Φίναστερίδη και γονιμότητα...

nori80

New Member
Καλησπέρα σε όλους

Χρησιμοποιώ τη φιναστερίδη (1mg) 4 χρόνια καθημερινά χωρίς καμία παρενέργεια και πρόβλημα στη σεξουαλική μου ζωή (εκτός από νέρωμα του σπέρματος το πρώτο μήνα).
Εν τω μεταξύ η χρησιμοποίηση της είναι μονόδρομος για μένα καθώς όσες φορές επιχείρησα να τη κόψω τα αποτελέσματα ήταν κατηφορικά ως προς τη τριχόπτωση.
Όμως το 2014 σκέφτομαι να κάνω παιδί και φοβάμαι μη μου έχει αφήσει κάποιο κουσούρι (στειρότητα).
Έχετε κάποια άποψη επί του θέματος?
Σας ευχαριστώ...

υγ. Ζητώ συγγνώμη εάν το ερώτημα έχει απαντηθεί παλαιότερα, όμως είμαι καινούριος στο forum.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

edyuser1

Active Member
φιλε αυτο μονο με εξετασεις θα δεις τι γινετε οτι και να σου πουμε εμεις θα ειναι λογια του αερα.για να εισαι σιγουρος πανε κανε εξετασεις
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
nori80 είπε:
Καλησπέρα σε όλους

Χρησιμοποιώ τη φιναστερίδη (1mg) 4 χρόνια καθημερινά χωρίς καμία παρενέργεια και πρόβλημα στη σεξουαλική μου ζωή (εκτός από νέρωμα του σπέρματος το πρώτο μήνα).
Εν τω μεταξύ η χρησιμοποίηση της είναι μονόδρομος για μένα καθώς όσες φορές επιχείρησα να τη κόψω τα αποτελέσματα ήταν κατηφορικά ως προς τη τριχόπτωση.
Όμως το 2014 σκέφτομαι να κάνω παιδί και φοβάμαι μη μου έχει αφήσει κάποιο κουσούρι (στειρότητα).
Έχετε κάποια άποψη επί του θέματος?
Σας ευχαριστώ...

υγ. Ζητώ συγγνώμη εάν το ερώτημα έχει απαντηθεί παλαιότερα, όμως είμαι καινούριος στο forum.

Γεια σου φίλε nori80 και καλώς όρισες :)

Αυτό που λέει ο κανόνας είναι η διακοπή του φαρμάκου 6 μήνες πριν την γονιμοποίηση, όμως εδώ συμφωνώ με τον edyuser1 ότι και να κάνεις να συμβουλευτείς πρώτα τον γιατρό σου.

Αν και νωρίς, να ευχηθώ καλούς απογόνους! :)
 

gpeiraias

Member
Παιδιά νομίζω ότι πρέπει να κατατάξουμε τη φιναστερίδη στα φάρμακα αντισύλληψης... :) Και φθηνό και αποτελεσματικότατο
 

tropheus

Well-Known Member
nori80 είπε:
Καλησπέρα σε όλους

Χρησιμοποιώ τη φιναστερίδη (1mg) 4 χρόνια καθημερινά χωρίς καμία παρενέργεια και πρόβλημα στη σεξουαλική μου ζωή (εκτός από νέρωμα του σπέρματος το πρώτο μήνα).
Εν τω μεταξύ η χρησιμοποίηση της είναι μονόδρομος για μένα καθώς όσες φορές επιχείρησα να τη κόψω τα αποτελέσματα ήταν κατηφορικά ως προς τη τριχόπτωση.
Όμως το 2014 σκέφτομαι να κάνω παιδί και φοβάμαι μη μου έχει αφήσει κάποιο κουσούρι (στειρότητα).
Έχετε κάποια άποψη επί του θέματος?
Σας ευχαριστώ...

υγ. Ζητώ συγγνώμη εάν το ερώτημα έχει απαντηθεί παλαιότερα, όμως είμαι καινούριος στο forum.

