Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Άκης

Administrator
Έψαξα να βρω κάποια έρευνα ή έστω κάτι επίσημο για την παρακάτω ερώτηση, ώστε να γνωρίζουμε τι ακριβώς παίζεται με το συχνό λούσιμο.
Έτσι, έγραψα αυτό το άρθρο, για να το βλέπουν όλοι.

Ερώτηση: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Η γρήγορη απάντηση σε αυτήν την ερώτηση είναι όχι. Η ιδέα και μόνο ότι το συχνό λούσιμο μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση ή πιτυρίδα, είναι παρανοϊκή.
Το να χάνεις μαλλιά ενώ λούζεσαι, είναι απολύτως φυσικό.
Η τρίχα περνάει από τρεις φάσεις, τη φάση ανάπτυξης και στη συνέχεια η φάση ηρεμίας και πτώσης της τρίχας (τελογενής φάση). Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χάνεις μέχρι και 100 τρίχες την ημέρα, κάτι το απολύτως φυσιολογικό. Εάν λούζεσαι μία με δύο φορές την εβδομάδα, θα χάσεις περισσότερες τρίχες. Αυτό θα συμβεί γιατί θα τις χάσεις όλες μαζί, μαζί και αυτές που είναι έτοιμες να πέσουν, κάτι που το κάνει να δείχνει άσχημο.
Παρά την κοινή γνώμη, η πιτυρίδα δεν οφείλεται από το καθημερινό λούσιμο, επίσης.
Η πιτυρίδα, (ή seborrheic dermatitis), συμβαίνει όταν το κεφάλι σου είναι πολύ ξερό η πολύ λαδωμένο.
Το δέρμα μας παράγει φυσικά το «λάδι», στο κεφάλι, τα αυτιά και στο τρίγωνο (μέτωπο, μύτη και μάγουλα), ώστε να βοηθάει το δέρμα και τους θύλακες «λιπαίνοντας» τα.
Το υπερβολικό λάδωμα, μπορεί να προκαλέσει πιτυρίδα. Η πιτυρίδα είναι η υπερβολική ποσότητα νιφάδων στο κεφάλι μας, που μπορεί να συνοδεύεται από κοκκινίλα ή ερεθισμό.
Στην ουσία, το καθημερινό λούσιμο μπορεί και να βελτιώσει το πρόβλημα της πιτυρίδας.
Χρησιμοποιώντας καθημερινά σαμπουάν σαν το Head & Shoulders και άλλα που εξειδικεύονται στην πιτυρίδα (ή 2 φορές την εβδομάδα το nizoral/fungoral), μπορεί να σας φανούν ιδιαίτερα χρήσιμα και αποτελεσματικά.
Αν και το καθημερινό λούσιμο συνιστάτε, μερικά tips που θα σας βοηθήσουν:
Μην χρησιμοποιείτε καυτό νερό γιατί θα οδηγήσει το δέρμα σας σε ξηρότητα.
Μην τρίβεται υπερβολικά και με δύναμη το δέρμα. Αντίθετα, κάντε ένα μαλακό μασάζ.
Μην κάνετε χρήση υπερβολικών «δυναμωτικών» προϊόντων για τα μαλλιά. Στις περισσότερες περιπτώσεις η υπερβολική χρήση τους, μπορεί να αποδυναμώσει την τρίχα.

Αναφορές: Dr. Jaggi Rao, dermatologists.ca, Wikipedia.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Κ ομως ρε παιδια δεν λενε οτι προκαλει τριχοπτοση αλλα οχι οτι ειναι καλο να λουζεις συχνα τα μαλια αλλωστε οι εταιριες που πουλανε σαμπουανκ θεραπεις τι θα λεγανε?
?Υπαρχουν γιατροι κ μεγαλυτεροι σε ηλικια ατομα που υποστηριζουν πως το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο .
Εγω παντως κρινω εκ του αποτελεσματος κ ενα φλαρακι που ειναι τωρα στην ηλικια μου περιπου το ακουλουθει αυτο οπως κ θεραπεια απο το γιατρο του κ το μαλι του ειναι μια χαρα .
Εγω σκεφτομαι κ το αλλο ,ρωτηστε γιατρους για το προσωπο μας λενε οτι το συχνο πλυσιμο του προσωπου δεν κανει καλο διοτι φευγουν κατι ουσιες που ειναι αντιγηραντικες κ ειναι αποδεδειγμενο .
Οποτε καλο ειναι να ακουμε καποιους που δεν εχουν συμφερον στο να πουλησουν τα προιοντα τους .
Προσοχη δεν λεω τι ειναι σιγουρο .
Ακη εξηγησε μου φιλε το εξης ,πως γινεται οταν κοιμαμαι στο μαξιλαρι να μην φευγει καια τριχα κ ταν λουζομαι στα χερια μου να βλεπω μερικες?καθε ορα ομως που λουζομαι δηλαδη καθε μερα.Μηπως τελικα εξασθενουμε σημαντικες ουσιες με την καθημερινη διατριβη που κανουμε πανω στο κεφαλι μας?
 

Άκης

Administrator
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

akishellas3 είπε:
Κ ομως ρε παιδια δεν λενε οτι προκαλει τριχοπτοση αλλα οχι οτι ειναι καλο να λουζεις συχνα τα μαλια αλλωστε οι εταιριες που πουλανε σαμπουανκ θεραπεις τι θα λεγανε?
Ποιοί τα λένε ακριβώς; Οι εταιρίες λένε συνιστάτε για συχνό λούσιμο το προϊόν τους και πιθανών αναφεροντε στο ότι δεν σου χαλά το pH και όχι ότι δεν σου ρίχνει τα μαλλιά.

akishellas3 είπε:
?Υπαρχουν γιατροι κ μεγαλυτεροι σε ηλικια ατομα που υποστηριζουν πως το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο .
Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία σαν τι το λένε ακριβώς; Σαν ειδικοί, το έχουν ψάξει, το διάβασαν, σαν τι;
Οι μεγαλύτεροι δεν είναι και αυτοί που λέγανε ότι το συχνό κούρεμα περιορίζει την τριχόπτωση και το πράσινο σαπούνι την σταματα; ;)
Εμένα ένας γιατρός μου είχε πει παλιά ότι δεν πειράζει το καθημερινό λούσιμο...
Παλιά, γιατί τελευταία δεν ρωτάω κάποιον, ειδικά τους μεγαλύτερους σε ηλικία, αλλά το ψάχνω μόνος μου, όπως και έκανα στο post που διάβασες.

akishellas3 είπε:
Εγω παντως κρινω εκ του αποτελεσματος κ ενα φλαρακι που ειναι τωρα στην ηλικια μου περιπου το ακουλουθει αυτο οπως κ θεραπεια απο το γιατρο του κ το μαλι του ειναι μια χαρα .
Τι ακριβώς ακολουθεί και ποια είναι η θεραπεία; Και κρίνεις το φιλαράκι σου; Δεν ξέρουμε τι του προκαλεί την τριχόπτωση.
Εγώ, εδω και 2 χρόνια λούζομαι κάθε μέρα. Δεν έχασα περισσότερα μαλλιά...

akishellas3 είπε:
Εγω σκεφτομαι κ το αλλο ,ρωτηστε γιατρους για το προσωπο μας λενε οτι το συχνο πλυσιμο του προσωπου δεν κανει καλο διοτι φευγουν κατι ουσιες που ειναι αντιγηραντικες κ ειναι αποδεδειγμενο .
Μου δείχνεις το αποδεδειγμένο που λες; Είναι έρευνα;
Επειδή, έχω ψάξει και για την αντρική επιδερμίδα αρκετά, μπορώ να πω ότι κάνεις λάθος.
Ειδικά αν έχεις λιπαρό δέρμα, το πλένεις και 2 φορές την ημέρα.
Σήμερα, ειδικά όσοι μένουν σε μεγάλες πόλεις, οι ρύποι κλπ μας ταλαιπωρούν το δέρμα.
Το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να το πλύνεις με κάποιο ειδικό προϊόν, ενω η χρήση ενυδατικής κρέμας συνιστάτε για να μην πω επιβάλεται.
Το σαπούνι ΔΕΝ κάνει για πλύσιμο του προσώπου γιατί το ξεραίνει.

akishellas3 είπε:
Οποτε καλο ειναι να ακουμε καποιους που δεν εχουν συμφερον στο να πουλησουν τα προιοντα τους .
Προσοχη δεν λεω τι ειναι σιγουρο .
Τους ακούμε, όταν τα λεγώμενα τους είναι επιβεβαιωμένα. Λες εγώ να έχω κανένα συμφέρον αν πλύνεις το μαλλι σου κάθε μέρα; Πλύνε το κάθε Σάββατο, no problem.

