Τοπικό τονωτικό σκεύασμα Shen Min, Topical Hair Nutrient

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Δεν είχα συμπτώματα ζαλάδας ή δυσφορία κάποιου είδους. Στην αρχή το δοκίμασες στην εσωτερική μεριά του πήχη του χεριού; είχες αλλεργικές αντιδράσεις; Αν επιμένει η ζαλάδα φρόνιμο είναι να το σταματήσεις για να δεις αν υπάρχει αλλαγή. Όταν το βάζω εγώ, είναι περίπου όπως η μινοξ, όρθιος και όχι σκύβοντας μπροστά το βάζω στις προβληματικές περιοχές και κάνω κυκλικό μασάζ κάποια ώρα, μια φορά την ημέρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Με προβληματισατε πολυ.
Εχω ευπαθεια σε ζαλαδες.
Εχω παρει, προ cc το shen min, αλλα δεν το ξεκινησα ακομη για να μην μπερδεψω ολα τα σκευασματα μαζι.

Πειτε μια ασφαλη δοσολογια, για να μην εχω ασχημα προβληματα με ζαλαδες.

Εχετε πει οτι δινει κατι σαν σκευασμα, αλλα δεν μπορω να εχω ζαλαδες γιατι γενικως εχω χαμηλη πιεση και δεν αργω να οριζοντιωθω.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Με προβληματισατε πολυ.
Εχετε πει οτι δινει κατι σαν σκευασμα, αλλα δεν μπορω να εχω ζαλαδες γιατι γενικως εχω χαμηλη πιεση και δεν αργω να οριζοντιωθω.
ξεκίνα με λίγες σταγόνες και βλέπεις. Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα
 

cool11

Well-Known Member
πρωσοπικα δεν μ εκανε τιποτα..ουτε το μισο της μινοξ π ελεγε ο καππα...απογοητευτικα.

Μ'αυτα και μ'αυτα, μας βλεπω να καταληγουμε στο revivogen, που ολο το βριζουμε, αλλα το λιγο που δινει, δυσκολα το βρισκουμε αλλου μαλλον.
 

FarCry

Member
Δεν είχα συμπτώματα ζαλάδας ή δυσφορία κάποιου είδους. Στην αρχή το δοκίμασες στην εσωτερική μεριά του πήχη του χεριού; είχες αλλεργικές αντιδράσεις; Αν επιμένει η ζαλάδα φρόνιμο είναι να το σταματήσεις για να δεις αν υπάρχει αλλαγή. Όταν το βάζω εγώ, είναι περίπου όπως η μινοξ, όρθιος και όχι σκύβοντας μπροστά το βάζω στις προβληματικές περιοχές και κάνω κυκλικό μασάζ κάποια ώρα, μια φορά την ημέρα.


ναι εγω δεν το εβαζα οπως η μινοξ το εβαλα κατευθειαν πανω στο κεφαλι μεσα απο τις τριχες χωρις να του κανω μασαζ. πρεπει να εβαζα μεγαλη ποσοτητα. τωρα το γυρισα σε 20 σταγονες που τις βλεπω καθως πεφτουν πανω στις τριχες και μετα κανω μασαζ και δεν αισθανομαι οπως πρωτα με ζαλαδες. αλλεργικη αντιδραση δεν εχω παρατηρησει. φαινεται ηταν λαθος ο τροπος που το εβαζα. ακουμπουσα το στομιο πανω στο δερμα του κεφαλιου και το πιεζα σε διαφορες περιοχες του κεφαλιου. η διαφορα με την μινοξ ειναι οτι επειδη ειναι σπρευ μπορεις να το ακουμπας πανω στο δερμα του κεφαλιου και να το πατας χωρις να εχεις θεμα παρολο που δεν βλεπεις γιατι παντα σε καθε ψεκασμο βγαινει ιδια ποσοτητα σε αντιθεση με το υγρο που δεν βλεπεις τι βγαινει. οποτε πρεπει να το ριχνεις απο πανω απο τις τριχες

εγω του κανω μασαζ για 2 λεπτα. χρειαζεται μια ωρα??? !!!
 

Dragon

Member
Cool11 το χρησιμοποιώ μερικούς μήνες τώρα ταυτόχρονα με τη Minox. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο προϊόν. Βάζω εννιά σταγόνες το απλώνω και στο καπάκι βάζω την Minox. Φαίνεται να βοηθάει. Φθηνό, εύκολο στη χρήση, δεν λαδώνει. Ό,τι πρέπει είναι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dragon

Member
Συνολικά στα μαλλιά μου έχω δει διαφορά στο crown αρκετή εάν συγκρίνω το πριν και το μετά. Το παρατήρησα μετά που ξεκίνησα το shen min κανένα μήνα. Δεν μπορώ να σου πω αν είναι μόνο από αυτό ή αν τότε ξεκίνησε η minox να δίνει το μαξιμουμ. Σίγουρα υπάρχει μεγάλη διαφορά στις τρίχες που φεύγουν. Πλέον βλέπω ελάχιστες έως καθόλου να παίρνουν την κατιούσα.

Δεν αφήνω καθόλου χρόνο. Βάζω το shen min το απλώνω και αμέσως μετά minox αφρό. Απλώνω και φεύγω. Σίγουρα δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος αλλά δεν προλαβαίνω για κάτι επιπλέον. Τα μαλλιά μόλις στεγνώσει είναι σαν να έχω βάλει λίγο κερί, αλλά αν περάσω το χέρι μου από μέσα έρχονται στα συγκαλά τους.
 

cool11

Well-Known Member
Νομιζω ομως οτι οπως ολα τα τοπικα, χρειαζονται μια χρονικη αποσταση μεταξυ τους, κατα την εφαρμογη, γιατι αλλιως μπορει να υπαρχουν αλληλεπιδρασεις και να χανουν σε αποτελεσματικοτητα.
Ισως μινοξ + shen min να ειναι 'συμβατα' και δεν υπαρχει προβλημα, αλλα γενικα νομιζω πρεπει να μεσολαβουν καποιες ωρες.
 

Dragon

Member
Ναι το έχω υπόψιν μου. Δεν προτείνω σε κανέναν να το κάνει όπως εγώ. Λόγω μεγάλης πίεσης χρόνου τα βάζω έτσι. Δεν παρατήρησα καμία πτώση, το αντίθετο μάλιστα. Αλλά και πάλι είναι η προσωπική μου παρατήρηση και το ότι δούλεψε σε εμένα δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει σε όλους. Υπάρχουν πολλοί εδώ που έχουν προσωπικές παρατηρήσεις πολλών παραπάνω χρόνων από εμένα και φυσικά γνωρίζουν καλύτερα.
 

Alkis30

Member
Διάβασα το συγκεκριμένο thread και θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας. Χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό αφρό Minoxidil 5% της Qgain. Είναι αρκετά οικονομικός στο ebay (πιο οικονομικός από την Kirkland) και είπα να τον δοκιμάσω. Βάζω πρωί-βράδυ μέχρι τώρα και σκέφτομαι να το κάνω 1 φορά/μέρα αφού πολλοί θεωρούν οτι η 2η φορά μπορεί να είναι περιττή. Επίσης έτσι θα περιορίσω και τις όποιες παρενέργειες (δεν έχω δει ιδιαίτερες) της μινοξιδίλης.. Σκέφτομαι λοιπόν την 2η φορά να χρησιμοποιώ κάποιο άλλο σκεύασμα που να έχει και στοιχεία DHT blocker. Θεωρείτε οτι αυτός ο συνδυασμός δηλαδή μινοξιδίλη το πρωί και Shen Min το βράδυ είναι ένας καλός συνδυασμός ? (σε σχέση πχ με 2 φορές/μέρα μινοξιδίλη) . Σε τί τιμη μπορούμε να το προμηθευτούμε και για πόσο καιρό διαρκεί με χρήση 1 φορά/μέρα ? Μήπως κάποιο άλλο τοπικό (ίσως πιο ισχυρό DHT blocker) λειτουργήσει καλύτερα συνδυαστικά με τη μινοξιδίλη ? Αναμένω απόψεις και γνώμες σχετικά.
 

cool11

Well-Known Member
Ετοιμαζομαι να ξεκινησω για πρωτη φορα χρηση shen min.
Βοηθειστε με λιγο να ξεκαθαρισω το τοπιο.

- ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ του υγρου. Ειναι οντως παχυρευστο; Ετσι βλεπω. Ξεκινησα να το χυνω σε μπουκαλι, για χρηση με dropper, και σταματησα, γιατι σκεφτηκα οτι δυσκολα θα την παλεψει το dropper μες το μπουκαλι. Επειδη για λογους οικονομιας και αποτελεσματικοτητα, προτιμω το διδυμο χρησης 'dropper-μπουκαλι', αλλα ως παχυρευστο (αν οντως ειναι), λεω το συγκεκριμενο να το βαλω σε μικρο βαζακι (σε δοσεις εννοειτε), για να το παιρνω και να το βαζω με dropper. Τι λετε;

- ΤΡΟΠΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ. Απευθειας εφαρμογη στο κεφαλι, οπως δεν το εχω κανει και με αλλα τοπικα, δεν με βολευει. Θεωρω οτι θα γινει και σπαταλη, και λιγοτερα στοχευμενα θα παει, εχω καλυτερο ελεγχο με dropper. Τι λετε;
 

nothinggr

Member
Το συγκεκριμένο είναι όσο παχυρευστο χρειάζεται για να μην τρέχει. Καμία σπατάλη. Εγώ βάζω 10-10 σταγόνες στο χέρι μου και μετά το βάζω στο κεφάλι.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ετοιμαζομαι να ξεκινησω για πρωτη φορα χρηση shen min.
Βοηθειστε με λιγο να ξεκαθαρισω το τοπιο.

- ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ του υγρου. Ειναι οντως παχυρευστο; Ετσι βλεπω. Ξεκινησα να το χυνω σε μπουκαλι, για χρηση με dropper, και σταματησα, γιατι σκεφτηκα οτι δυσκολα θα την παλεψει το dropper μες το μπουκαλι. Επειδη για λογους οικονομιας και αποτελεσματικοτητα, προτιμω το διδυμο χρησης 'dropper-μπουκαλι', αλλα ως παχυρευστο (αν οντως ειναι), λεω το συγκεκριμενο να το βαλω σε μικρο βαζακι (σε δοσεις εννοειτε), για να το παιρνω και να το βαζω με dropper. Τι λετε;

- ΤΡΟΠΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ. Απευθειας εφαρμογη στο κεφαλι, οπως δεν το εχω κανει και με αλλα τοπικα, δεν με βολευει. Θεωρω οτι θα γινει και σπαταλη, και λιγοτερα στοχευμενα θα παει, εχω καλυτερο ελεγχο με dropper. Τι λετε;
Δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά με dropper, κάνε μια δοκιμή να δεις αν έχει ροή πριν το βάλεις σε βαζάκι.

στάλθηκε από το Vertu μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Μπλουζα