Σταθερη χαμηλη τριχοπτωση.

ggaaggaa

New Member
Ειμαι 21 και εδω και ενα χρονο εχω τριχοπτωση. Εχει ξεκινησει απο τους κροταφους και εχει απλωθει στο μπορστα μερος του κεφαλιου. Σταδιακα το βλεπω και στην καρυφη το μικρο αρεωμα. Οταν κανω μπανιο και τα στεγνωσω φαινεται ελαχιστα, περισσοτερο στο μπροστα μερος, και κανεις δεν το παρατηρει. Μου φτανει ομως πως το ξερω εγω. Βαζω εδω και 2 μηνες Regain 5% και την εχει σταματησει σχετικα. Επισης στους κροταφους βλεπω νεες μικρες τριχες. Αλλα δεν σταματαει και τρελαινομαι! Στην DHI μου προτιναν θεραπεια PRP. Το σκεφτομαι λογω χρηματων αλλα και λογω μαρτυριων ατομων που δν οφεληθηκαν. Ποιες θεραπειες μου προτινεται?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Ειμαι 21 και εδω και ενα χρονο εχω τριχοπτωση. Εχει ξεκινησει απο τους κροταφους και εχει απλωθει στο μπορστα μερος του κεφαλιου. Σταδιακα το βλεπω και στην καρυφη το μικρο αρεωμα. Οταν κανω μπανιο και τα στεγνωσω φαινεται ελαχιστα, περισσοτερο στο μπροστα μερος, και κανεις δεν το παρατηρει. Μου φτανει ομως πως το ξερω εγω. Βαζω εδω και 2 μηνες Regain 5% και την εχει σταματησει σχετικα. Επισης στους κροταφους βλεπω νεες μικρες τριχες. Αλλα δεν σταματαει και τρελαινομαι! Στην DHI μου προτιναν θεραπεια PRP. Το σκεφτομαι λογω χρηματων αλλα και λογω μαρτυριων ατομων που δν οφεληθηκαν. Ποιες θεραπειες μου προτινεται?

Συνεχιζεις αυτο που βαζεις ισως αργοτερα και φιναστεριδη αν και ειναι πολυ νωρις. Δεν υπαρχει καποια αλλη θεραπεια. Και εγω στα 21 ημουν τουμπανο και φαινονταν μονο στο βρεγμενο μετα στα 23 αρχισε η επιθετικη τριχοπτωση.
Διαβασε περισσοτερα στο forum για την χρηση της εγω δεν θα την προτεινα
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η μινοξιδιλη θα σου δωσει αποτελεσματα. Αν την διακοψεις θα ειναι σαν να μην εβαλες ποτε. Οποτε παιρνεις την αποφαση. Η την χρησιμοποιεις κανονικα και καθυστερεις το αναποφεκτο η το αφηνεις να εξελιχθει και οπου σε βγαλει. ;)
 

Utopia

Active Member
Ειμαι 21 και εδω και ενα χρονο εχω τριχοπτωση. Εχει ξεκινησει απο τους κροταφους και εχει απλωθει στο μπορστα μερος του κεφαλιου. Σταδιακα το βλεπω και στην καρυφη το μικρο αρεωμα. Οταν κανω μπανιο και τα στεγνωσω φαινεται ελαχιστα, περισσοτερο στο μπροστα μερος, και κανεις δεν το παρατηρει. Μου φτανει ομως πως το ξερω εγω. Βαζω εδω και 2 μηνες Regain 5% και την εχει σταματησει σχετικα. Επισης στους κροταφους βλεπω νεες μικρες τριχες. Αλλα δεν σταματαει και τρελαινομαι! Στην DHI μου προτιναν θεραπεια PRP. Το σκεφτομαι λογω χρηματων αλλα και λογω μαρτυριων ατομων που δν οφεληθηκαν. Ποιες θεραπειες μου προτινεται?
Αν δεν είσαι ικανοποιημένος, σκέψου και την φιναστερίδη, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο... Διάβασε για τις ενδεχόμενες παρενέργιες κτλ., ζύγισε τα πράγματα και αποφάσισε... Δεν ισχύει το νωρίς και το αργά... Όσο πιο νέος είσαι τόσο πιο πιθανό είναι να ανατρέψει σε ένα βαθμό την ΑΓΑ. Εξάλου των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν...
Αλλά συνέχισε και αυτό το μήνα ακόμα την μινοξιδίλη χωρίς να προσθέσεις τίποτα άλλο, να κλείσεις 3 μήνες ώστε να μπορείς να την αξιολογήσεις.
 

Socratis

Active Member
EE να βγαλουν και οι δερματολογοι λεφτα.Ειχα παει σε μια για τα σπυρακια και μου λεει θα σου δωσω εγω αγωγη 150 ευρω.Ωπα λεω [μαλλον φινα θα μου δωσει 3 πακετα προπεσια ],αλλα μου λεει ειναι ψεκαστικο και εχει ενα σωρο πραγματα θα βγαλεις τριχες.Και της κανω τι εχει μεσα ,το ζηταω απο φαρμακειο?Μου λεει οχι το φτιαχνουμε σε ενα χωρις [δεν θυμαμαι που],και στο φερν απο εκει.Οτι νανε.Γενικα οι δερματολογοι ε ιναι οι χειροτεροι γιατροι
 
Μπλουζα