Τροφή για σκέψη, αλήθειας γύρω από το θέμα της αλωπεκίας και βοήθειας προς έμενα

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Δε νομιζω να ειναι περουκα.Αν δειτε και παλιοτερες φωτο ετσι ηταν το μαλι του.Βεβαια τις βαφες πρεπει να τις αγοραζει με το κιλο.
 

nine

Active Member
Θα ήθελα κάποιος πάντως που το εχει ψάξει να μου λύσει την απορία: γιατι όλοι οι άνθρωποι δεν ακολουθάμε ίδιο μοτίβο , δηλαδή μερικών ανθρώπων οι θύλακες ειναι ευαίσθητοι στην ΑΓΑ μόνο πχ στο Κράουν κ μπροστά όχι; ή το αντίστροφο; ή πως γινεται κ πολλά κεφάλια που παρατηρώ να έχουν αεροδρόμιο κ μες στη μεση μια τούφα εντελώς μα εντελώς άθικτη κ πυκνή; Τι παίζει τελικά ρόλο;

ιδια απορια εχω και εγω εφοσον εχεις αα και οι θυλακες ειναι ευαισθητοι πως γινεται να εχεις καλο crown και οχι hairline; δηλαδη υπαρχει γονιδιο που να μην εχουν προβλημα στην dht ορισμενοι θυλακες;
επισης αλλη απορια μου ειναι πως γινεται τα μαλλια στο πανω μερος του κεφαλιου να αδειαζουν ακομα και σε γυναικια τριχοπτωση η σε αλλες περιπτωσεις βλεπεις τα πλαινα να μην εχουν προβλημα οπως σε τελογενη τριχοπτωση συνηθως πανω αδειαζεις :p
ακομη και το καθημερινο shedding 80-100 τριχες σε αυτους που δεν εχουν αγα ειναι απο το πανω μερος του scalp. Σχεδον ποτε δεν εχω περασει τα χερια μου απο δοτρια και να μεινει τριχα στο χερι.
 

nikolakis

Well-Known Member
ιδια απορια εχω και εγω εφοσον εχεις αα και οι θυλακες ειναι ευαισθητοι πως γινεται να εχεις καλο crown και οχι hairline; δηλαδη υπαρχει γονιδιο που να μην εχουν προβλημα στην dht ορισμενοι θυλακες;
επισης αλλη απορια μου ειναι πως γινεται τα μαλλια στο πανω μερος του κεφαλιου να αδειαζουν ακομα και σε γυναικια τριχοπτωση η σε αλλες περιπτωσεις βλεπεις τα πλαινα να μην εχουν προβλημα οπως σε τελογενη τριχοπτωση συνηθως πανω αδειαζεις :p
ακομη και το καθημερινο shedding 80-100 τριχες σε αυτους που δεν εχουν αγα ειναι απο το πανω μερος του scalp. Σχεδον ποτε δεν εχω περασει τα χερια μου απο δοτρια και να μεινει τριχα στο χερι.

Κ το πιο περίεργο ακομη ειναι αυτο που ειχα εκφράσει στο προηγούμενο μυνημα πως γινεται πχ όλη η μετωπιαια γραμμή να αδειάζει κ να μένουν πενήντα τριχες άκυρες ατόφιες δυνατές κ ανέπαφες; Οκ τα πλάινα κ πίσω λενε οτι ειναι γενετικά σχεδιασμένα να μην πλήττονται απο την ΑΓΑ αλλα τα αλλα που είπα δεν ειναι τρελό; @GOMI?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@nikolakis από θεωρίες υπάρχουν αρκετές, κάποια όμως που να έχει τεκμηριωθεί και να αποδειχθεί, δεν υπάρχει. Αν υπήρχε μια και μόνο βασική αιτία, πιστεύω πως θα είχε λυθεί προ πολλού το θέμα ΑΓΑ σε επίπεδο πρόληψης και μόνο.
Υπάρχουν και θεωρίες τύπου scalp expansion, ότι δηλαδή η οστική πυκνότητα του κρανίου σε συνδυασμό με ασβεστοποίηση διαμορφώνει ένα τέτοιο σχήμα-περιβάλλον που πιέζει την τροφοδοσία του θύλακα.
Η ασβεστοποίηση δεν μπορεί να διαψευστεί επιστημονικά μιας και κάποιες βιοψίες απ όσο θυμάμαι έδειχναν ασβεστοποιημένα σημεία του κρανίου. Παρόλο αυτά δεν είχε επισημανθεί αν υπήρχε μόνο σε φαλακρά κεφάλια και σε τι βαθμό σε σχέση με τα μη φαλακρά.
Το πολύπλοκο της ΑΓΑ είναι ότι προφανώς πρόκειται για μια αλυσίδα παραγόντων που συντελούν στο scalp remodeling, δηλαδή κατά τόπους αλλαγές στους ιστούς, όπως σκληρότητα μέσω φλεγμονής, μειωμένη λεμφική κυκλοφορία, διόγκωση των σμηγματογόνων αδένων με αποτέλεσμα να "πνίγουν" το γύρω περιβάλλον του θύλακα.
Σε μια μελέτη του 2003 είχαν επιχειρήσει να εμφυτεύσουν θύλακες που είχαν χτυπηθεί από ΑΓΑ (miniaturization) σε ανοσοεπαρκή τροποποιημένα ποντίκια και οι θύλακες αυτοί άρχισαν να αναπτύσσονται κανονικότατα και μάλιστα καλύτερα από τους υπόλοιπους. Αυτό δείχνει πως ο θύλακας στο φυσικό του περιβάλλον βρίσκεται σε καταστολή λόγω δράσης του ανοσοποιητικού στους παραπάνω παράγοντες και όχι στον ίδιο τον θύλακα, αλλιώς δεν θα έμενε καμία τρίχα στο κεφάλι.

Αν τώρα πάρουμε σαν τον κύριο υπαίτιο τα ανδρογόνα, ακόμα και ένας φαλακρός nw6-7, έχει επισημανθεί πως συνεχίζει να έχει αυξημένη συγκέντρωσή τους στο κεφάλι, κάτι που δείχνει πως ο ίδιος ο θύλακας που έχει χτυπηθεί από ΑΓΑ ίσως να μην είναι ένοχος ο ίδιος, αφού πλέον δεν θα έπρεπε να απαιτεί αυξημένες ποσότητες dht, αλλά είτε οι σμηγματογόνοι ή/και οι γειτονικοί απείραχτοι θύλακες, ακόμα και τα γένια.

Ενδεχομένως λοιπόν, ένα τοπικό αντιανδρογόνο, ίσως και να δούλευε πολύ καλύτερα, αν κάποιος το έβαζε καθημερινά στα απείραχτα μαλλιά, δηλαδή πλάι και πίσω, καθώς και στα γένια του προσώπου.
Πάνω σε αυτό δοκιμάσω κάτι πολύ ελαφρύ και φυσικό εδώ και 2 μήνες, αλλά λόγω της αλλαγής της εποχής δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα αν δουλεύει, αλλά θα το συνεχίσω.

Όλα αυτά είναι απλές σκέψεις, για να γίνεται κουβέντα...
 

Thavio21

New Member

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Αποκάλυψες μεγάλες αλήθειες. Να σου πω την αλήθεια τα site που μας κατευθύνεις δεν τα λες και αξιόπιστα.
Μεγάλη βλακεία το ίντερνετ τελικά. Διαβάζεις τις θεωρίες ένος δρ Χάμερ που ήταν εσώκλειστος σε ψυχιατρείο και τις πρακτικές του, περί ίασης καρκίνου με φρούτα και διαλογισμό και τα δέχεσαι ως δεδομένα, γιατί έτσι. Αργότερα θα αρχίσεις τις θεωρίες συνωμοσίας με τους Ελ που κατοικούσαν στην Ανδρομέδα;:D , μπαίνεις και σε ένα site για καράφλες, λες, μαλάκες είναι θα τσιμπήσουν και θα συνεχίσεις τις μαλακίες.
 

Thavio21

New Member
Αποκάλυψες μεγάλες αλήθειες. Να σου πω την αλήθεια τα site που μας κατευθύνεις δεν τα λες και αξιόπιστα.
Μεγάλη βλακεία το ίντερνετ τελικά. Διαβάζεις τις θεωρίες ένος δρ Χάμερ που ήταν εσώκλειστος σε ψυχιατρείο και τις πρακτικές του, περί ίασης καρκίνου με φρούτα και διαλογισμό και τα δέχεσαι ως δεδομένα, γιατί έτσι. Αργότερα θα αρχίσεις τις θεωρίες συνωμοσίας με τους Ελ που κατοικούσαν στην Ανδρομέδα;:D , μπαίνεις και σε ένα site για καράφλες, λες, μαλάκες είναι θα τσιμπήσουν και θα συνεχίσεις τις μαλακίες.
Καμία σχέση όμως. Εσύ μάλλον έχεις ως δεδομένα κάποια πράγματα, γι αυτό και απορρίπτεις αμέσως κάτι το πρωτάκουστο. Μπορεί να μαι και λάθος,μπορεί να στε όμως και εσείς. Την αλήθεια ψάχνω να βρω όπως όλοι μας. Δεν σου πρόσβαλα ποτέ τις απόψεις σου, τις σέβομαι όπως ο καθένας οφείλει να σέβεται. Δεν θέλω να τσακωθώ ούτε να αποδεχτείτε αυτά που νομίζω. Μπορεί να πιστεύω πράγματα που δεν ισχύουν, όμως ψάχνω και διαβάζω πριν αποδεχτώ το οτιδήποτε στο όνομα της αλήθειας. Και στην τελική πώς να το κάνουμε ρε φίλε; Δεν γίνεται να πιστεύουμε όλοι στα ίδια πράγματα!!
 
Μπλουζα