Σκεψεις για μεταμοσχευση

aeratos28

Just aeratos
τα οφέλη των μικρών συνεδριων είναι τεράστια.εκτός ότι σχεδόν μηδενίζεις το θέμα αποτυχιας,από θέμα αν όλα πάνε καλά ίσως να μην έχεις καμιά απώλεια στη φύτρωση και αν εχεις μπορεί να μην ξεπεράσει το 2-3 %..το ότι θα έχεις σε καλή κατάσταση τη δοτρια που λες σημαίνει πως και καλά να μην πάει,έχεις την δυνατότητα να κάνεις ότι θες.οποτε και αν το θελήσεις,οποτε γουσταρεις να διορθώσεις κάθε λάθος ..ανθρωποι που δεν έχουν ψυχικές αντοχές ειδικά σκεψου να κάνουν αυτό που λες εσύ και να μην έχουν την επιλογή της διόρθωσης μετά λόγο δοτριας.τους καταστρεψες την ζωή εντελώς..τους μηδενίζεις κάθε πιθανή ελπίδα για διόρθωση με αυτό που λες..ειδικα για τετοιους ανθρωπους τετοια κασκαντεριλικια,να ξηλωσουν τη δοτρια και οτι γινει,ειναι επικυνδινο..όταν μιλάω για μικρές επεμβάσεις,δεν μιλάω για 400-500 grafts..άντε το ανώτερο μέχρι το πολύ 1400-1500 grafts..το ανώτερο..με 2 τέτοιες επεμβάσεις,μετριάζει κάποιος τις απώλειες και στο σύνολο τους έχουν θεαματικά αποτελέσματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων που αποφασιζουν να κανουν μεταμοσχευση θελουν να κανουν μια και να ξεμπερδευουν και μαλιστα να μη το μαθει η το παρει χαμπαρι κανεις οτι εκαναν. Πολλοι ντρεπονται φιλους, οικογενεια, συναδελφους, κακως βεβαια αλλα ετσι ειναι. Εμεις στο φορουμ ειμαστε αλλη κατηγορια και αν το καλοσκεφτεις ουτε εμεις θα θελαμε να κανουμε πολλες συνεδριες.
Οσο για τις δοτριες που λεγαμε η δικη μου γνωμη ειναι οτι η πρωτη μμ που κανει καποιος πρεπει να ειναι με δυνατο αποτελεσμα με οτι αυτο συνεπαγεται. Εκτος εξαιρεσεων που η δοτρια χρειαζεται ειδικη μεταχειρηση για διαφορους λογους που ειπαμε.
 

aeratos28

Just aeratos
για το ποσοστό αυτών που κάνουν μεταμόσχευση σύμφωνα και εγώ.και για όλα αυτά περί ντροπής κτλ κτλ..εμείς εδώ ομολογώ πως το ψάχνουμε αλλιώς,αλλά για αυτό είναι το φόρουμ κιόλας..σέβομαι την γνώμη σου δημητρη οσον αφορά το θέμα δοτριας και το πώς το σκέφτεσαι και για το ότι αρκετοί θέλουν ειδική μεταχείριση εινσι γεγονός..εγώ πιστεύω πως ακόμα και την πρώτη φορά δεν χρειάζεται να πας επιθετικα.σκεψου ότι αν ήμουν στη θέση σου θα την εσπαζα σε 2 επεμβάσεις από 1200 grafts χονδρικά η κάθε μία..δική μου γνώμη βεβαια
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Αν η μικρή συνεδρία έχει να κάνει με το δούλεμα μιας περιοχής μόνο και μετά πας αλλού και δεν την ξαναδουλεύεις, ειναι safe και οκ. Αν στην ίδια περιοχή δουλέψεις ξανά όμως, το δέρμα σκληραίνει και η φύτρωση ενδέχεται να ειναι μειωμένη. Κάθε επέμβαση ειναι εις βάρος της επομενης με την έννοια της φύτρωσης ειδικά σε περιοχές που έχεις ήδη δουλέψει. Στο εξωτερικό οι μεγάλες κλινικές ειναι υπερ των giga session που φτάνουν ακόμη και τα 6000 μοσχεύματα σε μια φορά (strip πάντα λέμε) με μεγάλη επιτυχία. Το μικρό session έχει φυσικά μικρότερα ρίσκα, αλλά εγώ το βρίσκω ταλαιπωρία. Μια fue ως και 3500 άνετα αποτελεί ενα session με βιώσιμα χαρακτηριστικά.
 