akishellas3 είπε:
Ακη εξηγησε μου φιλε το εξης ,πως γινεται οταν κοιμαμαι στο μαξιλαρι να μην φευγει καια τριχα κ ταν λουζομαι στα χερια μου να βλεπω μερικες?καθε ορα ομως που λουζομαι δηλαδη καθε μερα.Μηπως τελικα εξασθενουμε σημαντικες ουσιες με την καθημερινη διατριβη που κανουμε πανω στο κεφαλι μας?
Εγώ όταν είχα τριχόπτωση, το μαξιλάρι ήταν γεμάτο τρίχες. Το ότι λούζεσαι και βλέπεις τρίχες, σημαίνει ότι το λούσιμο στις ρίχνει;
Ημιμάθεια φίλε μου.
Έχω διαβάσει ουκ ολίγα σχετικά με την τριχόπτωση και δεν γνωρίζω κάποιο σαμπουάν που να ρίχνει τα μαλλιά. Και κάποιο προϊόν γενικά.
Κάνε το εξής: Βρέξε τα πλαϊνά μαλλιά σου μόνο. Αυτά που μένουν σε όλους και δεν πέφτουν.
Βάλε σαμπουάν και τρίψτα μέχρι "θανάτου". Βλέπεις τρίχες;;;
Τρίψε τα γένια σου τώρα. Βλέπεις τρίχες να πέφτουν;
Τα μαλλιά πέφτουν φυσιολογικά. Ειδικά τα πάνω, που πέφτουν με την τριχόπτωση.
Διάβασε περισσότερα για τον κύκλο της τρίχας. Είναι σαν τα φύλλα του δέντρου. Ο αέρας πιστεύεις τα ρίχνει ή είναι η εποχή τους να πέσουν.
Και κάτι οικοδόμοι, κάτι μηχανουργοί κλπ που λούζοντε κάθε ημέρα, αλλιώς θα ήταν το μαλλί τους κλάψτα, είναι όλοι καράφλες;;;
Όταν η τρίχα είναι έτοιμη να πέσει, επειδή την τραβάς με το μασάζ που κάνεις, λογικο είναι να σου μείνει.
Είναι κάτι σαν τον ζελέ ότι τα ρίχνει τα μαλλιά και φυσικά και δεν ισχύει.
Αν διάβασες κάτι και έχεις περισσότερα στοιχεία, απάντησε τα μου και θα το ψάξω/διορθώσω το post μου.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Δεν ειπα οτι θα μας κανει καραφλες το συχνο λουσιμο :D ,απλως απο φημες κ.τλ.λ απο μεγαλυτερους κ γιατρο που ανεφερα που λενε πως το καθημερινο λουσιμο δεν ειναι οτι το καλυτερο καθε μερα κ στην τελικη ρε συ Ακη κ οντως να μην εκανε καλο για εμας θα το λεγανε ? Βλεπεις τι γινεται με τα κινητα δεν τους αφηνουν να πουν την αληθεια . Ειπα ολα αυτα ειναι λογια κ φημες κ ενας γιατρος .
Ο φιλος... μου δεν μου λεει τι του δινει ο γιατρος τον ρωτησα δυο φορες μηπως μου πει αλλα δεν... (το εχω ξανα αναφερει αλλωστε) αλλα ετσι του ειπε οτι το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο.Τον γιατρο αν θελεις να μαθουμε πως λεγεται ο γιατριος στειλε μου π.μ. κ θα τον ρωτησω . Αποδειξη που λες εχω αυτο τον γιατρο.
Το οτι δεν μου πεστει τριχα κ οταν κανω μασαζ μου μενουν στο χερι οσο κ να μην σημαινει τιποτα (κ στην τελικη μπορει να ειναι οπως λες -εκανε η τριχα τον κυκλο της) εμενα με προβληματιζει.
Αυτο για το προσωπο πραγματικα καπου το εχω διαβασει,πως υπαρχουν καποιες ουσιες που συφιγουν να πω το προσωπο κ με τη παροδο των χρονων κ με το συχνο πλυσιμο αρχιζουν να απομακρυνονται απο το δερμα.Καπως ετσι δεν θυμαμαι ακριβως ,θα ψαξω να το βρω.Μηπως λοιπον γινεται κατι παρομοιο κ με το δερμα του κεφαλιου,απλως ρωταω δεν ειναι κατι σιγουρο ;).
Επισης πολλους εχουμε ακουσει Ακη π.χ. καθυστερηση τριχοπτωσης,regrowth αποτελεσματα κ.τ.λ. να διαφημιζουν τα αποτελεσμα τα τους κ αποδεδειγμενα κποιο που κανει δουλεια ειναι μονο το proscar k η minoxidil .
Αν θελεις μολις γυρισει απο αδεια ο φιλος... (συναδελφος μου) δηλ. την αλλη βδομαδα μπορουμε να μαθουμε τον γιατρο πως λεγεται κ στο στελνω με P.m.
θα ψαξω να βρω αυτο που ειχα διαβασει για το προσωπο.
 

