Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

laplace

Member
Ταλαιπωρουμε με ΣΔ απο μικρος απο τον ιουλιο χρησιμοποιω το oliprox μια φορα την εβδομαδα και παλαιοτερα χρησιμοπιουσα το abba με παρομοια αποτελεσμα δεν μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποημενος και εγω οντως στο λουσιμο εχω εντονη τριχοπτωση .Να πω οτι η μονη lotion που χρησιμοποιω ειναι το cg .


Εσεις τι θεραπεια ,σαμπουαν, διατροφη μου προτεινετε για τη ΣΔ ?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

flora

New Member
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου!απαλο μασαζ κανω παντα αλλα καθε φορα εδω και 3 μηνες μετραω πανω απο 200 τριχες!το θεμα μ ειναι οτι βλεπω να ξαναβγαινουν καποιες αλλα δεν ξερω αν ειναι πιο αδυναμες απο τις αλλες!αρεωση τρομερη δεν εχω απλα σε ογκο εχει μειωθει κατα πολυ το μαλλι μου!η δερματολογος μου εδωσε καποια λοσιον frezyderm και betnovate αλλα φοβαμαι να την βαλω γτ μου προκαλουν λιγες κοκκινιλες,αυτη μου διευκρινησε οτι αμα δεν την χρησιμοποιω δεν θα σταματησει η τριχοπτωση!με αυτες τις λοσιον στην σμηγματοροικη τι λενε εχουν αποτελεσματα?και κατι αλλο τα μαλλια ξαναβγαινουν μετα ?ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα τριχοπτωσης παρολο που ειχα παλιοτερα πιο πολυ πυτιριδα!
 

flora

New Member
πηγα σε καινουριο δερματολογο και μου εδωσε μια λοσιον με regaine 5,elocon kai frezyderm ολα αυτα μαζι ειναι καλα για σμηγματοροικη δερματιτιδα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα γαι τις 2 πρωτες! σας παρακαλω απαντηστε μ πριν τα παραγγειλω και τα κανω χειροτερα!και ενα σαμπουαν το epicrin
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
flora είπε:
πηγα σε καινουριο δερματολογο και μου εδωσε μια λοσιον με regaine 5,elocon kai frezyderm ολα αυτα μαζι ειναι καλα για σμηγματοροικη δερματιτιδα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα γαι τις 2 πρωτες! σας παρακαλω απαντηστε μ πριν τα παραγγειλω και τα κανω χειροτερα!και ενα σαμπουαν το epicrin

το regaine θα σε βοηθήσει στην επανέκφυση (και μόνο εκεί, σε κάνα τρίμηνο) αλλά λόγω propyl glycol μπορεί να κάνει την ΣΔ χειρότερα, το ecolon είναι αντιμυκητισιακό και θα σε ανακουφίσει από τη φαγούρα, δεν ξέρω σε ποια lotion της frezyderm αναφέρεσαι αλλά προφανώς είναι για να γεμίσει τη σύνθεση.
Το epicrin είναι πανάκριβο αλλά τα συστατικά φαίνεται ότι θα βοηθήσουν στον έλεγχο των συμπτωμάτων.

Συνολικά κάτι θα κάνουν αυτά που σου έδωσε, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα λύσουν το πρόβλημα. Ξεκίνα με αυτά και αν δεν δεις προκοπή στείλε ένα pm και μπορεί να βρεθεί λύση.
 

flora

New Member
Soralteno σ χιλιοευχαριστω παρα πολυ δεν ξερεις τι χαρα μου δινετε εδω γιατι μ εχει πιασει τρελη καταθληψη και στεναχωρια για τα μαλλακια μ ,,εχω χασει τα μισα κ ειχα παρα πολυ μαλλι!εχετε κανει πολυ καλη δουλεια ολοι σας συγχαρητηρια κ σε σενα!θα το δοκιμασω και θα σας πω!απλα το regaine απο μια αναγνωση που εκανα εδω διαβασα οτι δεν κανει για ΣΔ εγω θα το δοκιμασω να δω κ ο θεος βοηθος...!
 

anjanje

New Member
Παιδια εσεις που κανετε συντηρηση χρησιμοποιητε μονο καποιο σαπουνι? Επισης για φαρμακευτικη αγωγη τι γνωμη εχετε? Και μια τελευταια ερωτηση για οποιον ξερει: ο μυκητας εξαφανιζεται οταν φυγουν οι ξερες πλακες δερματος που βγαινουν ή μπορει να παραμεινει και μετα την απομακρυνση τους? Δηλαδη μπορει να εχω καθαρο δερμα με ενα πολυ μικρο ξεφλουδισμα και να υπαρχει μυκητας?Ευχαριστω.
 

flora

New Member
Soralteno είπε:
flora είπε:
πηγα σε καινουριο δερματολογο και μου εδωσε μια λοσιον με regaine 5,elocon kai frezyderm ολα αυτα μαζι ειναι καλα για σμηγματοροικη δερματιτιδα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα γαι τις 2 πρωτες! σας παρακαλω απαντηστε μ πριν τα παραγγειλω και τα κανω χειροτερα!και ενα σαμπουαν το epicrin

το regaine θα σε βοηθήσει στην επανέκφυση (και μόνο εκεί, σε κάνα τρίμηνο) αλλά λόγω propyl glycol μπορεί να κάνει την ΣΔ χειρότερα, το ecolon είναι αντιμυκητισιακό και θα σε ανακουφίσει από τη φαγούρα, δεν ξέρω σε ποια lotion της frezyderm αναφέρεσαι αλλά προφανώς είναι για να γεμίσει τη σύνθεση.
Το epicrin είναι πανάκριβο αλλά τα συστατικά φαίνεται ότι θα βοηθήσουν στον έλεγχο των συμπτωμάτων.

