Τρυπες στα γενια

kkpks

Member
παρουσιαστηκε τους τελευταιους 2-3 μηνες.. ξεκινησε στην περιοχη κατω απο το λαιμο πρωτα απο τη δεξια πλευρα ηταν σαν 2 κερματα που επειτα ενωθηκαν κ εγινε ενιαιο κομματι κ το τελευταιο διαστημα συνεβη το ιδιο κ απο την αριστερη μερια!
τι παιζει οσοι γνωριζετε?κ τι θεραπεια υπαρχει γι'αυτο?αρχισα παιρνω κατι βιταμινες τον τελευταιο μηνα..εχω την εντυπωση οτι εμφανιζεται απο καμια ασπρη τριχα στα ενδιαμεσα!
διαβαζω οτι προκαλειται απο στρες κυριως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλα κανεις και ζητας γνωμη αλλα κανε τον κοπο και Πανε και στο δερματολογο βρε αδερφε.
 

kkpks

Member
Ως τωρα δν το ειχα δωσει ιδιαιτερη σημασια αλλα θα παω και σε δερματολογο συντομα!καμια γνωμη ως τοτε να εχω μια ιδεα?
 

mikegad

Well-Known Member
Δεν είναι κάτι συνηθισμένο ,επομένως μόνο αν έχει τύχει σε κάποιον άλλον εδώ μέσα θα μπορεί να σου δώσει σοβαρή συμβουλή και όχι υποθέσεις
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τριχοφαγος ισως?Θα σε δωσει κανα χαπι και καμια αλοιφη μην στεναχωριεσε δεν ειναι και κατι σοβαρο αλλα πανε πριν επεκταθει κιαλο.
 

FreeThinker

Well-Known Member
οοοκ ευχαριστω για τις απαντησεις!

Λογικα εχεις αλωπεκια αρεατα, εμφανιζεται και στα μαλλια αλλα και σε αλλα μερη του σωματος. ειναι μια αυτοανοση κατασταση στην οποια δημιουργουνται κενα σε μερη που εχεις τριχες επειδη το σωμα σου τις αντιμετωπιζει σαν ξενα σωματα και τους επιτιθεται. Συνηθως ειναι αναστρεψιμη και πολλες φορες ξαναφυτρωνουν μονα τους μετα απο κανα χρονο. Αλλα πηγαινε σε δερματολογο για σιγουρια και για θεραπεια.
 

kkpks

Member
Λογικα εχεις αλωπεκια αρεατα, εμφανιζεται και στα μαλλια αλλα και σε αλλα μερη του σωματος. ειναι μια αυτοανοση κατασταση στην οποια δημιουργουνται κενα σε μερη που εχεις τριχες επειδη το σωμα σου τις αντιμετωπιζει σαν ξενα σωματα και τους επιτιθεται. Συνηθως ειναι αναστρεψιμη και πολλες φορες ξαναφυτρωνουν μονα τους μετα απο κανα χρονο. Αλλα πηγαινε σε δερματολογο για σιγουρια και για θεραπεια.

με μια σχετικη αναζητηση διαβαζω το εξης για αλωπεκια αρεατα που μου λες... "Οι τρίχες γύρω από τα σημεία της αραίωσης παρουσιάζουν μικρή διάμετρο κοντά στη ρίζα που μεγαλώνει όσο προχωρούμε προς την άκρη του στελέχους και θυμίζουν θαυμαστικό" κ τα δικα μου κενα ετσι ειναι σαν θαυμαστικο
επισης "Σε κάποιες περιπτώσεις η Alopecia Areata υποχωρεί σε σύντομο χρόνο χωρίς θεραπεία και η χαμένη τριχοφυΐα αποκαθίσταται. Σε κάποιες περιπτώσεις τα μαλλιά που επανεκφύονται είναι λευκά." οπως κ τα δικα μου που βλεπω οτι κατι βγαινει ειναι λευκα!
θα επισκεφτω κ δερματολογο απο βδομαδα να δω τι θα μου πει σε ευχαριστω πολυ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkpks

Member
πηγα λοιπον σε δερματολογο κ μου εγραψε τη budesoderm να βαζω στα σημεια κ ειπε να κανω 1 ενεση κορτιζονης κ 1 μετα απο μια βδομαδα!
πηρα μονο τη lotion,δν θελω να μπαινω σε διαδικασια με ενεσεις!
τι λετε εσεις?για τη budesoderm εχει κανεις αποψη?
 

kkpks

Member
ειπε ενεσεις γτ λεει μπορει να σου πεσουν ολα!αν κ τους τελευταιους 2-3 μηνες ειμαι σταθερος κ μαλιστα εχουν αρχισει κ ξαναβγαινουν σε καποια σημεια!
 

mikegad

Well-Known Member
Από άγχος να πέσουν όλα τα γένια πρώτη φορά το ακούω.
Καλό θα ήταν να τον πάρεις ένα τηλέφωνο και να τον ρωτήσεις αν έχεις γυρωειδή.
Μπορεί να στο είπε και να μην το κατάλαβες.
Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να ξέρεις εσύ ο ίδιος τι έχεις
 

kkpks

Member
ως προς το budesoderm εχεις υποψιν?στο φαρμακειο μου ειπαν πως κ δν μου εγραψε minoxidil
 

mikegad

Well-Known Member
Ισχύει ότι σε όλα τα κοριζονούχα.
Χρήση για λίγο διάστημα και διακοπή.Προκαλεί λέπτυνση του δέρματος
 

kkpks

Member
μου ειπε σε 20 μερες να ξαναπαω..ελπιζω να δω καμια τριχα να ξεπροβαλλει ως τοτε :p
 
Μπλουζα