Τροφή για σκέψη, αλήθειας γύρω από το θέμα της αλωπεκίας και βοήθειας προς έμενα

Thavio21

New Member
Απανταχού συναγωνιστές καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ (σε 3 μήνες γίνομαι 20 ετών), και ήδη έχω κάποια εμφανή αδειάσματα στις περιοχές των κροτάφων αλλά και μπροστά. Από μικρός είχα αδύναμα μαλλιά και αραιά, η τρίχα μου ήταν απαλή σαν μωρού ανέκαθεν, οι περισσότεροι στο σόι του πατέρα μου είναι καραφλοί και είμαι πεπεισμένος ότι έχω αποκτήσει και εγώ την αλωπεκία μέσω κληρονομικότητας. Δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα, ωστόσο πριν περίπου 2 μήνες επισκέφθηκα μια γνωστή μου δερματολόγο στην Αθήνα η οποία με είδε ελάχιστα και μου έδωσε κάτι πολυβιταμίνες VENCIL HAIR NAIL και SHAMPOO-LOTION(FREZIDERM-HAIR FORCE).

Καταρχάς, θα ήθελα να με συμβουλέψετε αν κάνουν τίποτα αυτά, γιατί εγώ δεν έχω δει κάποια πρόοδο, και βέβαια να μου προτείνατε κάποιες θεραπείες. Εκεί που κολλάω και σκέφτομαι, είναι αφενός ότι δεν υπάρχει κάποιος γιατρός εδώ μέσα για να μας αναλύει επιστημονικώς τις θεωρίες ή τις ιδέες μας και όλοι μιλάμε εμπειρικά (που και αυτό σίγουρα σημαντικό είναι), αφετέρου, προβληματίζομαι στο να πάρω όλα αυτά τα χημικά που αναφέρετε και έχω διαβάσει (μινοξιδίλη,φιναστερίδη,κετοκοναζόλη,ντουνταστερίδη κλπ) και αυτό γιατί πρέπει να διαθέτεις καλή τσέπη(που εγώ υστερώ), αλλά και να τα έχεις συνοδοιπόρους σου σε όλη τη ζωή σου.

Εκεί που θα ήθελα να σταθώ, είναι στις παρενέργειες αυτών των χημικών ουσιών. Δεν υπάρχει κάποιος να τις χρησιμοποιεί για 20-30 χρόνια και να δει τις παρενέργειες τους. Τι να το κάνω αν υπάρξει κάποια βελτίωση στην εμφάνιση μου αλλά σε 15 χρόνια δεν μπορώ να κάνω παιδιά; Ή τα παιδιά μου παρουσιάσουν κάποια προβλήματα από αυτά που έβαζα εγώ στο κεφάλι μου; Γιατί να είμαι αναγκασμένος από τα 20 μου έτη να γίνω σύμμαχος με όλες αυτές τις ουσίες;

Άκουγα κάποιες ομιλίες του σπουδαίου Έλληνα γιατρού ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΟΥΡΟΥΤΗ, ο οποίος έλεγε ότι σε όλες μα όλες τις ασθένειες υπάρχει πλήρης αποκατάσταση με φυσικό τρόπο και με το σωστό τρόπο βέβαια. Στα τελευταία στάδια αλωπεκίας αν βρίσκεσαι υπάρχει αυτό το κάτι που θα σε σώσει. Στα πάντα. Στον καρκίνο,στην λευχαιμία. Γιατί το Ισραήλ έχει το λιγότερο ποσοστό σε θανάτους παγκοσμίως από καρκίνο; Μήπως κάτι έχουν βρει οι μάγκες, που το κρατούν μόνο για να σωθεί ο δικός τους λαός;

Η απάντηση για μένα είναι ΝΑΙ. Φυσικά και υπάρχει το αντίδοτο στην αλωπεκία. Αλλά πώς θα οικονομήσουν όλες αυτές οι βιομηχανίες; Γιατί να σου πουν με ποια φυσικά συστατικά που θα τα βρεις έξω στη φύση θα λύσεις το πρόβλημα σου εντελώς δωρεάν; Πώς θα πλουτίσουν σε βάρος των χιλιάδων ανθρώπων; Και γιατί ρε φίλε να φτιάξουν ένα φάρμακο-πανάκεια που να σε γιατρέψει πλήρως, αν από αυτό θα σε αρμέξουν οικονομικώς μία-δυο η δέκα φορές;