Συνολικά κάτι θα κάνουν αυτά που σου έδωσε, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα λύσουν το πρόβλημα. Ξεκίνα με αυτά και αν δεν δεις προκοπή στείλε ένα pm και μπορεί να βρεθεί λύση.


οχι ecolon αλλα elocon και δεν ειναι αντιμυκητισιακο δυστηχως αλλα κορτιζονη λετε να την χρησιμοποιησω η να το βγαλω απο το ολο μειγμα με regaine k frezyderm?
 

anime

Member
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; H ΣΔ είναι αποτέλεσμα υπερέκρισης σμήγματος; Σωστά; To έλαιο jojoba διάβασα πως μιμείται κατά πολύ τη σύνθεση του σμήγματος του οργανισμού. όμως στο forum σε κάποιο thread όπου τώρα δε μπορώ να θυμηθώ που για αυτό το γράφω σε αυτό το σχετικό θέμα, είχα δει πως η jojoba καθαρίζει το δέρμα από το σμήγμα; Τελικά τι γίνεται; Επίσης το σμήγμα έχω καταλάβει πως ενυδατώνει.. Πάραυτα σε μεγάλες ποσότητες προκάλεί ΣΔ που έιναι ουσιαστικά ξηροδερμία; Δε μου κολάνε τα πράματα..
 

fotisI

Member
Όποιος θέλει να δοκιμάσει τα παρακάτω.

1)Αποφυγή όλων των γαλακτοκομικών
2)Αποφυγή των αυγών
3)Λούσιμο με zinc pyrithione σαμπουάν
4)Λήψη τροφών με σελήνιο, ψευδάργυρο, και ίσως συνδυασμένο με χαλκό και σίδηρο...

Σε μένα αν και δεν τα τήρησα όλα και σωστά είδα αποτελέσματα πολύ καλά μετά από 5-10 μέρες...
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Σκεφτομαι να παρω συμπληρωμα για ψευδαργυρο αλλα υπαρχουν ενα σωρο τυποι ψευδαργυρου. Γνωριζει κανεις ποιο ειναι το καλυτερο ή αυτο που βολευει για τη δερματιτιδα??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
hairDerp είπε:
Σκεφτομαι να παρω συμπληρωμα για ψευδαργυρο αλλα υπαρχουν ενα σωρο τυποι ψευδαργυρου. Γνωριζει κανεις ποιο ειναι το καλυτερο ή αυτο που βολευει για τη δερματιτιδα??

Τον τελευταίο χρόνο πειραματίζομαι με διαφορετικά συμπληρώματα ψευδαργύρου. Δεν υπάρχει κάποια μορφή που θα δουλέψει το ίδιο σε όλους. Στη θεωρία, η μορφή zinc gluconate είναι ανώτερη από όσες κυκλοφορούν στο εμπόριο. Την έχω αφήσει για τελευταία, οπότε ακόμα δεν την έχω δοκιμάσει.
Σίγουρα όμως σε εμένα δούλεψε η μορφή zinc Picolinate, η optizinc τίποτα το ιδιαίτερο και τώρα δοκιμάζω zinc glycinate.

Δεν έχω ΣΔ και δεν μπορώ να σου πω αν θα σε βοηθήσει πάνω σε αυτό ο ψευδάργυρος ή όχι. Εγώ παίρνω για άλλους λόγους.

Αν πιστεύεις ότι έχεις έλλειψη, ξεκίνα με 50 mg για 1 μήνα τουλάχιστον και μετά πέσε σε 30 για άλλο 1 μήνα.
Τα 15mg είναι η ασφαλή δόση για διατήρηση και όχι για αύξηση των επιπέδων.
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Ευχαριστω πολυ!

Παλαιοτερα επαιρνα 37mg zinc l carnosine και νομιζω πως με βοηθησε οσο αφορα τη λεπτυνση των μαλλιων αλλα σταματησα (κανα 2 μηνες επαιρνα). Τωρα αρχιζω και βλεπω παλι να αρχιζει η κατηφορα (λεπτυνση) οποτε ψαχνω κανα φυσικο blocker και λεω να παρω παλι zinc που διαβαζω οτι βοηθαει και στην ΣΔ (ασχετα αμα σε μενα δε νομιζω να βελτιωσε τιποτα).
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει, ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9098.html
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
GOMI είπε:
Σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει, ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9098.html

Πολυ ενδιαφερον θα το τσεκαρω αμεσα. Και σκοπευω να κανω και εξετασεις για ψευδαργυρο και γενικες αιματος και περιμενω και τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις θυρεοειδή που εκανα πριν 2 μερες. Θα ενημερωσω.

