Πρωτη επισκεψη - ενημερωση

dallazzzz

New Member
Καλησπερα παιδια. Μετα απο πολυ καιρο και πολυ διαβασμα στο site και οχι μονο πηρα την αποφαση να επισκεφτω δυο κλινικες για μια πρωτη ενημερωση. Οι κλινικες που επισκεφτηκα σημερα ειναι η αυτη πισω απο το Χιλτον (Ο γιατρος δουλευε καποτε στην δευτερη), ονοματα δεν λεμε χαχαχα τουλαχιστον οχι ακομα, και αυτη στην Βουλιαγμενης.

Ξεκιναω απο την αρχη λοιπον λεγοντας ειμαι 36 χρονων και το προβλημα μου ειναι αρκετη αραιωση στο crown, αρκετη υποχωρηση και αραιωση στην hairline και φυσικα αραιωση στο πανω μερος του κεφαλιου! Στο διαταυτα στην πρωτη αφου εγινε ΜΟΝΟ ψηλαφηση εγινε η τυπικη ενημερωση και για να μην μπαινουμε στις γνωστες λεπτομεριες το αποτελεσμα ηταν οτι λογω του οτι εχω εξαιρετικη μαμα δοτρια η αποφαση της γιατρου ηταν οτι μπορουμε ανετα 10000-11000 τριχες και η τιμη γυρω στα 5500 που θεωρητικα με λιγη κλαψα θα παει στα 5000 παντα για fue και σε δυο συνεδριες.

Στην επομενη αυτη στην Βουλιαγμενης, ηρθε η βομβα μεγατονων, ιδια λεφτα αλλα 5000 τριχες και απο εκει και περα οτι αλλο μπορεσουν να βγαλουν θα μπει δωρεαν παντα για fue και σε δυο συνεδριες. . Οπως καταλαβαινετε οι διαφορες στο βαλε βγαλε μου χτυπησαν καμπανακια.

Πως γινεται τετοια διαφορα? Μυριζει παπατζα η εμενα μου φανηκε? Ο ενας θα με κανει οικοπεδο και ο αλλος θα παει συντηρητικα?

Θα παραθεσω φωτο για να δειτε και να μου πειτε την γνωμη σας γιατι πραγματικα την χρειαζομαι!!!Ολα τα σχολια δεκτα!!!
 

Συνημμένα

  • IMG_1506.JPG
    IMG_1506.JPG
    347.2 KB · Προβολές: 95
  • IMG_1507.JPG
    IMG_1507.JPG
    373.4 KB · Προβολές: 90
  • IMG_1508.JPG
    IMG_1508.JPG
    283.7 KB · Προβολές: 78
  • IMG_1509.JPG
    IMG_1509.JPG
    382 KB · Προβολές: 80
  • IMG_1510.JPG
    IMG_1510.JPG
    273.2 KB · Προβολές: 72
  • IMG_1511.JPG
    IMG_1511.JPG
    281.9 KB · Προβολές: 71
  • IMG_1512.JPG
    IMG_1512.JPG
    375.6 KB · Προβολές: 87
  • IMG_1513.JPG
    IMG_1513.JPG
    301 KB · Προβολές: 87

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Φιλε μου εχουμε καταλαβει ολοι για ποιες κλινικες μιλας. Αν και οχι πολυ καλες οι φωτο σου φαινεται η αραιωση που εχεις.
Στην δευτερη κλινικη που πηγες ειναι οι νεες τιμες ανεβασμενες απο οτι ηταν.
Για να καλυψεις την αραιωση και μπροστα και πισω θα χρειαστεις αρκετα μοσχευματα. Για μια φυσιολογικη καλυψη πιστευω οτι θες γυρω στα 5000 μοσχευματα.
Η ηλικια σου θεωρω οτι ειναι πολυ καλη για να το κανεις. Θα εχει σταθεροποιηθει σε ενα καλο ποσοστο η αραιωση σου.
Εχεις και καποιες τριχουλες σε ολη την περιοχη αλλα πρεπει να ειναι λιγες αν καταλαβαινω σωστα απο τις φωτο.
 

dallazzzz

New Member
Φιλε μου εχουμε καταλαβει ολοι για ποιες κλινικες μιλας. Αν και οχι πολυ καλες οι φωτο σου φαινεται η αραιωση που εχεις.
Στην δευτερη κλινικη που πηγες ειναι οι νεες τιμες ανεβασμενες απο οτι ηταν.
Για να καλυψεις την αραιωση και μπροστα και πισω θα χρειαστεις αρκετα μοσχευματα. Για μια φυσιολογικη καλυψη πιστευω οτι θες γυρω στα 5000 μοσχευματα.
Η ηλικια σου θεωρω οτι ειναι πολυ καλη για να το κανεις. Θα εχει σταθεροποιηθει σε ενα καλο ποσοστο η αραιωση σου.
Εχεις και καποιες τριχουλες σε ολη την περιοχη αλλα πρεπει να ειναι λιγες αν καταλαβαινω σωστα απο τις φωτο.


