Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
αρκετοι βρηκαν γιατρικο και εγω μαζι με το head and shoulders,αξιζει μια δοκιμη με καθημερινη χρηση με αυτο αν δεν το εχεις ηδη κανει

προτεινεις καποιο συγκεκριμενο χρωμα οπως το πορτοκαλι κατα της τριχοπτωσης; απο οσο ξερω ολα εχουν zinc που βοηθαει στην σδ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
προτεινεις καποιο συγκεκριμενο χρωμα οπως το πορτοκαλι κατα της τριχοπτωσης; απο οσο ξερω ολα εχουν zinc που βοηθαει στην σδ.
εχω δοκιμασει ολη την σειρα,ειναι το ιδιο στην πραξη ολα,εχουν δυο τυπους ψευδαργυρου που ειναι και οι ενεργες ουσιες στην ΣΔ;)
 

turnfiji123

Active Member
Η δικη μου περίπτωση ξεκίνησε όταν μια μαύρη μέρα πήγα σε γνωστη κλινική και έβαλα toupee. Auto με την κολλα και την λεπτή μάσκα που θέλει αλλαγή ανά 30 μέρες. Έχω εξάρσεις βεβαια όπως όλοι, ειδικά αν το μαλλί είναι 3-4 μηνών. Τα σαμπουάν είναι περίεργη υπόθεση. Παίρνω ένα, ξεκινάω με auto, η δερματίτιδα φεύγει. Σε 15 μέρες, το δέρμα είναι σαν να συνηθίζει, σαν να μαθαίνει το σαμπουάν και η δερματίτιδα επανέρχεται. Κάτι σαν το plateau στο γυμναστήριο όταν κανεις τα ίδια και τα ίδια. Άλλο σαμπουάν, ξανά φεύγει η δερματίτιδα, μετά από 15 μέρες ξανά πίσω. Και τα σαμπουάν είναι άχρηστα, οποιαδήποτε χρήση μετά δεν κάνει πραγματικά τίποτα. Είμαι περίεργος να δω το Η&Σ .

Κάτι άλλο που θέλω να αναφέρω είναι ότι έχω παρατηρήσει μια άλλη πιθανή αιτια τις δερματίτιδας. Είχα διαβάσει ένα άρθρο που μιλούσε για την έκθεση σε ηλεκτρονικό υπολογιστή, ή τελοσπάντων σε ηλεκτρομαγνητικά παιδιά. Η μεγάλη έκθεση σε αυτά δημιουργεί το "skin dermatitis" όπου αποκτάς υπερευαισθησία σε όλα αυτά, δηλαδή οθόνη υπολογιστή, iphone, φούρνο μικροκυμάτων, κλπ (βάλε σε auto την σκόνη που κολα στο δέρμα αν είσαι σε μικρό χώρο) και εν τελει αποκτάς ένα γερασμένο δέρμα με συμπτώματα δερματίτιδας (κοκκινίλες, φαγούρα, κλπ).

Επίσης υπάρχει και μια υπόνοια ότι η μη επαρκής έκθεση στον ήλιο οδηγεί σε δερματίτιδα τέτοιου τύπου. Εκτος αυτού, υπάρχουν άτομα που ακόμα και με επαρκή έκθεση δεν μπορούν να παράγουν βιταμίνη D, αν και δεν το καταλαβαίνουν. Αν έχετε πόνους στα γόνατα, κούραση, βγάζετε ελιές κλπ να το κοιτάξετε.

@kapa , έφυγα για Η&S την Δευτερα, μακάρι να σπάσω το φράγμα των 15 ημερών χαχα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Η δικη μου περίπτωση ξεκίνησε όταν μια μαύρη μέρα πήγα σε γνωστη κλινική και έβαλα toupee. Auto με την κολλα και την λεπτή μάσκα που θέλει αλλαγή ανά 30 μέρες. Έχω εξάρσεις βεβαια όπως όλοι, ειδικά αν το μαλλί είναι 3-4 μηνών. Τα σαμπουάν είναι περίεργη υπόθεση. Παίρνω ένα, ξεκινάω με auto, η δερματίτιδα φεύγει. Σε 15 μέρες, το δέρμα είναι σαν να συνηθίζει, σαν να μαθαίνει το σαμπουάν και η δερματίτιδα επανέρχεται. Κάτι σαν το plateau στο γυμναστήριο όταν κανεις τα ίδια και τα ίδια. Άλλο σαμπουάν, ξανά φεύγει η δερματίτιδα, μετά από 15 μέρες ξανά πίσω. Και τα σαμπουάν είναι άχρηστα, οποιαδήποτε χρήση μετά δεν κάνει πραγματικά τίποτα. Είμαι περίεργος να δω το Η&Σ .

