Σμηγματοροικη δερματίτιδα

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
η ΣΔ δεν εχω καταλαβει προκαλειται απο λιπαροτητα που οδηγει σε ξηροδερμια; το μαλλι ειναι λιπαρο η ξηρο;
και εγω εχω φαγουρα με ασπρη κρουστα αναμεσα αναμεσα στα μαλλια σε καποια σημεια. σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι αυτα τα κιτρινα λεπια που βλεπεις σε φωτο σδ.
 

vag25

Well-Known Member
15 χρονια τωρα ουτε εγω εχω καταλαβει.
Εχω εντονη φαγουρα και λιπαροτητα ολα αυτα τα χρονια στο scalp, αλλα δεν εχω προβλημα ΣΔ στο προσωπο.

Εχω εντονη ξηροτητα στο σωμα ομως και υποψιαζομαι τελευταια οτι αυτο συμβαινει και στο δερμα του κεφαλιου. Ισως η αντιδραση στην ξηροτητα του scalp φερνει περισσοτερη λιπαροτητα απο τους αδενες?
Δεν ξερω.
 

dimitris50423

Well-Known Member
η ΣΔ δεν εχω καταλαβει προκαλειται απο λιπαροτητα που οδηγει σε ξηροδερμια; το μαλλι ειναι λιπαρο η ξηρο;
και εγω εχω φαγουρα με ασπρη κρουστα αναμεσα αναμεσα στα μαλλια σε καποια σημεια. σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι αυτα τα κιτρινα λεπια που βλεπεις σε φωτο σδ.

Αυτη η ασπρη κρουστα που λες σε καποια σημεια μπορει συνηθως προς το φθινοπωρο που πεφτει η θερμοκρασια και εχει υγρασια να αυξηθει. Αναπτυσεται στη ριζα της τριχας και μπορει να καλυψει αρκετο μερος του κεφαλιου.
Σε εξαρση ειναι πολυ ασχημη φαση. Εγω οταν ειχα πριν μερικα χρονια μετα το λουσιμο πηγαινα να χτενιστω σκαλωνε η χτενα στο σμηγμα και το σηκωνε. Τραβωντας το απαλα για να το βγαλω εμεναν πανω τουφες και απο κατω αδειο δερμα. Ειχα απιστευτα νευρα και ηταν δυσκολο να το ξεφορτωθω.
Πριν φτασετε σε αυτο το σημειο επειδη το φθινοπωρο πλησιαζει αν βλεπετε ασπρακια στο κεφαλι καθημερινο λουσιμο με καλο μασαζ με τα δαχτυλα στα ασπρακια με αντιπυτιριδικα σαμπουαν. Αν με λιπαρο δερμα δεν λουζεσαι καθε μερα τα ασπρακια γινονται κρουστα κ μετα αντιο μαλλι.
Επισης αυτα που λενε για το καθημερινο λουσιμο οτι ριχνει το μαλλι ειναι το μεγαλυτερο ψεμα. Εδω και 2,5 χρονια απο τη μμ δεν υπαρχει μερα που να μην εχω λουσει τα μαλλια.
 

hippys

New Member
Τις τελευταίες μέρες έχω μια μικρή υποχώρηση και πιστεύω οφείλεται σε σμηγματοροικη δερματιτηδα. Να αναφέρω ότι παίρνω φινα και μινοξ, αν και πιστεύω ότι η μινοξ επιβαρύνει λίγο την ΣΔ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν ξαναβγαινουν οι τρίχες που έχουν χτυπηθεί από ΣΔ?
 

hijikos

Active Member
Τις τελευταίες μέρες έχω μια μικρή υποχώρηση και πιστεύω οφείλεται σε σμηγματοροικη δερματιτηδα. Να αναφέρω ότι παίρνω φινα και μινοξ, αν και πιστεύω ότι η μινοξ επιβαρύνει λίγο την ΣΔ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν ξαναβγαινουν οι τρίχες που έχουν χτυπηθεί από ΣΔ?
Υπαρχουν σαμπουαν για ξερη πυτιριδα και σαμπουαν για λιπαρη πιτυριδα αναλογα τη εχεις παιρνεις το αντιστοιχο σαμπουαν.
 

hippys

New Member
Χρησιμοποιώ head and shoulders και τον τελευταίο καιρό 1 - 2 την εβδομάδα nyoxep (ketoconazol 2%)
Το θέμα είναι αν θα ξαναβγουν οι τρίχες που πέσαν από τη ΣΔ?
 

hijikos

Active Member
Χρησιμοποιώ head and shoulders και τον τελευταίο καιρό 1 - 2 την εβδομάδα nyoxep (ketoconazol 2%)
Το θέμα είναι αν θα ξαναβγουν οι τρίχες που πέσαν από τη ΣΔ?
Αν θα ξαναβγουν δεν το γνωριζω.
Υπαρχουν πολυ καλυτερα σαμπουαν απο τo head and shoulders, δες πρωτα αν εχεις ξηρη ή λιπαρη πιτιριδα και παρε το αντιστοιχο
εγω χρησιμοποιω 2 ενας της ducray και ενα της frezyderm και τα 2 πολυ καλα, εχω λιπαρη πιτιριδα.
Αν παρεις το σωστο θα καθαριση πολυ γρηγορα.
 

sito

Active Member
Έχω την εντύπωση ότι πλέον εκτός από αγα έχω και σδ. Σήμερα φευγω φαρμακείο για κανένα δυνατό σαμπουάν και daktarin σκόνη.

Νομίζω ότι εδώ και ένα χρόνο παλεύω με την σδ. Ξύνω το κεφάλι μου και φεύγουν άσπρα προς κίτρινα κομμάτια. Και από τότε που έχω αυτά τα συμπτώματα η τριχόπτωση είναι ασταμάτητη.

Χρησιμοποιώ ισχυρά τοπικά και τζιφος.... Παίζει η σδ να εμποδίζει την απορρόφηση των τοπικών;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα