Τριχόπτωση λόγω διατροφής

sito

Active Member
Όλοι μας εχουμε ακούσει λιγο πολύ για την τριχόπτωση λόγω κακής διατροφής. Αλήθεια ποια είναι τα συμπτώματα της; Τα μάλλια πέφτουν/αραιώνουν σε όλο το κεφάλι; Υπάρχει περίπτωση μόνιμης βλάβης;

Καμμια φωτο παίζει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Απ: Τριχόπτωση λόγω διατροφής

Δεν προκειται να δεις φωτο γιατι δεν παιζει τετοια τριχοπτωση......ολοι μας,οταν αρχισαμε να χανουμε τα μαλλια μας,δεν θελαμε να παραδεχτουμε οτι θα κανουμε καραφλα,λεγαμε οτι φταιει η διατροφη,το αγχος κτλ.Εθελοτυφλουσαμε,προσπαθουσαμε να φτιαξουμε την διατροφη μας,να μην αγχωνομαστε αλλα η τριχοπτωση προχωρουσε.Χαναμε χρονια και μαλλια και δεν καναμε τιποτα να αντιμετωπισουμε την πραγματικοτητα(DHT).Δεν προκειται να βρεις ουτε εναν σε ολα τα forum που να αραιωσε και μολις βελτιωσε την διατροφη του να επανηλθε στο αρχικο του επιπεδο.Ουτε εναν............
 

sito

Active Member
Απ: Τριχόπτωση λόγω διατροφής

crossfire99 είπε:
Δεν προκειται να δεις φωτο γιατι δεν παιζει τετοια τριχοπτωση......ολοι μας,οταν αρχισαμε να χανουμε τα μαλλια μας,δεν θελαμε να παραδεχτουμε οτι θα κανουμε καραφλα,λεγαμε οτι φταιει η διατροφη,το αγχος κτλ.Εθελοτυφλουσαμε,προσπαθουσαμε να φτιαξουμε την διατροφη μας,να μην αγχωνομαστε αλλα η τριχοπτωση προχωρουσε.Χαναμε χρονια και μαλλια και δεν καναμε τιποτα να αντιμετωπισουμε την πραγματικοτητα(DHT).Δεν προκειται να βρεις ουτε εναν σε ολα τα forum που να αραιωσε και μολις βελτιωσε την διατροφη του να επανηλθε στο αρχικο του επιπεδο.Ουτε εναν............

συμφωνώ.
Απλά άνοιξα αυτό το θέμα μήπως κανενας γνωριζει κατι παραπάνω.
 

kakashi

Member
Απ: Τριχόπτωση λόγω διατροφής

crossfire99 είπε:
Δεν προκειται να δεις φωτο γιατι δεν παιζει τετοια τριχοπτωση......ολοι μας,οταν αρχισαμε να χανουμε τα μαλλια μας,δεν θελαμε να παραδεχτουμε οτι θα κανουμε καραφλα,λεγαμε οτι φταιει η διατροφη,το αγχος κτλ.Εθελοτυφλουσαμε,προσπαθουσαμε να φτιαξουμε την διατροφη μας,να μην αγχωνομαστε αλλα η τριχοπτωση προχωρουσε.Χαναμε χρονια και μαλλια και δεν καναμε τιποτα να αντιμετωπισουμε την πραγματικοτητα(DHT).Δεν προκειται να βρεις ουτε εναν σε ολα τα forum που να αραιωσε και μολις βελτιωσε την διατροφη του να επανηλθε στο αρχικο του επιπεδο.Ουτε εναν............
κοιτα οι περισσοτερες περιπτωσεις αραιωσεις οφειλονται σε ΑΑ κ εγω οπως κ ολο σχεδον το φορουμ αυτη εχουμε....αλλα η κακη διατροφη μπορει να προκαλεσει αραιωση οπως κ το αγχος επισης.....ξερω ενα παιδι που ειχε χασει καποια μαλλια σε ολη την εκταση τ κεφαλιου(κατι σαν διαχυτη ενα πραγμα) κ ο γιατρος τ ειπε οτι εφταιγε η διατροφη....τη βελτιωσε κ τα τελευταια 5-6 χρονια ειναι ακριβως στα ιδια κ λιγο καλυτερα....
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση λόγω διατροφής

Hairboost είπε:
http://www.holisticonline.com/remedies/hair/hair_loss-diet.htm

Foods to Avoid
Cold foods and drinks
Sugary foods and drinks
Fatty foods
Animal protein
Excessive raw foods
Fruit, especially citrus
Tomatoes
Tofu
millet
Salt
Dairy products

οι ντοματες τι κακο εχουν ?

