Τριχοριζογραμμα sos

zan1978

New Member
Καλησπέρα, έκανα τριχοριζογραμμα και απαντήσεις ήταν 58% αναγενεις και 42% τελογενεις χωρις δυστροφικες. Πως θα το αξιολογουσατε;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Οι δυστροφικες ειναι σημαδι της ΑΓΑ. Οποτε θα ελεγα οτι δεν εχεις ΑΓΑ. Τωρα τα υπολοιπα ειναι απλα ποσοστα, δεν μας λενε κατι για πυκνοτητα, μπορει να χεις 10 τριχες στο κεφαλι σου ή και 1,000,000 τριχες με τα ιδια ποσοστα. Καποια διαταραχη υπαρχει γιατι το ποσοστο των αναγενων σ ενα υγιες τριχωτο πρεπει να ειναι ανω του 80%. Αλλα δεν ειναι και τραγικα 58%. Ψαξε θυροειδη, βιταμινες κλπ, ειναι πιθανο να υπαρχει εκει θεμα προς ρυθμιση
 
Τελευταία επεξεργασία:

zan1978

New Member
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εχω τρελαθεί το τελευταίο διάστημα. Για να καταλάβεις περασα το προηγούμενο χειμώνα με τα μαλλιά μου να είναι σε μια πολύ καλη κατάσταση τρομερή θα έλεγα δεν θυμάμαι να τα ειχα ξαναδει ετσι. Το Μάιο Ιούνιο ομως περασα μια πολυ στρεσογονο κατάσταση με τρέμουλο επι καθημερινής βάσης. Και λιγο πιο μετά ξεκίνησε φοβερή τριχόπτωση που δεν ξανά είχα ποτέ. Γυρω στον Ιούλιο ειδα μια αραίωση στην αριστερή πλευρά και λεω μόλις γυρίσω από διακοπές το Σεπτέμβριο θα παω δερματολόγο και για τη τριχόπτωση και να δει αυτο. Πηγα μου ειδε μου μίλησε για ΑΓΑ και μου έδωσε μινοξιδιλη βιταμινες κυστινη και σαμπουαν και για σμηγματοροιλη δερματίτιδα. Τα ξεκίνησα και όλα πήγαιναν καλά μεχρι που κοντα στους 2 μηνες άρχισα να εχω εκζεματα στο κεφάλι με πυον. Παω σε αλλη δερματολογο και μου λεει πρεπει πρωτα να γιατρεψουμε αυτο. Να πω οτι η δερματιτιδα ειχε προχωρησει και στο πρόσωπο. Μου δίνει κορτιζόνη για πρόσωπο και κεφαλι. Να σημειωσω οτι η τριχόπτωση πλεον ηταν μηδαμινή. Κάνω τη θεραπεια αλλά εγω έβλεπα περαιτέρω αραίωση στο μέτωπο χωρις να έχω τριχόπτωση. Παω μετα το μηνα και μου λεει ότι εχω ακομα δερματίτιδα και μου δινει fungoral και φτιαχτη λοσιον για τη τονωση των μαλλιων με μινοξ τρειτινοινη και antihairloss peptide. Με το που βαζω τη λοσιον σε 2ημερες πάλι έκζεμα σε πολλα σημεία το κοβω και μου δινει ενας αλλος δερματολογος που με ειχε ξαναδειβοτι αυτο ειναι απο το αγχος μου, μου ειπε να κόψω τη μινοξ και μου εδωσε λοσιον με κορτιζονη και για μυκητιαση. Αλλά εγω απο το αγχος μου εκανα πριν απο μερικες μερες τριχοριζογραμμα. Να σου πω οτι εχω κανει και εξετασεις μονο η φεριτινη μου ηταν 24 και η dhea-s στο ανώτατο φυσιολογικο. Δεν ξερω τι να υποθεσω αλλά η αραιωση υπαρχει οπως και η δερματιτιδα και η φαγούρα ειδιακ στο μετωπο!!! Εχω τρελαθεί. Τώρα θα πάω σε αυτον που μου έκανε το τριχοριζογραμμα να μου πει για θεραπεία. Αυτος απο την εξέταση μου ειπε οτι το βλεπει για τελογενης τριχοροια αλλα οταν του ειπα οτι αφου δεν εχω δυστροφικες τοτε μπορουμε να πουμε οτι δεν εχω ΑΓΑ μου ειπε οτι αυτες υπαρχουν σε αλλες παθήσεις. Δεν ξερω τι να υποθεσω. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω κανει και μια ολοκληρωμένη θεραπεία.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Η ΑΓΑ ειναι μια διαδικασια σμίκρυνσης των τριχων της κεφαλης απο τη ριζα ή αλλιως βολβο, λογω δρασης ανδρογονων. Οποτε η υπαρξη ΑΓΑ θα επρεπε να συνεπαγεται την υπαρξη δυστροφικων τριχων. Επισης να θυμισω οτι η γυναικεια τριχοπτωση οφειλεται σε μικρο ποσοστο σε ΑΓΑ, αφου αυτη οπως δηλωνει και το ονομα της (ανδρογενετικη) εμφανιζεται κατα κυριο λογο σε αντρες.

