Φιναστερίδη και ήπαρ (συκώτι)

FreeThinker

Well-Known Member
Δεν εχω δει να αναφερονται παρενεργειες της φιναστεριδης στο ηπαρ.
Edit: Υπαρχουν μαρτυριες χρηστων

Συζητουσα το θεμα της τριχοπτωσης και της φιναστεριδης με την ενδοκρινολογο μου, η οποια ναι μεν γνωριζει οτι η τριχοπτωση καταπολεμαται με αντιανδρογονα, αλλα δεν εχει λεπτομερεις γνωσεις επι του θεματος της τριχοπτωσης(λογικο), π.χ. δεν γνωριζει τις εμπορικες ονομασιες των φαρμακων που κυκλοφορουν (προπεσια) και φανταζομαι ουτε την ακριβη δοσολογια τους.

Αυτο που μου τονιζε για τη φιναστεριδη σαν παρενεργεια, ηταν οτι ειναι ακρως ηπατοτοξικη, και οτι ανα 20 ημερες θα πρεπει να κανω εξετασεις αιματος αν ξεκινησω να την παιρνω. Δεν ειχε εκτεταμενη γνωση για τις σεξουαλικες παρενεργειες που αναφερουν ολοι, οποτε δεν ειχε αποψη για αυτον τον τομεα, αλλα ειναι η πρωτη που ακουσα να αναφερει πιθανη καταστροφη του ηπατος. Τι λετε για αυτο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
@kapa νταξει δεν πηγα σε τσαρλατανο. Δε γινεται να μου λεει τοσο χοντρες μαλακιες, ειναι σοβαρη γιατρος. Μπορει να ειναι ηπατοτοξικη σε πολυ μεγαλυτερες δοσεις, και να μην ξερει οτι 1 mg ειναι η δοση για την ΑΑ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
@kapa νταξει δεν πηγα σε τσαρλατανο. Δε γινεται να μου λεει τοσο χοντρες μαλακιες, ειναι σοβαρη γιατρος. Μπορει να ειναι ηπατοτοξικη σε πολυ μεγαλυτερες δοσεις, και να μην ξερει οτι 1 mg ειναι η δοση για την ΑΑ.
θα καταλάβεις κάποια στιγμή ότι οι δερματολόγοι στην χώρα μας στο θέμα ΑΑ έχουν μαύρα μεσάνυχτα.Στο σύνολο τους
 
Καθοτι χρηστης φινα για περιπου 3 χρονια θα σου ελεγα να ξεκινησεις με 0,5mg/ημερα κ οτι αλλο χρησιμοποιεις..αν δε δεις sides συνεχιζε..
 
Αυτη τη στιγμη παιρνω 0.2mg/day ,που ειναι κ το ελαχιστο που μπορεις να παρεις, με μινοξ. 1 φορα τη μερα.. εχω χασει λιγο εδαφος (γιατι την εκοψα τελειως γ 5 μηνες) αλλα τωρα ειμαι σταθερος καμμια παρενεργεια,επαιρνα 1mg/day χωρις μινοξ με τρελα αποτελεσματα στα 2μησι αυτα χρονια, αλλα μετα τα 2 κ κατι ειχα παρενεργειες με λιμπιντο, τα γνωστα..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Με παθολόγο που μίλησα μου είπε δεν πειράζει συκώτι ούτε για πλάκα. Συγκεκριμένα μάλιστα υπάρχουν άτομα που το παίρνουν επι 10+ χρόνια σε δόσεις ακόμη και 2 ολόκληρα χάπια την ημέρα, ήτοι 10 mg απροβλημάτιστα. Το συκώτι ειναι το τελευταίο που θα σκεφτείς για το φάρμακο αυτό.
 

welec

Member
@danceworld_2001



Πες του Παθολόγου σου οτι :

1. για να σιγουρευτείς οτι το Συκώτι δεν έχει πρόβλημα θέλει δείγμα

2. όλοι οι άνθρωποι δεν μεταβολίζουν τα φάρμακα με τον ίδιο Τρόπο. Αρα κάποιους δεν θα τους πειράξει και καποιους μπορει να τους στείλει αδιάβαστους.

3. να διαβάσει για τα P450 ένζυμα, το AKR1D1 και τι κάνει η Φιναστερίδη στα Bile Acids

4. Να ξεστραβωθει -Ε συγγνωμη, να διαβάσει- εδω

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25239636

5. Να μην λεει πράγματα αν δεν ειναι σιγουρος ή δεν τα ξερει καθόλου γιατι εδω μιλαμε για Ανθρωπινες Ζωες

Και τέλος ....Καλυτερα, Πες του να αλλάξει Επάγγελμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

danceworld_2001

Well-Known Member
Φίλε μου ένας γιατρός του ΙΚΑ ειναι, και άλλοι όμως διαφόρων ειδικοτήτων το ίδιο μου είπαν, αν τον ξαναδώ θα του το πω, δεν ξέρω αν είσαι γιατρός και ξέρεις εσύ καλύτερα αλλά θα του το πω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
@nikolakis

Σε καλω εδω, γιατι εγραψες για προβλημα με το συκωτι σου σε αλλο νημα. Θες να μας πεις τι εξετασεις εχεις κανει, τι προβλημα εχεις και αν εχεις ρωτησει για φιναστεριδη στην περιπτωση σου? Ευχαριστω
 
Μπλουζα