Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

NellyK

New Member
Το ξέρω ότι είμαι ακόμα μικρή, απλώς σχεδόν όλοι μου λένε ότι η μύτη μου δεν ταιριάζει στο πρόσωπο μου και γενικά είναι κάτι που μου ρίχνει την αυτοπεποίθηση, επιπλέον στην ηλικία που βρίσκομαι η εξωτερική εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο, και γι'αυτό ήλπιζα η ανάπτυξη των κοκάλων μου να έχει σταματήσει, αλλά εφόσον δεν μπορώ να επέμβω ακόμα θα κάνω υπομονή..:oops:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kitty

New Member
Το ξέρω ότι είμαι ακόμα μικρή, απλώς σχεδόν όλοι μου λένε ότι η μύτη μου δεν ταιριάζει στο πρόσωπο μου και γενικά είναι κάτι που μου ρίχνει την αυτοπεποίθηση, επιπλέον στην ηλικία που βρίσκομαι η εξωτερική εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο, και γι'αυτό ήλπιζα η ανάπτυξη των κοκάλων μου να έχει σταματήσει, αλλά εφόσον δεν μπορώ να επέμβω ακόμα θα κάνω υπομονή..:oops:

"Good things come to those who wait". Αυτό που μπορείς να κάνεις από τώρα είναι να επισκεφθείς όσο περισσότερους γιατρούς μπορείς. Mην ανησυχείς για το τι λένε οι άλλοι, πρέπει να έχεις αυτοπεποίθηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΜΥΤΗΣ. Και μην ξεχνάς, τους ανθρώπους που θα παίξουν σημαντικό ρόλο στη ζωή σου δεν τους έχεις γνωρίσει ακόμα. Αυτοί θα σε γνωρίσουν με τη νέα μύτη!
 

ZIZIA

New Member
Εγω παιδακια χειρουργηθηκα για 4 φορα .Χθες εβγαλα ναρθηκα.Νομιζω οτι μαλλον πια τα καταφερα !!!!!!Μετα απο 4 επεμβασεις, τοσα χρηματα και αθλια ψυχολογικη κατασταση.Γιατρος μου στην προσπαθεια αυτη Ο ΛΟΥ/ΗΣ.Δεν εχω πραγματικα λογια για την συμπεριφορα του.Πραγματικα αξιεπαινος!!!
 

crossfire

Well-Known Member
Εγω παιδακια χειρουργηθηκα για 4 φορα .Χθες εβγαλα ναρθηκα.Νομιζω οτι μαλλον πια τα καταφερα !!!!!!Μετα απο 4 επεμβασεις, τοσα χρηματα και αθλια ψυχολογικη κατασταση.Γιατρος μου στην προσπαθεια αυτη Ο ΛΟΥ/ΗΣ.Δεν εχω πραγματικα λογια για την συμπεριφορα του.Πραγματικα αξιεπαινος!!!

Κάτσε πρώτα να δεις τη μυτουλα μετά το εξάμηνο και άσε τους επαίνους το πρώτο 15νθημερο.
 

crossfire

Well-Known Member
Και εσυ γιατι παρα

Και εσυ παρακαλω γιατι μες την ειρωνια?Θιχτηκες για κατι η εχεις αποψη?

Δεν ειρωνεύομαι κούκλα μου......έχω άποψη.
Είναι νωρίς για να κρίνεις το τελικό αποτέλεσμα.......η μυτουλα είναι πρησμένη .
Μακάρι να ξεμπερδεψες και δεν το λέω ειρωνικά γιατί και εγώ θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον σοβαρό και με καλά αποτελέσματα.
 

Miranda

New Member
Για Καπαγεριδη στο ΝΙΜΙΤΣ γνωρίζει κάποιος; Είδα μια κοπέλα με μεγάλο πρόβλημα και της έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.
Φυσικά η μία περίπτωση κ μοναδική που γνωρίζω κ τυγχάνει να είναι καλή, δεν εγγυάται τη δουλειά του γενικά, γι αυτό σας παρακαλώ αν γνωρίζετε, στείλτε.
 

Miranda

New Member
Και εσυ γιατι παρα

Και εσυ παρακαλω γιατι μες την ειρωνια?Θιχτηκες για κατι η εχεις αποψη?
Κανείς δεν ειρωνεύεται εμάς που έχουμε υποβληθεί ή θέλουμε να μπούμε σε αυτήν την διαδικασία.
Ειρωνεία, αν υπάρχει, είναι απέναντι στην αλαζονεία και σιγουριά ορισμένων γιατρών για το αποτέλεσμα.
Εμείς απλά καχυποψία έχουμε, γιατί όπως είπες κ εσυ, έχεις ήδη 3 αποτυχημένες....δεν τις λες κ λίγες.
Λαϊκά....σου βγαίνει μάπα το καρπούζι, χωρίς αφενός να συγκρίνεται η τιμή του με της επέμβασης κ αφετέρου η διαδικασία ως προς την ψυχολογία κ την ταλαιπωρία.
 

