Σμηγμα η Ξυροδερμια??

gianniskritikos

New Member
Παιδια καποτε ειχα ΣΔ με συγουρια ηταν σαν ζημη ψομιου στο κεφαλι μου μια στροση ζημης στο μπροστινο μερος της κεφαλης μου... οταν το εβγαζα με χτενα το μαζευα και το κηταγα να δω τι ειναι και ηταν οντως σαν ζημη και χρομα ζημης.... ..πλεων το προβλημα το εχω ελατοση με καθημερινο λουσιμο στο οποιο ειναι σχεδον ανυπαρκτο το σμηγμα φενεται μονο μετα το λουσιμο και μονο δλδ οταν ειναι υγρο το κεφαλι μου.... και κατι αλλο οταν ειναι υγρο χωρις σαπουνι δεν φενεται οταν λουστο το ξεπλενο πολυ καλα σιγουρα 3 λεπτα κατο απο το νερο.....τοτε φενεται σκευτομε μηπως δεν εχω πια ΣΔ και εχω ξυροδερμια λογο καθημερινου λουσιματος το χρομα του ειναι ασπρο και οχι κιτρινοπο οπως παλια αλλα ειναι τοσο μικρη η ποσοτιτα που δεν βγαζω ακρη αν ειναι σμηγμα ειναι σε μερικες τριχες στην ριζα τους γυρο γυρο μια μικρι στροση ξεφλουδισματος.... παλια αμα το αφινα 1 μερα αλουστο ειχα γεμισει σμηγμα τωρα φοβαμαι να το κανω καθως δεν θελω να ξαναγεμισω καθως χανω τις μισες τριχες στο λουσιμο απο οτι παλλιοτερα σημαινει οτι παω καλυτερα και δεν θελω να γυρισω στο πριν ......το θεμα μου ειναι να καταλαβω αν αυτο ειναι σμηγμα η απλη ξυροδερμια ...ξερει κανεις να μου πει της διαφορες του σμηγματος με την απλη ξυροδερμια....?? αν δεν λαδονε ετσι το μαλλι μου θα ημουν σιγουρος για απλη ξυροδερμια τωρα δεν ξερω οποιος ξερει ας μου πει τι παιζει... ευχαριστω(η σκεψη μου ειναι γιατι φενεται μονο μετα απο το λουσιμο?? μηπως δλδ ξεφλουδιζει λογο σαπουνιου απο το καθημερινο λουσιμο και οχι οτι εχω ΣΔ διοτι με το λουσιμο επρεπε να καλυτερευει αν δεν κανω λαθος δευτερον παλλια που ειχα ΣΔ φενοταν χωρις να λουστο αλλα ααμα λουζομουν φενοταν πολι πιο εντωνα... εχω μπερδεφτει δεν ξερω τι να κανω με αυτο το πραγμα...


Αν κανεις γνωριζει να μου πει τις διαφορες μεταξυ σμηγματος και απλης ξυροδερμιας δηλαδει εμφανισιακα τις διαφορες.... να πρωσθεσω οτι πανο στο μαλλι δεν εχω νιφαδες απο δερμα τπτ καθαροτατο το μαλλι απλα μετα το λουσιμο βλεπω ξεφλουδισμα η σμηγμα που δεν καταλαβαινω τι ειναι επιδει ειναι σε πολυ μικρο βαθμο.... αμα το ξυσο φεβγει βεβεα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
εχε υποψιν οτι και με τα τοπικα που μενουν στη κεφαλα μας αν ξυστεις στα νυψια θα μεινει ζυμη..τωρα δεν μπορω να σε βοηθησω στα αλλα ανεμενε απαντησεις..
*αν εχω κανα 2-3 μερες να λουστω και στα πλαγια να ξυστω βγαζω λιγο λιγοτερη ζυμη απο επανω που βαζω τα τοπικα..
αλλα εσυ λες οτι φαινεται με το ματι??δεν ξερω..
 

gianniskritikos

New Member
φενεται ναι με το ματι αφου λουστο....θημαμαι οταν ειχα πολυ σμηγμα με το λουσιμο μαλακονε και φενοτανε πιο εντωνα τωρα φενεται μετα το λουσιμο και μονο δηλαδει αν παω σε δερματολογο να με κοιταξει πεζει να μου πει φιλε δεν εχεις τιποτα ιδεα σου ειναι
αλλα δεν ειναι μετα το λουσιμο εχο ξεφλουδισμα η σμιγμα αν δεν ειναι ξεφλουδισμα 100%
 

nine

Active Member
Γραφω σε αυτο το thread για να ρωτησω την διαφορα αν γνωριζει καποιος :p

Η λιπαροτητα ειναι οταν μετα το 10ωρο στο λουσιμο αρχισει και γινεται βρεγμενο και υγρο το μαλλι χωρις τσουξιμο και η επιφανεια ειναι wet;
Δηλαδη ειναι το αντιθετο απο οταν η επιφανεια στο scalp ειναι ξηρη και κοκκινη με ασπριλα;
Εγω το 2ο παρατηρω και στο ελαφρυ ξυσιμο στο στεγνο φευγουν ξηρες τριχες μαζι με μεγαλο ασπρο βολβο στην ακρη

η ΣΔ προκαλειται απο λιπαροτητα ή ξηροδερμια;
 
Μπλουζα