Κάτι άλλο που θέλω να αναφέρω είναι ότι έχω παρατηρήσει μια άλλη πιθανή αιτια τις δερματίτιδας. Είχα διαβάσει ένα άρθρο που μιλούσε για την έκθεση σε ηλεκτρονικό υπολογιστή, ή τελοσπάντων σε ηλεκτρομαγνητικά παιδιά. Η μεγάλη έκθεση σε αυτά δημιουργεί το "skin dermatitis" όπου αποκτάς υπερευαισθησία σε όλα αυτά, δηλαδή οθόνη υπολογιστή, iphone, φούρνο μικροκυμάτων, κλπ (βάλε σε auto την σκόνη που κολα στο δέρμα αν είσαι σε μικρό χώρο) και εν τελει αποκτάς ένα γερασμένο δέρμα με συμπτώματα δερματίτιδας (κοκκινίλες, φαγούρα, κλπ).

Επίσης υπάρχει και μια υπόνοια ότι η μη επαρκής έκθεση στον ήλιο οδηγεί σε δερματίτιδα τέτοιου τύπου. Εκτος αυτού, υπάρχουν άτομα που ακόμα και με επαρκή έκθεση δεν μπορούν να παράγουν βιταμίνη D, αν και δεν το καταλαβαίνουν. Αν έχετε πόνους στα γόνατα, κούραση, βγάζετε ελιές κλπ να το κοιτάξετε.

@kapa , έφυγα για Η&S την Δευτερα, μακάρι να σπάσω το φράγμα των 15 ημερών χαχα

Στο ευχομαι να ξενοιασεις.
Ο τοπικος ψευδαργυρος ειναι πολυ επουλωτικος.εκτος απο σαμπουαν ψευδαεγυρου εχω χρησιμοποιησει λοσιον ψευδαργυρου και κρεμα ψευδαργυρου.ειναι οι παιδικες κρεμες για τα συγκαματα.με τοπικο ψευδαργυρο φευγουν
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η Σδ εχω την εντυπωση οτι συνηθως βγαινει σε λιπαρα κεφαλια οπως ειναι και το δικο μου και ηταν παντα.
Επισης μετα απο παρατηρηση δικη μου βοηθαει η εκθεση στον ηλιο και μειωνει το προβλημα για αυτο και τα προβληματα με σδ εμφανιζονται φθινοπωρο που δεν εχει πολυ ηλιο και οταν αρχιζουν οι βροχες και η υγρασια. Αντιθετα το καλοκαιρι δεν ειχα ποτε προβλημα.
Επισης οσοι εχουν Σδ πρεπει να λουζονται καθημερινα. Αν το αφησεις σαν να πολλαπλασιαζεται και αν αυξηθει πολυ την εκατσες κανει πλακες και ξεκολανε με μαλλι μαζι αφηνοντας πισω καθαρο κεφαλι.
Οταν ειχα προβλημα κ τυχαινε να μη λουστω μια μερα με καλο μασαζ παντα την επομενη ηταν πολυ περισσοτερες οι νιφαδες. Ευτυχως πλεον το εχω σε ελεγχο.
 

