις!

Anyway, κρεμα φτηνη απο φαρμακειο, με βολευει, ουτε παρασκευη, ουτε ψαξε ψυγειο να βαλεις το διαλυμα σου για να μην χαλασει, ουτε ενα ακομη 'λαδωμενο' προιον στο κεφαλι(η κρεμα αισθητικα ειναι καλυτερη).

Οποτε, 2 κρεμες λεει ο καπα.
Κορτιζονουχα ποια κρεμα λες;
δεν χρειαζεται ψυγειο,δεν λαδωνει καθολου αν στο μπουκαλακι των 40ml βαλεις 20ml οινοπνευμα 20ml απιονισμενο νερο.
οι κρεμες λαδωνουν,μπορει καποιες οχι το δερμα αλλλα σιγουρα ναι την τριχα
λεω για την daktodor αλλα υπαρχουν αμετρητες κορτιζονουχες κρεμες στα φαρμακεια
οποια και να χρησιμοποιησεις τα ιδια αποτελεσματα θα εχεις,οι διαφορες τους ειναι στις παρενεργειες,καποιες ειναι πολυ πιο δυνατες
 

cool11

Well-Known Member
Υπαρχει ειδικο θεμα για την daktodor εδω στο φορουμ?
Ποσο κοστιζει?
Για ποσο καιρο μπορει να την χρησιμοποιει κανεις, και αν πρεπει να σταματα, ποτε μπορει κανεις να την ξαναρχισει;
Σε τι ακριβως βοηθα?
Ποιες παρενεργειες και ποσο συχνα απο εμπειριες χρηστων;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Υπαρχει ειδικο θεμα για την daktodor εδω στο φορουμ?
Ποσο κοστιζει?
Για ποσο καιρο μπορει να την χρησιμοποιει κανεις, και αν πρεπει να σταματα, ποτε μπορει κανεις να την ξαναρχισει;
Σε τι ακριβως βοηθα?
Ποιες παρενεργειες και ποσο συχνα απο εμπειριες χρηστων;
υπαρχει,η daktodor ειναι υδροκορτιζονη http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3625.html?highlight=%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%B6%25C%E2%80%8B%E2%80%8BE%BF%CE%BD%CE%B7
 

cool11

Well-Known Member
cool11 είπε:
Υπαρχει ειδικο θεμα για την daktodor εδω στο φορουμ?
Ποσο κοστιζει?
Για ποσο καιρο μπορει να την χρησιμοποιει κανεις, και αν πρεπει να σταματα, ποτε μπορει κανεις να την ξαναρχισει;
Σε τι ακριβως βοηθα?
Ποιες παρενεργειες και ποσο συχνα απο εμπειριες χρηστων;

Αμαν, 45 σελιδες θεμα!
Αν θες απαντα μου συνοπτικα τα παραπανω, και θα διαβασω και οτι μπορω απο το λινκ που εδωσες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Αμαν, 45 σελιδες θεμα!
Αν θες απαντα μου συνοπτικα τα παραπανω, και θα διαβασω και οτι μπορω απο το λινκ που εδωσες.
η daktodor κοστιζει 2,20 στο φαρμακειο της γειτονιας,ειναι η πιο αδυναμη κορτιζονη αλλα ισαξια σε αποτελεσματα με τα πολυ δυνατα κορτικοστεροειδη.
οταν συνδιαστει με μινοξιδιλη δινει ενα πολυ γρηγορο push στην επανεκφυση,τα αποτελεσματα που βλεπεις στους κροταφους μου στο δευτερο λινκ ειναι σε 4 μερες,εβλεπα διαφορα απο μερα σε μερα.
καλο ειναι το πολυ σε εναν μηνα να την διακοψεις.
απο ενα σημειο και μετα αρχιζει να καταστρεφει τον συνδετικο ιστο στο χόριο την βαθυτερη στιβαδα του δερματος κατω απο την επιδερμιδα
αλλες παρενεργειες ειναι της μινοξιδιλης πρωτα απο ολα που την πολαπλασιαζει σε δυναμη.
 

MANKAR

Active Member
kapamarou είπε:
cool11 είπε:
Αμαν, 45 σελιδες θεμα!
Αν θες απαντα μου συνοπτικα τα παραπανω, και θα διαβασω και οτι μπορω απο το λινκ που εδωσες.
η daktodor κοστιζει 2,20 στο φαρμακειο της γειτονιας,ειναι η πιο αδυναμη κορτιζονη αλλα ισαξια σε αποτελεσματα με τα πολυ δυνατα κορτικοστεροειδη.
οταν συνδιαστει με μινοξιδιλη δινει ενα πολυ γρηγορο push στην επανεκφυση,τα αποτελεσματα που βλεπεις στους κροταφους μου στο δευτερο λινκ ειναι σε 4 μερες,εβλεπα διαφορα απο μερα σε μερα.
καλο ειναι το πολυ σε εναν μηνα να την διακοψεις.
απο ενα σημειο και μετα αρχιζει να καταστρεφει τον συνδετικο ιστο στο χόριο την βαθυτερη στιβαδα του δερματος κατω απο την επιδερμιδα
αλλες παρενεργειες ειναι της μινοξιδιλης πρωτα απο ολα που την πολαπλασιαζει σε δυναμη.