Πιστευω μια καλη συμβουλη σε γυναικα που παρουσιαζει τριχοπτωση, ειναι να επισκεφθει καποιον ενδοκρινολογο πριν τον δερματολογο. Υποθετω οτι εισαι γεννημενη το 78 απο το username αρα εισαι 38-39 χρονων, ειναι καλη ιδεα να ελεγξεις ορμονες αλλα και θυροειδη που σου ειπα και πιο πανω
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikosssss

Active Member
To τριχοριζόγραμμα σε τι γιατρό γίνεται? Σε δερματολόγο στο Ιατρείο του? Μπορούμε να πάμε σε οποιονδήποτε ή χρειάζεται κάτι εξειδικευμένο για αυτή την εξέταση?
 

zan1978

New Member
FreeThinker σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Σήμερα που έχω ραντεβού με το δερματολόγο θα του πω για να με δει και ενδοκρινολογος. Το χειρότερο είναι ότι δεν περνάει η σμηγματοροικη δερματίτιδα.
Όσο για το τριχοριζογραμμα nikoss πήγα σε ιδιώτη γιατρό μου πήρε δείγμα και το έστειλε σε ιδιωτική κλινική υ....α για να γίνει η εξέταση.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Δε λεει κατι καινουριο το αρθρο. Καλυτερα να λυσεις το θεμα της δερματιτιδας για αρχη αφου επειγει. Επισης μην περιμενεις να σε συστησει δερματολογος σε ενδοκρινολογο, μπορεις να πας και μονη σου, ειναι πολυ πιθανο ο δερματολογος να σου πει οτι δε χρειαζεσαι σε κατι τον ενδοκρινολογο για το θεμα τριχοπτωση.
 

zan1978

New Member
Πήγα στο δερματολόγο προχθές και μου είπε ότι είναι πολυ συνηθισμένο το πρόβλημα και απλό και επειδή μάλλον έχω πρόβλημα με τη μινοξιδιλη μου έδωσε cg210 με betnovate μαζί σε λοσιον 3 με 4 ψεκασμούς μετά το λούσιμο. Θα προσπαθησω να ανεβάσω και κάποιες photo.
20170118_201333.jpg 20170118_201352.jpg 20170118_201038.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Το κυριο προβλημα σου ειναι η σμηγματορροικη δερματιτιδα. Οταν θεραπευσεις αυτο πιθανον να επανελθει και το μαλλι σου. Εχεις ασπρες νιφαδες κολλημενες στο τριχωτο οταν λουζεσαι; με τι σαμπουαν λουζεσαι; το καλοκαιρι με τον ηλιο και τη θαλασσα το προβλημα της Σδ ελαττωνεται η εξαφανιζεται.
 

zan1978

New Member
Ναι εχω νιφαδες κολλημενες. Μόλις ξεκινησα fungoral και μου είπε τις υπόλοιπες να ζρηαιμοποιω ενα ποιο ήπιο της froika. Για να καταλάβεις πριν ξεκινησει η φοβερή τριχόπτωση ένιωθα μέσα στο κεφάλι μικρά σπυράκια με πύον οταν τα πείραζα. Μετά ξεκίνησε και η τριχόπτωση η τρομερη. Ελπίζω σε αυτό που λες. Να σημειώσω οτι ότι η δερματίτιδα εχει φτάσει δευτερη φορά μέχρι το μέτωπο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Οταν φεγουν οι νιφαδες λεπια βλεπεις και τριχες κολλημενες μαζι η οχι; αυτα που λες οτι ενιωθες δεν ειναι μαλλον σπυρακια πρεπει να ειναι σμηγμα που οταν ειναι στεγνο κανει μικρα εξογκωματακια. Κανε καλο μασαζ με το σαμπουαν να καθαρισεις. Εγω ειχα χασει αρκετο μαλλι με τα λεπια. Ειναι απογοητευτικο για οποιον το ζησει.
Λουσιμο καθημερινο θελει αυστηρα αλλιως αυξανονται οι νιφαδες. Και αφου καθαρισεις ελεγχο το κεφαλι οταν παει να βγαλει καλο μασαζ να φευγουν.
 

zan1978

New Member
Όχι δεν βλέπω και τρίχες μαζι. Το περίεργο με εμένα είναι ότι ενώ ξεκίνησα να χάνω από τους κροταφους αρκετά όταν ειχα την τριχόπτωση, αφού σταμάτησε η τριχόπτωση έφτιαξαν αρκετά και πάνω είμαι έτσι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Να ελπίζω οτι αφού έχουν βγάλει οι κροταφοι θα βγουν και στο πάνω μερος μπροστά;;;
 

zan1978

New Member
Υπάρχει κανένας με αντίστοιχο τριχοριζογραμμα που να του είπαν ότι δεν έχει ΑΓΑ.
Νιώθω οτι έχει αρχίσει να μου γίνεται εμμονη.
Όλοι μου λένε να ηρεμήσω αλλά δεν μπορώ. Υπάρχει καμμία κοπέλα που να τα κατάφερε;;;
 
Μπλουζα