Κανένα κακό, απλά αυτός που έγραψε το άρθρο πρέπει να έχει "φάει" πολύ ντομάτα από το κοινό που διαβάζει τα άρθρα του, και του έμεινε αποθημένο :tease:
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τριχόπτωση λόγω διατροφής

Fenimore είπε:
Κανένα κακό, απλά αυτός που έγραψε το άρθρο πρέπει να έχει "φάει" πολύ ντομάτα από το κοινό που διαβάζει τα άρθρα του, και του έμεινε αποθημένο :tease:


XAXAXXAXAXA δεν υπάρχεις !!! Κορυφαίο :D :D :D
 

gus210

Member
Απ: Τριχόπτωση λόγω διατροφής

Αδιαμφισβήτητα η διατροφή συμβάλει στην καλή υγεία των μαλλιών.
Το να σταματήσει την τριχόπτωση ή να προκαλέσει επανέκφυση είναι όνειρο θερινής νυκτός.
 

ευχαρις

New Member
Καμιά σχέση με σοβαρή αραίωση, γενική ή τοπική, όμως έχω δει πολλές γυναίκες που μετά από εβδομάδες δίαιτας να έχουν έντονη τριχόπτωση, θαμπά μαλλιά και εύθραυστα.
 

Mhxanikos

New Member
Ευλογο ερωτημα παντως,μπορει μια κακης ποιοτητας διατροφη να προκαλεσει αραιωση η οποια να ειναι μονιμη?Η το αγχος για παραδειγμα?
 

krhtikos21

Member
Mhxanikos είπε:
Ευλογο ερωτημα παντως,μπορει μια κακης ποιοτητας διατροφη να προκαλεσει αραιωση η οποια να ειναι μονιμη?Η το αγχος για παραδειγμα?

δεν υπάρχει περίπτωση να δεις καράφλα από διατροφή.ίσως σου κάνει αδύναμα μαλλιά και μία τριχόπτωση χαλαρή αλλά σε καμία περίπτωση να φτάσεις τπτ νοργουντ 2-3 από διαατροφή.


το άγχος παίζει να κάνει τεράστια ζημιά.με όλα δερματολογικά σχετίζεται πολύ το άγχος και η ψυχική υγεία για κάποιο λόγο.
δλδ άμα έχεις αα και έχεις τρελό άγχος ή περάσεις τπτ ψυχολογικό βαρύ μπορεί να σου αυξήσει ταχύτητα που πέφτουν τα μαλλιά 20% μη σ πω και παραπάνω.όταν αγχώνεσαι εκκρίνονται ουσίες που πραγματικά καταστρέφουν τον οργανισμό ακαριαία.

ξέρω άτομο που του άσπρισαν τα μαλλιά από ατύχημα με αμάξι :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ευχαρις

New Member
Mhxanikos είπε:
Ευλογο ερωτημα παντως,μπορει μια κακης ποιοτητας διατροφη να προκαλεσει αραιωση η οποια να ειναι μονιμη?Η το αγχος για παραδειγμα?

Πολύ δύσκολα όσον αφορα την διατροφή. Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε περιπτώσεις υποσιτισμού. Το άγχος από την άλλη μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς και διάφορους τρόπους στο σώμα και η αραίωση ίσως να είναι και από τους πλέον ανώδυνους, αν σκεφτείς πως μπορεί να είναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι στα καρδιακά και άλλα σοβαρότερα θέματα υγείας...
 

panoslydios

New Member
ευχαρις είπε:
Mhxanikos είπε:
Ευλογο ερωτημα παντως,μπορει μια κακης ποιοτητας διατροφη να προκαλεσει αραιωση η οποια να ειναι μονιμη?Η το αγχος για παραδειγμα?