ο ιστος του δερματος δεν επαναφερεται και αν ναι σε ποσο καιρο χωρις την χρηση κρεμων??
 

cool11

Well-Known Member
Με ενα 15μερο χρησης daktodor, και μετα χρηση επειτα απο 3μηνο, τα αποτελεσματα που θα μου δωσει, θα τα κρατησω? (ολο το τριμηνο?)

Δινει σιγουρα αποτελεσματα, ή σαν την airol, σε αλλους δουλευει και σε αλλους οχι?

Με χρηση 15μερο, κερδιζω οτι θετικο εχει να μου δωσει, χωρις να εχω αρνητικα? (εκτος απο μια λεπτυνση-γαμωτο-της επιδερμιδας)

Επανερχεται η επιδερμιδα στο παχος της, μετα το κοψιμο της χρησης της κρεμας;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
MANKAR είπε:
ο ιστος του δερματος δεν επαναφερεται και αν ναι σε ποσο καιρο χωρις την χρηση κρεμων??
χωρις την χρηση κρεμων δεν γνωριζω αν επανεφερεται αλλα με χρηση airol σε καποιο βαθμο επανεφερεται.
για να γινει επαναφορα χρειαζεται κινητοποιηση στα κυτταρα που παραγουν κολλαγονο,η παραγωγη κολλαγονου ειναι και η αντιγυραντικη δραση της τρετινοινης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
kapamarou είπε:
MANKAR είπε:
ο ιστος του δερματος δεν επαναφερεται και αν ναι σε ποσο καιρο χωρις την χρηση κρεμων??
χωρις την χρηση κρεμων δεν γνωριζω αν επανεφερεται αλλα με χρηση airol σε καποιο βαθμο επανεφερεται.
για να γινει επαναφορα χρειαζεται κινητοποιηση στα κυτταρα που παραγουν κολλαγονο,η παραγωγη κολλαγονου ειναι και η αντιγυραντικη δραση της τρετινοινης

δλδ αν αρχιζω να βαζω καποιες μασκες με φυσικα συστατικα που εχουν αντιγυραντικη δραση θα δω καποιο αποτελεσμα??διοτι τα μαλλια που εχω χασει ειναι στα σημεια που εβαζα παλαιοτερα κορτιζονουχες σταγονες!!
 

cool11

Well-Known Member
MANKAR είπε:
kapamarou είπε:
MANKAR είπε:
ο ιστος του δερματος δεν επαναφερεται και αν ναι σε ποσο καιρο χωρις την χρηση κρεμων??
χωρις την χρηση κρεμων δεν γνωριζω αν επανεφερεται αλλα με χρηση airol σε καποιο βαθμο επανεφερεται.
για να γινει επαναφορα χρειαζεται κινητοποιηση στα κυτταρα που παραγουν κολλαγονο,η παραγωγη κολλαγονου ειναι και η αντιγυραντικη δραση της τρετινοινης

δλδ αν αρχιζω να βαζω καποιες μασκες με φυσικα συστατικα που εχουν αντιγυραντικη δραση θα δω καποιο αποτελεσμα??διοτι τα μαλλια που εχω χασει ειναι στα σημεια που εβαζα παλαιοτερα κορτιζονουχες σταγονες!!


Κατσε, δηλαδη με την daktodor, με το 15μερο χρησης, θα χαθουν μαλλια? αντι να ενδυναμωθει η επανεκφυση της μινοξ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
MANKAR είπε:
δλδ αν αρχιζω να βαζω καποιες μασκες με φυσικα συστατικα που εχουν αντιγυραντικη δραση θα δω καποιο αποτελεσμα??διοτι τα μαλλια που εχω χασει ειναι στα σημεια που εβαζα παλαιοτερα κορτιζονουχες σταγονες!!
αν δοκιμασεις airol με rogaine foam θα βγεις τριπλά κερδισμενος.
θα σου φυγει και η ΣΔ.
η airol την καταπολεμα το rogaine foam δεν την επηρεαζει καθολου
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cool11 είπε:
Με ενα 15μερο χρησης daktodor, και μετα χρηση επειτα απο 3μηνο, τα αποτελεσματα που θα μου δωσει, θα τα κρατησω? (ολο το τριμηνο?)

Δινει σιγουρα αποτελεσματα, ή σαν την airol, σε αλλους δουλευει και σε αλλους οχι?

