Πρόταση - ερώτηση προς admin

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

jim250781

Member
Διαβάζοντας κατά καιρούς στο forum, διάφορα θέματα παρατηρώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό των θεμάτων στρέφεται γύρω από τη φιναστερίδη( επιπτώσεις, αποτελέσματα, μόνιμες βλάβες, καλό χάπι, κακό χάπι κτλ)

Θα ήθελα να ρωτήσω τον Άκη εάν μέχρι στιγμής έχει δεχθεί επίσημα "κρούση" από κάποιον εξεδικευμένο (υπάρχει άραγε στην Ελλάδα?) γιατρό ( ανεξάρτητο από κλινικές κτλ , για να του προσάψουμε οποιουδήποτε είδους συμφέρον) να "διαφημιστεί" μέσω του forum απαντώντας σε ερωτήσεις και λύνοντας επίσημα, διάφορα ζητήματα που προκύπτουν.

Διαβάζοντας διάφορα posts πολλές φορές κάποιοι παραθέτουν έρευνες αμφιβόλου ποιότητας, άλλοι ρωτάνε τα άλλα μέλη πόση ποσότητα να πάρουν, τα άλλα μέλη απαντάνε και έτσι δημιουργείται μια εντύπωση που βασίζεται σε "ιντερνετικές γνώσεις".

Το θέμα είναι υπάρχει κανείς?
Άκη το έχεις ψάξει? Σε έχουν ψάξει?

Αυτό απλά σαν απορία.

Φιλικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Πρόταση - ερώτηση προς admin

jim250781 είπε:
Θα ήθελα να ρωτήσω τον Άκη εάν μέχρι στιγμής έχει δεχθεί επίσημα "κρούση" από κάποιον εξεδικευμένο (υπάρχει άραγε στην Ελλάδα?) γιατρό ( ανεξάρτητο από κλινικές κτλ , για να του προσάψουμε οποιουδήποτε είδους συμφέρον) να "διαφημιστεί" μέσω του forum απαντώντας σε ερωτήσεις και λύνοντας επίσημα, διάφορα ζητήματα που προκύπτουν.

Άκη το έχεις ψάξει? Σε έχουν ψάξει?
Είναι στο μόνο το οποίο πωλείται στην Ελλάδα και δεν έχω δεχτεί κάποιου είδους "προσέγγιση". Πιθανών, ο μόνος που θα έχει συμφέρον θα είναι ο επίσημος εισαγωγέας ή οι διαφόροι μεταπωλητές, οι οποίοι δεν θα θέλουν επίσημα να ονομαστούν ή μπορεί να μην το επιτρέπει ο νόμος. Δεν ξέρω.
Ωστόσο, έχω πολλές φορές ρωτήσει διάφορους γιατρούς σχετικά με την φιναστερίδη, αλλά πρόσεξε, όλοι απαντούν με βάση τις έρευνες της μερκ, κανένας με δική του γνώμη, πλην ενός ουρολόγου, ο οποίος μου είπε να μην παίρνω φινα, αλλά αν το θέλω πολύ το μαλλί, ας παίρνω μικρές δόσεις.

jim250781 είπε:
Διαβάζοντας διάφορα posts πολλές φορές κάποιοι παραθέτουν έρευνες αμφιβόλου ποιότητας, άλλοι ρωτάνε τα άλλα μέλη πόση ποσότητα να πάρουν, τα άλλα μέλη απαντάνε και έτσι δημιουργείται μια εντύπωση που βασίζεται σε "ιντερνετικές γνώσεις".
Είναι η εμπειρία από τις δοκιμές διαφόρων, η οποία μας κάνει να ρωτάμε περισσότερα.
Αν πχ πας στο γιατρό, θα σου πει την στανταρ δοσολογία. Ωστόσο, δοκιμές και έρευνες έδειξαν παρόμοια αποτελέσματα με μικρότερη δόση (δεν το λένε πολλοί γιατροί αυτό), όπως επίσης πως να αποφύγεις τα sides κλπ.
 

kkathi

Member
Απ: Πρόταση - ερώτηση προς admin

Προσωπικά δε θα ήθελα να αποκτήσει το forum ένα χαρακτήρα τύπου "γιατρέ πες μου". Είναι κάτι που εύκολα το συναντάς αν κάνεις google.
Δεύτερον όλοι εδώ μέσα έχουμε επισκεφθεί ή παρακολουθούμαστε από γιατρούς. Δε πιστεύω πως υπάρχει έστω και ένα εγγεγραμμένο μέλος που τις απορίες του δεν τις έχει ήδη καταθέσει ή αδυνατεί να τις ακουμπήσει και σε κάποιο γιατρό.
Τρίτον θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου κακό να αξιοποιούνται οι διαφορετικές εμπειρίες των ανθρώπων, οι επιτυχίες ή τυχόν λάθη τους.
Τέταρτον, ένας γιατρός εδώ μέσα θα έβαζε φρένο στην αυτενέργεια και στον πειραματισμό στα οποία αν δε κάνω λάθος στηριζόμαστε και μέσα από αυτά ίσως κάποια στιγμή γιορτάσουμε από κοινού μια τυχαία ανακάλυψη που θα λύσει το πρόβλημά μας.
Πέμπτον το foroum έχει υποστηρικτικό χαρακτήρα και στηρίζεται στην λειτουργία της ομάδας της οποίας τα μέλη της είναι ισότιμα. Ο Γιατρός θα ήταν ο ομαδάρχης της; Ο Chief του Forum σιγα-σιγά;
Αποτελεί προσωπική ευθύνη του καθένα εδώ πιστεύω το πως θα διαχειριστεί τις πληροφορίες που παίρνει. Αν θα τις ψάξει περισσότερο,
αν θα τις συζητήσει με τον προσωπικό γιατρό του ή αν θα ρισκάρει να τις εφαρμόσει στο κεφάλι του.
Τέλος, αυτός ακριβώς ο χαρακτήρας του Forum o τόσο ελεύθερος ήταν και αυτό που με έκανε να το εμπιστευτώ!
 

xDante

Member
Απ: Πρόταση - ερώτηση προς admin

kkathi είπε:
Προσωπικά δε θα ήθελα να αποκτήσει το forum ένα χαρακτήρα τύπου "γιατρέ πες μου". Είναι κάτι που εύκολα το συναντάς αν κάνεις google.
Δεύτερον όλοι εδώ μέσα έχουμε επισκεφθεί ή παρακολουθούμαστε από γιατρούς. Δε πιστεύω πως υπάρχει έστω και ένα εγγεγραμμένο μέλος που τις απορίες του δεν τις έχει ήδη καταθέσει ή αδυνατεί να τις ακουμπήσει και σε κάποιο γιατρό.
Τρίτον θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου κακό να αξιοποιούνται οι διαφορετικές εμπειρίες των ανθρώπων, οι επιτυχίες ή τυχόν λάθη τους.
Τέταρτον, ένας γιατρός εδώ μέσα θα έβαζε φρένο στην αυτενέργεια και στον πειραματισμό στα οποία αν δε κάνω λάθος στηριζόμαστε και μέσα από αυτά ίσως κάποια στιγμή γιορτάσουμε από κοινού μια τυχαία ανακάλυψη που θα λύσει το πρόβλημά μας.
Πέμπτον το foroum έχει υποστηρικτικό χαρακτήρα και στηρίζεται στην λειτουργία της ομάδας της οποίας τα μέλη της είναι ισότιμα. Ο Γιατρός θα ήταν ο ομαδάρχης της; Ο Chief του Forum σιγα-σιγά;
Αποτελεί προσωπική ευθύνη του καθένα εδώ πιστεύω το πως θα διαχειριστεί τις πληροφορίες που παίρνει. Αν θα τις ψάξει περισσότερο,
αν θα τις συζητήσει με τον προσωπικό γιατρό του ή αν θα ρισκάρει να τις εφαρμόσει στο κεφάλι του.
Τέλος, αυτός ακριβώς ο χαρακτήρας του Forum o τόσο ελεύθερος ήταν και αυτό που με έκανε να το εμπιστευτώ!

χαχα ! μα σοβαρά τώρα kkathi ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΥΜΠΑΝ ΖΕΙΣ ? 8)
υπάρχει πιθανότητα να μπει γιατρός στο φόρουμ και να δίνει συμβουλές και να χάσει τα 40-50 ευρώ την κάθε επίσκεψη ?
οι γιατροί είναι πλέον ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι τα ΠΑΙΡΝΟΥΝ απο ΟΛΕΣ τις φαρμακευτικές εταιρείες (Δωρεάν ταξίδια,διακοπές,εισητήρια αεροπορικά,ξενοδοχεία,λεφτά)
υπάρχει πιθανότητα ένας απο αυτούς να μπει εδώ μέσα και να υποστηρίξει/κατηγορήσει ένα φάρμακο ? και να μπει και να το κάνει σίγουρα κάποιο ώφελος ανα περίπτωση θα έχει...
ο κάθε γιατρός έχει και την δική του συνταγολογία με συγκεκριμένα φάρμακα είτε είναι για καρδιά είτε για οτιδήποτε... βέβαια στην καράφλα είναι συγκεκριμένες οι "θεραπείες" και το έχω γραμμένο έτσι γιατι στην θεραπεία έχεις 100% αποκατάσταση και οχι 30-60% που πετυχαίνουν οι περισσότεροι εδω μέσα με τις γνωστές αγωγές .... ;D
 

tatini

New Member
Απ: Πρόταση - ερώτηση προς admin

kkathi είπε:
Προσωπικά δε θα ήθελα να αποκτήσει το forum ένα χαρακτήρα τύπου "γιατρέ πες μου". Είναι κάτι που εύκολα το συναντάς αν κάνεις google.
Δεύτερον όλοι εδώ μέσα έχουμε επισκεφθεί ή παρακολουθούμαστε από γιατρούς. Δε πιστεύω πως υπάρχει έστω και ένα εγγεγραμμένο μέλος που τις απορίες του δεν τις έχει ήδη καταθέσει ή αδυνατεί να τις ακουμπήσει και σε κάποιο γιατρό.
Τρίτον θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου κακό να αξιοποιούνται οι διαφορετικές εμπειρίες των ανθρώπων, οι επιτυχίες ή τυχόν λάθη τους.
Τέταρτον, ένας γιατρός εδώ μέσα θα έβαζε φρένο στην αυτενέργεια και στον πειραματισμό στα οποία αν δε κάνω λάθος στηριζόμαστε και μέσα από αυτά ίσως κάποια στιγμή γιορτάσουμε από κοινού μια τυχαία ανακάλυψη που θα λύσει το πρόβλημά μας.
Πέμπτον το foroum έχει υποστηρικτικό χαρακτήρα και στηρίζεται στην λειτουργία της ομάδας της οποίας τα μέλη της είναι ισότιμα. Ο Γιατρός θα ήταν ο ομαδάρχης της; Ο Chief του Forum σιγα-σιγά;
Αποτελεί προσωπική ευθύνη του καθένα εδώ πιστεύω το πως θα διαχειριστεί τις πληροφορίες που παίρνει. Αν θα τις ψάξει περισσότερο,
αν θα τις συζητήσει με τον προσωπικό γιατρό του ή αν θα ρισκάρει να τις εφαρμόσει στο κεφάλι του.
Τέλος, αυτός ακριβώς ο χαρακτήρας του Forum o τόσο ελεύθερος ήταν και αυτό που με έκανε να το εμπιστευτώ!

ευτυχώς υπάρχουν και γυναίκες στο φόρουμ
 

kkathi

Member
Απ: Πρόταση - ερώτηση προς admin

Αγαπητέ και πρωτοπόρε φίλε μου xDande σαφως και δε πιστεύω οτι με ανιδιοτέλεια θα προσέγγιζε ειδικός το συγκεκριμένο Forum, αν και επισης πιστεύω ότι κάποιοι το έχουν εντοπίσει και μπαίνουν μέσα σε αυτό σφυγμομετρώντας την κατάσταση.
Blindfold ευχαριστώ για την υποστήριξη. Ο χαρακτήρας του Forum είναι ευθύνη όλων μας.
Ntia να είσαι καλά που πρώτη αν δε κάνω λάθος είχες την έμπνευση της συμμετοχής σε αυτό και γυναικών με πρόβλημα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα