Τελικά αξίζει τον κόπο η Μινοξιδίλη;

Chs

Μέλος του προσωπικού
Το αν η μινοξιδίλη χάνει σε απόδοση έχει να κάνει με τον κάθε έναν ξεχωριστά. Όταν λέμε ότι χάνει τι εννοούμε; Εννοούμε πως ο οργανισμός "συνηθίζει" την ουσία, μαθαίνει σε αυτή και από κάποιο σημείο και πέρα παύει να είναι effective.

Αν π.χ. μπορούσαμε να πάρουμε μινοξιδίλη oral (χωρίς να :dying: από την ζωή) θα μπορούσαμε να παίζαμε με ανέβασμα στην δόση και θα την κάναμε effective για πολύ περισσότερο. Επίσης κάθε ουσία σε oral είναι μακράαααν πιο αποδοτική σε αποτελέσματα σε βάθος χρόνου από ότι τοπικό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

no_more_hair

New Member
Εδώ και 5 μέρες έχω ξεκινήσει την μινοξιδίλη(regaine) σε μορφή αφρού.Είμαι 23 χρονών και nw 6.Το αν αξίζει ή όχι θα το διαπιστώσω σε λίγους μήνες.
 

mikegad

Well-Known Member
punished.snake είπε:
Εγω παιδια το παιζω σταματα-ξεκινα. Εχω 7 μηνες που εκοψα τη φινα και δε θα θελα να ξαναπαρω. Οποτε μολις δω κατηφορα ξεκιναω εντατικα regaine-butavate για μερικες μερες και μετα διακοπη ολα. Δεν ελυσα το προβλημα μου ομως με ψιλοσυντηρει σε ενα ικανοποιητικο για μενα βαθμο και η μινοξ δεν προλαβαινει να "χασει" δυναμη.

Δηλαδή περίπου πόσο είναι το διάστημα που κάνεις χρήση minox και για πόσο διάστημα την σταματάς κάθε φορά?
 
Ενα μηνα χρηση μινοξιδιλη μαζι με butavate για να παρει το μαλλι τα πανω του και μετα σταματαω κανα διμηνο. Και κοβω κινηση.
 

pithikas

Well-Known Member
Μετά από δέκα χρόνια την έκοψα. 'Εχω ρίξει τόνους αυτής της ουσίας τόσα χρόνια και νιώθω σα να έκοψα τσιγάρο κλπ. Έχω αρκετό καιρό και δε βλέπω τουλάχιστον υποχώρηση.
Θετικό ότι φύγαν οι αρρυθμίες και πως τα μπροστινά μαλλιά μακραίνουν επιτέλους όπως και τα υπόλοιπα.
 

Buster

New Member
Σταμάτησα τη μινοξιδιλη πριν απο περιπου πεντε μηνες. Σταματησα επισης να χρησιμοποιω λαδια. Λουζομαι καθε 2η ή 3η μερα με ενα απλο και ταπεινο dr Bronners και αισθανομαι υ π ε ρ ο χ α. Και μονο που ξεπερασα τη φαρμακοεξάρτηση και το χαμενο χρονο απο τη ζωη μου (βαλε λάδι-περιμενε-λουσου) νιωθω οτι εκανα ενα βημα μπροστα. Επισης, τα μαλλια μου δειχνουν πολυ καλύτερα.
 

kal

Member
Μετά από δέκα χρόνια την έκοψα. 'Εχω ρίξει τόνους αυτής της ουσίας τόσα χρόνια και νιώθω σα να έκοψα τσιγάρο κλπ. Έχω αρκετό καιρό και δε βλέπω τουλάχιστον υποχώρηση.
Θετικό ότι φύγαν οι αρρυθμίες και πως τα μπροστινά μαλλιά μακραίνουν επιτέλους όπως και τα υπόλοιπα.

Πως συσχετιζεις την μινοξιδιλη με το μηκος των μπροστινων μαλλιων?
Ειχα την εντυπωση οτι η μινοξ παρατεινει την τελογενη φαση οποτε θεωρητικα βαζοντας την θα πρεπε να χεις μακρυτερες τριχες..
Εγω παντως μπορω να σας πω την βαζω γυρω στα 4 χρονια, με χει κρατησει σχετικα το ιδιο, απο παρενεργειες εχω αυξημενη τριχοφυια σε πλατη..Και γενικοτερα εγω παρατηρησει οτι τα μαλλια μ εγιναν πιο σγουρα κ ατονα,βεβαια ισως φταιει και το φουνγκοραλ..
 

istorias

Chalandri
Μετά από δέκα χρόνια την έκοψα. 'Εχω ρίξει τόνους αυτής της ουσίας τόσα χρόνια και νιώθω σα να έκοψα τσιγάρο κλπ. Έχω αρκετό καιρό και δε βλέπω τουλάχιστον υποχώρηση.
Θετικό ότι φύγαν οι αρρυθμίες και πως τα μπροστινά μαλλιά μακραίνουν επιτέλους όπως και τα υπόλοιπα.