Ntia

New Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Συμφωνώ ότι το συχνό λούσιμο δεν ρίχνει τα μαλλιά... Αν είναι να πέσουν, θα πέσουν. Αυτό μου το είπε και γιατρός και το πιστεύω και η ίδια. Αν χρησιμοποιείς το fungoral βάζε το 2-3 φορές την εβδομάδα και τις υπόλοιπες μέρες βάλε ένα πιο απαλό σαμπουάν π.χ του κορρέ είναι πολύ καλά τα προιόντα του.. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι υποχρεωτικό να λούζεσαι κάθε μέρα! Αν καμιά φορά λούζεσαι και κάθε δεύτερη μέρα ή ανάλογα το πρόγραμμα σου δεν νομίζω ότι θα γίνει και κάτι..
 

Άκης

Administrator
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

akishellas3 είπε:
Δεν ειπα οτι θα μας κανει καραφλες το συχνο λουσιμο :D ,απλως απο φημες κ.τλ.λ απο μεγαλυτερους κ γιατρο που ανεφερα που λενε πως το καθημερινο λουσιμο δεν ειναι οτι το καλυτερο καθε μερα κ στην τελικη ρε συ Ακη κ οντως να μην εκανε καλο για εμας θα το λεγανε ? Βλεπεις τι γινεται με τα κινητα δεν τους αφηνουν να πουν την αληθεια . Ειπα ολα αυτα ειναι λογια κ φημες κ ενας γιατρος .
Δεν είπα ότι το λες εσύ φίλε μου. Απλώς αυτές οι φήμες μας χαλάνε.
Ο ένας γιατρός δεν .... φέρνει την άνοιξη (ή ο κούκος ? ). Θέλω να πω, υπάρχουν και γιατροί που σου λένε να μην πάρεις τίποτα γιατί δεν θα δεις αποτέλεσμα κλπ.
Γι'αυτό και έγινα Google's best friend, για να βρίσκω αυτά που θέλω.

akishellas3 είπε:
Ο φιλος... μου δεν μου λεει τι του δινει ο γιατρος τον ρωτησα δυο φορες μηπως μου πει αλλα δεν... (το εχω ξανα αναφερει αλλωστε) αλλα ετσι του ειπε οτι το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο.Τον γιατρο αν θελεις να μαθουμε πως λεγεται ο γιατριος στειλε μου π.μ. κ θα τον ρωτησω . Αποδειξη που λες εχω αυτο τον γιατρο.
Το οτι δεν μου πεστει τριχα κ οταν κανω μασαζ μου μενουν στο χερι οσο κ να μην σημαινει τιποτα (κ στην τελικη μπορει να ειναι οπως λες -εκανε η τριχα τον κυκλο της) εμενα με προβληματιζει.
Ωραίος φίλος ;D . Θα ήθελα να μαθαίναμε περισσότερα, πάντως.


akishellas3 είπε:
Αυτο για το προσωπο πραγματικα καπου το εχω διαβασει,πως υπαρχουν καποιες ουσιες που συφιγουν να πω το προσωπο κ με τη παροδο των χρονων κ με το συχνο πλυσιμο αρχιζουν να απομακρυνονται απο το δερμα.Καπως ετσι δεν θυμαμαι ακριβως ,θα ψαξω να το βρω.Μηπως λοιπον γινεται κατι παρομοιο κ με το δερμα του κεφαλιου,απλως ρωταω δεν ειναι κατι σιγουρο ;).
Το δέρμα του κεφαλιού μας δεν νομίζω να δώσει "εντολή" για να πέσουν οι τρίχες μας.
Αντίθετα το δέρμα του προσώπου μας, είναι αυτό που βλέπουμε. Θέλω να πω, αν ακολουθείς κάτι για το πρόσωπο, δεν κολλάει με αυτό που ακολουθείς για το κεφάλι, δεν είναι το ίδιο.
Για το πρόσωπο μην σου πώ ότι εκτός απο το να το πλένεις, θα πρέπει να το κάνεις και απωλέπιση 2 φορές την εβδομάδα για να απομακρυνθούν όσα νεκρά κύτταρα.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Γιαυτο εγραψα φιλος .... ;) διοτι του εδειξα οτι τελευταια ανυσηχω κ για μενα κ η απαντηση ειναι να μου λεει μην φοβασαι δεν εχεις εσυ κατι.Επισης τον ρωταω ρε πες μου εστω τι σαμπουαν!! σου προτεινε κ μεχρι κ αυτο περιμενω να μοθ πει!!! Λοιπον απο οτι καταλαβα του εχει δωσει καποια συστατικα που του τα φτιαχνει το φαρμακειο κ ενα χαπι που το προμηθευεται απευθειαν απο το γιατρο .Το μηνα του φευγουν γιαυτα κ την επικεψη κανα 60-80ε αν θυμαμαι καλα που ως τωρα δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω(αυτο το λεω διοτι οντως δεν βλεπω να του εχουν φγει μαλια απο τους κροταφους κ εχουν φυγει μονο στο πανω μερος κ αυτο αραιωμενα που δεν φαινεται κ πολυ) ,τρια χρονια στην ιδια δουλεια τον βλεπω με το ιδιο μαλλι κ φουντοτο ρε γαμωτο κ μου κανει εντυπωσει για τους κροταφους ::).
Παντως οταν το ρωτησα για το χαπι κ τα συστατικα για την λοσιον μεχρι κ το σαμπουαν ,μου ελεγε κ θα το κοιταξω κ θα σου πωκ οταν βρισκομασταν δεν μου ελεγε κατι ,ε κ εγω δεν μπορουσα να το συνεχισω αλλο.Το μονο που μου ειχε πει απο την αρχη που του ειχα πει την πρωτη φορα ηταν να μου δωσει μια καρτα του γιαρου να παει να με κοιταξει ;) το λαμογιο (ο φιλος μου ;D) .
 

Άκης

Administrator
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Σίγουρα έχει ανδρογεννετική αλωπεκία ο φίλος σου;
Και αυτή η μυστικοπάθεια του, τι να πεις.
Ελπίζω να μάθεις περισσότερα και να μας πεις
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

ειναι σε αδεια τωρα ,παντως το μονο σιγουρο ειναι η καρτελιτσα με τα στοιχεια του γιατρου για καποιο (υποτιθεμενο ραντεβου) αν τα ζητησω. ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Παλια, πηγαινα σε ενα γιατρο στη βασιλισσης σοφιας, δερματολογο-τριχολογο, με ειδικες σπουδες σε θεματα τριχας.

Ενα απο τα πραγματα που μου ελεγε, ηταν, οτι το συχνο λουσιμο δεν κανει καλο.
Χρησιμοποιουσε δε, 2 παραδειγματα 'χονδροειδη' βεβαια, αλλα ισως λενε κατι:

1. εχεις δει γυφτο καραφλο??? λουζονται-πλενονται ποτε??? ειναι αληθεια οτι αυτο με αφησε λιγο συξυλο

2. αν εχεις ενα πουκαμισο, και της καλυτερης ποιοτητας να ειναι, αν το πλενεις καθε μερα, δεν θα ξεβαψει γρηγορα, ή πιο γρηγορα απο την ωρα του;


Λοιπον, αν και δεν μου αρεσει να βλεπω το μαλλι μου λιγδωμενο, μπορω να πω οτι με επεισε, και προτιμω να το ανεχομαι λαδωμενο λιγες μερες περισσοτερο, γιατι πιθανολογω εχει δικιο, παρα να το λουζω καθε μερα και να επιταχυνω την κατασταση. Δεν λεω, καποιες τριχες θα επεφτε γιατι ηρθε η ωρα τους ετσι κι αλλιως, αλλα σκεφτειτε και τα πιο πανω παραδειγματα...

Συμφωνω και με το φιλο πιο πανω που ειπε οτι οι εταιριες εχουν καθε συμφερον να γινεται συχνη χρηση των προιοντων τους, οποτε δεν ειναι να τους πιστευεις παντα.