Νομίζω τόσο απλά είναι τα πράγματα. Και είμαι πεπεισμένος ότι ο,τι μου πλασάρουν να αγοράσω δεν πρόκειται να με σώσει. Και αυτοί που πάνε να πουν την αλήθεια, να ρίξουν το φως στο τούνελ και να αφυπνίσουν τον κοσμάκι,φιμώνονται. Πραγματικά είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι να κάνω. Και εκεί είναι που έρχομαι και φωνάζω: ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΦΤΩΧΟΛΟΓΙΑ!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikolakis

Well-Known Member
Απανταχού συναγωνιστές καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ (σε 3 μήνες γίνομαι 20 ετών), και ήδη έχω κάποια εμφανή αδειάσματα στις περιοχές των κροτάφων αλλά και μπροστά. Από μικρός είχα αδύναμα μαλλιά και αραιά, η τρίχα μου ήταν απαλή σαν μωρού ανέκαθεν, οι περισσότεροι στο σόι του πατέρα μου είναι καραφλοί και είμαι πεπεισμένος ότι έχω αποκτήσει και εγώ την αλωπεκία μέσω κληρονομικότητας. Δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα, ωστόσο πριν περίπου 2 μήνες επισκέφθηκα μια γνωστή μου δερματολόγο στην Αθήνα η οποία με είδε ελάχιστα και μου έδωσε κάτι πολυβιταμίνες VENCIL HAIR NAIL και SHAMPOO-LOTION(FREZIDERM-HAIR FORCE).

Καταρχάς, θα ήθελα να με συμβουλέψετε αν κάνουν τίποτα αυτά, γιατί εγώ δεν έχω δει κάποια πρόοδο, και βέβαια να μου προτείνατε κάποιες θεραπείες. Εκεί που κολλάω και σκέφτομαι, είναι αφενός ότι δεν υπάρχει κάποιος γιατρός εδώ μέσα για να μας αναλύει επιστημονικώς τις θεωρίες ή τις ιδέες μας και όλοι μιλάμε εμπειρικά (που και αυτό σίγουρα σημαντικό είναι), αφετέρου, προβληματίζομαι στο να πάρω όλα αυτά τα χημικά που αναφέρετε και έχω διαβάσει (μινοξιδίλη,φιναστερίδη,κετοκοναζόλη,ντουνταστερίδη κλπ) και αυτό γιατί πρέπει να διαθέτεις καλή τσέπη(που εγώ υστερώ), αλλά και να τα έχεις συνοδοιπόρους σου σε όλη τη ζωή σου.

Εκεί που θα ήθελα να σταθώ, είναι στις παρενέργειες αυτών των χημικών ουσιών. Δεν υπάρχει κάποιος να τις χρησιμοποιεί για 20-30 χρόνια και να δει τις παρενέργειες τους. Τι να το κάνω αν υπάρξει κάποια βελτίωση στην εμφάνιση μου αλλά σε 15 χρόνια δεν μπορώ να κάνω παιδιά; Ή τα παιδιά μου παρουσιάσουν κάποια προβλήματα από αυτά που έβαζα εγώ στο κεφάλι μου; Γιατί να είμαι αναγκασμένος από τα 20 μου έτη να γίνω σύμμαχος με όλες αυτές τις ουσίες;

Άκουγα κάποιες ομιλίες του σπουδαίου Έλληνα γιατρού ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΜΟΥΡΟΥΤΗ, ο οποίος έλεγε ότι σε όλες μα όλες τις ασθένειες υπάρχει πλήρης αποκατάσταση με φυσικό τρόπο και με το σωστό τρόπο βέβαια. Στα τελευταία στάδια αλωπεκίας αν βρίσκεσαι υπάρχει αυτό το κάτι που θα σε σώσει. Στα πάντα. Στον καρκίνο,στην λευχαιμία. Γιατί το Ισραήλ έχει το λιγότερο ποσοστό σε θανάτους παγκοσμίως από καρκίνο; Μήπως κάτι έχουν βρει οι μάγκες, που το κρατούν μόνο για να σωθεί ο δικός τους λαός;

Η απάντηση για μένα είναι ΝΑΙ. Φυσικά και υπάρχει το αντίδοτο στην αλωπεκία. Αλλά πώς θα οικονομήσουν όλες αυτές οι βιομηχανίες; Γιατί να σου πουν με ποια φυσικά συστατικά που θα τα βρεις έξω στη φύση θα λύσεις το πρόβλημα σου εντελώς δωρεάν; Πώς θα πλουτίσουν σε βάρος των χιλιάδων ανθρώπων; Και γιατί ρε φίλε να φτιάξουν ένα φάρμακο-πανάκεια που να σε γιατρέψει πλήρως, αν από αυτό θα σε αρμέξουν οικονομικώς μία-δυο η δέκα φορές;