andy.k

Active member
δηλαδή με λίγα λόγια andy.k και dimitris50423 λέτε πως είναι σωστός ο τρόπος εξαγωγής του βεκρη?γιατί αυτό καταλαβαινω

Φιλε, εγω εχω κυριως επιφυλαξεις για τη motorized σε καποιο βαθμο. Σιγουρα ταλαιπωρει παραπανω τη δοτρια, απο την αλλη μειωνει το χρονο κ την εκθεση των μοσχευματων σε συνθηκες εκτος κεφαλιου. Σχετικα με τους λογους που επιλεγει ο Β, να σου πω οτι κ εγω μια συνεδρια ηθελα. Θα εβαζα 2-2500gts, παιζανε 3000€ max κονδυλι, και το ηθελα τωρα. Παραπανω χρημα δεν επαιζε. Και δε ξερω αν θα παιξει στο μελλον. Αν λοιπον πηγαινα οπουδηποτε αλλου να δωσω 3000€ θα επερνα τ α@@@δια μου, ακομα κ dhi που ειναι παρεμφερεις τιμες, γτ θα ηταν αλλος ο λογος τριχων/gt και τελικα λιγοτερες οι τριχες κ πολυ φτωχοτερο το αποτελεσμα. Στην κυπρο με 3000 και 2,5€/gt θα εβαζα 1200gts και αν πχ ειχα λογο σαλονικιου(2) θα ηταν 2400 τριχες. Δλδ παπαλα σκορπια διαδηλωση, αποτυχημενη κιολας...Συνεπως εγω ΝΑΙ νιωθω ΠΟΛΥ τυχερος που εβγαλα αυτο το λογο και τελικα μου πηγε 0,5€ η τριχα...και δε νομιζω οτι εχω μεινει εκτεθειμενος ακομα απο αποθεμα μοσχευματων εν οψη μελλοντικης μμ. Τωρα σε οτι αφορα μεταμοσχευσεις 2ημερου με 4-4500 gts,αυτο ΟΧΙ δε θα το εκανα. Ειναι οντως unsafe να πας να παρεις τα 2/3 δοτριας με τη μια. Αλλα αν ηθελα 4500gts, θα εκανα την πρωτη με 2500gts με υψιστο λογο και παλι, και την δευτερη μμ σε κανενα χρονο με οτι λογο μπορουσε να βγει. Αυτο ειχα σκοπο κ εγω να κανω κ τελικα ειδες οτι κ εσυ κι εγω κ αλλα μελη ενω λεγαμε οτι " οκ θα μπω κ για μια δευτερη για πυκνωση σε κανενα χρονο" τελικα ο δυνατος λογος της 1ης μμ θα ειναι πιθανως η αιτια που δε θα ξαναμπω για μμ αμεσα(εκτος αν με προδωσει το vertex- το οποιο vertex εχει ηδη ρουφηξει 400-600 3-4-5-6-7 τριχα δλδ περιπου 1500 τριχες, αρα δεν ειναι οτι δε το ενισχυσα κ αυτο-λιγο βεβαια). Δλδ με 1400gts μπρος κ 600 πισω καιμαζι με τη μινοξ μπορει κ να μη ξαναχρειαστει να κανω κατι...να αισθανομαι δλδ κ αδικημενος. Επαναλαμβανω, εμενα μου ψιλοβγηκε, ηθελα να δωσω τοσα χρηματα, κλπ κλπ. Ακομα κ τωρα που εχω ψαχτει πολυ παραπανω στο φορουμ κ ξερω ποια ειναι η πιο safe οδος, πιστευω οτι πιθανως κ παλι το ιδιο θα εκανα αν εκανα τωρα τη μμ...θα προτιμουσα ισως manual klκαι φυσικα να με ειχαν ακουσει κ να μην εκαναν τετραγωνο, να το σβηνανε δλδ, αλλα τον λογο που μου πηραν κ το που μπηκαν τα grafts με τον υψηλοτερο λογο, ΟΧΙ δε θα το αλλαζα με τπτ. Αλλα 2 συνεδριες κ 4500gts να φυγουν απο πισω σε 2 μερες ΔΕ θα το εκανα με τπτ ουτε στο Βεκρη, ουτε καν στο Λορενζο...
 