Με χρηση 15μερο, κερδιζω οτι θετικο εχει να μου δωσει, χωρις να εχω αρνητικα? (εκτος απο μια λεπτυνση-γαμωτο-της επιδερμιδας)

Επανερχεται η επιδερμιδα στο παχος της, μετα το κοψιμο της χρησης της κρεμας;
με 15 μερες χρησης ισως σου δωσει επανεκφυση αλλα θα υποχωρει αργα συνεχιζοντας μονο μινοξιδιλη,εμενα δεν υποχωρησαν καθολου επειδη η τρετινοινη ειναι ισοδυναμη με τα τοπικα κορτικοστεροειδη,υπο την προιποθεση οτι θα δουλεψει σε καποιον η ουσια.
απο οτι εχω δει στο θεμα η κορτιζονη εχει περιπου 80% επιτυχια αλλα και αποτυχια να εχει δεν προκαλει αραιωση οπως η τρετινοινη
ακομα και με εναν μηνα χρησης δεν προλαβαινει να λεπτυνει
 

MANKAR

Active Member
kapamarou είπε:
MANKAR είπε:
δλδ αν αρχιζω να βαζω καποιες μασκες με φυσικα συστατικα που εχουν αντιγυραντικη δραση θα δω καποιο αποτελεσμα??διοτι τα μαλλια που εχω χασει ειναι στα σημεια που εβαζα παλαιοτερα κορτιζονουχες σταγονες!!
αν δοκιμασεις airol με rogaine foam θα βγεις τριπλά κερδισμενος.
θα σου φυγει και η ΣΔ.
η airol την καταπολεμα το rogaine foam δεν την επηρεαζει καθολου

φοβαμαι να χρισημοποιησω airol για παρενεργειες και το ιδιο και την μινοξιδιλη!!!πως θα το καταλαβω αν εχει λεπτυνει το δερμα μου??καμια αλλη λυση υπαρχει??
 

cool11

Well-Known Member
Κλασικο προβλημα τοτε, οπως τα λες. Οτι δινει, οταν την κοψεις, σιγα σιγα το χανεις...καλα τα λεω?
Απλα πχ. επαναλαμβανοντας τη χρηση πχ. σε ενα 4μηνο, αιντε σου ξαναδινει παλι, κι ετσι περναμε τον καιρο, εχοντας καποια αποτελεσματα στο μαλλι...
Ναι μεν αλλα δηλαδη, καπως ετσι το φανταζομαι.

Θα ηταν τοσο καλα, αν δεν προλαβαιναμε να χασουμε τα αποτελεσματα της, εντος του 4μηνου, οπου θα ξανακανουμε χρηση της. Αλλα δεν παει ετσι, ε?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
MANKAR είπε:
φοβαμαι να χρισημοποιησω airol για παρενεργειες και το ιδιο και την μινοξιδιλη!!!πως θα το καταλαβω αν εχει λεπτυνει το δερμα μου??καμια αλλη λυση υπαρχει??
μην την φοβασαι βρε MANKAR:21m:
αν δεν δοκιμασεις δεν θα ξερεις ποια ειναι η καλυτερη θεραπεια για εσενα.
φανταζεσαι να δουλεψει οπως σε εμενα?
θα επαναφερει το δερμα σου,θα σου δωσει επανεκφυση,αραιωση λιγο δυσκολο απο την στιγμη που δεν χρησιμοποιεις κανενα growth ετσι και αλλιως,θα σου ριξει και την ΣΔ
το foam δεν εχει προπυλαινογλυκολη η οποια κανει ζημια στην ΣΔ και αυτην σου εκανε παρενεργειες.
εκτος και αν ειχες και παρενεργειες οπως κατακρατηση,μαυρους κυκλους τοτε δεν κανει η airol θα τα αυξησει.
δεν γνωριζω αλλη λυση


cool11 είπε:
Κλασικο προβλημα τοτε, οπως τα λες. Οτι δινει, οταν την κοψεις, σιγα σιγα το χανεις...καλα τα λεω?
Απλα πχ. επαναλαμβανοντας τη χρηση πχ. σε ενα 4μηνο, αιντε σου ξαναδινει παλι, κι ετσι περναμε τον καιρο, εχοντας καποια αποτελεσματα στο μαλλι...
Ναι μεν αλλα δηλαδη, καπως ετσι το φανταζομαι.

Θα ηταν τοσο καλα, αν δεν προλαβαιναμε να χασουμε τα αποτελεσματα της, εντος του 4μηνου, οπου θα ξανακανουμε χρηση της. Αλλα δεν παει ετσι, ε?
δυστυχως ολες οι θεραπειες ειναι φαρμακοεξαρτωμενες.
συνεχιζεις με σκετη μινοξιδιλη και αργα τα αποτελεσματα θα υποχωρουν,το διαστημα σιγουρα θα διαφερει στον καθε εναν.
 

cool11

Well-Known Member
Το θετικο ειναι παντως, οτι λες, οτι δουλευει στανταρντ σχεδον σε ολους. Οχι σαν airol που ουτε μου δουλεψε, και μαλλον μου κανε και ζημια(ελπιζω οχι μεγαλη).
 
Μπλουζα