Νομίζω τόσο απλά είναι τα πράγματα. Και είμαι πεπεισμένος ότι ο,τι μου πλασάρουν να αγοράσω δεν πρόκειται να με σώσει. Και αυτοί που πάνε να πουν την αλήθεια, να ρίξουν το φως στο τούνελ και να αφυπνίσουν τον κοσμάκι,φιμώνονται. Πραγματικά είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τι να κάνω. Και εκεί είναι που έρχομαι και φωνάζω: ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΦΤΩΧΟΛΟΓΙΑ!!
Και πλούσιος να ήσουν τη καράφλα δεν θα τη νικουσες, δες πολλά παραδείγματα ηθοποιών , τραγουδιστών ακομη κ πάμπλουτων επιχειρηματιών ακομη κ πριγκιποπουλων που ειναι αεροδρόμιο το κεφάλι τους.
Τωρα όσον αφορά το μαγικό φίλτρο που υπάρχει αλλα δε μπορούμε να βρούμε για να καταπολεμήσουμε την ΑΓΑ δε με βρίσκεις σύμφωνο, μακάρι να υπήρχε κ ποσο μαλλον να ήταν κ φυσικό αλλα του πουστη αν υπήρχε θα το είχαμε βρει! Ποιος δε θα ηθελε να βρει κάτι τέτοιο κ να τα οικονομήσει χοντρά αφου οι φαλακροι άνθρωποι δεν θα τελειώσουν ποτε; Καλώς ήρθες στο κλαμπ!
 

naruto

Well-Known Member
Φιλε η απαντηση φυσικα και ειναι ΟΧΙ.Δεν υπαρχει θεραπεια για την κληρονομικη τριχοπτωση και κανενας δεν ξερει ποτε θα υπαρξει.Μπορει κ ποτε ετσι οπως παει,τοσσες ερευνες κ εχει να βγει καινουρειο φαρμακο στην αγορα σχεδον 20 χροννια,το οποιο κ αυτο τυχαια ανακαλυφθηκε.Αν υπηρχε δεν θα εβλεπες πλουσιους καραφλες,με περουκες ή με μεταμοσχευσεις.Τοσο απλα.
Το μονο που υπαρχει ειναι οι φαρμακετικες αγωγες που ανεφερες με τα θετικα κ τα αρνητικα τους.Διαλεγεις κ παιρνεις
 

tol

Well-Known Member
Thavio 21: "Στον καρκίνο,στην λευχαιμία. Γιατί το Ισραήλ έχει το λιγότερο ποσοστό σε θανάτους παγκοσμίως από καρκίνο; Μήπως κάτι έχουν βρει οι μάγκες, που το κρατούν μόνο για να σωθεί ο δικός τους λαός;

Η απάντηση για μένα είναι ΝΑΙ."


Φιλε μου, ειτε τρολαρεις, ειτε εισαι επηρεασμένος απο τα θρησκευτικα. Οι Εβραιοι και οι Ισραηλιτες ειναι ο περιουσιος λαος του θεου. Δεν εχουν αναγκη απο "μυστικα" φαρμακα για αρρωστιες, θα σωσει το λαο τους ο ιδιος ο θεος.

Σοβαρα τωρα, αν θελεις μια φιλικη συμβουλη, μη διανοηθεις ποτε να παρεις φινα. Απο τη στιγμη που πιστευεις σε τετοιες αφελεις θεωριες συνωμοσιολογιας, σιγουρα εισαι αρνητικα προκατειλημμενος απεναντι σε καθε φαρμακευτικη ουσια και ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα παρουσιασεις παρενεργειες.
Πολλες φορες το ιδιο το ανθρωπινο μυαλο μεσω της αυθυποβολης σε οδηγει σε επικινδυνα μονοπατια.
Αν σε ολοκληρη τη ζωη σου πιστευεις σε φαντασματα, μαγισσες, περιουσιους λαους, ειναι βεβαιο οτι θα τους "κουβαλας" και θα τους συναντας για παντα μπροστα σου. Αν πιστευεις οτι η φινα οδηγει σε εκθηλυνση και θηλυπρεπεια, τοτε με το πρωτο χαπακι θα νιωθεις gay.