Ωστοσο ακομη κι εγω, που το παω συντηρητικα(υποθετω οτι λιγοτερες φορες ισως βοηθουν, αλλα οι περισσοτερες δεν βοηθουν με τιποτε), ακομη αναρωτιεμαι τι τελικα ισχυει, αλλα ειπαμε, το παλευω συντηρητικα(λουσιμο 2 φορες/βδομαδα μονο).

Ας ακουστουν κι αλλες αποψεις, να δουμε αν θα καταληξουμε πουθενα.
 

Άκης

Administrator
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Καταρχάς ο γιατρός σου ήταν ελεεινός.
Γιατρός και να δίνει σαν παράδειγμα "γύφτους" και "πουκάμισα", ε λεφτά τους δίνουμε, ας πούνε και κάτι σοβαρό...
by the way, έχω δει "γύφτους" με πάνω από 4 στην κλίμακα αλλά και τελείως καραφλούς.
Οπότε, τελείως άκυρο το παράδειγμα τους.
Επίσης, ο οργανισμός μας παράγει ασταμάτητα τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζεται για να διορθώσει όποια σφάλματα ή προβλήματα (πχ γρατσουνιά), το πουκάμισο μια φορά θα βγει και αυτό ήταν, δεν επιδιορθώνεται μόνο του.
Φαντάσου, να έμπαινες στο site και να σου ανέφερα ότι η τριχόπτωση προκαλείται όταν μία σωλήνα φράζεται από την λάσπη και με τον καιρό, όσο ποιο πολύ φράζεται, τόσο μειώνεται και η παροχή νερού με αποτέλεσμα να σταματήσει τελείως.

Να αναφέρω εδώ ότι ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ επιστημονική ή κλινική έρευνα που να λέει ότι το συχνό λουσιμο προκαλεί τριχόπτωση.
Πιθανών να έχει κανείς περισσοτερη τριχόπτωση, αν χρησιμοποιεί της πλάκας καλλυντικά, με πολλά χημικά και άλλα.
Συνιστώ να πέρνουμε καλά σαμπουάν, κοντίσιονερ ή ζελέ και να μην φοβηθούμε να δώσουμε κατι παραπάνω για να πάρουμε το καλό.
Επίσης, καλό θα είναι όλα τα σαμπουάν μας, πλην των απαραιτήτων (πχ fungoral), να είναι με βότανα (πχ αλόη). Εδώ είναι και η "απάτη" με τα "φυσικά".Πολλά "φυσικά", περιέχουν παραφινέλαιο, φωσφορικό άλας και άλλα εργαστηριακά συστατικά τα οποία και καταστρέφουν την τρίχα. Αυτό μπορεί να σου συνδέει την εικόνα της τριχόπτωσης με το συχνό λούσιμο. Η συμβουλή μου είναι να πάρουμε όσα δεν έχουν και πολλά συστατικά χημικά αλλά περισσότερο λάδια από βότανα κλπ

Τριχόπτωση μπορεί να προκαλέσει και η διαιτα και η έλλειψη νερού. Γιάυτο και συνιστούν να πίνουμε <8 ποτήρια την ημέρα, μιας και το νερό μας καθαρίζει από τοξίνες κλπ.

Μπορεί να μην καθαρίζουμε καλά το κεφάλι μας κατα την διάρκεια του μπάνιου και να μένουν τα χημικά από τα σαμπουάν.

Πολλά παραδείγματα μπορώ να σου πω.
Ας σταματήσουμε καταρχάς να πάμε στα Super Markets για να βρούμε σαμπουάν.
Μπορεί να βρει κανείς σε καταστήματα με φυτικά προϊόντα ή σε κάποιο αλα Hondos πολύ καλά σαμπουάν με βότανα.
Ας τρώμε καλά και να προσθέτουμε και ψάρι στην διατροφή μας.
Δεν νομίζω να χάσουμε μαλλιά από το λούσιμο. Άλλωστε, το έψαξα πριν κάνω το post που έκανα παραπάνω.
Ίσως να μην συμφέρει μεν οικονομικά, αλλά ειδικά αν έχει κανείς λιπαρό μαλλι, μπορεί να το βλέπει "λιγδέ"? Δεν νομίζω και δεν νομίζω να αρέσει και στο αντίθετο φύλο αυτό.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Συνεπως, το ρηθεν 'το συχνο λουσιμο επιτεινει την τριχοπτωση' ειναι απλά ένας μυθος, κατι εντελως ανεξακριβωτο, κατι χωρις καμια επιστημονικη βαση, κοινώς ειναι 'λογια του αερα'?
 

