Σωστή χρήση derma roller

baldy

Member
τα μεγιστα τα παιρνεις με το big 2 propecia και μινοξιδιλη ,νομιζω οτι καποιος που το κανει αυτο δεν χρειαζεται να μπλεκει με derma roller.Αλλα επειδη οι περισσοτεροι τουλαχιστον με το χαπι δεν τα πανε καλα προσπαθουν να προσθεσουν οτι μπορουνε.Δυστηχως την dht δεν την πολεμας χωρις αντιαδρογονο και αρα στοχευεις σε θεραπειες που ενισχυουν την τριχοφυια το derma roller δεν θα ηταν σιγουρα η πρωτη μου επιλογη απο τις θεραπειες για επανεκφυση.

1)zinc 2)laser comb 3) τοκοτριερολες πιο ευκολα στην εφαρμογη με περιπου τις ιδιες αν οχι καλυτερες προσδοκιες και χωρις μολυνσεις και ιστοριες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Antinoos

Member
vag25 είπε:
Ναι αυτο.

Αλλα αν καποιος θελει να ξεκινησει τωρα θεραπειες γιατι να μην δοκιμασει σκετο derma roller ,dermapen ή βουρτσισμα scalp(μεθοδος gomi).
Καλυτερα να ξεκινησει με αυτα για κανα χρονο και βλεπει μετα.
Για μενα παντα.

Απο Ελλαδα μονο αυτο εχω βρει.
http://www.dermaroller.gr/
Αποψεις?

Αυτο εχω δει κι εγω vag. Αλλα δεν αναφερει πουθενα ποσα χιλιοστα ειναι.. και φυσικα πανακριβο ετσι...
 

vag25

Well-Known Member
Ποσο εχει σε αυτο το καταστημα?Δεν βρηκα καπου τιμη.
Ειναι καλα ομως τα φθηνα ρολλερ?
Ας πουμε σε αυτο το site γραφει για διαφορες απο ρολλερ σε ρολλερ.Μπορει να λενε μπουρδες για να πουλησουν το δικο τους αλλα ποιος ξερει.
 

weznem

Well-Known Member
vag25 είπε:
Ποσο εχει σε αυτο το καταστημα?Δεν βρηκα καπου τιμη.
Ειναι καλα ομως τα φθηνα ρολλερ?
Ας πουμε σε αυτο το site γραφει για διαφορες απο ρολλερ σε ρολλερ.Μπορει να λενε μπουρδες για να πουλησουν το δικο τους αλλα ποιος ξερει.

sthn selida τους εχει δεξια ενα μπλε συνεφακι που γραφει e-shop πατα το..εχουν 80 ευρω..

τα φθηνα στο λιγο που εχω ψαξει ειναι ιδια ειναι φτιαγμενα απο τιτανιο οποτε ουδεν προβλημα.. απλα στο νετ παιρνεις ρολερ με ενα συγκεκριμενο μηκος βελονων αν θες να ανεβεις αγοραζεις αλλο παλι..
 

vag25

Well-Known Member
79 εχει απο οτι ειδα.Οντως πολυ ακριβο.

Για διαβαστε ομως και εδω
http://www.dermaroller.gr/ti-den-einai-dermaroller.html


Με προλαβατε.:p

Kapa γιατι παρατησες την ιδεα του dermapen?Kαι γιατι πηρες 3?
 

lab_rat

Member
Μου ηρθε χθες dermaroller 0,75mm. (dermastamp ειχα παραγγειλει αλλα αυτο μου εφεραν.. τεσπα!). Το χρησιμοποιησα χθες νιωθοντας λιγο πονο σε πολυ ανεκτο βαθμο και μετα απο λιγο ημουν κομπλε! Θα ξαναδοκιμασω σημερα καθως δε μου φαινεται οτι κανει τοσο ζημια στο δερμα!!
 

gkok

Member
Εγώ πήρα αυτό εδώ και 1 μήνα περίπου και κάνω κάθε μέρα.Στο καπάκι minox και τις τελευταίες 4 μέρες minox με zinc.H διαφορά είναι εμφανής.
 