Τη D3 τη μετρανε στις γενικες αιματος ή πρεπει να τη ζητησω ξεχωριστα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
hairDerp είπε:
GOMI είπε:
Σε περίπτωση που δεν το έχεις διαβάσει, ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9098.html

Τη D3 τη μετρανε στις γενικες αιματος ή πρεπει να τη ζητησω ξεχωριστα?

Αν εννοείς αν δικαιολογείται από ταμείο, όχι, πρέπει να την κάνεις ξεχωριστά, με τιμή από 25 έως 40 ανάλογα το εργαστήρι
 

George L

New Member
Kαλησπερα.Βλεπω η συζητηση ειναι αρκετα παλια αλλα θα ηθελα την γνωμη σας.Εδω και εναμιση χρονο περιπου εχω θεμα σμηγματοροικης δερματιτιδας,με επωδυνα πυωδη σπυρια στο τριχωτο της κεφαλης.Ο πρωτος δερματολογος που επισκεφθηκα χορηγησε Fungoral,το οποιο λειτουργησε μονο την πρωτη φορα πριν την επανεμφανιση των σπυριων.Αυτοβουλως πηρα vibramycin η οποια μετα απο καθε χρηση εξαφανιζει τελειως το προβλημα,τα οποια ομως μετα απο μια εβδομαδα με 10 μερες επανεμφανιζονται.Ειμαι 23 χρονων,αντρας και λαμβανω αγωγη για να αντιμετωπισω την αγχωδη διαταραχη που εχω.Ποιο πιστευετε πως ειναι το προβλημα μου;Επισης εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο;Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας
 

maggie

New Member
καλησπέρα και από εμενα...για 2 περιπου χρονια ταλαιπωρηθηκα με δερματιτιδα στο τριχωτο της κεφαλης το οποιο αρχισε να εξαπλώνεται στο μετωπο στα μαγουλα αλλα και πισω από τα αυτια. το χειροτερο ηταν όταν εβλεπα τουφες από τα μαλλια μου να πεφτουν κατά τη διαρκεια του λουσίματος..εκανα μια μασκα με ελαιολαδο ,δαφνελαιο ,αυγο και αμυγδαλελαιο σε ολο το κεφαλι και τύλιγμα με πετσετα για 2 ωρες περιπου για ένα μηνα ανα 2 μερες.μετα λουσιμο με σαμπουαν για ξηροδερμια .η τριχοπτωση σταματησε και τα μαλλια ξαναβγαινουν..οσο για το προσωπο εξαφανιστηκαν οι κοκκινιλες...ευχαριστω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπέρα και από εμενα...για 2 περιπου χρονια ταλαιπωρηθηκα με δερματιτιδα στο τριχωτο της κεφαλης το οποιο αρχισε να εξαπλώνεται στο μετωπο στα μαγουλα αλλα και πισω από τα αυτια. το χειροτερο ηταν όταν εβλεπα τουφες από τα μαλλια μου να πεφτουν κατά τη διαρκεια του λουσίματος..εκανα μια μασκα με ελαιολαδο ,δαφνελαιο ,αυγο και αμυγδαλελαιο σε ολο το κεφαλι και τύλιγμα με πετσετα για 2 ωρες περιπου για ένα μηνα ανα 2 μερες.μετα λουσιμο με σαμπουαν για ξηροδερμια .η τριχοπτωση σταματησε και τα μαλλια ξαναβγαινουν..οσο για το προσωπο εξαφανιστηκαν οι κοκκινιλες...ευχαριστω
αρκετοι βρηκαν γιατρικο και εγω μαζι με το head and shoulders,αξιζει μια δοκιμη με καθημερινη χρηση με αυτο αν δεν το εχεις ηδη κανει
 

tasos33

Well-Known Member
σημαντικο ρολο παιζει η διατροφη, πχ εμενα αν τρωω γαλακτοκομικα φουντωνει η κοκκινιλα , θελει λιγο ψαξιμο


καλησπέρα και από εμενα...για 2 περιπου χρονια ταλαιπωρηθηκα με δερματιτιδα στο τριχωτο της κεφαλης το οποιο αρχισε να εξαπλώνεται στο μετωπο στα μαγουλα αλλα και πισω από τα αυτια. το χειροτερο ηταν όταν εβλεπα τουφες από τα μαλλια μου να πεφτουν κατά τη διαρκεια του λουσίματος..εκανα μια μασκα με ελαιολαδο ,δαφνελαιο ,αυγο και αμυγδαλελαιο σε ολο το κεφαλι και τύλιγμα με πετσετα για 2 ωρες περιπου για ένα μηνα ανα 2 μερες.μετα λουσιμο με σαμπουαν για ξηροδερμια .η τριχοπτωση σταματησε και τα μαλλια ξαναβγαινουν..οσο για το προσωπο εξαφανιστηκαν οι κοκκινιλες...ευχαριστω
 
Μπλουζα