magic810

New Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Θα συμφωνησω με τον Ακη και μπορω να πω οτι εμενα προσωπικα το καθημερινο λουσιμο με εχει βοηθησει πολυ.....
Εδω να αναφερω οτι εχω να χρησιμοποιησω σαμπουαν εμποριου πανω απο 2 χρονια σχεδον....
Συμερασμα για μενα ειναι οτι οι παλιοι μου ελεγαν η βρωμια κανει καλο και αλλα τετοια.....ελα μου ομως που οταν αφηνα τα μαλλια αλουστα επεφταν οι τριχες βροχη...
ενω τωρα μπορω να πω με σιγουρια οτι ειμαι ενταξει...σε αυτο το θεμα....
 
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Μία ζωή με ταλαιπωρούσε η λιπαρότητα. Οι περισσότεροι δερματολόγοι ισχυρίζονταν ότι πρέπει να σταματήσω να λούζομαι κάθε μέρα και ότι πρέπει να φτάσω να λούζομαι 2 φορές την εβδομάδα, γιατί το καθημερινό λούσιμο φέρνει ακόμη περισσότερη λιπαρότητα και γενικά ότι δεν κάνει καλό όταν έχεις τριχόπτωση. Με μεγάλη δυσκολία προσπάθησα να το κάνω πολλές φορές αλλά να πώ την αλήθεια δεν το αντέχω. Είναι σαν να σου λένε να κάνεις μπάνιο ή να πλένεις το πρόσωπό σου 2 φορές την εβδομάδα . Μπορείς να μείνεις άπλυτος τόσες μέρες;
Μόνο ένας δερματολόγος που είχα επισκεφθεί μου είχε πεί ότι αν μπορώ, να λούζομαι και 2 φορές την ημέρα. Αυτός ισχυριζότανε ότι το λούσιμο κάνει καλό ( εννοείται όχι με σαμπουάν του super market).
Προσωπικά όταν δεν λουζόμουνα κάθε μέρα εμφάνιζα πιτυρίδα. Μία φίλη μου η οποία πρόβλημα δεν έχει απλά έχει αδύναμα μαλλιά, ισχυριζότανε ότι όταν λούζεται 2 φορές την εβδομάδα τα μαλλιά της της φαίνονταν καλύτερα ( αλλά και πάλι λογικό δεν είναι να σου φαίνονται καλύτερα όταν είναι φρεσκολουσμένα ενώ τόσες μέρες τα έχεις αφήσει με τη λαδίλα;; )
Θα συμφωνήσω με το ότι όσες τρίχες είναι να σου πέσουν θα πέσουν και όταν θα καθυστερήσεις να τα λούσεις θα δεις περισσότερες τρίχες και θα τρομάξεις λίγο.

Κατά τη γνώμη μου ότι το λούσιμο ρίχνει τα μαλλιά νομίζω ότι είναι μύθος.... Αλλά και πάλι το τί κάνει καλό στον καθένα δεν ξέρω... Όποτε πάντως κάνω θεραπεία που βοηθάει τα μαλλιά μου κάθε μέρα τα λούζω και δεν μου τα βλάπτει το λούσιμο αρκεί να είναι προσεκτικές οι κινήσεις και γενικά να μην ταλαιπωρούνται τα μαλλιά πχ. με πιστολάκι κτλ.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

ναι το καθημερινο λουσιμο οτι δεν κανει καλο ειναι για μενα μυθος

με παει πισω πολλα χρονια οταν η ενημερωση ηταν υπο του μηδεν

η λιπαροτητα στο δερμα δεν κανει καλο στους πορους του δερματος η στα τριχοθυλακια

οποτε καλο ειναι το συχνο λουσιμο
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

Το ελαφρυ μασαζ του κεφαλιου μας κατα το λουσιμο ή κατα την εφαρμογη των topical βοηθαει στην καλυτερη αιματωση του τριχωτου μας-εχει καποια θετικη επιδραση ή δεν παιζει κατι τετοιο παιδια?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

και στα 2 παίζει ρόλο - απλά δεν πρέπει να κάνουμε υπερβολές και να φτάνουμε στο τρίψιμο ;)
 
Μπλουζα