Στοιχεια που προιδεαζουν αραιωση

yugi

Member
Αν γίνεται αφιερώστε 10 λεπά από τον χρόνο σας. Μιας και σπουδάζω φαρμακευτική και μαλλον και εγω έχω πρόβλημα αραίωσης ,προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες,σχετικά με την συσχέτιση του παρελθόντος με το μέλλον .(παρελθον μαλλία πλουσία με μέλλον ανδρογενετική αλωπεκία) ΛΟΙΠΟΝ πρεπει να γνωριζουμε οτι για ενα συγκεκριμενο χαρακτηρηστικό υπάρχει ο γονότυπος και ενας φαινότυπος,ο γονότυπος σχετίζεται με την ύπαρξη των γονιδίων στο γονιδίωμα μας DNA(ύπαρξη ) ,ο φαινότυπος ειναι αυτό που φαίνεται του χαρακτηριστικού αυτού ,πολλές φορές ο γονότυπος συμφωνεί με τον φαινότυπο,ΩΣΤΟΣΟ αυτό δεν ισχύει πάντα ,ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΦΑΙΝΟΤΥΠΟΣ ,θα πρέπει να διαδραματίσει σημαντικό ρόλο πολλές φορές το περιβάλλον !!για'υτο πολλές φόρες κάποιες κληρονομικές ασθένειες περιορίζονται με λήψη ειδικών τροφών,πχ φαινυλκετονουρία ,ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΆ ΓΙΑΤΊ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΛΕΤΉΣΟΥΜΕ ΤΗΝ Α.Α σαν μια τέτοια ασθένεια και γιατί να μην ερευνήσουμε λίγο το παρελθόν,λίγα προβλήματα ,χαρακτηριστικά που είχατε, το μάλλι σας στο σώμα σας,λίγες καλές ή κακες συνήθειες,το γενετικό σας υποβάθρο,αν γίνετε και διαθέτε λίγο χρόνο και θυμάστε λίγο την εφηβικής σας ηληκία,να μου περιγράψετε τον εαυτό σας τότε .
θα θέσω εγώ πιθανά χαρακτηριστικά ,αν εσείς θέλετε προστθέτε ,τα παραπάνω ισχυουν μέχρι 20 χρονών
αν θέλετε απαντάτε,ελπίζω να μην προσέβαλλα κανέναν ,θα ήθελα όσο γίνεται περισσότερη ειλικρίνια,αν δεν θυμάστε κάτι με βεβαιότητα μην το γράφετε:D ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ελπίζω στο μέλλον να ασχολήθω με την αντιμετώπιση του δικού μας προβλήματος,-τα παραπάνω ΔΕΝ θα χρησιμοποιηθούν σε κάποιο πανεπιστημιακό Project αλλα σε προσωπική έρευνα ,ευχαριστω!

Αρχικα αναφορά 2 γραμμών : γενετικού υπόβαθρου,norwood στάδιο το οποίο είναι το μαλλί σας, απο πού ξεκίνησε η αραίωση,πότε την παρατηρήσαστε πρώτη φορά,
Απο κάτω απαντάτε οσο το δυνατόν πιο λακωνικά τις ερωτήσεις απο 1) -
1) χρώμμα μαλλιού
2)μήκος μαλλιού
3) χοντρή τρίχα ή λεπτή τρίχα
4)εμφάνιση πρώτης λευκής τρίχας (ναί ή όχι)
5)έντονη εφηβική λίμπιντο( ναί ή όχι)
6) κάπνισμα (ναί ή όχι)
7) λιπαρή επιδερμίδα στο σώμα στο πρόσωπο (ναί η όχι)
8) λιπάρα μαλλία ( πολύ ,λίγο σπάνια,)
9)πυτιρίδα ( πολύ ,λίγο)
10) έντονη φαγούρα ( ναί ή όχι
11) εξανθήματα μέσα στο τριχωτό της κεφαλής (ναί ή όχι)
12)κάποιο πρόβλημα στον θυροειδή αδένα (ναί και εξήσηση αν γίνεται , όχι)
13) σχήμα γραμμής τριχοφυίας (με άκρή ή χωρίς)
14) έντονη τριχοφυία σε όλο το σώμα απο μίκρη ηληκία(τρίχες πυκνές πλάτη ,κοιλιά,στήθος (ναί και πού, όχι )
15) πρώτη σεξουαλική επαφή (ναί ή όχι )
16) κακή διατροφή (ναί και εξήγηση αν γίνεται , όχι)
17) λάθος λήψη ποσότητας νερού (ναί ή οχι)
18) άθληση,γυμναστήριο ή κάποιο άλλο σπόρτ ( γυμναστήριο ή άλλο σπόρτ ,ή άθληση)
19) συχνότητα κουρέματος( 1 φορά στους 2 μήνες πχ)
20) τόπος διαμονής (πρωτεύουσα, ή περιφεριακά ή σε κάποιο χωριό)
21) ύπαρξη μακροχρόνιας εφηβικής σχέσης (ναί ή όχι)
22) εφηβικό τραύμα (ναι ή όχι)
23) κάποια γενετική άλλη ασθένεια( εξήγηση 1 σειρά, πχ υπερχοληστερολαιμία)
24) λήψη φαρμάκων ,συμπληρώματων διατροφης