panoslydios

New Member
μπραβο μαγκες ,ο μικροβελονισμος βοηθαει.Εμενα με βοηθησε σιγουρα.
Το καλο ειναι οτι προκαλεις την ιδια αντιδραση του οργανισμου.Δεν βαζεις κατι εξωγενες.
Προσοχη στον ηλιο μετα την εφαρμογη.
Και απο 1.00mm και πανω καλο θα ηταν ανα 3 βοδμαδες η ανα ενα μηνα.
Θελει χρονο ο οργανισμος να επουλωσει και να χτισει το κολλαγονο.
Δεν ειναι για ολους.Θελει λιγη προσοχη.Και εννοειται για να παρεις τα μεγιστα ρεπει
να διατηρησεις εναν τροπο ζωης που να βοηθαει την επουλωση(Κ2 βιταμινη,ιωδιο).
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Kapa γιατι παρατησες την ιδεα του dermapen?Kαι γιατι πηρες 3?

Το derma roller ειναι παιχνιδάκι στην πράξη και πολυ πιο βολικό.
Αν και πρώτες εφαρμογές μου πήρε λιγότερο απο 20 δευτερόλεπτα για κροταφους,τριγωνακια,κορυφή,προς το παρόν κάνω καθε μέρα επειδη έχω το 0,25mm,αργότερα θα μιλάμε για 20 δευτερόλεπτα την εβδομάδα
Πήρα 3 γιατί ειναι πιο φθηνά και απο τα τσιγάρα


panoslydios είπε:
μπραβο μαγκες ,ο μικροβελονισμος βοηθαει.Εμενα με βοηθησε σιγουρα.
Το καλο ειναι οτι προκαλεις την ιδια αντιδραση του οργανισμου.Δεν βαζεις κατι εξωγενες.
Προσοχη στον ηλιο μετα την εφαρμογη.
Και απο 1.00mm και πανω καλο θα ηταν ανα 3 βοδμαδες η ανα ενα μηνα.
Θελει χρονο ο οργανισμος να επουλωσει και να χτισει το κολλαγονο.
Δεν ειναι για ολους.Θελει λιγη προσοχη.Και εννοειται για να παρεις τα μεγιστα ρεπει
να διατηρησεις εναν τροπο ζωης που να βοηθαει την επουλωση(Κ2 βιταμινη,ιωδιο).

Χαίρομαι που είσαι εδώ panoslydos:headbanging:
 

gkok

Member
panoslydios είπε:
μπραβο μαγκες ,ο μικροβελονισμος βοηθαει.Εμενα με βοηθησε σιγουρα.
Το καλο ειναι οτι προκαλεις την ιδια αντιδραση του οργανισμου.Δεν βαζεις κατι εξωγενες.
Προσοχη στον ηλιο μετα την εφαρμογη.
Και απο 1.00mm και πανω καλο θα ηταν ανα 3 βοδμαδες η ανα ενα μηνα.
Θελει χρονο ο οργανισμος να επουλωσει και να χτισει το κολλαγονο.
Δεν ειναι για ολους.Θελει λιγη προσοχη.Και εννοειται για να παρεις τα μεγιστα ρεπει
να διατηρησεις εναν τροπο ζωης που να βοηθαει την επουλωση(Κ2 βιταμινη,ιωδιο).
Το κάνουμε πάντα απόγευμα ή βράδυ μετά το μπάνιο.Στις οδηγίες μέσα λέει τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα( στο 0,5mm) αναφέρομαι. Εδώ οι οδηγίες.
 

gianniskritikos2

Active Member
μπορει καποιος να μου εξηγισει γιατι εχτος απο το οτι περνανε ποιο καλα τα τοπικα οι πλιγες απο οτι καταλαβα και κατι για ινωσεις που λετε βοηθανε τα μαλλια? δεν το καταλαβαινω αν μπορει καποιος να αναλυσει για ποιο λογο οι πληγες και τι ειδους πληγες δημιουργει οβοηθουν δεν καταλαβαινω πως γινεται τραβματιζοντας το κεφαλι μας να προκαλουμε επανεκφηση και οχι τραβματισμο των θηλακων? αμα ηταν ετσι θα μας λεγανε ξισε με μια χτενα το κεφαλι σου να ερεθιζεται μια φορα την βδομαδα βαζε τοπικα και θα δεις δουλεια υπερβαλω αλλα δινω ενα παραδειγμα ωστε να δειξω οτι μαλλον δεν εχω καταλαβει χριστο απο το αυτο το πραγμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk1984