@lex

New Member
Οσοι εχετε κανει πλαστική/διαφραγμα οι επισκέψεις σας στο γιατρο ποτε τελειωσαν???Τι εννοω.... οι περισσότεροι έχετε κανει επεμβαση σε καποια ιδιωτικη κλινικη και ισως μεσα στη τιμή να ειναι και οι επισκέψεις παρακολουθησης μετα την επέμβαση! Ωστοσο εγω που εκανα επεμβαση σε δημοσιο νοσοκομείο σταμάτησαν οι επισκέψεις μου μολις εβγαλα το νάρθηκα! Αναρωτιεμαι λοιπον,συναντησατε καποιο προβλημα στη μύτη στο 3μηνο ή 6μηνο? Θα πρεπει να παω κ γω για καποιο προοληπτικο ελεγχο?
 

Miranda

New Member
Alex δεν έχω κάνει για να σε βοηθήσω, καλό όμως θα ήταν να σου απαντήσει κάποιος, γιατί νομίζω έχεις ξανακάνει την ερώτηση.
Γιατί δεν πας να σε δει; Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, μόνο να είσαι σίγουρη πως θα τον βρεις μην χάσεις το χρόνο σου.
 

@lex

New Member
Alex δεν έχω κάνει για να σε βοηθήσω, καλό όμως θα ήταν να σου απαντήσει κάποιος, γιατί νομίζω έχεις ξανακάνει την ερώτηση.
Γιατί δεν πας να σε δει; Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, μόνο να είσαι σίγουρη πως θα τον βρεις μην χάσεις το χρόνο σου.


Η αληθεια ειναι ότι εκανα copy paste το ιδιο κειμενο γιατί εχω μεν παει στο γιατρό οπου ήταν καθυσηχαστικος αλλα αναρωτιέμαι μήπως πρεπει να πάρω και 2η γνωμη καθως παρατηρω εμφανισιακα και νιωθω οταν πιανω τη μύτη κάποια κενα οπου δε ξέρω αν ειναι αναμενόμενο που ξεπρηζεται ή αν υπάρχει θεμα! Γι αυτο αναρωτιέμαι αν καποιος ειχε σε αυτο το διάστημα της μεταβατικής περιόδου καποιο θέμα και διεγνωσε ο γιατρός κάποια μολυνση η κάτι αλλο.. οποίος είχε καποια εμπειρια ας μου πει παρακαλώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nickapos

New Member
Καλησπέρα θέλω και γω να κανω μια πλαστικη στη μυτη δεν εχω καποιο προβλημα αναπνοης απλα ειναι λιγο στραβη κ χοντρη για αυτο.Νπορει καποιος ν μ πει καποιον καλο γιατρο κ ποσο περιπου θ παει?Σκεφτομουν κ το δημοσιο απλα δν ξερω κ εκει τη διαδικασια κ δν θελω ν παει κατι στραβα γτ ειμαι μικρος ακομα
 

@lex

New Member
Καλησπέρα θέλω και γω να κανω μια πλαστικη στη μυτη δεν εχω καποιο προβλημα αναπνοης απλα ειναι λιγο στραβη κ χοντρη για αυτο.Νπορει καποιος ν μ πει καποιον καλο γιατρο κ ποσο περιπου θ παει?Σκεφτομουν κ το δημοσιο απλα δν ξερω κ εκει τη διαδικασια κ δν θελω ν παει κατι στραβα γτ ειμαι μικρος ακομα

Στο δημόσιο παντως πρεπει να κανεις και καποια επεμβαση για λειτουργικούς λογους ωστε να γίνει και αισθητικη παρέμβαση ααααν ασχολειται ο ΩΡΛς με τέτοιες επεμβασεις και αααν συμφωνήσει κιολας να κανει κατι τέτοιο μιας και το δημοσιο δε καλύπτει δαπανες για αισθητικούς λογους!!
 