Σε τελικη αναλυση, ας σταματησουμε να ειμαστε ευκολοπιστοι και ευαλωτοι σε καθε ειδους προκαταληψη και ας ειμαστε επιτελους ανοιχτομυαλοι και κριτικα σκεπτομενα οντα. Αλλιως δε θα διαφερουμε σε τιποτα απο ολα τα αλλα αλογα οντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Αν βρεθεί ποτε η θεραπεία για την φαλάκρα εγω θα κάτσω να με γ@@@@@ι όλο το hairlossgr !!!
Ρε μπραβο, μεχρι που μπορει να φθασει ο ανθρωπος για "τριχες"!!!!!
Τελικα η τριχοπτωση μας στοιχειωνει και μας οδηγει στην απωλεια καθε αξιοπρεπειας.

Φιλε Νικολακη, πλακα κανω.....ετσι, για να διασκεδασουμε λιγο Σαββατοβραδο.
 

erevos

Active Member
Μιας και ανέφερες με φυσικό τρόπο ας παραθέσω την έρευνα που μου έκανε εντύπωση όταν συγκέντρωνα έρευνες σχετικά με το Ginseng (το θέμα είναι εδώ) και συγκεκριμένα για την ginsenoside f2.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24789999
"The cell-based 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay showed that the proliferation rates of DHT-treated human hair dermal papilla cells (HHDPCs) and HaCaTs increased by 48% in the ginsenoside F2-treated group and by 12% in the finasteride-treated group. Western blot analysis showed that ginsenoside F2 decreased expression of TGF-β2 related factors involved in hair loss. The present study suggested a hair loss related pathway by changing SCAP related apoptosis pathway, which has been known to control cholesterol metabolism. SCAP, sterol regulatory element-binding protein (SREBP) and caspase-12 expression in the ginsenoside F2-treated group were decreased compared to the DHT and finasteride-treated group."
"Hair growth rate, density, thickness measurements and tissue histotological analysis in these groups suggested that ginsenoside F2 suppressed hair cell apoptosis and premature entry to catagen more effectively than finasteride.Our results indicated that ginsenoside F2 decreased the expression of TGF-β2 and SCAP proteins, which have been suggested to be involved in apoptosis and entry into catagen. This study provides evidence those factors in the SCAP pathway could be targets for hair loss prevention drugs."

Μιλάμε για 36% καλύτερη αποτελεσματικότητα σε σχέση με fina. Προφανώς, όμως δεν πρόκειται να δούμε την ουσία αυτή στην αγορά(τουλάχιστον όχι σύντομα), για τους λόγους που όλοι ξέρουμε.
 

Utopia

Active Member
Οι Εβραίοι και οι Ισραηλίτες είναι τίγκα στην διάχυτη... Καραφλιάζουν full!!!! Το 80% είναι πάνω από NW 5...!!!
Άσε που οι γυναίκες είναι πανέμορφες και οι άντρες δεν βλέπονται.

Παίζει ο Χίτλερ να τους έκανε Detol λόγω της ΑΓΑ που κάνει θραύση σε αυτούς... Χαχαχαχ!!!
 

Thavio21

New Member
Thavio 21: "Στον καρκίνο,στην λευχαιμία. Γιατί το Ισραήλ έχει το λιγότερο ποσοστό σε θανάτους παγκοσμίως από καρκίνο; Μήπως κάτι έχουν βρει οι μάγκες, που το κρατούν μόνο για να σωθεί ο δικός τους λαός;

Η απάντηση για μένα είναι ΝΑΙ."


Φιλε μου, ειτε τρολαρεις, ειτε εισαι επηρεασμένος απο τα θρησκευτικα. Οι Εβραιοι και οι Ισραηλιτες ειναι ο περιουσιος λαος του θεου. Δεν εχουν αναγκη απο "μυστικα" φαρμακα για αρρωστιες, θα σωσει το λαο τους ο ιδιος ο θεος.

Σοβαρα τωρα, αν θελεις μια φιλικη συμβουλη, μη διανοηθεις ποτε να παρεις φινα. Απο τη στιγμη που πιστευεις σε τετοιες αφελεις θεωριες συνωμοσιολογιας, σιγουρα εισαι αρνητικα προκατειλημμενος απεναντι σε καθε φαρμακευτικη ουσια και ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα παρουσιασεις παρενεργειες.
Πολλες φορες το ιδιο το ανθρωπινο μυαλο μεσω της αυθυποβολης σε οδηγει σε επικινδυνα μονοπατια.
Αν σε ολοκληρη τη ζωη σου πιστευεις σε φαντασματα, μαγισσες, περιουσιους λαους, ειναι βεβαιο οτι θα τους "κουβαλας" και θα τους συναντας για παντα μπροστα σου. Αν πιστευεις οτι η φινα οδηγει σε εκθηλυνση και θηλυπρεπεια, τοτε με το πρωτο χαπακι θα νιωθεις gay.

Σε τελικη αναλυση, ας σταματησουμε να ειμαστε ευκολοπιστοι και ευαλωτοι σε καθε ειδους προκαταληψη και ας ειμαστε επιτελους ανοιχτομυαλοι και κριτικα σκεπτομενα οντα. Αλλιως δε θα διαφερουμε σε τιποτα απο ολα τα αλλα αλογα οντα.

Όχι φίλε δεν τρολάρω μιλώ απολύτως σοβαρά. Αυτό που αναφέρω για το περιούσιο όπως λες λαό του θεού(ασχέτως τι έχει ο καθένας για θεό του), είναι στατιστικά αποδεδειγμένο. Δεν γίνεται όλα τα κράτη να μαστίζονται από την επάρατη νόσο και αυτό στο ελάχιστο. Σε πολλά πράγματα γύρω μας υπάρχει ο απόλυτος έρεβος και καλύπτονται από συνωμοσίες. Ίσως να κάνω λάθος όσον αφορά το δικό μας εδώ θέμα, αλλά για να με βλέπεις ότι σκέπτομαι και ψάχνω την αλήθεια, μάλλον προκατειλημμένος και ευκολόπιστος δεν είμαι τελικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Όχι φίλε δεν τρολάρω μιλώ απολύτως σοβαρά. Αυτό που αναφέρω για το περιούσιο όπως λες λαό του θεού(ασχέτως τι έχει ο καθένας για θεό του), είναι στατιστικά αποδεδειγμένο. Δεν γίνεται όλα τα κράτη να μαστίζονται από την επάρατη νόσο και αυτό στο ελάχιστο. Σε πολλά πράγματα γύρω μας υπάρχει ο απόλυτος έρεβος και καλύπτονται από συνωμοσίες. Ίσως να κάνω λάθος όσον αφορά το δικό μας εδώ θέμα, αλλά για να με βλέπεις ότι σκέπτομαι και ψάχνω την αλήθεια, μάλλον προκατειλημμένος και ευκολόπιστος δεν είμαι τελικά.
Για παρέθεσε κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει αυτά που λες περί Εβραίων και καρκίνου.
 

pithikas

Well-Known Member
Το Ισραηλ ειναι στην 19η θεση παγκοσμιως (ερευνα 2012) σε εκδηλωσεις καρκινου.Επιμενεις ακομα σε αυτα που ελεγες φιλε?
http://www.wcrf.org/int/cancer-facts-figures/data-cancer-frequency-country
Eίναι γνωστό πως οι Εβραίοι κατέχουν παντού επιτελικές θέσεις με αποτέλεσμα να παραποιούν τα στοιχεία.....Αστειεύομαι.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τουλαχιστον η εβραιοι κρυβουν το crown με καπελακι,λεω να το γυρισω σε εβραιος,ιδεα μου δωσατε..τελεια καλυψη και γλυτωνεις και τοππικ.
 

nikolakis

Well-Known Member
Θα ήθελα κάποιος πάντως που το εχει ψάξει να μου λύσει την απορία: γιατι όλοι οι άνθρωποι δεν ακολουθάμε ίδιο μοτίβο , δηλαδή μερικών ανθρώπων οι θύλακες ειναι ευαίσθητοι στην ΑΓΑ μόνο πχ στο Κράουν κ μπροστά όχι; ή το αντίστροφο; ή πως γινεται κ πολλά κεφάλια που παρατηρώ να έχουν αεροδρόμιο κ μες στη μεση μια τούφα εντελώς μα εντελώς άθικτη κ πυκνή; Τι παίζει τελικά ρόλο;
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Ας ελπίσουμε ο νέος μας πλανητάρχης και παθών Donald Trump να βοηθήσει με τον τροπο του να δώσει μια ώθηση για μελέτες,χρηματοδοτήσεις και γενικότερα έμφαση στο Hairloss μπας και βγάλει και αυτος ποτε την περουκα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ας ελπίσουμε ο νέος μας πλανητάρχης και παθών Donald Trump να βοηθήσει με τον τροπο του να δώσει μια ώθηση για μελέτες,χρηματοδοτήσεις και γενικότερα έμφαση στο Hairloss μπας και βγάλει και αυτος ποτε την περουκα


Στα lazerline εχει βαλει καποια grafts καποτε γιαυτο ειναι αστα τα μαλλακια του ανακατωμενα...
 
Μπλουζα