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας,οπου δεν θέλετε να απαντήσετε ΔΕΝ χρείαζεται να απαντήσετε.Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Δεν νομιζω να βγαινει ακρη με ολα αυτα τα ερωτημα, αν ηταν ετσι θα το ειχε λυθει χρονια το προβλημα.
Για μενα αρκει που βλεπω η ξερω ατομα με χειροτερα προβληματα υγειας και το μαλλι ειναι βουρτσα. αν εχεις απλα το γονιδιο την γ!@#$ες.
 

RENGAR

Member
edw vlepeis sto dromo prezakides me ena makri mali megalitero kai apo gynaikaa panta tn eixa afti tn aporia vlepw tosa prezakia me entono foul mali kai afto se kanei na anarotiesai ti paizei edw pera kai vlepeis alous foul diatrofh kai ola afta kai karafliazoune atimi zwh
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
edw vlepeis sto dromo prezakides me ena makri mali megalitero kai apo gynaikaa panta tn eixa afti tn aporia vlepw tosa prezakia me entono foul mali kai afto se kanei na anarotiesai ti paizei edw pera kai vlepeis alous foul diatrofh kai ola afta kai karafliazoune atimi zwh

Δεν εχουν δοντια ομως τα πρεζακια τα καταστεφει.
 

yugi

Member
ΚΑΤΑΡΧΑΣ, τα ''πρεζακια'',δεν φτάνουν πολλές φορές σε ηληκία για να πραγματοποιηθεί η δράση της DHT ,το γεγονός οτι τα περισσότερα ''πρεζάκια'' έχουν μαλλία ,οφείλεται οτι είναι νέοι άνθρωποι..όχι 30αριδες,κατα δεύτερον όποιος δεν ενδιαφέρεται να μου απαντήσει τις ερωτήσεις καλύτερα να μην γράψει κάτι ,με όλο τον σεβασμό.:D :D :p Εδω πέρα προσπάθω να μελετήσω, αν η ''έρευνα'' μου βγεί σε λάθος ,τότε θα κριθεί ανεπιτυχής, όπως και πολλές άλλωστε έρευνες,δεν χρείαζεται τίποτα παραπάνω ευχαριστώ,ελπίζω να μην ενόχλησα κανέναν ,γιατί δεν είχα τέτοιο σκοπό!
 

agi

New Member
καλησπερα σας..εχω ακριβως το ιδιο προβλημα...ειχα παντα πυκνα ισια μαλλια και εδω και λιγα χρονια ειναι λεπτα...και εχω φρατζα ..οταν πηγαινω στο μπανιο η οταν βγαζω σελφι βλεπω το τραγικο οτι τα μαλλια μου μονο μπροστα ΟΧΙ πλαγια στο σημειο που εχω κοψε αφελειες ειναι τοσο αραιες που βλεπω το κρανιο μου ...παντα ειχα τοσα πολλα μαλλια μπροστα..:(
 

yugi

Member
ειναι δυνατον η αραιωση να μην εχει ξεκινησει με κροταφους?,μια ζωη θυμαμαι στο κέντρο του μετώπου αραιά τα μαλλιά μου ,ωστόσο τώρα που τα έχω αρκετά κοντά μου φένονται ακόμα πιο αραιά
 

sadel

Active Member
Νομιζω στην λιστα της ερευνας σου θα επρεπε να εχεις αλλεργιες και αλλα αυτοανοσα. Πολυ πιστευω πως ολοι εχουμε και συνδεονται με το ανοσοποιητικο.
 

yugi

Member
Νομιζω στην λιστα της ερευνας σου θα επρεπε να εχεις αλλεργιες και αλλα αυτοανοσα. Πολυ πιστευω πως ολοι εχουμε και συνδεονται με το ανοσοποιητικο.
το αυτοανοσο και αλεργιες επηρεαζουν την αρεατα απο όσο ξέρω όχι την α.α, αν και μπορεί κάπως να συνδέονται
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα