Τριχόπτωση και ψυχολογικό κομμάτι

FreeThinker

Well-Known Member
Όχι μαν.Ξέρω πολύ καλά τέτοια άτομα στην πραγματικότητα που κάνουν "χαβαλέ". Και τον παρακολουθώ καιρό σε πολλά threads τι γράφει και πως μιλάει. Είναι εριστικότατος, προσβάλλει κόσμο και πετάει εξυπνάδες συνεχώς. Συν το ότι έχει 0 contribution στο φόρουμ και απλά κράζει κόσμο και το παίζει εξυπνάκιας σε άτομα που πειραματίζονται και συμβάλλουν με τις γνώσεις τους.Η όποια ανοχή δείχναν οι mods και τα άλλα μέλη ήταν επειδή είναι μικρός. Φτάνει

Επειδη αναφερεσαι στον bioherbal που προσκυνας, να σου θυμισω οτι οι mods που επικαλεισαι τον banαραν για ενα μεγαλο διαστημα και του επετρεψαν να γυρισει με περιορισμους επειδη το ζητησαν καποια μελη. Επισης τη συνεισφορα μου στο φορουμ δεν θα την κρινεις εσυ, επειδη εγω δεν κανω copy paste τις θεωριες του κωτσαρελη. και επιπλεον δεν ηξερα οτι ''τις βγαζουμε και τις μετραμε'' τις συνεισφορες μας.

Και να σου θυμισω οτι το παραληρημα σου εχει λανθασμενη αφορμη, αφου μονο εσυ εξελαβες επιθετικα το σχολιο μου (που δεν απευθυνοταν σε σενα) και οποιοσδηποτε ξερει να διαβαζει, θα εβλεπε οτι χρησιμοποιησα πληθυντικο, δηλαδη εβαλα και τον εαυτο μου μεσα.

@Serifis

Εφοσον αναφερθηκε στη γενικη μου συμπεριφορα και οχι στο συγκεκριμενο σχολιο μονο, καθως και με προσβαλε επρεπε να απαντησω. Ειναι αστειος που παραπονειται και στους mods απο πανω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Όπως και να έχει, δεν θα γίνουν τα ίδια και τα ίδια και σε αυτό το thread. Αν έχετε προσωπικό θέμα να το λύσετε με pm. Ανεξάρτητα αν έχει κάποιος δίκιο η άδικο, δεν μπορεί να απαντάει εριστικά και επιτέλους αφήστε και κάτι να πέσει κάτω, δεν δείχνει αδυναμία.
 

Serifis

Active Member
Ερώτηση για όσους παρακολουθούν το thread και χρησιμοποιούν concealers. Εάν βγείτε και χρησιμοποιείτε κάποιο προϊόν, πχ τόπικ, το σκέφτεστε καθόλου; Όχι απαραίτητα αν το έχετε βάλει καλά, αλλά ότι το χρησιμοποιείτε, ότι φοράτε κάτι που δεν είναι μόνιμο-δικό σας κλπ.
 

Utopia

Active Member
Ερώτηση για όσους παρακολουθούν το thread και χρησιμοποιούν concealers. Εάν βγείτε και χρησιμοποιείτε κάποιο προϊόν, πχ τόπικ, το σκέφτεστε καθόλου; Όχι απαραίτητα αν το έχετε βάλει καλά, αλλά ότι το χρησιμοποιείτε, ότι φοράτε κάτι που δεν είναι μόνιμο-δικό σας κλπ.
Έλα μωρέ εδώ άλλοι βάζουν hair system... όπως αισθάνεται ο καθένας, δεν κρίνω τους ανθρώπους από αυτό... εγώ δεν βάζω concealer γιατί δεν είμαι σε επίπεδο τέτοιο ακόμα...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ερώτηση για όσους παρακολουθούν το thread και χρησιμοποιούν concealers. Εάν βγείτε και χρησιμοποιείτε κάποιο προϊόν, πχ τόπικ, το σκέφτεστε καθόλου; Όχι απαραίτητα αν το έχετε βάλει καλά, αλλά ότι το χρησιμοποιείτε, ότι φοράτε κάτι που δεν είναι μόνιμο-δικό σας κλπ.

