Τελικά αξίζει τον κόπο η Μινοξιδίλη;

nestor

New Member
Καλησπέρα. Στα 38 μου αποφάσισα να κάνω κάτι για το αραίωμα. Είχα κάνει post και ένα αντίστοιχο μήνυμα με φωτογραφίες πριν από λίγο καιρό. Μετά από τις απαντήσεις που έλαβα και ένα σχετικό ψάξιμο, αποφάσισα να ξεκινήσω το Revivogen. Το βάζω εδώ κι ένα μήνα κάθε βράδυ. Ακόμα είναι πολύ νωρίς, αλλά σίγουρα νομίζω πως έχω ένα ελαφρό shedding (10 λεπτές και αδύναμες τρίχες περίπου κάθε φορά που το βάζω) και υπάρχει μια παραπάνω αραίωση (δεν το περίμενα, παρόλο που κάτι σχετικό αναφέρεται στο site τους). Όπως και να 'χει, θα σας κρατήσω ενήμερους για τα αποτελέσματα.

Το ερώτημα μου όμως αφορά την Μινοξιδίλη. Η μινοξιδίλη λοιπόν δεν είναι παίξε-γέλασε. Έχω αγοράσει μια τρίμηνη Kirkland αλλά διστάζω πολύ να την ξεκινήσω. Πρώτον γιατί θα έχω πραγματικό shedding και είμαι σε οριακό σημείο (δηλαδή όχι σαν τους 20άρηδες που πρωτοβλέπουν λίγη αραίωση στο hairline, αλλά NW2-2.5), δεύτερoν λόγω των καθόλου ευκαταφρόνητων side-effects και τρίτον γιατί αν την ξεκινήσεις, είναι για πάντα και μετά από 5 χρόνια περίπου θα χάσει την αποτελεσματικότητα της έτσι κι αλλιώς.

Αναρωτιέμαι λοιπόν: Είχε κανείς από εσάς καλό αποτέλεσμα με την μινοξιδίλη; Έστω πως το Revivogen σταματάει την τριχόπτωση (στην καλύτερη περίπτωση), η μινοξιδίλη θα δώσει regrowth; Παιδιά, εδώ να ξεκαθαρίσω κάτι: δεν μιλάω για τις βρεφικές άχρωμες τριχούλες, αυτές έτσι κι αλλιώς δεν κάνουν διαφορά. Μιλάω για πραγματικό regrowth, κάτι να πυκνώσει σε βάθος χρόνου τέλος πάντων.

Με πολύ απλά λόγια, αξίζει τον κόπο και το ρίσκο η μινοξιδίλη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Ελα μου ντέ?...
Είναι ερώτημα που με βασανίζει μήνες μιάς και χρησιμοποιώ Fina+keto+tricomin(αντίς minox)παραλλαγή Big3 σε ΝW4 με πολύ φτωχά & αργά αποτελέσματα.
Θεωρώ όμως ότι δέν την γλυτώνουμε όυτε σι αλλά ούτε κι εγώ...
(άσχετα ότι πρωσυπογράφω ότι έγραψες παραπάνω και συμφωνώ απολύτως)
...για τον απλό λόγο ότι δέν έχει βγεί μέχρι τώρα οποιοδήποτε άλλο προιόν που να είναι Fda approved , δοκιμασμένο χρόνια τώρα απο εκατομμύρια χρήστες με βεβαιωμένα και γρήγορα αποτελέσματα!.

Και με πολύ απλά λόγια: Δεν νομίζω ότι έχουμε την πολυτέλεια της επιλογής
 

xk

Active Member
nestor οταν εγω ξεκινησα μινοξ ημουν nw2 και νιατο(22)...οι κροταφοι κα ιη χερλαιν ειναι λιγο δυσκολοι βγαζεις τριχες αλλα λεπτες και κοντες...και σε συνδυασμο με τις παρενεργειες ειπα δεν αξιζει και τη σταματησα...
μετα αραιωσα και πισω (nw3) κα ιξεκινησα παλι...εκει ειχα θεαματικα αποτελεσματα χοντρες και καλες τριχες μειωσα σημαντικα το κενο κι εφτασα nw2,5...αλλα για καποιο λογο οι παρενεργειες αυξηθηκαν...σταματησα τη μινοξ...ενα χρονο μετα χανω παλι μαλλι ξαναξεκιναω ξαναβγαζω μαλλι ξαναερχονται οι παρενεργειες...ξανασταματησα ξαναξεκινησα...και τωρα στα 29 την ξανασταματησα...αυτο το βιολι συνεχεια,εχω φτασει nw4 και κουραστηκα ν ασχολουμαι,απο δω και περα μονο υπομονη για κατι καινουργιο