mike29

Active Member
Σε μενα η εκθεση στον ηλιο το κεφαλι μου κανει την σ.δ χειροτερα!το εχω τσεκαρει πολλες φορες.δεν ξερω αν επηρεαζει τους σμηγματογονους αδενες και προκαλουν πιο πολυ λιπαροτητα που σε μενα βλεπω παει πακετο με σ.δ.το h&s με βοηθαει παρα πολυ!2+χρονια τωρα!ψωριαση και σ.δ ειναι το ιδιο νοσημα οπως λεει εδω http://www.belife.gr/magazine/content/view/1456/
 

nine

Active Member
Εγω με την ΣΔ δεν εχω καταλαβει που κολλαει η λιπαροτητα;
Λιπαρο μαλλι δεν ειναι οταν ειναι λαδωμενο, υγρο και γενικα δεν ειναι το αντιθετο απο οταν νιωθεις το scalp ξηρο;
Εγω σε μικρες κρουστες/νιφαδες που βλεπω στην επιφανεια αν τις ξησω βγαζουν ασπρο δερμα.
Εχω παρα πολυ ξηροτητα στην επιφανεια με θαμπα μαλλια.
 

johnysblue

Active Member
Χιλια σορρυ που χαλαω το θεμα αλλα δεν εβρισκα σχετικο θεμα να γραψω.
Εχω 2 διαφορετικα σκευασματα σε μιγματα απο ελαια κ θελω να τα χρησημοποιησω την ιδια μερα αλλα απο την αλλη δεν θελω να λουζομαι 2 φορες τη μερα με head & shoulders ....για να βαλω πρωτα το ενα μιγμα...λουσιμο...κ μετα το 2ο μιγμα γιατι πιστευω επιβαρυνω το τριχωτο η μηπως οχι??
Σορυ για την πολυ χαζη ερωτηση παιδες αλλα ξεκινησα προσφατα γενικα με τις θεραπειες.
@kapa help :p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Χιλια σορρυ που χαλαω το θεμα αλλα δεν εβρισκα σχετικο θεμα να γραψω.
Εχω 2 διαφορετικα σκευασματα σε μιγματα απο ελαια κ θελω να τα χρησημοποιησω την ιδια μερα αλλα απο την αλλη δεν θελω να λουζομαι 2 φορες τη μερα με head & shoulders ....για να βαλω πρωτα το ενα μιγμα...λουσιμο...κ μετα το 2ο μιγμα γιατι πιστευω επιβαρυνω το τριχωτο η μηπως οχι??
Σορυ για την πολυ χαζη ερωτηση παιδες αλλα ξεκινησα προσφατα γενικα με τις θεραπειες.
@kapa help :p
Στην θέση σου θα τα έβαζα ταυτόχρονα μια εφαρμογή τα ελαια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

wtf21

Member
να βαζεις τα σαμπουαν για τη σδ , να λουζεσαι καθημερινα κ 2 φορες αμα νιωθεις οτι το εχεις αναγκη και για τη φαγουρα να παρεις τη bepanthol στο μεταλλικο σωληναριο και να βαζεις οποτε νιωθεις ξηρο και να σε τρωει το κεφαλι σου. εγω εβαζα μετα το λουσιμο. με αυτα τη θεραπευσα μετα απο 5 χρονια ταλαιπωριας που ειχα δοκιμασει τα παντα
 
Ναι,το παρακολουθω οπως και νηματα εξωτερικου..θετικα μα και αρνητικα μαζι οπως αλλωστε ολα..θα του δωσω μια προσπαθεια μαζι με H&S..
 

guru_gr

Member
καλημερα,
εγω παντως πρωτη φορα το ακουω για χρηση στο κεφαλι βεβαια, αλλα επειδη ειναι πουδρα ισως ειναι αποτελεσματικό....απο την εμπειρια που εχω με ξηρα σαμπουαν, σκετο ταλκ που χρησιμοποιώ ελαττώνεται η λιπαρότητα και σταμάτα η τριχόπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

guru_gr

Member
ξεκίνησα χθες (1η φορά) να χρησιμοποιώ μετά το λούσιμο μάσκα πράσινου αργίλου και μόλις περάσει καμιά ώρα και στεγνώσει ξέπλυμα με σκέτο νερό και καπάκι λοσιόν witch hazel / Αμεμαλιδα και μασάζ.
Σήμερα το πρωί ήμουν σχεδόν σαν όντως να ειχα λουστεί χθες το βράδυ και οχι πριν 5 ημέρες!!!!
 
Μπλουζα