Τρετινοινη και ακμη ερωτηση

giannis1991

Well-Known Member
Ανοιγω ενα θεμα και θελω οποιος γνωριζει κατι απο καποια εμπειρια δικη του ή που να ξερει απο αλλον να σχολιασει οτι ξερει...
Η κοπελα μου η οποια ουδεποτε ειχε ακμη παραμονο παλια λιγο λιπαρο δερμα,κοβωντας τα αντισυλληπτικα και μετα απο 1,5 χρονο (στα 25 της)ειχε προβληματα με την περιοδο της οπως να ερχεται ανα 2 μηνες και γιθα λιγες ημερες και εντονο προβλημα ακμης...τωρα ξαναρχισε αντισυλληπτικα αλλα η ακμη παραμενει και ετσι αρχισε θεραπεια με κρεμα τρετινοινης...ως συνηθως βαζει 3 ημερες και κοβει μια αλλα εχει παρουσιασει παρενεργειες οπως παρα πολυ ξηροδερμια,σε καποια σημεια σαν να εχει κανει εκζεματα και εντονη ξηροτητα και ελαφρυ πρηξιμο γυρω απο τα ματια...στην αρχη της θεραπειας αρχισε να βγαζει πολλα σπυρακια οποτε ειπαμε οτι μαλλον η θεραπεια θα δουλεψει...τωρα ομως ειναι στις 4 εβδομαδες και υπαρχει μια στασιμοτητα...τα ερωτηματα ειναι αν αξιζει να συνεχισει,αν γνωριζει κανεις αν ειναι οντως αποτελεσματικη η θεραπεια και γενικα οτι αλλο γνωριζετε επι του θεματος ευπροσδεκτο....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Δλδ φιλαρακι ειχες θεμα και σε βοηθησε???καλοκαιρινους μηνες νπορει να εφαρμοζεται?για δωσε καμια παραπανω πληροφορια σε σχεση με.δραση δραση και παρενεργειες
 

Socratis

Active Member
Αν έχει τόσα χρόνια ακμή είναι εσωτερικό το πρόβλημα της και λύνεται είτε με αντιβιωση ( όπως παιρνει) η οριστικά με ισοτρετινιονη από στόμα accutane acnotren
 

giannis1991

Well-Known Member
Αν έχει τόσα χρόνια ακμή είναι εσωτερικό το πρόβλημα της και λύνεται είτε με αντιβιωση ( όπως παιρνει) η οριστικά με ισοτρετινιονη από στόμα accutane acnotren

Σωκρατη δεν.εχει ακμη χρονια και αυτο ειναι το περιεργο...ποτε δεν ειχε στη ζωηωτης ουτε στην εφηβεια...τωρα εβγαλε μια μορφη ακμης οπως γραφω δλδ πριν 3-4 μηνες μετα απο καποιο διαστημα που ειχε κοψει τα αντισυλληπτικα...και τρετινοινη ξεχασα να αναφερω χρησιμοποιει σε κρεμα οχι σε χαπι...
 

Socratis

Active Member
Τι σπυρακια είναι? Απλά μικρά που μετά από 1 μέρα γίνονται πυον και φεύγουν η μεγάλα κυστικα που μένουν καιρό και πονάνε. Αν είναι το δεύτερο είναι εσωτερικό το θέμα και πρέπει να δοκιμάσει κάτι από το στόμα. Μια αντιβιωση η μετά στα βαριά ισοτρτινοινη από στόμα. Κρέμες κτλ βοηθάνε σε σπυρακια που σχηματίζούτε από μικρόβια στους ανοιχτούς πόρους.
Ο αδελφός μου σχηματίσε κυστικη ακμή στην πλάτη φουλ σπυρια στα 25 και πήρε φάρμακο 4 μήνες για να του φύγουν. Αντιβιωσεις Κρέμες κτλ δεν κάναν τίποτα.
Εγώ επίσης τελειώνω αγωγή με ισοτρετινοινη να καθαρίσω γιατί για χρόνια είχα σπυρακια εδώ και εκεί ( όχι τίποτα τονφοβερο) αλλά τον τελευταίο καιρό Κρέμες αντιβιωσεις δεν έκαναν τίποτα. Μετά από λίγο καιρό σταματάγαν να λειτουργούν
Να πάει σε έναν δερματολογο να την δεί πριν γεμίσει σπυρακια και σημάδια
Είναι λογικό με το σταμάτημα των αντισυλιπτικων να βγάζει σπυρακια γιατί είναι μια μέθοδος για τις γυναίκες αντιμετώπισης της ακμης μιας και φεύγει η λιπαροτητα και επηρεάζουν τις πολυκυστηκες ωοθηκες
 

Socratis

Active Member
παράγγειλε oxy 10 από το ebay και θα ξεχάσει τι είναι ακμή μεσα σε 10 μερες
Ας μην τα γράφεται καλύτερα αυτά. Κάθε οργανισμός είναι και διαφορετικός. Κρέμες κτλ σε κάποιους θα δουλέψουν σε κάποιους όχι. Έχω βάλει στην μάπα μου arybenz indoxyl ισοτρετινοινη σε κρέμα και άλλα μαζί με 2 αντιβιωσεις tetracycline και monocycline και δούλευαν για λίγο όσο τα έπαιρνες και μετά πάμε πάλι. Σε άλλους δουλεύουν σε άλλους όχι. Βρες ένα καλό δερματολογο και πήγαινε.
 

rafahl

Member
Δλδ φιλαρακι ειχες θεμα και σε βοηθησε???καλοκαιρινους μηνες νπορει να εφαρμοζεται?για δωσε καμια παραπανω πληροφορια σε σχεση με.δραση δραση και παρενεργειες
φιλαράκι την έχω σπουδάσει την ακμή πολλά χρονια έχω πάρει χάπια αλοιφές κρέμες τα πάντα, oxy 10 από το ebay 7-8 ευρώ κάνει καμια παρενέργεια απόλυτος τή χρησιμοποιώ και εγώ 1-2 φορες την εβδομάδα για συντήρηση
 

giannis1991

Well-Known Member
Αφου την εχεις σπουδασεινπες τπτ παραπανω...ποιος σου την προτεινε ας πουμε...με ηλιο αντιδραει?
 

rafahl

Member
Αφου την εχεις σπουδασεινπες τπτ παραπανω...ποιος σου την προτεινε ας πουμε...με ηλιο αντιδραει?
έχω κάνει 3 θεραπείες από τα 16 μέχρι τα 21 με χάπια τύπου accutane cureacne κτλπ δεν με βοήθησαν πάντα συνεχιζόταν η ακμή έψαξα τα πάντα από internet πριν πεσω σε αυτήν την αλοιφή είχα πάρει ένα σορό άλλες που έβλεπα στο internet και είναι η μονη που διέγραψε την ακμή στο πρόσωπο μου , σου ξεραίνει το δέρμα άμα σε ενοχλεί ο ήλιος βάλε πρώτα oxy 10 και μετά αντηλιακό από πάνω και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα
 
Μπλουζα