για μενα δεν αξιζει,βεβαια κωλοχαιρομουν οταν εβγαζα μαλλι και το διατηρουσα αλλα ολο αυτο το πραγμα με κουρασε...δε το μετανοιωσα γιατι δεν επαθα τιποτα απλα δεν ειχε νοημα η επιμονη μου
 

3746741

Member
xk είπε:
nestor οταν εγω ξεκινησα μινοξ ημουν nw2 και νιατο(22)...οι κροταφοι κα ιη χερλαιν ειναι λιγο δυσκολοι βγαζεις τριχες αλλα λεπτες και κοντες...και σε συνδυασμο με τις παρενεργειες ειπα δεν αξιζει και τη σταματησα...
μετα αραιωσα και πισω (nw3) κα ιξεκινησα παλι...εκει ειχα θεαματικα αποτελεσματα χοντρες και καλες τριχες μειωσα σημαντικα το κενο κι εφτασα nw2,5...αλλα για καποιο λογο οι παρενεργειες αυξηθηκαν...σταματησα τη μινοξ...ενα χρονο μετα χανω παλι μαλλι ξαναξεκιναω ξαναβγαζω μαλλι ξαναερχονται οι παρενεργειες...ξανασταματησα ξαναξεκινησα...και τωρα στα 29 την ξανασταματησα...αυτο το βιολι συνεχεια,εχω φτασει nw4 και κουραστηκα ν ασχολουμαι,απο δω και περα μονο υπομονη για κατι καινουργιο

για μενα δεν αξιζει,βεβαια κωλοχαιρομουν οταν εβγαζα μαλλι και το διατηρουσα αλλα ολο αυτο το πραγμα με κουρασε...δε το μετανοιωσα γιατι δεν επαθα τιποτα απλα δεν ειχε νοημα η επιμονη μου

τι παρενεργειες ειχες xk?
 

nestor

New Member
Φίλε Stripar, μπορεί να είναι FDA approved και να στηρίζεται από μελέτες, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Το θέμα όμως είναι πως στην πράξη δεν έχω δει να αφήνει πολλούς ευχαριστημένους με τα αποτελέσματα. Κάποιοι χάνουν το μαλλάκι τους και δεν ξαναβγαίνει, κάποιοι το χάνουν και ξαναβγαίνει και το ξαναχάνουν μετά από λίγο καιρό και ξαναβγαίνει λιγότερο από πριν και τελικά σταματούν, άλλοι βγάζουν βρεφικές τριχούλες στην hairline και χαίρονται αλλά μέχρι εκεί, οι περισσότεροι έχουν σοβαρές παρενέργειες, ειδικά με την υγρή μορφή και τελικά λίγοι είναι αυτοί που λένε πως άξιζει τον κόπο. Τουλάχιστον από όσο έχω δει εγώ, μπορεί να κάνω και λάθος.

Ακριβώς επειδή είναι πάρα πολύ διαδεδομένη θεραπεία και υποτίθεται επιβεβαιωμένη, μου προξενεί εντύπωση.

Φίλε xk, σ'ευχαριστώ για το μήνυμα, ακριβώς αυτά που λες ήθελα να συζητηθούν. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα στο πίσω μέρος (ακόμα), αλλά για μένα είναι δευτερεύον σε σχέση με το hairline και το πάνω μέρος του κεφαλιού, που απ'ότι καταλαβαίνω εκεί δεν κάνει τίποτα σοβαρό η μινοξιδίλη. Σωστά;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
γενικά η τάση είναι να ξεφύγουμε από τις παραδοσιακές χρονοβόρους και μερικώς επιτυχείς μεθόδους (μινοξ.,φινα/ντουτα κ.α),
αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχουμε πολλά επαρκή/σίγουρα αποτελέσματα από άλλα προϊόντα επανέκφυσης ή αναστολής τριχόπτωσης...