piros75

Well-Known Member
τα οφέλη των μικρών συνεδριων είναι τεράστια.εκτός ότι σχεδόν μηδενίζεις το θέμα αποτυχιας,από θέμα αν όλα πάνε καλά ίσως να μην έχεις καμιά απώλεια στη φύτρωση και αν εχεις μπορεί να μην ξεπεράσει το 2-3 %..το ότι θα έχεις σε καλή κατάσταση τη δοτρια που λες σημαίνει πως και καλά να μην πάει,έχεις την δυνατότητα να κάνεις ότι θες.οποτε και αν το θελήσεις,οποτε γουσταρεις να διορθώσεις κάθε λάθος ..ανθρωποι που δεν έχουν ψυχικές αντοχές ειδικά σκεψου να κάνουν αυτό που λες εσύ και να μην έχουν την επιλογή της διόρθωσης μετά λόγο δοτριας.τους καταστρεψες την ζωή εντελώς..τους μηδενίζεις κάθε πιθανή ελπίδα για διόρθωση με αυτό που λες..ειδικα για τετοιους ανθρωπους τετοια κασκαντεριλικια,να ξηλωσουν τη δοτρια και οτι γινει,ειναι επικυνδινο..όταν μιλάω για μικρές επεμβάσεις,δεν μιλάω για 400-500 grafts..άντε το ανώτερο μέχρι το πολύ 1400-1500 grafts..το ανώτερο..με 2 τέτοιες επεμβάσεις,μετριάζει κάποιος τις απώλειες και στο σύνολο τους έχουν θεαματικά αποτελέσματα.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με αυτό το σχόλιο...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Οτι nw και να εισαι spass θα δεις μεγαλη διαφορα στην εμφανιση σου με μια πετυχημενη μμ στις μπροστα ζωνες. Στο μελλον παντως πιστευω θα χρειαστεις και δευτερη συνεδρια για να βαλεις πιο πισω. Τωρα βαζεις μινοξιδιλη;
 

spass

Active Member
ναι βαζω 1-2 φορες την ημερα μινο και 1 φορα genethrix και μπαινω και αρκετες φορες στο τρυπακι να δοκιμασω και φινα πριν παρω την οριστικη αποφαση για μεταμ.αλλα με φοβιζουν οι παρενεργειες κι ετσι ξαναβγαινω απ το τρυπακι.
 

g31

New Member
συμφωνώ με αερατο & δημητρη στα πιο πανω..βεβαια θα πρεπει να αναφερθει πχ οτι ο Δημητρης40 εκανε στη Θεσσαλονικη (παραρτημα της κλινικης Βεκρη) στην οποια ηταν απων ο ιδιος αλλα παρων αλλος ιατρος και την επεμβαση του την εκαναν εξ'ολοκληρου οι βοηθοι (εξαγωγη-τοποθετηση δλδ χωρις καμια παρεμβαση ιατρου)...βεβαια θα μου πειτε και στην κλινικη του στην Αθηνα ειναι μονο επιβλεπων ή εφόσον όπως λέχθηκε διπλασιαστεί η τιμή συμμετέχει στα χειρουργεία... αυτο που θελω να πω ειναι οτι στο τελος θα κρινουμε το Βεκρη (ως ιατρο) ή τις placers (αρκετες εξ' αυτων δεν ειναι καν νοσοκομες οπως και σε αλλες κλινικες)...διοτι πχ ειδαμε καλο αποτελεσμα στον Αντη στον οποιο δεν ειχε συμμετοχη ο Βεκρης και καλο αποτελεσμα στο Δημητρη50423 οπου ειχε συμμετοχη ο Βεκρης...