NellyK

New Member
Εγώ θα πάω την Παρασκευή να κάνω αιματολογικές εξετάσεις και αν είναι όλα καλά, την Δευτέρα έχω προγραμματίσει να κάνω την επέμβαση. Έχω αγχωθεί ΠΟΛΥ βέβαια και μου προέκυψαν οι εξής απορίες:
1-Η μύτη μετά από 1 μήνα θα είναι ακόμα πολύ πρησμένη;
2-Η νάρκωση πόση ώρα διαρκεί; Δηλαδή αφού τελειώσει το χειρουργείο, μετά από πόση περίπου ώρα θα ξυπνήσω; (Γελοία ερώτηση, αλλά το είχα απορία)
3-Έχω ακούσει για μερικές επιπλοκές που μπορούν να συμβούν (ακόμα και αν η επέμβαση είναι επιτυχημένη) όπως η προεξοχή χόνδρου ή οστού κάτω από το λεπτό δέρμα της μύτης. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Αν ναι, επηρεάζει πολύ την εμφάνιση της μύτης και το αποτέλεσμα;
(Σε σελίδα διάβασα ότι: "Aυτό δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ως αποτυχία της ρινοπλαστικής η οποία έγινε, επειδή συνήθως οφείλεται σε τελείως απρόβλεπτους ιδιοσυγκρασιακούς παράγοντες του χειρουργημένου, όπως είναι π.χ. η ποιότητα του δέρματος ή των ρινικών οστών του" και επίσης διάβασα ότι διορθώνεται μετά από 1 χρόνο με τοπική νάρκωση τις περισσότερες φορές)
4- Την 5-6 μέρα ή την 7η αφού βγάλω τον νάρθηκα, θα μπορώ να βγαίνω κανονικά ή καλύτερο θα ήταν να κάθομαι σπίτι μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :rolleyes:
 

@lex

New Member
1-Η μύτη μετά από 1 μήνα θα είναι ακόμα πολύ πρησμένη;

Θα σου απαντησω απο προσωπική εμπειρια,δεν ξέρω αν ειναι σε όλες τις περιπτώσεις το ιδιο!η αντιστροφή μέτρηση "ξεπρηξιματος" ξεκιναει απ'οταν θα βγάλεις το ναρθηκα.. το ναρθηκα εγω το κρατησα αν θυμάμαι καλα γύρω στις 12 μέρες ... ενα μηνα μετα απο την αφαίρεση του νάρθηκα ,θα ξεπρηστει λιγο αλλα θα ειναι ακομα εμφανες!


2-Η νάρκωση πόση ώρα διαρκεί; Δηλαδή αφού τελειώσει το χειρουργείο, μετά από πόση περίπου ώρα θα ξυπνήσω; (Γελοία ερώτηση, αλλά το είχα απορία)

Εμενα προσωπικα θαρρω πως κρατησε περίπου 2 ωρες...δε θυμαμαι ακριβως! Αλλα σε ξυπνάνε αυτοι,αν φοβασαι οτι θα ξυπνήσεις στο χειρουργείο μη φοβασαι..κ γω ειχα αγχος!!!!


3-Έχω ακούσει για μερικές επιπλοκές που μπορούν να συμβούν (ακόμα και αν η επέμβαση είναι επιτυχημένη) όπως η προεξοχή χόνδρου ή οστού κάτω από το λεπτό δέρμα της μύτης. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Αν ναι, επηρεάζει πολύ την εμφάνιση της μύτης και το αποτέλεσμα;

Αυτο δε ξέρω να σου απαντήσω , η αλήθεια ειναι οτι κατι περίεργα βλέπω στη μυτη μου αλλα μονο εγω το καταλαβαίνω ,ομως ειναι νωρις ακομη για να κρινω!


4- Την 5-6 μέρα ή την 7η αφού βγάλω τον νάρθηκα, θα μπορώ να βγαίνω κανονικά ή καλύτερο θα ήταν να κάθομαι σπίτι μου;

Εγω οπως ειπα άργησα να βγαλω το ναρθηκα... προσωπικά περα απο τις επισκεψεις στο γιατρό δεν ήθελα να βγαινω εξω επειδη ειχα και μελανιες κ πρηξιματα (τις πρώτες 2 μέρες να βαζεις πάγο πανω απο τα ματια,θα βοηθησει πολύ )...που στην αρχη ήταν πιο φυσιολογικό αλλα καθως φεύγουν οι μελανιες που γίνονται κίτρινες εμενα αυτο ήταν το χειρότερο μου οπότε απέφευγα να βγαινω...βεβαια αυτο εξαρτάται απο εσενα,δεν ειναι οτι δε μπορείς να βγεις ..ειναι εάν θες να βγεις!

Καλη επιτυχια ευχομαι , γρήγορη ανάρρωση και μη φοβάσαι !! Εμενα ήταν το πρώτο μου χειρουργείο γενικά κ εχω μονο καλες εντυπώσεις !!!!
 

Giorgio7

New Member
Παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία με τον Λουλούδη κ Κυπραίου για κάποια ενημέρωση.

Ευχαριστημένοι με το χειρουργείο και τα αποτελέσματα; Έγινε μαζί με διάφραγμα;
Κόστος επέμβασης; Σε ποια κλινική; Γενικές εντυπώσεις.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

NellyK

New Member
Καλη επιτυχια ευχομαι , γρήγορη ανάρρωση και μη φοβάσαι !! Εμενα ήταν το πρώτο μου χειρουργείο γενικά κ εχω μονο καλες εντυπώσεις !!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ξεαγχώθηκα κάπως, αλλά μετά είδα στο youtube βιντεο της επέμβασης και αγχώθηκα περισσότερο :confused: Μακάρι να πάνε όλα καλά !
 

ΕΙΡΗΝΗ90

New Member
Καλησπέρα σας,
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωριζεται κανέναν έμπιστο πλαστικό χειρουργό για ρινοπλαστική στη Θεσσαλονίκη !!!!

Ευχαριστώ
 

Peristera

New Member
Παυλιδελης δεν έχω εμπειρία επέμβασης, αλλά επειδή τον έχω συναντήσει.. είναι άνθρωπος που αναζητά το χρήμα.. και δεν θα δώσει ηθική και ανθρώπινη προτεραιότητα στο άτομο που θα εγχειρήσει.. έχουν σκεφτεί άραγε, κάποια όρνια της δεκάρας (δεν γίνομαι καθόλου συγκεκριμένος εδω) οτι οι ασθενείς είναι άνθρωποι και όχι χρηματική πηγή εσόδων ?
Μεγάλη αλητεία στον τομέα των πλαστικών επεμβάσεων.
Εδώ θα πρέπει να τους έχουμε στο απόσπασμα, όλους όσους παίζουν με την ανθρώπινη υπόσταση !
Προσωπική άποψη εγω μόνο για τον χειρουργό που με είχε εγχειρησει το 2007, που λέγεται Μητσου Ιωάννης. Κανει τις επεμβάσεις του στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών. Τωρα εφαρμόζει κάποια μέθοδο 'υπνοχαλασης' που δεν ξέρω ακριβώς τι πλεονέκτημα έχει, άλλα το κόστος είναι πόλη χαμηλότερο από τον μέσο όρο, λόγω και της μεθόδου και λόγω των σχετικών χρεώσεων από το ιατρικό Αθηνών. Παλιά που έκανε στο Υγεία ήταν πιο πολλές οι χρεώσεις. Το site του λέγεται safe surgery, εάν πληκτρολογήσεις στο Google θα σου δείξει τηλέφωνα, επικοινωνία κτλ.
Δεν χάνεις τίποτα με το να ρωτήσεις.
Πάντως όσοι έχουν πέσει θύματα πλαστικών πρέπει να το γράφουν εδώ. Και εμείς να το διαδιδουμε σε όλους, γιατι είναι ΑΤΙΜΟ πράγμα η εκμετάλλευση, περιφρόνηση και ασέβεια στους ασθενείς..
 

Peristera

New Member
Καλης
Παυλιδελης δεν έχω εμπειρία επέμβασης, αλλά επειδή τον έχω συναντήσει.. είναι άνθρωπος που αναζητά το χρήμα.. και δεν θα δώσει ηθική και ανθρώπινη προτεραιότητα στο άτομο που θα εγχειρήσει.. έχουν σκεφτεί άραγε, κάποια όρνια της δεκάρας (δεν γίνομαι καθόλου συγκεκριμένος εδω) οτι οι ασθενείς είναι άνθρωποι και όχι χρηματική πηγή εσόδων ?
Μεγάλη αλητεία στον τομέα των πλαστικών επεμβάσεων.
Εδώ θα πρέπει να τους έχουμε στο απόσπασμα, όλους όσους παίζουν με την ανθρώπινη υπόσταση !
Προσωπική άποψη εγω μόνο για τον χειρουργό που με είχε εγχειρησει το 2007, που λέγεται Μητσου Ιωάννης. Κανει τις επεμβάσεις του στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών. Τωρα εφαρμόζει κάποια μέθοδο 'υπνοχαλασης' που δεν ξέρω ακριβώς τι πλεονέκτημα έχει, άλλα το κόστος είναι πόλη χαμηλότερο από τον μέσο όρο, λόγω και της μεθόδου και λόγω των σχετικών χρεώσεων από το ιατρικό Αθηνών. Παλιά που έκανε στο Υγεία ήταν πιο πολλές οι χρεώσεις. Το site του λέγεται safe surgery, εάν πληκτρολογήσεις στο Google θα σου δείξει τηλέφωνα, επικοινωνία κτλ.
Δεν χάνεις τίποτα με το να ρωτήσεις.
Πάντως όσοι έχουν πέσει θύματα πλαστικών πρέπει να το γράφουν εδώ. Και εμείς να το διαδιδουμε σε όλους, γιατι είναι ΑΤΙΜΟ πράγμα η εκμετάλλευση, περιφρόνηση και ασέβεια στους ασθενείς..
σπερα θα
 
Μπλουζα