Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Bouklas

Well-Known Member
baldy είπε:
1,5 με 2 μπορει να ειναι απλως ενα mature hairline ποσα χρονια κανεις θεραπεια με προσκαρ,βιαστηκες, πιστευω οτι αν δεν πιασεις καλο το 2 δεν αξιζει

1.5 με 2 με 2 είμαι τώρα! Πατα στο link στην υπογραφή μου να δεις φωτογραφίες πως ήμουν πριν και μετά. Τότε θα καταλάβεις.
Δεν χρησιμοποιώ χρονια αυτή τη θεραπεία. Ξεκίνησα στις 24 Ιουλίου 2012.

Βαζω 2 φωτογραφιες πριν και μετα. Θα τις βρεις στην υπογραφη. Αλλιος αν δεν μπορεσεις να πας:
http://i46.tinypic.com/dwvytx.jpg
http://oi50.tinypic.com/x114lf.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baldy

Member
ενταξει εχεις προβλημα diffuse thinning

το περιεργο ειναι οτι στην πρωτη φαινεται να εχεις εκτεταμενο προβλημα ενω στην δευτερη τιποτα,πως γινεται αυτο
 

Bouklas

Well-Known Member
baldy είπε:
ενταξει εχεις προβλημα diffuse thinning

το περιεργο ειναι οτι στην πρωτη φαινεται να εχεις εκτεταμενο προβλημα ενω στην δευτερη τιποτα,πως γινεται αυτο
μέχρι τα 17-18 μου είχα πάντα πυκνό μαλλί, με μαύρη χονδρή τρίχα. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποτε αλλα ξεκίνησα να έχω έτσι λίγο τριχόπτωση η οποια όσο περνάγανε τα χρονια γινότανε πολύ έντονη, στα 22-23 μου είχα καταλάβει ότι χάνω μαλλί και το έβλεπα και στην εικόνα μου. Δεν είχα πάει ποτε σε δερματολόγο ούτε θεραπεία είχα κάνει ποτε μου. Εκτος του ότι έχανα μαλλιά το χρώμα της τρίχας γινότανε καφέ και λεπτό. Είχα χρονια να ξαναδώ το μαλλί μου κατάμαυρο και όπως είναι τώρα.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω τι φτάει και έχανα μαλλί ή γιατί έφτασα στο σημείο αυτό, αλλα ο πατέρας μου έχει και αυτος καράφλα και έμοιαζε με την δικη μου ως προς το που πήγαινα δηλαδή. Του έμοιαζα σιγά σιγά. Πριν ξεκινήσω την θεραπεία είχα 1 χρόνο όπου η τριχόπτωση είχε γίνει καταπληκτικά αγρια! Κάθε μου λούσιμο ήτανε και ένα κούρεμα! 
Όσο για το πως γίνετε. Τι να σου πω έπιασε καλά φαίνεται. :)
 

weznem

Well-Known Member
Bouklas είπε:
baldy είπε:
ενταξει εχεις προβλημα diffuse thinning

το περιεργο ειναι οτι στην πρωτη φαινεται να εχεις εκτεταμενο προβλημα ενω στην δευτερη τιποτα,πως γινεται αυτο
μέχρι τα 17-18 μου είχα πάντα πυκνό μαλλί, με μαύρη χονδρή τρίχα. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποτε αλλα ξεκίνησα να έχω έτσι λίγο τριχόπτωση η οποια όσο περνάγανε τα χρονια γινότανε πολύ έντονη, στα 22-23 μου είχα καταλάβει ότι χάνω μαλλί και το έβλεπα και στην εικόνα μου. Δεν είχα πάει ποτε σε δερματολόγο ούτε θεραπεία είχα κάνει ποτε μου. Εκτος του ότι έχανα μαλλιά το χρώμα της τρίχας γινότανε καφέ και λεπτό. Είχα χρονια να ξαναδώ το μαλλί μου κατάμαυρο και όπως είναι τώρα.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω τι φτάει και έχανα μαλλί ή γιατί έφτασα στο σημείο αυτό, αλλα ο πατέρας μου έχει και αυτος καράφλα και έμοιαζε με την δικη μου ως προς το που πήγαινα δηλαδή. Του έμοιαζα σιγά σιγά. Πριν ξεκινήσω την θεραπεία είχα 1 χρόνο όπου η τριχόπτωση είχε γίνει καταπληκτικά αγρια! Κάθε μου λούσιμο ήτανε και ένα κούρεμα! 
Όσο για το πως γίνετε. Τι να σου πω έπιασε καλά φαίνεται. :)

μπραβο αντρακο ευχομαι τα καλυτερα..χαιρομαι για το αποτελεσμα σου :blush:
 

Bouklas

Well-Known Member
weznem είπε:
μπραβο αντρακο ευχομαι τα καλυτερα..χαιρομαι για το αποτελεσμα σου :blush:
Νά'σαι καλά ρε φιλε σε ευχαριστώ πολύ, σου εύχομαι ότι καλύτερο και για σένα :) 
Άντε να βγει τίποτα καλο ή να πέσουν αρκετά οι τιμές σε κάποια που ζητάνε γιατί πολύ μας παιδεύουν!
 

baldy

Member
τι φρικη ειναι αυτη.Δεν ξερω αλλα μετα το λουσιμο ο πανικος με πιανει στο δεκαπλασιο και χρειαζεται να λουζομαι καθε μερα.Χανω στο λουσιμο παρα πολλες τριχες αλλα μονο εκει παρατηρω,πουθενα αλλου κατι ιδιαιτερο βεβαια η τριχα μου ειναι πολυ λεπτη.

Σημερα ειπα θα λουστω και δεν θα κοιταξω στο καθρεφτη πρωτη φορα που το εκανα.Αλλα αδυνατον να το κανω συνεχεια πρεπει να χτενιζομαι,αυριο το πρωι δεν εχω να παω καπου οποτε δεν με ενοιαξε.

Καμια φορα νιωθω απελπισια γιατι κανεις δεν προκειται να καταλαβει,μονο μεχρι καποιο βαθμο,η ψυχολογικη επιπτωση ειναι τεραστια.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
baldy είπε:
τι φρικη ειναι αυτη.Δεν ξερω αλλα μετα το λουσιμο ο πανικος με πιανει στο δεκαπλασιο και χρειαζεται να λουζομαι καθε μερα.Χανω στο λουσιμο παρα πολλες τριχες αλλα μονο εκει παρατηρω,πουθενα αλλου κατι ιδιαιτερο βεβαια η τριχα μου ειναι πολυ λεπτη.

Σημερα ειπα θα λουστω και δεν θα κοιταξω στο καθρεφτη πρωτη φορα που το εκανα.Αλλα αδυνατον να το κανω συνεχεια πρεπει να χτενιζομαι,αυριο το πρωι δεν εχω να παω καπου οποτε δεν με ενοιαξε.

Καμια φορα νιωθω απελπισια γιατι κανεις δεν προκειται να καταλαβει,μονο μεχρι καποιο βαθμο,η ψυχολογικη επιπτωση ειναι τεραστια.
ποτέ μην χτενίζεις τα μαλιά μετά το λούσιμο - χρυσός κανόνας :grandpa:
 

weznem

Well-Known Member
ποτέ μην χτενίζεις τα μαλιά μετά το λούσιμο - χρυσός κανόνας :grandpa:
[/quote]

σπυρο αυτα ειναι μουφες,δεν κανεις καραφλα απο την χτενα σε βρεγμενο μαλλι,ουτε αν το σκουπιζεις με πετσετα που λενε οι δερματολογοι..αμα χτενιζει τα πισω γιατι δεν πεφτουν?μηπως για δεν ειναι η ωρα τους?? :-\
 

somari

Active Member
Nα μην ανοιγω νεο θεμα....
Κανει μπαμ ποια ειναι απο μπροστα και ποια απο πισω ετσι;
 

Συνημμένα

  • vlcsnap-2013-03-20-00h13m52s75.png
    vlcsnap-2013-03-20-00h13m52s75.png
    1.2 MB · Προβολές: 572
Για κατι που διαβασα και διορθωστε με αν κανω λαθος, αν ειστε σε αγωγη με ΦΙΝΑ και βλεπεται τριχες να πεφτουν χοντρες μαυρες με αυτο το μπαλακι το ασπρο στην ακρη σημαινει οτι αυτες οι τριχες θα ξαναβγουν υγιεστατες, οι αλλες τριχες π βλεπεται πιο αδυναμες ειναι π εχουν το θεμα. Οση φινα κ να παρεις παντα θα υπαρχουν λεπτες τριχες να φευγουν γιατι δυστυχως δεν μπορουμε να καταπολεμησουμε 100% την DHT, ωστοσο οι υγιεις τριχες ειναι αυτες π δε θα επηρεαστουν η πιο σωστα θα επηρεαστουν σε παρα πολυ αργο ρυθμο απο την DHT. Παντα δεν εχει σημασια ποσες τριχες χανεις αλλα ποσες τριχες βγαινουν. Ακουω τις ιδεες σας και αν ειμαι λαθος διορθωστε με!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimit

New Member
Ρε παιδια οι μικρές τριχούλες που βγαίνουν με proscar γιατι δεν μεγαλώνουν και μενουν στασιμα μικρές; Παρατηρώ εδώ και 2 χρόνια μικρές τριχούλες στους κροταφους μου, λόγω fin, αλλά μένουν μικρές. Τουλάχιστον δίνουν μια άισθηση πυκνότητας οπότε πάλι καλά.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Dimit είπε:
Ρε παιδια οι μικρές τριχούλες που βγαίνουν με proscar γιατι δεν μεγαλώνουν και μενουν στασιμα μικρές; Παρατηρώ εδώ και 2 χρόνια μικρές τριχούλες στους κροταφους μου, λόγω fin, αλλά μένουν μικρές. Τουλάχιστον δίνουν μια άισθηση πυκνότητας οπότε πάλι καλά.

Ε σκέψου κάποτε πριν το προσκαρ αυτες ηταν τελειωμενο χνουδακι.. πηγαν να σηκωσουν κεφαλι αλλα δεν τα καταφερνουν.. ίσως μεγαλύτερη δόση θα ήταν πιο αποδοτική μπροστά που είναι και λίγο πιο ζόρικο από το υπόλοιπο κεφάλι.. θελουν σπρώξιμο.. βάζεις κανα growth?
 

Dimit

New Member
Chs είπε:
Dimit είπε:
Ρε παιδια οι μικρές τριχούλες που βγαίνουν με proscar γιατι δεν μεγαλώνουν και μενουν στασιμα μικρές; Παρατηρώ εδώ και 2 χρόνια μικρές τριχούλες στους κροταφους μου, λόγω fin, αλλά μένουν μικρές. Τουλάχιστον δίνουν μια άισθηση πυκνότητας οπότε πάλι καλά.

Ε σκέψου κάποτε πριν το προσκαρ αυτες ηταν τελειωμενο χνουδακι.. πηγαν να σηκωσουν κεφαλι αλλα δεν τα καταφερνουν.. ίσως μεγαλύτερη δόση θα ήταν πιο αποδοτική μπροστά που είναι και λίγο πιο ζόρικο από το υπόλοιπο κεφάλι.. θελουν σπρώξιμο.. βάζεις κανα growth?

Βαζω regaine όπως γραφω στο regime μου από κάτω
 

al_gi

Member
καλησπερα! καμια δεκαρια μερες τωρα παρατηρω αυξημενη τριχοπτωση και οι τριχες που πεφτουν ειναι κατα κυριο λογο μικρες και λεπτες. τι μπορει να σημαινει? να ειναι της εποχης ή χανω με πιο γρηγορο ρυθμο τις ατροφικες? να σημειωσω οτι περιπου ενα χρονο βαζω μινοξ και παλμετο τοπικα χωρις καποια αλλαγη
 

Serifis

Active Member
Παιδιά έχω μια απορία. Έχω παρατηρήσει πως πολλές τρίχες μου πλέον είναι κατσαρές. Έχω ίσιο μαλλί και οι μόνες κατσαρές τρίχες που είχα ήταν στις περιοχές που έβαζα μίνο. Τώρα έχω και σε περιοχές που δεν χρησιμοποιώ κάτι. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό???
 

jimys

Member
Serifis είπε:
Παιδιά έχω μια απορία. Έχω παρατηρήσει πως πολλές τρίχες μου πλέον είναι κατσαρές. Έχω ίσιο μαλλί και οι μόνες κατσαρές τρίχες που είχα ήταν στις περιοχές που έβαζα μίνο. Τώρα έχω και σε περιοχές που δεν χρησιμοποιώ κάτι. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό???

και μενα μερικες τριχες διπλα στους κροταφους που βαζω μινοξ μερικες τριχες εχουν γινει κατσαρες και μαλιστα πολλες φορες φευγουν απο τις υπολοιπες οπως ειναι το χτενισμα ! :S μαλλον επεμβαινει η μινοξ καπως στο κυκλο ζωης αλλα και στο σχηματισμο της τριχας και τις κανει λιγο αληθορες .,.

ας πει καποιος μια πιο ειδικευμενη γνωμη
 
Μπλουζα