Σμηγματοροϊκη, ΑΑ?

tsintsila

Member
Παιδια να ρωτησω κατι θα ηθελα. Η αληθεια ειναι οτι εχω παρουσιασει τριχοπτωση που μου εχει παει αρκετα μεσα τους κροταφους, λιγο στην κορφυη και πισω απο το μετωπο.
Κληρονομικοτητα υπαρχει απο αποψη τριχοπτωσης. Ο πατερας μου, μου εχει πει πως στα νιατα του ειχε σμηγαμοτοροϊκη δερματιτιδα, δηλαδη "λεπια" που το προκαλουσαν φαγουρα και λασπωδη μαλλια (λογω σμγηγματος) αλλα δεν την ειχε αντιμετωπισει με κανενα σκευασμα της εποχης.
Ο πατερας μου ειναι Norwood VII. Θα ηθελα οποτε να ρωτησω αν η σμηγματοροϊκη μπορει να σε φτασει σε τοσο μεγαλο Norwood.
Επισης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορουμε να καταλαβουμε αν οταν εχουμε ΣΔ εχουμε και ΑΑ. Δηλαδη ο πατερας μου εφτασε σε αυτο το βαθμο λογω μη αντιμετωπισιμης ΣΔ ή ειναι προϊκον ΣΔ και ΑΑ μαζι?
Σχετικα με μενα παρατηρησα πως μετα απο μια ιδιαιτερα αγχωδη περιοδο (που κραταει ακομα) μαζι με σπαστικη κολιτιδα αρχισε και εντονοτερη τριχοπτωση. Τοτε περιπου αρχισα να πλενω τα μαλλια μου με πρασινο σαπουνι, για να μη χρησιμοποιω χημικα κλπ. Ισως το αγχος σε συνδυασμο με το πρασινο μου δημιουργησαν και μενα καπια λεπια-εκζεματα στο κεφαλι μαζι με φαγουρα, ασπρες νιφαδες και φαγουρα. Με την πρωτη χρηση φουνγκοραλ μου περασε η φαγουρα και τα εκζεματα, εμεινε ομως η λιπαροτητα και η περιστασιακη φαγουρα. Να πω οτι δεν ακολουθησα καποια αγωγη, το μονο που βλεπω οτι με βοηθαει ειναι η αεροβια ασκηση και η σωστη διατροφη.
Η ΣΔ ριχνει την τριχα αφηνοντας ζωντανο το θυλακα, ή τον καταστρεφει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
γεια σου φιλε , να ξερεις οτι τις διαφορες αντιδραστικες δερματιτιδες , εκζεματα , σδ τις προκαλει πολλες φορες η α/α.απλα με αυτα τα δερματικα προβληματα επιδηνωνεται η τριχοπτωση ειναι μια χαλια κατασταση!!8α γινω παλυ κουραστικος που 8α το πω , οπως εχω πει και σε αλλα ποστ δοκιμασε 2-3 ωρες πριν το λουσιμο να βαλεις ελαιολαδο στο δερμα του τριχτου με μια μπατονετα κι μετα πεσμου αν δεις καμια διαφορα.Το ελαιολαδο ειναι το μονο φυσικο προ'ι'ον που καταπολεμα ολα τα δερματικα προβληματα με θεραπευτικες ιδιοτητες!!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
vag25 είπε:
Τελικα υπαρχει διαχωρισμος ή ειναι το ιδιο πραγμα(ΣΔ και ΑΑ)?

διαφορετικά πράγματα είναι - η Σμηγμ.Δερματίτιδα μπορεί να προϋπάρχει ή και να οδηγήσει κάτω από συνθήκες σε Ανδρογενετική Αλωπεκία-υπάρχουν πολλές μελέτες που ενοχοποιούν την ΣΔ για την εμφάνιση σε 2ο χρόνο ΑΑ,
αλλά πολλά άτομα με κανονική τριχοφυΐα έχουν Σμηγμ. Δερματίτιδα χωρίς συμπτώματα Ανδρογ. Αλωπεκίας
 

MANKAR

Active Member
ειτε εχεις σδ ειτε δεν εχεις και βλεπεις τις τριχες να πηγαινουν στο πατωμα τοτε ειναι α/α!!πολλοι εχουν σδ και ταυτοχρονα πλουσιο μαλλι!!
 

sofo

New Member
Δεν μου ακούγετε λογικό το λάδι στην σμ δ αφού ο σκοπός είναι να διώξουμε το σμήγμα-λιπαρότητα-λάδι και όχι να του προσθέσουμε νομιζω :huh::huh::huh:
 

MANKAR

Active Member
sofo είπε:
Δεν μου ακούγετε λογικό το λάδι στην σμ δ αφού ο σκοπός είναι να διώξουμε το σμήγμα-λιπαρότητα-λάδι και όχι να του προσθέσουμε νομιζω :huh::huh::huh:


το ελαιολαδο βοηθαει το δερμα του τριχωτου να καταπολεμησει τις παθησεις του , που μεσα σε αυτες ειναι σδ , λυπαροτητα , εκζεματα ,πυτιριδα, ξυροδερμια ,πλακες δερματος , ψωριασεις...........

Οποιος θελει το κανει δεν ειναι υποχρεωτικο!!εγω με την χρηση του απαλαχτηκα απο ολα τα δερματικα και το τριχωτο ζωντανεψε!!
 

cinder

New Member
οπως ειπε ο φιλος δοκιμασε λαδι,απο τα φυσικα προιντα ειναι το κορυφαιο οποτε το βαζω η φαγουρα σχεδον εξαφανιζεται,εγω βεβαια το αφηνα ολο το βραδυ,δεν μπορω να πω πως σταματησε η τριχοπτωση αλλα εκανε δουλεια σιγουρα οταν το εβαζα.επισης θα σου ακουστει κουφο αλλα δοκιμασε ταλκ πριν κοιμηθεις απορροφα το λαδι ενω κοιμασαι η το ενα η το αλλο οχι μαζι και τα 2.
 

tsintsila

Member
_SPIROS είπε:
vag25 είπε:
Τελικα υπαρχει διαχωρισμος ή ειναι το ιδιο πραγμα(ΣΔ και ΑΑ)?

διαφορετικά πράγματα είναι - η Σμηγμ.Δερματίτιδα μπορεί να προϋπάρχει ή και να οδηγήσει κάτω από συνθήκες σε Ανδρογενετική Αλωπεκία-υπάρχουν πολλές μελέτες που ενοχοποιούν την ΣΔ για την εμφάνιση σε 2ο χρόνο ΑΑ,
αλλά πολλά άτομα με κανονική τριχοφυΐα έχουν Σμηγμ. Δερματίτιδα χωρίς συμπτώματα Ανδρογ. Αλωπεκίας

Να ρωτησω κατι χωρις να ειμαι ειδικος ή να εχω διαβασει και πολλα πραγματα.
Η ΑΑ απ οσο ξερω εξαρταται απο την ευαισθησια των τριοχοθυλακιων στην DHT, η οποια μετατρεπεται απο την τεστοστερονη στον προστατη.
Το σμηγμα που περιεχει DHT στη ΣΔ εκκρινεται απο τους σμηγματογονους αδενες. Η ΣΔ δεν ειναι αποκλειστικα δερματικη παθηση? Εχει καποια συνδεση με τα ενδοκρινολογικα-προστατης? Εννοω το σμηγμα που "βρισκει" την DHT?
Η ΣΔ οποτε ειναι σε θεση να δημιουργησει μονιμες βλαβες στα τριχοθυλακια οποτε ακομα και οταν θεραπευτει ή βρισκεται σε μεγαλη υφεση δεν εχουμε επανεκφυση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
δεν γνωρίζω κατά πόσο περιέχει το σμήγμα dht (περιεκτικότητα,μορφή και ιδιότητες),
βέβαια η ΣΔ αποτελεί πάθηση της επιδερμίδας-κατά επέκταση της τρίχας

αυτό που είναι γνωστό για την ΣΔ είναι ότι "προδιαθέτει" για ΑΑ,
χωρίς όμως να είναι απόλυτη η σχέση τους

θεραπεία της ΣΔ βοηθά σε μεγάλο βαθμό την θεραπεία της ΑΑ,
αλλά σίγουρα δεν επαναφέρει στο φυσιολογικό την κληρονομικότητα στο τριχοθυλάκιο
 

MANKAR

Active Member
στη περιπτωση που εχεις σδ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εξασφαλησεις την υγεια του δερματος που και α/α να εχεις ταυτοχρονα πεφτουν λιγοτερες τριχες αρα σημαντικο ειναι το δερμα και το τριχωτο σε ισορροπια!!!
 

tsintsila

Member
Διαβασα καπου οτι η Α/Α προκαλει και ΣΔ, αρα η θεραπεια της Α/Α με big 3 ας πουμε θα μπορουσε να μειωσει-εξαφανισει τη ΣΔ?
Εστω οτι συνυπαρχει ΣΔ και Α/Α οποτε, αν κανουμε μεταμοσχευση μαλλιων στο μελλον, μπορει η ΣΔ να μας ριξει τα καινουργια φυτεμενα μαλλια και να καταστρεψει και τους νεους θυλακες?
 

nine

Active Member
ΣΔ ειναι ασπρακια αναμεσα στο τριχωτο σαν πιτυριδα; ή ΣΔ ειναι η φωτο που βλεπουμε στο google με λεπια, κοκκινιλα;
Οταν εχω εντονη τριχοπτωση παρατηρω ασπρακια αναμεσα στο τριχωτο και πολλα απο αυτα ειναι βολβοι τριχων που εχουν βγει με ολοκληρη τριχα και εχουν μεινει αναμεσα στα μαλλια

Πιστευω εχει να κανει και με την ΑΓΑ γιατι περα απο την σμικρυνση των τριχων η φλεγμονη που κανει χαλαει και το τριχωτο
 
Μπλουζα