Εγω βαζω σπανιοτατα τοπικ. Σκεψου εχω ενα regular size απο το 2013 και εχει μεινει ακομα ισως το 1/3. Γενικα δε μ αρεσει η ιδεα να βαζω τοπικ για να βγω, τοτε το σκεφτομαι ασχημα και τις περισσοτερες φορες δεν το κανω. Αλλα οταν το βαζω και βλεπω το μαλλι μου, μου ανεβαζει την αυτοπεποιθηση και δεν το σκεφτομαι καθολου οσο ειμαι εξω. Δηλαδη εχω δισταγμους οταν αποφασιζω αν θα το βαλω, οχι αφου το βαλω. Απλα δε θελω να το συνηθισω πολυ γ αυτο το αποφευγω.
 

giannis1991

Well-Known Member
Εγω παλι δεν μενω χωρις ντερματς ουτεωστο σπιτι για αυτομκαι δεν εχει καταλαβει κανεις τιποτα....θελω να δοκιμασω και τοπικ που εχω αρχισει και πιστευω οτι ειναι ανωτερο....
 

FreeThinker

Well-Known Member
Εγω παλι δεν μενω χωρις ντερματς ουτεωστο σπιτι για αυτομκαι δεν εχει καταλαβει κανεις τιποτα....θελω να δοκιμασω και τοπικ που εχω αρχισει και πιστευω οτι ειναι ανωτερο....

ουτε σπιτι? γενικα η μακροχρονια και συνεχης χρηση δεν κανει καλο... με την εννοια οτι δεν αναπνεει καλα το δερμα. καποια μελη εχουν πει οτι τους εχει δημιουργησει περισσοτερη τριχοπτωση αμα το αφηνουν συνεχεια πανω τους
 

Serifis

Active Member
ουτε σπιτι? γενικα η μακροχρονια και συνεχης χρηση δεν κανει καλο... με την εννοια οτι δεν αναπνεει καλα το δερμα. καποια μελη εχουν πει οτι τους εχει δημιουργησει περισσοτερη τριχοπτωση αμα το αφηνουν συνεχεια πανω τους

Και με το καπέλο δεν θα ίσχυε και αυτό τότε; Και για να σε προλάβω, μερικοί φοράνε καθημερινά καπέλο.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Και με το καπέλο δεν θα ίσχυε και αυτό τότε; Και για να σε προλάβω, μερικοί φοράνε καθημερινά καπέλο.

δεν ειναι ακριβως το ιδιο. το τοπικ πεφτει και στο δερμα, το καπελο απλα καλυπτει τα μαλλια. και επιπλεον στον υπνο σου δε φορας καπελο οσο και να το φορας. ενω με το τοπικ μπορεις να κοιμηθεις. τωρα το παιδι μπορει να λουζεται καθε μερα και το χειμωνα, αλλα και παλι. το τοπικ ερχεται σε αμεση επαφη.
 

Serifis

Active Member
Αντίστοιχα το καπέλο μπορεί να πιέζει κάποιες περιοχές-δερμα στο κεφάλι, πχ μπροστά ειδικά αν είναι και στενό. Οι αμφιβολίες που έχω για το toppik δεν είναι κατα πόσο δεν αναπνέει το δέρμα, αλλά αν η πολύωρη εφαρμογή αυξάνει την λιπαρότητα κλπ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Αντίστοιχα το καπέλο μπορεί να πιέζει κάποιες περιοχές-δερμα στο κεφάλι, πχ μπροστά ειδικά αν είναι και στενό. Οι αμφιβολίες που έχω για το toppik δεν είναι κατα πόσο δεν αναπνέει το δέρμα, αλλά αν η πολύωρη εφαρμογή αυξάνει την λιπαρότητα κλπ.

Πιθανο να εχει επιπτωση και στη λιπαροτητα. Επιμενω ομως οτι το καπελο θα ειναι σιγουρα λιγοτερο βλαβερο. Ασκει ελαχιστη πιεση (ρυθμιζεται κιολας) και αυτη ασκειται περιμετρικα στο κεφαλι και οχι σε σημεια που χτυπαει η ΑΓΑ. Τωρα οσο συχνα και να φορας καπελο, σιγουρα δε το φορας οση ωρα μπορει να μεινει το τοπικ στο κεφαλι. Εκτος αν εισαι ο Μποτρινι! Ουτως η αλλως αυτοι που τα φορανε συνεχεια ειναι ηδη καραφλοι οποτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε.

Συνοψιζοντας, δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι η συνεχης χρηση του τοπικ στα μαλλια μπορει να ειναι επιβλαβης, αλλα εγω δε θα το ρισκαρα... Απο ανεκδοτες ιστοριες καποιων μελων του φορουμ εχω διαβασει οτι τους εκανε κακο παντως.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
εγω 5 χρονια χρηστης αν και δε βαζω καθημερινα γιατι μενω και στο σπιτι πολλες μερες δε βγαινω και καθε μερα πιστευω δεν με παρουσιασε κανενα θεμα το τοππικ.και αλλες φορες το χω και 3 μερες συνεχομενα στο κεφαλι ειδικα χειμωνα
 
Μπλουζα