Φρυδια και αλωπεκια

elenixrysaf73

New Member
καλησπερα.
μολις εχω γραφτει στη σελιδα και σας βρηκα ψαχνοντας για το προβλημα μου.
ειμαι γυναικα (43) και ανεκαθεν τα μαλλια μου στην κορυφη ηταν αραια. το τελευταιο διαστημα παραεγινε το κακο και επισκεφτηκα δερματολογο που μου εδωσε αγωγη με βιταμινες και μια λοσιον που περιεχει μινοξιδιλη 2%. πρι απο 3 εβδομαδες περιπου παρατηρησα οτι εκτος απο την κορυφη εχω αραιωση και στη γραμμη του μετωπου οπως και αρκετες τριχες επεσαν απο τα φρυδια μου (στο ενα πολυ περισσοτερες).
επισκεφτηκα και παλι το δερματολογο που μου μιλησε για 2 διαφορετικα πραγματα, την αραιωση στην κορυφη που μου εδωσε τη μινοξιδιλη και προσθια ινωτικη αλωπεκια που συνδεεται με το πεσιμο των φρυδιων.
μου συστησε να βαζω προτοπικ και butavate στα φρυδια και μπροστα στη γραμμη του μετωπου.
ομως,αντι να σταματαει το κακο βλεπω να προχωραει.να προσθεσω οτι εχω φαγουρα στα φρυδια και πονο στο κεφαλι που δεν ξερω αν προερχεται απο το υγρο με τη μινοξιδιλη που βαζω.
παρακαλω πολυ αν μπορει καποιος να με βοηθησει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kyriakh

μανουλα
Όταν εννοείς λοσιον που περιέχει μινο εννοείς ότι έχει κ αλλά συστατικά μέσα? Πόνο στο κεφάλι τι εννοείς?
 

elenixrysaf73

New Member
ειμαι μινοξιδιλη 2% και frezyderm hair force. ο πονος προερχεται απο τις ριζες των μαλλιων.
μου εδωσε και ψευδαργυρο για πρωι, κυστινη για βραδυ.
ευχαριστω για την απαντηση.
 

elenixrysaf73

New Member
θεραπεια ξεκινησα πριν απο ενα μηνα περιπου.
ο δερματολογος ειπε οτι δεν προκαλει πονο η εφαρμαγη μινοξιδιλης.
ανεφερε οτι ισως αγχωθηκα απο το θεμα και απο εκει ο πονοκεφαλος.
 

kyriakh

μανουλα
Μα για αυτό στο ειπα γτ ξέρω δεν προκαλεί πονο..πονοκεφαλο ναι μπορείς ν έχεις...δώσε λίγο χρόνο και μην αγχώνεσαι η μινοξυδιλη αν σ κάνει δουλειά θ δείξει 12 με 18 μήνες μην την παρατησεις στο εξάμηνο πάνω θα δεις διαφορά..ετσι ήταν το μαλλί σου πάντα λίγο κα αραιο
 
Μπλουζα