Πολύ δύσκολα όσον αφορα την διατροφή. Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε περιπτώσεις υποσιτισμού. Το άγχος από την άλλη μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς και διάφορους τρόπους στο σώμα και η αραίωση ίσως να είναι και από τους πλέον ανώδυνους, αν σκεφτείς πως μπορεί να είναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι στα καρδιακά και άλλα σοβαρότερα θέματα υγείας...

Yποσιτισμος συμβαινει στη δυτικη μοντερνα διατροφη.
 

sito

Active Member
panoslydios είπε:
ευχαρις είπε:
Mhxanikos είπε:
Ευλογο ερωτημα παντως,μπορει μια κακης ποιοτητας διατροφη να προκαλεσει αραιωση η οποια να ειναι μονιμη?Η το αγχος για παραδειγμα?

Πολύ δύσκολα όσον αφορα την διατροφή. Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε περιπτώσεις υποσιτισμού. Το άγχος από την άλλη μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς και διάφορους τρόπους στο σώμα και η αραίωση ίσως να είναι και από τους πλέον ανώδυνους, αν σκεφτείς πως μπορεί να είναι η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι στα καρδιακά και άλλα σοβαρότερα θέματα υγείας...

Yποσιτισμος συμβαινει στη δυτικη μοντερνα διατροφη.

και από υποστισμό δεν παθαίνεις ΑΑ, το μόνο που μπορεί να προκαλέσει στα μαλλιά είναι διαχυτη αραίωση (παρομοια με αυτην που προκαλειτε απο θυρηοειδη) χωρίς υποχώρηση κροτάφων/χερλαιν
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Η ΑΑ είναι πολυπαραγοντικό ζήτημα, δεν έχουμε καταφέρει ακόμη να το αποκωδικοποιησουμε πλήρως (διάολε, το ανθρώπινο DNA αποκωδικοποιηθηκε πλήρως πριν απο 10 χρόνια).
Ξέρουμε οτι μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν οι γενετικοι παράγοντες και τα ανδρογονα. Επι της ουσίας δεν ξέρουμε τίποτα άλλο, και όπως μάθαμε οι περισσότεροι στο σχολείο το πως θα εξελιχθεί ένας ανθρώπινος οργανισμός ειναι 50% DNA και 50% περιβαλλοντολογικές συνθήκες. Πρόσφατα μάθαμε οτι συγκεκριμένες τροφές έχουν τη δυνατότητα να καταστήσουν ανενεργές εκφράσεις DNA που ήδη έχουμε μέσα μας (και αντίστροφα).
Το που υπάρχει το τέλος σε αυτή την ιστορία κανείς δε μπορεί να το πει, αυτό που ξέρω εγώ ειναι οτι οι τροφές δεν ειναι απλά ένα καύσιμο.
 

George3V

Member
Soralteno είπε:
Πρόσφατα μάθαμε οτι συγκεκριμένες τροφές έχουν τη δυνατότητα να καταστήσουν ανενεργές εκφράσεις DNA που ήδη έχουμε μέσα μας (και αντίστροφα).

Ενδιαφέρον! Έχουμε κάποια παραπομπή ή κάτι σχετικό;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
George3V είπε:
Soralteno είπε:
Πρόσφατα μάθαμε οτι συγκεκριμένες τροφές έχουν τη δυνατότητα να καταστήσουν ανενεργές εκφράσεις DNA που ήδη έχουμε μέσα μας (και αντίστροφα).

Ενδιαφέρον! Έχουμε κάποια παραπομπή ή κάτι σχετικό;

Κάπου έχω κρατήσει το link, θα το βρω και θα το postαρω

εδώ είμαστε: http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=vitamins-minerals-and-microrna
 

Nandia_K

New Member
Καλησπέρα κι απο μένα! Είμαι νέο μέλος και θα κάνω μια συντομη εισαγωγη εδώ μιας και είναι το μονο θέμα που, μάλλον, σχετίζεται με την περιπτωσή μου. Λοιπόν, πάντα είχα πολύ πλούσιο και πυκνό μαλλί μέχρι που πριν κανα δυο χρόνια άρχισα να το κακοποιώ με πολλά χημικα (ντεκαπάζ κλπ) με αποτέλεσμα να αποδυναμωθει η τριχα αρκετά και να αρχίσει να πέφτει όχι όμως σε ανησυχητικό επίπεδο. Φέτος όμως, μετά απο μια απώλεια 67 κιλών εχω παρατηρήσει αραίωση στο μπροστινό μέρος του κεφαλιου χωρίς όμως να μαδάω, οχι παραπάνω απο το φυσιολογικό τουλάχιστον (και εννοειται πως εχω σταματήσει τις χημικές διεργασίες). Οι εξετάσεις μου απο θέμα βιταμινών σιδήρου κλπ (σχετικα με το θεμα διατροφης και τριχοπτωσης δηλαδη) είναι τέλειες, έχω μονο μια έλλειψη Β12 όπου παίρνω όμως συμπλήρωμα....
Αναρωτιέμαι λοιπόν αν θα έπρεπε να αρχίσω να ανησυχω σοβαρά μιας και είμαι μόλις 22 ετών, και ζητώ την άποψη σας μιας και οι περισσοτεροι εδώ αντιμετωπίζετε σοβαρό πρόβλημα και εχετε σίγουρα παραπάνω γνωσείς απο μένα γύρω απο το ζήτημα. Υπάρχει πιθανοτητα να φταιει οντως η μεγαλη απώλεια βάρους και η ταλαιπωρία του μαλλιού και να ανακάμψει ή να αρχίσω να ψάχνω δερματολόγους;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Nandia_K είπε:
Καλησπέρα κι απο μένα! Είμαι νέο μέλος και θα κάνω μια συντομη εισαγωγη εδώ μιας και είναι το μονο θέμα που, μάλλον, σχετίζεται με την περιπτωσή μου. Λοιπόν, πάντα είχα πολύ πλούσιο και πυκνό μαλλί μέχρι που πριν κανα δυο χρόνια άρχισα να το κακοποιώ με πολλά χημικα (ντεκαπάζ κλπ) με αποτέλεσμα να αποδυναμωθει η τριχα αρκετά και να αρχίσει να πέφτει όχι όμως σε ανησυχητικό επίπεδο. Φέτος όμως, μετά απο μια απώλεια 67 κιλών εχω παρατηρήσει αραίωση στο μπροστινό μέρος του κεφαλιου χωρίς όμως να μαδάω, οχι παραπάνω απο το φυσιολογικό τουλάχιστον (και εννοειται πως εχω σταματήσει τις χημικές διεργασίες). Οι εξετάσεις μου απο θέμα βιταμινών σιδήρου κλπ (σχετικα με το θεμα διατροφης και τριχοπτωσης δηλαδη) είναι τέλειες, έχω μονο μια έλλειψη Β12 όπου παίρνω όμως συμπλήρωμα....
Αναρωτιέμαι λοιπόν αν θα έπρεπε να αρχίσω να ανησυχω σοβαρά μιας και είμαι μόλις 22 ετών, και ζητώ την άποψη σας μιας και οι περισσοτεροι εδώ αντιμετωπίζετε σοβαρό πρόβλημα και εχετε σίγουρα παραπάνω γνωσείς απο μένα γύρω απο το ζήτημα. Υπάρχει πιθανοτητα να φταιει οντως η μεγαλη απώλεια βάρους και η ταλαιπωρία του μαλλιού και να ανακάμψει ή να αρχίσω να ψάχνω δερματολόγους;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υπάρχουν περιπτώσεις υπολογίσιμης απώλειας μαλλιών μετά από εξαντλητικές δίαιτες, αν αυτή είναι η περίπτωση σου το αναμενόμενο είναι τα βγουν ξανά τα μαλλιά που έχασες. Περίμενε λίγο ακόμη, παρατήρησε το shedding αν υπάρχει και αν δεν γίνεται τίποτα δες γιατρό.
 
Μπλουζα