Σκεψεις για μεταμοσχευση

hair2017

New Member
Αγαπητά μέλη,

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να κάνω μεταμόσχευση και θα ήθελα και την δικιά σας άποψη αν αξίζει να μπω στην διαδικασία ή όχι ,μιας και έχω προχωρημένη αραίωση. εχω ήδη επισκεφτεί τις γνωστές 2 κλινικές στην Αθήνα και θα εχω και skype επικοινωνία με Μαρα και Γεωργιου από Κυπρο. Παρακολυθω το forum εδώ και 2 χρονια και σημερα εκανα εγγραφη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Eltherion

Member
Παραθετω και φωτογραφιες από ληπτρια και δοτρια περιοχη,
Τι σου ειπανε στις κλινικες που εκανες επισκεψη?φιλαρακι ειναι πλ προχωρημενη...αν οι προσδοκιες σου ειναι σε λογικα πλαισια ισως βγει καποιο καλο αποτελεσμα...αλλα μην περιμενεις να τουμπανιασεις ετσι?
 

hair2017

New Member
@Eltherion σε ευχαριστω πολύ για το μηνυμα σου.
και οι 2 κλινικες μου ειπαν ακριβως το ιδιο, ότι δεν πρόκειται να εχω την πυκνοτητα όταν ημουν 18 ετων αλλα μπορουν να πετυχουν ένα ικανοποιητικο αποτέλεσμα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eltherion

Member
@Eltherion σε ευχαριστω πολύ για το μηνυμα σου.
και οι 2 κλινικες μου ειπαν ακριβως το ιδιο, ότι δεν πρόκειται να εχω την πυκνοτητα όταν ημουν 18 ετων αλλα μπορουν να πετυχουν ένα ικανοποιητικο αποτέλεσμα....
Με αυτα π εχουμε δει εως τωρα,εξωτερικο σιγουρα θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα....ελλαδα ομως αμφιβαλω!θελει πολυ μεγαλη τεχνη η περιπτωση σου και στην ελλαδα προς ωρας τουλαχιστον,δυστυχως δεν!
 

hair2017

New Member
και εγώ αυτό φοβάμαι....ότι ελλάδα δεν θα έχω ένα καλό αποτέλεσμα και ενώ θα έχω ξοδέψει χρόνο και χρήματα...
λογικά θα χρειαστώ γύρω στα 4500 grafts το οποίο σημαίνει γύρω στα 8000-10000€ τα οποια είναι πολλα στις μερες μας. Θα περιμενω να δω τι θα μου πουν και στην κύπρο αν και εκεί λογικά το κόστος είναι μεγαλύτερο!
άλλη πρόταση για εξωτερικό? Λορένζο ισπανία με το πρόβλημα το δικό μου ουτε 20000€ δεν μου φτανουν...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ποσο χρονων εισαι;
Χρησιμοποιωντας ολο το ευρος της δοτριας πισω και πλαινα νομιζω οτι μπορεις να παρεις επαρκη αριθμο μοσχευματων για να καλυψεις με καλη πυκνοτητα α β ζωνη και πιο αραια κορυφη.
Τα πλαινα σου ειναι αρκετα ψηλα και αυτο ειναι καλο. Νομιζω σωστος και ο αριθμος των μοσχευματων που λες
 

hair2017

New Member
@ dimitris50423 to the point το σχολιο σου... αυτό ακριβως μου ειπωθηκε. αλλα με φοβίζει ότι το μπιφτέκι θα είναι πάλι αραιό..είμαι 38 ετων

@anargiros88 η δότρια μου έχει περιθωριο 4000-5000 grafts! τους είπα ότι δεν θέλω να την εξαντλήσω οπότε αν χρεαιστεί θα πάρουν από γενιά η στήθος.
 

athenian

Well-Known Member
Αν τα λεφτα δεν ειναι προβλημα και θες να μπεις σε μια διαδικασια 2 η 3ων μεταμοσχευσεων προχωρα.Μονο εξωτερικο ομως.
 

hair2017

New Member
@ athenian σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου. το ιδανικο για μενα θα ηταν να κανω μια μεταμοσχευση 2 ημερων οπου θα τοποθετηθουν ο μέγιστος αριθμος grafts. για 2-3 μεταμόσχευσεις δεν νομίζω να το αντέχω ως διαδικασία...
σιγουρα τα λεφτα ειναι σημαντικο θεμα, έχω μαζέψει κάποιο πόσο αλλά δεν μπορώ να τα σπαταλήσω και στο τέλος να μοιάζω και σαν κλόουν. στην τελικη είτε τα ξυρίζω είτε θα φορεσω την περούκα του Φουρθιωτη (οκ πλακα κανω...)
Καποια προταση για εξωτερικο??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
38 ετων ειναι safe να προχωρησεις. Εχει διαμορφωθει σε μεγαλο ποσοστο η αραιωση σου και με το αποτελεσμα που θα παρεις σε συνδιασμο με μινοξιδιλη μπορει να πας και 10-15 χρονια χωρις επιπλεον σημαντικη αραιωση.
Δεν συμφωνω οτι μονο εξωτερικο μπορεις να παρεις αποτελεσμα. Γινεται και Ελλαδα. Το πιο σημαντικο σε τετοια norwood ειναι η πολυ υψηλη φυτρωση στα μεταμοσχευμενα. Αν επιτευχθει αυτο τοποθετωντας 4500 μοσχευματα δεν θα αναγνωριζεις τον εαυτο σου.
Για μοσχευματα που ειπες απο γενια βαζεις και καμια 200-300 στο crown και συμπληρωνεις ολη τη μεταμοσχευση.
 

hair2017

New Member
@dimitris50423 για υψηλη φυτρωση στα μεταμοσχευμενα είναι ασφαλη μεθοδο η motorized fue?
μινοξιδιλη είναι ασφαλη? εχω διαβασει διαφορα στο forum και το ψιλοφοβαμαι... αν αποφασισω να μην ακολουθησω καμια θεραπεια??
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ναι εχει υψηλη φυτρωση αν γινει σωστα η εξαγωγη. Δες τα ατομα που εχουν ενημερωσει στο φορουμ και εκαναν motorized. Ενας ειμαι και εγω. Ο καλυτερος τροπος για να κρινεις ειναι διαβασμα στο φορουμ και να δεις φωτο πραγματικων αποτελεσματων. Ολα τα αλλα ειναι προσωπικες γνωμες του καθενος
 

sadel

Active Member
Με ενδιαφερει πολυ η αποψη του @CVIAL . Ειναι περιπου σαν το δικο μου κεφαλι. Cvial, τι σχεδιασμο μεταμοσχευσης θα του προτεινες αν πηγαινε στον Λορεντζο;
 

athenian

Well-Known Member
Καποια προταση για εξωτερικο??
Bisanga Lorenzo Shapiro ειναι καποιοι κορυφαιοι.Δεν σε παιρνει να σπαταλησεις ουτε μοσχευμα φιλε,μην πας οπου να ναι για να αποφυγεις την ταλαιπωρια του εξωτερικου.Για πιο κοντα και πιο οικονομια θα σου ελεγα hdc στην κυπρο.Για μια μεταμοσχευση παντως οπως λες της ταξεως των 5000 μοσχευματων πρεπει οπωσδηποτε να πας σε καποιον κορυφαιο αν και γενικα δεν ειναι καλο καποιος να κανει τοσο μεγαλες συνεδριες.
 

hair2017

New Member
@ athenian σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες! για να δουμε τι θα μου πουνε και από Κυπρο μερια!
 

leas

Well-Known Member
εγω θα σου ελεγα για την περιπτωση σου να κοιταξεις να κανεις στριπ σε μια κορυφαια κλινικη.,,.αν δεν μπορεις h&w που ειναι η κορυφαια θα προτεινα hattingen, να κανεις μια βαρβατη αφου θες να κανεις με την μια μια μεγαλη με οποιο ρισκο.,.,και αν κανεις με αρκετα γκραφτς η τιμη πεφτει.,https://www.hairlossexperiences.com/forum37/
 
Μπλουζα