Ακριβως dimitris50423 ειναι πολυ λιγες οι τριχες αλλα υπαρχουν ακομα, το προβλημα ειναι οτι ο ενας προσφερει τα διπλα μαλλια στην ιδια τιμη και καπως μου ηρθε να σου πω την αληθεια μου...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Και εμας καπως μας ηρθε οταν ακουσαμε οτι χρεωνουν 1 ευρω την τριχα απο μελη του φορουμ.
Κανεις καποια θεραπεια; η δικη μου γνωμη ειναι οτι εισαι σε σωστη ηλικια να το επιχειρησεις παρα το οτι εχεις λιγες τριχες στο ενδιαμεσο.
Διαβασε για μινοξιδιλη και φιναστεριδη αν δεν γνωριζεις ποια ειναι η δραση τους. Ειναι θεραπειες που συνδιαζονται με τη μεταμοσχευση.
 

anargiros88

Well-Known Member
Δεν ειναι 1 € αλλα 1.1€ η τριχα . Τουλαχιστον εμενα αυτο μου ειχαν πει στην πρωτη επισκεψη που ειχα κανει . Απλα στην τελικη τιμη που σου δινουν πέφτει λιγο η τιμη . Σε τιμοκαταλογο που ειδα σε επισκεψη μου υπηρχε χρεωση συνεδριας και διέφερε απο χωρα σε χωρα .
 

dallazzzz

New Member
Και εμας καπως μας ηρθε οταν ακουσαμε οτι χρεωνουν 1 ευρω την τριχα απο μελη του φορουμ.
Κανεις καποια θεραπεια; η δικη μου γνωμη ειναι οτι εισαι σε σωστη ηλικια να το επιχειρησεις παρα το οτι εχεις λιγες τριχες στο ενδιαμεσο.
Διαβασε για μινοξιδιλη και φιναστεριδη αν δεν γνωριζεις ποια ειναι η δραση τους. Ειναι θεραπειες που συνδιαζονται με τη μεταμοσχευση.
Θεραπεία έκανα μόνο regain αλλά διέκοψα όταν άρχισε να με πειράζει γύρω στα 28 έγινε αλλά είχα τρομακτική ενόχληση απο φαγούρα και νιφάδες όλο αυτό για δυο χρονια
 

dallazzzz

New Member
Το θέμα που καίει ειναι ότι αν μπορούν τις 10000 τρίχες γιατί στην ουσία η τιμή πέφτει στο μισό, και αν ναι θα με κάνουν οικόπεδο; γιατί αυτοί ισχυρίζονται ότι δεν θα φαίνεται τιποτα!αν ειναι να την κάνω να παίξει κανα overharvest και να μην τολμάω να κουρευτω τότε θα το σκεφτώ 2 και τρεις φορές
 

makis25

Well-Known Member
Καμια απο τις δυο κλινικες δεν εχω δει πουθενα να δημοσιευει το transection rate . Απο τα πολλά τετραγωνακια που χουμε δει στην πρωτη κλινικη σε δοτριες κανω την υποθεση πως ειναι μεγαλυτερο και κανουν περισσοτερα χτυπηματα για τον ιδιο αριθμο μοσχευματων σε σχεση με τη δευτερη . Αν ειναι να μη κουρευεσαι και κοντα ε τοτε κανε και στριπ .
 

aeratos28

Just aeratos
Και εδω νομιζω πως θα πρεπει να απαντησει η dhi για ποιο λογο αυτη η χρεωση..αφου ειναι μελος πλεον και αυτη θα θελαμε την απαντηση της για το υπερβολικο κοστος ..για ποιο λογο ανεβασαν τοσο τις τιμες τους ..μηπως εχει ανεβασει στανταρ και δουλευει με 55-60 grafts σε μια συνεδρια?οπως αλλες κλινικες εξωτερικου που με το καλημερα δουλευουν αυτη την πυκνοτητα??γιατι εκει μπορω να διακαιολογησω οτι ζητανε 2€ το graft..να ζητανε ομως 2€+ και εδω με την μιση πυκνοτητα και να χρειαζεται σιγουρα 2 χειρουργεια στο ιδιο σημειο ωστε να γινει σωστη δουλεια τοτε ειναι too much τα money..και αν δωθει απαντηση να μην ειναι τυπου αυτες ειναι οι τιμες μας κτλ κτλ..θα την θεωρησω αστεια..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Φίλε η διαφορά στα νούμερα μεταξύ των δύο παίζει κυρίως γιατί η μεν πρώτη στο Χίλτον βγάζει μοσχεύματα με μοτεράκι (motorized FUE) ενώ η δεύτερη με το χέρι. Στην πρώτη περίπτωση τα μοσχεύματα βγαίνουν πιο γρήγορα, αλλά κάποια μπορούν να κοπούν-τραυματιστούν κλπ και σίγουρα αφήνει περισσότερα σημάδια στη δότρια και λόγω της διαμέτρου του εργαλείου εξαγωγής, στη δεύτερη τα πράγματα πάνε πιο σιγά και πιο επιλεκτικά. και οι δύο λοιπόν έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Εσύ αποφασίζεις, όσο για τις τιμές, επειδή πήγε φίλος μου πριν από μια εβδομάδα για επίσκεψη στην DHI μου είπε ότι του είπαν 0,8 ευρώ/τρίχα. Τι να πω... αυτό με τις τιμές στην dhi είναι λίγο σκαμπανέβασμα...
 

makis25

Well-Known Member
Η FUE ειναι τυφλη μεθοδος εξαγωγης οποτε ετσι κ αλλιως υπαρχει transection κατα την εξαγωγη καθε θυλακα , οπου μπορει να αλλιωθει και ο θυλακας που βγαινει αλλα και οι διπλανοι γυρω τρυγυρω που μενουν . Στο στριπ κατα βαση το transection περιοριζεται στη περιμετρο του στριπ κατα την εξαγωγη του γιατι μονο τοτε γινεται το κοψιμο τυφλα οπως στο fue. Ειτε η μια ειτε η αλλη κλινικη θα εχει καποιο transection γιατι αλλιως δε γινεται . Ειναι ανθρωπινως αδυνατον . Οποτε αν πας να βαλεις 1200 grafts στη μια που κανει manual , θα σου κανουν για παραδειγμα 1250 χτυπηματα για να βγαλουν 1200 καλα grafts . Αυτο θα σημαινει 4% transection στο παραδειγμα . Στην αλλη κλινικη με το μοτερ , πες πως σου βαζουν 2400 grafts . Αν πετύχαιναν το ιδιο transection 4% τοτε θα ειχες 2500 τρυπες για 2400 καλα grafts . Και στη μια και στην αλλη περιπτωση τα χαλασμενα πανε στα σκουπιδια . Αν εμφυτευεις πετσοκομμενα χαλασμενα grafts , τοτε και δε θα μεγαλωσουν και πιθανον να επιβαρυνουν και την αναπτυξη των καλων graft . Οπως και να χει τα νουμερα που βαλα ειναι τυχαια , αλλα δε νομιζω να πεφτω μακρυα . 1 - 6% transection νομιζω ειναι τυπικο , αλλα το 1-2% μονο στριπ τα πιανουν δυστυχώς . Βασικα δεν υπαρχουν δημοσιευμενα στοιχεια/μελετη που να δείχνουν πολυ χαμηλά τρανσεκτιον για fue , εγω δε βρηκα τουλαχιστον . Διχως στοιχεια και δημοσιευμενες μελετες οι ισχυρισμοί κλινικων και καποιων γιατρων για καλυτερα αποτελεσματα απο αυτα ειναι ακριβως αυτο μονο ." ισχυρισμοί" . Επισης σε αυτα τα νουμερα δεν ειναι υπολογισμένη η ζημια στις τριχες που μενουν στη δοτρια ειτε απο μανουαλ ειτε απο μοτερ fue. Ξανα δεν βρηκα καποια δημοσιευμενη μελετη , αλλα κυκλοφορει πως το μοτερ αφηνει τα πραγματα χειροτερα . Οπτικα και μονο απο τις φωτογραφιες που εχουμε δει , εγω συμφωνω πως το μοτερ τα κανει ακομα χειροτερα .
 

aeratos28

Just aeratos
Για να αφησει τη δοτρια χειροτερη οκ,παιζει ρολο οτι ειναι λιγακι μεγαλυτερη η διαμετρος του punch στη motorised, oμως δεν ειναι αυτο το κυριο προβλημα..για να δεις αυτα που ειδες απο φωτο φιλε makis25 ,εχει γινει overharvesting απο μια συγκεκριμενη περιοχη..τα γνωστα ως τετραγωνα που λεμε..δεν γινεται σε ολο το ευρος της δοτριας εξαγωγη και απλα παιρνουν περισσοτερα απο ενα κομματι αυτης,με αποτελεσμα να υπαρχει η ασχημη εικονα..και με manual να το κανεις παλι ιδιο ασχημο αποτελεσμα θα βγει.
 

makis25

Well-Known Member
aerate συμφωνώ εχεις δικιο . Απλα το σεντονι το εγραψα για να δειξω πως δεν ειναι μονο αυτο . Δεν φταιει μονο το πως λειπουν περισσοτερα grafts ανα τετραγωνικο εκατοστο απο πισω και το πως τα παιρνουν με ενα τροπο , τετραγωνο , που κανει μπαμ . Αλλα φταιει και το υψηλοτερο transection, δηλαδη ακομη παραπανω τρυπες για τα ιδια grafts . Οπως επισης φταιει και η εξτρα ζημια που παιθαινουν και οι θυλακες που μενουν στην αραιωμενη δοτρια . (προσωρινο σοκ λος , μονιμο σοκ λος , πιο λεπτες τριχες , εκτετατμενη ζημια στη μικροαγγειωση , μικροκυκλοφορια )
 

aeratos28

Just aeratos
Παραπανω τρυπες για τα ιδια grafts οπως λες ναι..γινονται παραπανω τρυπες σε μικρο ευρος ..αλλο να παρεις απο 160-180 τετρ.εκατοστα 2500grafts και αλλο να τα παρεις απο 80-90..διπλασιες τρυπες χρειαζονται σε καθε τετρ.εκατοστο δοτριας με αυτο τον τροπο,αρα η εικονα ειναι αναμενομενη..και αδειαζει η δοτρια σε εκεινο το σημειο και σιγουρα μπορει να προκυψουν και καποια ακομα προβληματα..αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα και οχι το μεγεθος του punch της motorised..νομιζω παιζει με 0.9 ως το πολυ 1..μεχρι εκει αν γινει σωστη εξαγωγη ,αξιοποιηθει δηλαδη ολη η δοτρια δεν νομιζω να υπαρχει οπτικα κατι..
 

makis25

Well-Known Member
Το σοβαρο προβλημα , το μονο που χω με το punch ειναι πως οσο μικροτερο ,τοσο πιο πιθανο ειναι το transection . Ασε που οσο πιο απογυμνωμενο , skeletonized το γραφουν οι ξενοι ,ειναι το τριχοθυλακιο τοσο μικρότερο το ποσοστο επιβιωσης . Δηλαδη , μικρο punch, για να παρω 100 καλα τριχοθυλακια , παιρνω 105 , και φυτρωνουν 85 . 5 πηγαν στα σκουπιδια και 15 δε μεγαλωσαν συνολο σπαταλης 20 συν μερικα στη δοτρια διπλανα απο τρυπες που τραυματιστηκαν . Μεγαλο punch , για 100 καλα παιρνω 104 , φυτρωνουν τα 89, 4 πανε σκουπιδια , 11 δε μεγαλωνουν , συνολο σπαταλης 15 συν μερικα παραπανω πληγωμενα στη δοτρια , και δοτρια ροκφορ.
 

makis25

Well-Known Member
με λιγα λογια , το μεγαλο punch ειναι καλο για το μαλλι που μπαινει μπροστα , χαλια για το μαλλι στη δοτρια πισω . Το μοτερ ειναι καλο για τα οικονομικα μιας κλινικης , κακο για τη δοτρια πισω . Συνδιασμος μεγαλου punch και μοτερ , ε εγω δε θα το εκανα , οπως και δεν το εχω κανει δηλαδη.
 

dallazzzz

New Member
Καλησπερα και παλι παιδια...
Πριν απο λιγο τελειωσα την κουβεντα για το θεμα μου με ενα φιλο, γνωστοτατο πλαστικο χειρουργο και τον αδερφο του καθ. δερματολογιας που περασε απο την δευτερη για ενα μεγαλο διαστημα.

Αφου τους ενημερωσα για ολα η απαντηση του ηταν μια...για την πρωτη κλινικη 10000-11000 τριχες ειναι παρα μα παρα πολλες, και εφοσον το κανουν που δεν παιζει με τιποτα, θα αδειασει η δοτρια σου σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο. Για την δευτερη χαμογελωντας μου ειπε οτι τουλαχιστον ναι μεν ειναι ρεαλιστες αλλα και παλι τα νουμερα που θα μπουν δεν ειναι αυτα που μου ειπαν=πολυ λιγοτερα.

Εκει μου φυγε το χαμογελο πραγματικα ταραχτηκα...μιλαμε για ΤΟ αδιεξοδο.....

Και σαν να μην εφταναν αυτα μου λενε στο τελος regain αφρο και φιν χωρις σταματημο που λεει ο λογος....και η ζωη ειναι ωραια!!!!

Αυτα τα ολιγα...τα σχολια δικα σας....και το κομφουζιο δικο μου!!!!!
 
Μπλουζα