Δέκα χρόνια με μινοξ, λογικά θα είδες κάποια υποχώρηση, σωστά; Ήσουν τυπικός στη δόση;
 

nikosssss

Active Member
Μίνοξ τοπικά δεν την εφαρμόζεται? Πώς γίνεται να παρατηρείται τριχόπτωση σε άλλα σημεία εκτός απο το σημείο εφαρμογής, όπως πλάτη όπως αναφέρουν κάποιοι? Απορροφάται απο το αίμα και επηρεάζει γενικά την τριχόπτωση του οργανισμού?? Αν είναι να την εφαρμόζουμε στα χερια και να βγάζουμε τρίχες στο κεφάλι...:p
 

mimis giova

Active Member
Μίνοξ τοπικά δεν την εφαρμόζεται? Πώς γίνεται να παρατηρείται τριχόπτωση σε άλλα σημεία εκτός απο το σημείο εφαρμογής, όπως πλάτη όπως αναφέρουν κάποιοι? Απορροφάται απο το αίμα και επηρεάζει γενικά την τριχόπτωση του οργανισμού?? Αν είναι να την εφαρμόζουμε στα χερια και να βγάζουμε τρίχες στο κεφάλι...:p
Θα βγαλεις κ αλλου τριχες..οπως ειπες αποροφατα...για μενα δεν αξιζει η χρηση της σε βαθος χρονου παντα μιλαμε..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kinezos

New Member
γεια σας παιδια.ειμαι νεος στο φορουμ εχω κανει μια στριπ και 2 fue .την στριπ την εκανα οταν ειμουν εικοσι.περσι εκανα 2 fu απο 500 η καθεμια.η μια για να καλυψω ενα κενο που ειχα στην στριπ στο πισω μερος.για την 2η μαλλον εκανα λαθος γιατι παρασυρθηκα και την εκανασε μερος που ακομα ειχα μαλλια.για να μην τα πολυλογω εχει 3 μερες που αρχισα μινοξυδιλη και προσκαρ 1/4 καθε πρωι.τωρα ειμαι 26.απο αποψη δεν το εκανα τοσο καιρο ενω εχω κανει διαφορες αλλες θεραπειες ανα καιρους(οξυγονωσεις,σοφτ λειζερ,αιθερια ελαια και αλλα) .παρολα αυτα η τριχοπτωση μου εχει σταματησει τον τελευταιο χρονο.λετε να με βοηθησει η αμινοξιδιλη με το προσκαρ η να μην μπω στην διαδικασια?
 

koumparos

Well-Known Member
To προσκαρ φιλε θα σε βοηθησει μακροπροθεσμα φρεναροντας την τριχοπτωση.Στο λεει ενας χρηστης 10 ετων φινας.
 

pithikas

Well-Known Member
Πως συσχετιζεις την μινοξιδιλη με το μηκος των μπροστινων μαλλιων?
Ειχα την εντυπωση οτι η μινοξ παρατεινει την τελογενη φαση οποτε θεωρητικα βαζοντας την θα πρεπε να χεις μακρυτερες τριχες..
Εγω παντως μπορω να σας πω την βαζω γυρω στα 4 χρονια, με χει κρατησει σχετικα το ιδιο, απο παρενεργειες εχω αυξημενη τριχοφυια σε πλατη..Και γενικοτερα εγω παρατηρησει οτι τα μαλλια μ εγιναν πιο σγουρα κ ατονα,βεβαια ισως φταιει και το φουνγκοραλ..
Δν εχω ιδεα γιατι συνεβαινε αυτο.
Δέκα χρόνια με μινοξ, λογικά θα είδες κάποια υποχώρηση, σωστά; Ήσουν τυπικός στη δόση;
Nαι ειχα μικρη υποχωρηση κυριως στα 28-29 μετα απο 6 χρονια χρησης, αν θυμαμαι καλα.Στην αρχη περιττο να πω πως το μαλλι μου ειχε γινει σαν του κλοουν αφου ειχα υποχωρηση μονο μπροστα κι εβαζα και σε περιοχες, κακως βεβαια, που δεν ειχαν ακομα επηρεαστει.
Τυπικοτατος, ακομα και στο στρατο εκρυβα το ριγκειν στο λουκανικο και το τσιμπαγα το βραδυ.;)
 

kinezos

New Member
To προσκαρ φιλε θα σε βοηθησει μακροπροθεσμα φρεναροντας την τριχοπτωση.Στο λεει ενας χρηστης 10 ετων φινας.
να φανταστω πως δεν σου παρουσιασε καποιο προβλημα οπως αυτα που εχουν προαναφερθει!? απλα ρωταω γιατι φαινεται πως η τριχοπτωση εχει σταματησει σχεδον τελειως εδω και 1 1,5 χρονο .και οταν ειχα κανει τριχογραμμα που ειχαν πει πως μεσα στη ατυχια μου που τα μαλλια μου αρχησαν να αραιωνουναπο τα 15,16 ειμουν τυχερος γιατι διαπιστωσαν οτι οσα μαλλια χασω θα τα χασω μεχρι τα 30.δεν ξερω βεβαια αν ισχυει αυτο,μου ειναι δυσκολο να πιστεψω πως μπορουν να προβλεψουν κατι τετοιο.να τα ξεκινησω μαζι με μινοξ τι λες?θα βελτιωσουν μια σταθερη κατασταση?
 

koumparos

Well-Known Member
Δεν ειχα ποτε παρενεργειες με την φιναστεριδη.Εσωσα τα μαλια μου με τη θεραπεια αλλα νιωθω φυλακισμενος μαζι της διοτι γνωριζω οτι εαν τολμησω να την κοψω πολυ γρηγορα θα χασω παρα πολλα μαλια.Κανεις δε μπορει να προβλεψει την τριχοπτωση.Ουτε ποτε θα ξεκινησει ουτε εαν και ποτε θα σταματησει.Απλα ακολουθει συγκεκριμενα γενετικα μοτιβα(συγγενεις) οποτε δεν στεκουν αυτα που σου ειπαν.Τη μινοξιδιλη στην 5ετια την εκοψα γιατι δεν δουλευε πλεον σε εμενα.
 

pithikas

Well-Known Member
να φανταστω πως δεν σου παρουσιασε καποιο προβλημα οπως αυτα που εχουν προαναφερθει!? απλα ρωταω γιατι φαινεται πως η τριχοπτωση εχει σταματησει σχεδον τελειως εδω και 1 1,5 χρονο .και οταν ειχα κανει τριχογραμμα που ειχαν πει πως μεσα στη ατυχια μου που τα μαλλια μου αρχησαν να αραιωνουναπο τα 15,16 ειμουν τυχερος γιατι διαπιστωσαν οτι οσα μαλλια χασω θα τα χασω μεχρι τα 30.δεν ξερω βεβαια αν ισχυει αυτο,μου ειναι δυσκολο να πιστεψω πως μπορουν να προβλεψουν κατι τετοιο.να τα ξεκινησω μαζι με μινοξ τι λες?θα βελτιωσουν μια σταθερη κατασταση?
o_Oo_Oo_O:eek::eek::eek::D:D:D:D
 

kinezos

New Member
εισαι σιγουρος οτι θα τα χασεις??αυτο με φοβιζει και εμενα..οτι αν την αρχισω πρεπει να την παιρνω σχεδον για παντα..και μετα απο 3 επεμβασεις που εχω κανει δεν ξερω αν θα μ δωσει κατι!γιατι τοσες φατσουλες ?? :p
 

pithikas

Well-Known Member
εισαι σιγουρος οτι θα τα χασεις??αυτο με φοβιζει και εμενα..οτι αν την αρχισω πρεπει να την παιρνω σχεδον για παντα..και μετα απο 3 επεμβασεις που εχω κανει δεν ξερω αν θα μ δωσει κατι!γιατι τοσες φατσουλες ?? :p
Πολλοι μπροστα καποιοι Ελληνες γιατροι!Ανακαλυψαν μεχρι ποτε θα χανεις μαλλια!!! Εχω λιωσει στο γελιο με τους τυπους, οχι με σενα μη το παρεξηγησεις.
 
Μπλουζα