Σίγουρα μια εξέταση γονιμότητας θα σου απαντούσε άμεσα στους προβληματισμούς σου.
Πάντως εγώ τεκνοποίησα πριν 2 χρόνια άμεσα όντας τότε 6 χρόνια στη ντουταστερίδη, που είναι πολύ πιο ισχυρή από τη φιναστερίδη , χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να τη διακόψω ...
 

weznem

Well-Known Member
σπερμαδιαγραμμα φιλε και στον γιατρο οπως σου ειπαν τα παιδια και θα σου πει.. :)


3 μερες αποχη απο καθε σεξουαλικη δραστηριοτητα..κυπελακι αποστηρωμενο απο το φαρμακειο..το παιρνεις το δινεις σε μικροβιολογικο εργαστηριο με το ταμειο κανα 65 λεπτα κοστιζει..
 

baldy

Member
δεν χρειαζεται κυπελακι εχουν εκει, το μονο που θα κανεις ειναι να τραβηξεις μαλακια και να στοχευσεις σωστα.Αλλα γιατι να μπαινεις στο κοπο προσπαθησε ενα διαστημα και εαν βλεπεις οτι δεν γινεται τοτε πας και κανεις.

Η ερωτηση του ηταν αν ξερει κανεις την επιδραση της φινας στην γονιμοτητα ομως
 

tropheus

Well-Known Member
baldy είπε:
Η ερωτηση του ηταν αν ξερει κανεις την επιδραση της φινας στην γονιμοτητα ομως

Υπάρχουν μελέτες που δείχνουν την αρνητική επίδραση της φινας σε βασικές παραμέτρους του σπέρματος όπως η συγκέντρωση και η κινητικότητα των σπερματοζωαρίων.
Στις μελέτες αυτές φαίνεται η αρνητική της επίδραση η οποία όμως είναι αντιστρέψιμη μετά τη διακοπή της.
Μια τέτοια μελέτη είναι ΕΔΩ
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους. Είπα να ανοίξω νέο θέμα για ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ και ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ, αλλά επειδή το θέμα διχάζεται και στις παρενέργειες αλλά και στην γονιμότητα, για αρχή γράφω εδώ και περιμένω απαντήσεις απο τους γιατρούς. Όπως κάθε χρόνο εδώ και 3 χρόνια, αν και με καθυστέρηση 6 μηνών, έκανα γενικές εξετάσεις. Αυτή την φορά έκανα ενα πλούσιο σετάκι που περιελάμβανε τα παρακάτω:

Αναιμία
Βιοχημικά
Γενική Ούρων
Γενική Αίματος
PSA (προστάτης)
Θυρεοειδής
Ορμόνες
Πρωτείνες

Για μια ακόμη φορά όλες οι τιμές άψογες, μόνο ένας δείκτης που σχετίζεται με μυική καταπόνηση αλλά αυτός πάντα ειναι ανεβασμένος και μου είπαν απολύτως φυσιολογικό για κάποιον που κάνει αθλητισμό - μπάσκετ - βάρη 20 χρόνια σχεδόν. Αυτό που με ξένισε ηταν η τεστοστερόνη στο αίμα, ήταν αρκετα χαμηλή, η ολική όμως οκ. Παραθέτω τις κακές τιμες:

CK 279 U/L (ΟΡΙΑ = 24 - 195 > 16 ετών)
PLCR 16.0 (ΟΡΙΑ = 21 - 45 %)
Τεστοστερόνη 347.44 ng/dL (ΟΡΙΑ = 400 - 1080)
Τεστοστερόνη Ελεύθερη 11.90 pg/mL (ΟΡΙΑ - 8.7 - 54.7)

Δεν έχω σημάδια ή συμπτώματα παχυσαρκίας, δεν έχω πρόβλημα αντοχής - δύναμης ή απώλεια μυικής μάζας, ούτε σεξουαλικά θέματα ή έλλειψη σεξουαλικής επιθυμίας, ούτε γυναικομαστεία ή κάτι άλλο. Η μικροβιολόγος μου είπε πως εφόσον δεν έχω μετρήσει ποτέ ξανά και ειμαι 8 χρόνια στην φίνα, άρα δεν υπάρχει σημείο παλαιότερης μέτρησης, πρέπει να την μετρήσω ξανά στο μέλλον 1-2 φορές ακόμη. Πρέπει επίσης κάποια στιγμή να βάλω στο πρόγραμμα φουλ σετάκι ενδοκρινολογικών εξετάσεων. Για αρχή δεν ανησυχούμε γιατί παρότι κάτω απο τα όρια δεν ειναι σε πολύ χαμηλό σημείο, αλλά φυσικά εγώ ξενέρωσα. Στην αρχή η φινα μειώνει dht και ανεβάζει 10% testo, όμως με τον καιρό την ρίχνει, εύχομαι να μην γίνει αυτό γιατι σε ενα ρεαλιστικό σενάριο σταματάς φίνα, χάνεις όλο το μαλλί και ίσως θες και χορήγηση εξωγενούς τεστο για να γίνεις οκ. Ακού γνώμες.

Το ξαναλέω πριν αρχίζουμε να κράζουμε την φίνα, δεν έχω παλαιότερες μετρήσεις τεστο, ειμαι 1.90 - 102 κιλά γυμνασμένος και υγιέστατος, απο το 2005 σε φίνα, χωρίς συμπτώματα χαμηλής τεστοστερόνης, μπορεί γενετικά να ήμουν έτσι πάντα, μπορεί όμως να με καταστρέφει μακροπρόθεσμα, σιωπηλά και ύπουλα η φίνα.
 
Danceworld ωραιο το θεματακι, δεν ειμαι γιατρος για να εκφερω καποια αποψη αλλα στην περιπτωση διακοπης της φιναστεριδης (αν υποθεσουμε οτι εχει ριξει την τεστο η ΦΙΝΑ) μετα απο λιγο δε θα ανεβει παλι μονη της? Επισης το ενδεχομενο ο οργανισμος σου να εχει σταθεροποιηθει σε αυτο το σημειο εδω και τοσα χρονια ?

Καθως εψαξα το νετ βρηκα οτι για την τεστοστερον ελευθερη τα ορια ειναι : 300 -1,000 ng/dL

Την ιδια τιμη δινου και πολλα αλλες σελιδας ενδεικτικα δες εδω

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003707.htm

Τωρα το PLCR δεν ξερω τι ακριβως ειναι.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Η φίνα βασική δεν την ρίχνει αλλά το αντίθετο. Μακροπρόθεσμα όμως παίζει με τόσες ορμόνες που κανείς δεν ξέρει. Έστειλα τις εξετάσεις σε ουρολόγο φίλο και μετά το καλοκαίρι θα κάνω φουλ σετ ενδοκρινολογικές απλά να δούμε και όλες τις άλλες σημαντικές ορμόνες. Λογικά θα ανέβει αν την έχει ρίξει αλλά έχουν αναφερθεί και μόνιμα περιστατικά βλάβης που ούτε η εξωγενής χορήγηση δεν βοήθησε. Επειδή δεν έχω παλαιές μετρήσεις και νοίωθω όπως ένοιωθα μια ζωή με την φυσιολογική πάντα φθορά των ετών, ίσως να ήμουν πάντα εκεί. Επίσης με ηρέμησε και ο τροφέας που το συζητήσαμε, οι ορμόνες ειναι ακατανοήτες, μπορεί να μετρήσω αύριο και αν ειναι άλλη τιμή κοκ. Θα το ψάξω ψύχραιμα και σε βάθος χρόνου, απλά σαν πειραματόζωο της φίνας τόσα χρόνια τώρα δίνω στο forum feedback για τους χρήστες.

georgehairs είπε:
Danceworld ωραιο το θεματακι, δεν ειμαι γιατρος για να εκφερω καποια αποψη αλλα στην περιπτωση διακοπης της φιναστεριδης (αν υποθεσουμε οτι εχει ριξει την τεστο η ΦΙΝΑ) μετα απο λιγο δε θα ανεβει παλι μονη της? Επισης το ενδεχομενο ο οργανισμος σου να εχει σταθεροποιηθει σε αυτο το σημειο εδω και τοσα χρονια ?

Καθως εψαξα το νετ βρηκα οτι για την τεστοστερον ελευθερη τα ορια ειναι : 300 -1,000 ng/dL

Την ιδια τιμη δινου και πολλα αλλες σελιδας ενδεικτικα δες εδω

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003707.htm

Τωρα το PLCR δεν ξερω τι ακριβως ειναι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Η φιναστεριδη μειωνει την γονιμοτητα αυτο ειναι γνωστο.Απο οτι λεγεται ομως συμφωνα με καποιες συζητησεις που ειχα με καποιους γιατρους,σε συντομο χρονικο διαστημα απο την διακοπη της επανερχεσαι σε κανονικα επιπεδα.Τωρα αν καποιος χρησιμοποιει για παρα πολλα χρονια φιναστεριδη εκει κανεις δεν μπορει να σου δωσει σαφη απαντηση.
 
Μπλουζα