Kαλημέρα και από μένα. Επιτρέψτε μου να σας μεταφέρω την εμπειρία από Βεκρή. Την ημέρα της επέμβασης , πέρασε για ένα τέταρτο, με ρώτησε πως με λένε, τι δουλειά κάνω (??) , έδωσε οδηγίες και έφυγε. Από την ημέρα της μεταμοσχεύσης και μετά δεν είχα κάποια επικοινωνία από μέρους τους, παρά μόνο μία φορά που με είδαν μετά τη μεταμόσχευση (και σίγουρα όχι γιατρός). Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα ιατρεία, αλλά πάνω στο χρόνο τους κάλεσα εγώ για να με ξαναδούν!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Καλημερα φιλε.Εχεις καμια φωτο να μας βαλεις με το πριν και το μετα?Η μεταμοσχευση πως πηγε?
 

g31

New Member
Καλημερα φιλε.Εχεις καμια φωτο να μας βαλεις με το πριν και το μετα?Η μεταμοσχευση πως πηγε?
Καλησπέρα,

ο συγκεκριμένος ειδικεύεται στην FUE, στη δική μου περίπτωση έχει περιοριστεί αρκετά η δότρια περιοχή και κάποιοι προτείνουν FUT. Παντως ναι χρειάζομαι νέα μεταμόσχευση λόγω νέας αραίωσης και σίγουρα θα κοιτάξω νέες κλινικές.
 

spass

Active Member
παιδιά για την βρυωνιδου από hdc υπάρχει άποψη;ρωτάω με αφορμή μιας τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα με τον φιουρη προ ημερών, ύστερα από φωτο που του έστειλα για αξιολόγηση της κατάστασης μου και μου την ανέφερε.μου είπε επιπλέον για ενα αποτέλεσμά της που είναι ανεβασμένο στο site της hdc το οποίο φαίνεται καλό αλλά να μου πεις πόσο εμπιστοσύνη να έχει κάποιος στα αποτελέσματα που διαφημιζουν οι κλινικές.επισης αναφέρει ότι είναι πιο φθηνή από τον Μάρα και όποιον από τους δύο και να επιλέξω ειναι το ιδιο ακριβώς αλλα και παλι για τα ελλαδικα δεδομένα νομίζω ότι είναι λίγο ακριβά
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
παιδιά για την βρυωνιδου από hdc υπάρχει άποψη;ρωτάω με αφορμή μιας τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχα με τον φιουρη προ ημερών, ύστερα από φωτο που του έστειλα για αξιολόγηση της κατάστασης μου και μου την ανέφερε.μου είπε επιπλέον για ενα αποτέλεσμά της που είναι ανεβασμένο στο site της hdc το οποίο φαίνεται καλό αλλά να μου πεις πόσο εμπιστοσύνη να έχει κάποιος στα αποτελέσματα που διαφημιζουν οι κλινικές.επισης αναφέρει ότι είναι πιο φθηνή από τον Μάρα και όποιον από τους δύο και να επιλέξω ειναι το ιδιο ακριβώς αλλα και παλι για τα ελλαδικα δεδομένα νομίζω ότι είναι λίγο ακριβά

Την δεύτερη μεταμόσχευση όταν καταφέρω να την κάνω θα την κάνω με την K.Βρυωνιδου.
Οι λόγοι 2.
1. Λόγο χαμηλότερης τιμής.
2.Έχω δει μερικά καλά περιστατικά,μακάρι κάποια στιγμή να τα παρουσιάστουν.

Πέρα από αυτά όμως και την πρώτη μεταμόσχευση που έκανα εκεί δεν μου την έκανε ο Μάρας και δεν το θεωρώ πλέον ρίσκο για την συγκεκριμένη κλινική η οποία γιατρός δούλευε διπλά με τον Μάρα και πλέον αναλαμβάνει δικά τις περιστατικά.

Βεβαία η επιλογή είναι πάντα δική σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καραγκούνης φωτης με Βοσκο.
Δεν ασχολούνται πλέον με μεταμοσχευσεις.
 

spass

Active Member
εγώ φαντάσου νόμιζα από το ξεκίνημα της κλινικης οτι ο Μάρας έκανε τις μ/μ . παντως η συγκεκριμένη κλινική θέλω να πιστεύω ότι δεν θα ήθελε να στιγματιστει με αρνητικά αποτελέσματα βάζοντας εναν γιατρό κακού επιπέδου . βέβαια το αν είναι ισαξια του Μάρα αυτό ακόμη δεν μπορούμε να το πούμε είναι λίγο νωρίς πιστεύω.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
H Κλινική λειτουργεί από το 2003.
Ο Μάρας νομίζω δεν γνωρίζω απολυτά από το 2010-2011.
Το 2012 που έκανα ήταν εκεί αλλά αυτός ασχολούνταν με FUE εγώ έκανα με strip.
Συμφωνώ με τα παραπάνω.
 
Μπλουζα