Member
φιλε Kαπα πηρα δερμαπεν απο ινετερνετ με needles 0.75 και εχω απο παλια dermaroller 0.25 η 0.2mm πως προτεινεις να τα χρησιμοπειω σε συνδιασμο με τα τοπικα regain,dactodor...αργοτερα ζινκ λοτιον κτλ.
 

gianniskritikos2

Active Member
αρα το οφελος ειναι το οτι κανει το κρανιο να ξανα ανταποκρεινετε σε θεραπιες? τοτε αμα κανει αυτο πως ισχυριστηκες οτι μπορει να ειναι και μια θεραπια απο μονο του? οι πληγες που προκαλει κανει και κατι αλλο? εκτως απο το νσα προοθει καλυτερα τις ουσιες μεσα μας? δηλαδει αυτο ανεφερα σε αλλο θεμα οτι ειναι σαν οδηγος των τοπικων μου ειπες διαβασε αρα κανει και κατι αλλο το οποιο δεν καταλαβαινω
 

gianniskritikos2

Active Member
αρα μου λες οτι η μινοχ ασπουμε δεν θα χανει σε δυναμη? αρα με μια μινοχ και με αυτο εχεις καθαρισει? η δεν ειναι αυτος ο λογος που η μινοχ χανει?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
αρα μου λες οτι η μινοχ ασπουμε δεν θα χανει σε δυναμη? αρα με μια μινοχ και με αυτο εχεις καθαρισει? η δεν ειναι αυτος ο λογος που η μινοχ χανει?

Και να μην καθαρίσεις τουλάχιστον θα επιμηκύνεις κατα πολυ τα αποτελέσματα της
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δείτε και αυτο http://www.dermarollershop.com/derma-rollers/how-to-clean-the-dermaroller/
Εσείς με ποιον τροπο το καθαρίζεται?
 

gkok

Member
kapa είπε:
Δείτε και αυτο http://www.dermarollershop.com/derma-rollers/how-to-clean-the-dermaroller/
Εσείς με ποιον τροπο το καθορίζεται?
Εγώ με καυτό νερό από την βρύση, όπως πέφτει με πίεση και μια φορά την εβδομάδα με οινόπνευμα ή το βάζω σε ποτήρι με σαπούνι υγρό Dettol.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gkok είπε:
kapa είπε:
Δείτε και αυτο http://www.dermarollershop.com/derma-rollers/how-to-clean-the-dermaroller/
Εσείς με ποιον τροπο το καθορίζεται?
Εγώ με καυτό νερό από την βρύση, όπως πέφτει με πίεση και μια φορά την εβδομάδα με οινόπνευμα ή το βάζω σε ποτήρι με σαπούνι υγρό Dettol.

Σκεφτόμουν ξέπλυμα με οινόπνευμα και μετα καυτό νερο σε καθε χρηση,αλλα θα σε ακολουθήσω
Το ρολαρεις σε πετσέτα μετα για να στεγνώσει?
 

gkok

Member
kapa είπε:
gkok είπε:
kapa είπε:
Δείτε και αυτο http://www.dermarollershop.com/derma-rollers/how-to-clean-the-dermaroller/
Εσείς με ποιον τροπο το καθορίζεται?
Εγώ με καυτό νερό από την βρύση, όπως πέφτει με πίεση και μια φορά την εβδομάδα με οινόπνευμα ή το βάζω σε ποτήρι με σαπούνι υγρό Dettol.

Σκεφτόμουν ξέπλυμα με οινόπνευμα και μετα καυτό νερο σε καθε χρηση,αλλα θα σε ακολουθήσω
Το ρολαρεις σε πετσέτα μετα για να στεγνώσει?
Η σκέψη σου δεν είναι λάθος,μπορείς να το κάνει κι᾽έτσι.'Οχι δεν το ρολάρω,μετά από το νερό το τινάζω πολύ καλά και το αφήνω να στεγνώσει σε μια πετσέτα(καθαρή ή το ακουμπάς σε καθαρό μέρος χωρίς πετσέτα) και μόλις στεγνώσει στην θήκη του.
 
Μπλουζα