δίκοπο μαχαίρι είναι,
πρέπει βέβαια να ακολουθήσεις κάποια αγωγή-έστω αυτά που συζητάμε στο forum σαν νέα/ελπιδοφόρα και να κρίνεις πάντα σε βάθος χρόνου/χρήματος...
 

thimios72

Member
ειμαι 40 και χρησιμοποιω μινοξιντιλ απο τα 22-23μου ειμαι norw3 και ο πατερας μου που ξεκινησε απο οτι μου εχει πει στην ιδια ηλικια με μενα να χανει τα μαλλια του στα 40 του ηταν norw4!! αρα κατι κανει η μινοξιντιλ!!(τον τελευταιο χρονο βαζω την 15% γιατι η 5% τα τελευταια χρονια κραταγε ψυχουλα!)
 

Georgex6

Well-Known Member
Αν θες να μιλησουμε γενικα ναι βοηθαει γιαυτο περασε και τα τεστ του fda
και αν λαβουμε υποψιν και τις νεες ανακαλυψεις-ερευνες του κωτσαρελη για τις προσταγλανδινες τοτε ναι χρειαζομαστε τη pge2 για να δουμε regrowth το θεμα ειναι όμως τι δουλειά κάνει στο καθένα ξεχωριστά εσυ εφοσον εφτασες 38 και εχεις ακομα μαλλι τοτε εχεις πιθανοτητες για κατι καλο αντιθετα ενας nw4 στην ηλικια σου μπορει να μην εβλεπε αποτελεσμα.Το σημαντικο ειναι να σταματησεις την τριχοπτωση και σε ενα βαθος χρονου καποιων μηνων θα δεις τι παραπανω σου εδωσε
Εμενα πχ τι τριχοπτωση μου τη σταματησε η φιναστεριδη πριν απο 5 χρονια σημερα εμφανιζονται νεες εναλλακτικες..
 

xk

Active Member
3746741 είπε:
τι παρενεργειες ειχες xk?

τα κλασσικα στο προσωπο που τα εχω ξαναναφερει αρκετες φορες...μαυροι κυκλοι,ανεπ. τριχοφυια,πρηξιματα και ''ρυτιδες''(σα να στεγνωνει το προσωπο).Επισης αυτο με την τρελη αυπνια που ειχα παθει http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4323.html δεν αποκλειεται να ναι απο μινοξ γιατι χωρις να κανω τιποτα μολις τη σταματησα αρχισα να κοιμαμαι κανονικα.Τεσπα μπορει να ειναι κα ιτυχαιο αλλα δε νομιζω,ισως εχει να κανει με θεματα ταχυκαρδιας(τωρα μου ρθε αυτη η ιδεα) και αυτο το πραγμα κατα καποιο τροπο δε μ αφηνε να κοιμηθω,ισως γι αυτο να ημουν σε υπερενταση και να κοιμομουν λιγο.Μπορει να λεω και κουταμαρες δε ξερω,δεν ειμαι ψαγμενος με τα ιατρικα αλλα ηταν τελειως ανωμαλη κατασταση!

Οταν ξεκιναω τη θεραπεια βγαζω μαλλι χωρις παρενεργειες μετα απο 2-3 μηνες.Και μετα απο λιγο καιρο αρχιζει σιγα σιγα μια-μια παρενεργεια να εμφανιζεται και στο τελος(7-8 μηνες μετα) εχω φτασει στο αμην.Τη σταματαω μαχαιρι κα ιμετα απο λιγες βδομαδες ξαναγινεται το προσωπο ''καθαρο'' οπως ηταν πριν και μετα απο λιγο καιρο φευγει και το μαλλι που κερδισα(ισως και λιγο παραπανω).Εχω δοκιμασει τα παντα,πιο εντονη αεροβια,λιτρα νερου οτι θες τα χω κανει ολα στο τελος γινεται η μαπα σκ@τα,ιδια απελπισια με τον otherdude που εχει κανει μερικα ποστ και την κραζει.


nestor είπε:
Ακριβώς επειδή είναι πάρα πολύ διαδεδομένη θεραπεία και υποτίθεται επιβεβαιωμένη, μου προξενεί εντύπωση.

Φίλε xk, σ'ευχαριστώ για το μήνυμα, ακριβώς αυτά που λες ήθελα να συζητηθούν. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα στο πίσω μέρος (ακόμα), αλλά για μένα είναι δευτερεύον σε σχέση με το hairline και το πάνω μέρος του κεφαλιού, που απ'ότι καταλαβαίνω εκεί δεν κάνει τίποτα σοβαρό η μινοξιδίλη. Σωστά;

ειναι διαδεδομενη γιατι δουλευει απλα κανει τη μιση δουλεια..επισης σκεψου αυτο αν δεν ειχε παρενεργειες θα βαζαμε ενα λιτρο πανω,ή θα παιρναμε το αντιστοιχο χαπι που εχει παρει ο Καπα και θα γεμιζαμε μαλλι αλλα με μεγαλες ποσοτητες πολυ απλα θα μεινεις στον τοπο.Οποτε μεσα στην απελπισια αμς ολοι ΒΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ με αυτην και οτι ''κουβαλαει'' μαζι της
για χερλαιν ναι δε κανει τιποτα σοβαρο αλλα πανω στην κορυφη αναμεσα στα μαλλια μπορει να βγαλει καμια χοντρη τριχα ''ξυπνωντας'' ενα θυλακα που ειχε αρχισει να μην αποδιδει καλα και να κλεισει λιγο κενο.Συνηθως οι χερλαιν των αντρων εξαφανιζονται εντελως,δηλαδη μενει κρανιου τοπος και δνε εχει τη ''δυναμη'' η μινοξ να ξυπνησει τον πεθαμενο θυλακα,γι αυτο ειναι δυσκολο σημειο.Τωρα το αν αξιζει δε ξερω βασικα τιποτα απ ολα αυτα δεν αξιζει αλλα ας οψεται η ψυχολογια μας και η ελπιδα μπας και βγαλουμε τιποτα.
Οπως λεει κι ο Σπυρος πρεπει να βγει κατι καινουργιο,ειναι καταντια να παιζουμε ακομα με μινοξ και φινες.
 
Δηλαδή ρε παιδιά εμένα που οι κροταφοι μου εχουν αραιωση αλλά και στο πανω μπροστά μέρος θα δω τίποτα από.την μινοξιδιλη, σσ έχω ενδιάμεσα μικρά τρικάκια , επίσης ειμαι ήδη σε προχωριμενη κατάσταση με τα ενδιάμεσα φρύδια παρειες και πλάτη με την μινοξιδιλη θα γίνουν φλοκατη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Φιλε σιγουρα βοηθαει ν μινοξιδιλη αλλα οχι σε ολους στον ιδιο βαθμο.Εμενα πχ μου εριχνε το ρυθμο τριχοπτωσης αλλα στο φιλο fenimore ειχε δωσει κ επανεκφυση.Βεβαια εγω την ειχα πολλα χρονια στο προγραμμα κ ισως εχανε σε βαση χρονου.Αν την βαλεις δεν θα πρεπει να την κοβεις γιατι θα χ ασεις οτι κερδισες πολυ γρηγορα.
 

cool11

Well-Known Member
Σπύρος είπε:
γενικά η τάση είναι να ξεφύγουμε από τις παραδοσιακές χρονοβόρους και μερικώς επιτυχείς μεθόδους (μινοξ.,φινα/ντουτα κ.α),
αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχουμε πολλά επαρκή/σίγουρα αποτελέσματα από άλλα προϊόντα επανέκφυσης ή αναστολής τριχόπτωσης...

δίκοπο μαχαίρι είναι,
πρέπει βέβαια να ακολουθήσεις κάποια αγωγή-έστω αυτά που συζητάμε στο forum σαν νέα/ελπιδοφόρα και να κρίνεις πάντα σε βάθος χρόνου/χρήματος...

Αυτη ειναι η πιο ολοκληρωμενη τοποθετηση, αλλα και πικρη αληθεια δυστυχως...
:(
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εμένα η μινοξ εν έτη 2005 που την ξεκίνησα ήταν τρελό success story και απο nw3,5 με πήγε 1 σε χρόνο ρεκόρ. Με τα χρόνια φυσικά μειώθηκε η δράσης της, ωστόσο 8 μήνες που την σταμάτησα γιατί νόμιζα πως δεν έκανα τιποτα, είχα τρελή κατηφόρα. Τώρα εκκίνησα ξανά μετά την μμ μου και βλέπω βελτίωση, εχθές μετά απο χρόνια ένοιωσα με την 5% τα γνωστά βελονιάσματα!!! Για μένα αξίζει, αλλά μόνο το regain και να μην εξαρτάσαι κάθε μέρα με διπλές δόσεις, 1 φορά την μέρα 5-6 φορές την εβδομάδα 8-10 ψεκασιές φτάνει. Φυσικά δεν δουλεύει σε όλους το ίδιο και σε μερικούς δίνει παρενέργειες. Για μένα ακόμη και μετά απο 9 χρόνια θεραπείας, κάτι δίνει, άρα αξίζει.
 
Οπότε αξίζει τον κόπο έστω για δοκιμή, αλλά σε υποθετική περίπτωση που δεν έχει Α Α θα βοηθήσει η θα κανει τα πράγματα χειρότερα
 

pithikas

Well-Known Member
Εννοειται πως αξιζει, εμενα οταν την ξεκινησα μου εδωσε επανεκφυση, χωρις βεβαια τοτε να εχω τρελο θεμα, απλα αν την ξεκινησεις ειναι ναρκωτικο, δυσκολο να την κοψεις.
 

P-q

New Member
Μετα απο ποσα χρονια περιπου σταματα να κανει "δουλεια" η μινοξιδιλη. Και οταν σταματα την δραση της η μινοξιδιλη τι ακριβως γινεται και πως το καταλαβαινουμε?
 

pithikas

Well-Known Member
P-q είπε:
Μετα απο ποσα χρονια περιπου σταματα να κανει "δουλεια" η μινοξιδιλη. Και οταν σταματα την δραση της η μινοξιδιλη τι ακριβως γινεται και πως το καταλαβαινουμε?

Οι περισσοτεροι λεν το πολυ για δυο χρονια, εμενα 4 χρονια με ειχε σουπερ και μετα αρχισε, σιγα σιγα οχι ακριβως να χανει, εγω εχω την εντυπωση οτι γινεται πιο επιθετικη η τριχοπτωση με τα χρονια και νομιζω οτι το ριχνουμε στην αναποτελεσματικοτητα της μινοξ.
Εγω ειμαι ακομα εξαρτωμενος απο αυτην, κατι που δεν το θελω, αλλα δε γινεται αλλιως αφου εκανα αποπειρα να την κοψω και αρχισα να χανω μαλλια πισω που δεν ειχα ποτε θεμα και ξαναρχισα.
Οποτε το θεμα ειναι κατα ποσο επιθετικη ειναι η τριχοπτωση που εχει ο καθε συμπασχων, παντα, κατα τη γνωμη μου.
 

P-q

New Member
Εχω διαβασει οτι σε καποια στιγμη η τριχοπτωση ειναι εντονη και αυτο σημαινει οτι κανει σωστη επιδραση η μινοξιδιλη. Αυτο μετα απο ποσο καιρο συμβαινει? Και κατι τελευταιο, ο αφρος regaine ειναι το ιδιο αποτελεσματικος με το σπρει ?
 
Εγω παιδια το παιζω σταματα-ξεκινα. Εχω 7 μηνες που εκοψα τη φινα και δε θα θελα να ξαναπαρω. Οποτε μολις δω κατηφορα ξεκιναω εντατικα regaine-butavate για μερικες μερες και μετα διακοπη ολα. Δεν ελυσα το προβλημα μου ομως με ψιλοσυντηρει σε ενα ικανοποιητικο για μενα βαθμο και η μινοξ δεν προλαβαινει να "χασει" δυναμη.
 
Μπλουζα