Προεγχειρητική και μετεγχειρητική αγωγή

Harris_G

Well-Known Member
Καλημέρα σε όλους. Πάιρνω μινιξιδίλη εδώ και δύο χρόνια και ενδιαφέρομαι για μεταμόσχευση.Έχω διαβάσει ότι μια εβδομάδα πριν την επέμβαση πρέπει να σταματήσει η χορήγηση μινοξιδίλης. Μετά δε γνωρίζω πότε πρέπει να ξαναρχίσει.Υποθέτω οτι όσο η περιοχή είναι τραυματική δε θα πρέπει να χορηγείται.Οπότε έχουμε ένα time window διακοπής μια εβδομάδα πριν και μέχρι να επουλωθεί καλά η λήπτρια να υποθέσω. Αυτή η διακοπή δε θα επιφέρει πρόβλημα στα "μαμά" μαλλιά? Επίσης δε θέλω να πάρω φίνα με τίποτα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Φιλε,θελεις τουλαχιστον 1-2 μηνες διακοπη μινοξιδιλη και οχι απλα μια εβδομαδα..ακυρο αυτο που σου ειπαν..τωρα για το ποτε θα ξεκινησεις μινοξιδιλη μετα την επεμβαση,καλο θα ηταν μετα απο 15 μερες να βαλεις
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φιλε,θελεις τουλαχιστον 1-2 μηνες διακοπη μινοξιδιλη και οχι απλα μια εβδομαδα..ακυρο αυτο που σου ειπαν..τωρα για το ποτε θα ξεκινησεις μινοξιδιλη μετα την επεμβαση,καλο θα ηταν μετα απο 15 μερες να βαλεις

Αερατε δεν νομιζω οτι ισχυει οτι πρεπει να την κοψει 2 μηνες πριν και εγω για 1 εβδομαδα με 10 μερες πριν ξερω. Ετσι κι αλλιως η μινοξιδιλη δεν εχει επιδραση στον οργανισμο πανω απο αυτο το διαστημα η και λιγο πιο νωρις. Αυτο το λενε για να μην υπαρχει αυξημενη ροη αιματος στο τριχωτο.
Μετα την επεμβαση με το που καθαρισουν τα πηγματα ξεκινας να βαζεις παλι. Αρα εγω νομιζω ενα 20ημερο αποχη. 10 μερες πριν 10 μετα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Καλημέρα Δημήτρη, δηλαδή σε αυτό το 20ήμερο δεν προλαβαίνει να αντιστραφεί η δράση της μινοξιδίλης και να χάσεις μαλλιά?
Η διακοπή της σε πόσο καιρό κάνει εμφανή την απώλεια?Δεν έχω διακόψει ποτέ τελείως απλά μειώνω από δυο φορες/ημερα σε δυο και απο 5% σε 2% κυκλικά και δεν έχω γνώση επί της διακοπής.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Οχι ρε φιλε. Σιγα μη χασεις μαλλια για 20 μερες. Για 2 μηνες διακοπη οντως ισως να εχανες καποια τα οποια με το ξεκινημα ισως και να επανερχονταν παλι.
Μετα την επεμβαση αν κανεις βαζεις δυο τη μερα 5% και δεν πιστευω να εχεις προβλημα.
Δεν ξερω ποσο θελει για να πεσουν ολα τα μαλλια της μινοξ μετα τη διακοπη της. Φανταζομαι 3-6 μηνες;
 

aeratos28

Just aeratos
Γιατι δεν βλεπετε και το 1 που γραφω και μενετε στο 2?? Ενα με δυο μηνες λεω.χονδρικα το 2..παντως ενα μηνα χρειαζεται σιγουρα..
 

tasos33

Well-Known Member
ενα μηνα σιγουρα, με δεδομενο οτι ο καθε οργανισμος διαφερει δεν μπορουμε να ξερουμε αν η αυξημενη ροη αιματος προερχομενη απο την μινοξιδιλη, στον χ οργανισμο θα ελλατωθει στις δεκα μερες και στον ψ στις εικοσι. Επομενως ενα μηνα για να εισαι μεσα. Δεν υπαρχουν απολυτοι αριθμοι σε αυτα τα θεματα και πολυ κακως μελη με συντομη εμπειρια θεραπειων και δη μονο ως χρηστες μινοξιδιλης δινουν αφειδως συμβουλες ακριβειας σε νεα μέλη.



Γιατι δεν βλεπετε και το 1 που γραφω και μενετε στο 2?? Ενα με δυο μηνες λεω.χονδρικα το 2..παντως ενα μηνα χρειαζεται σιγουρα..
 

dimitris50423

Well-Known Member
ενα μηνα σιγουρα, με δεδομενο οτι ο καθε οργανισμος διαφερει δεν μπορουμε να ξερουμε αν η αυξημενη ροη αιματος προερχομενη απο την μινοξιδιλη, στον χ οργανισμο θα ελλατωθει στις δεκα μερες και στον ψ στις εικοσι. Επομενως ενα μηνα για να εισαι μεσα. Δεν υπαρχουν απολυτοι αριθμοι σε αυτα τα θεματα και πολυ κακως μελη με συντομη εμπειρια θεραπειων και δη μονο ως χρηστες μινοξιδιλης δινουν αφειδως συμβουλες ακριβειας σε νεα μέλη.

Εγω ειπα αυτο που ξερω απο τις οδηγιες που δινουν οι κλινικες οχι απο την εμπειρια μου.
Ας ακολουθησει καλυτερα τις οδηγιες της κλινικης που θα παει.
 

zaxosdogkanos

Active Member
παιδια καλυτερο δεν θα ειναι παντως το 2μηνο για να πεσουν οι τριχες που κραταει η μινοξ και ο γιατρος να εχεις καλυτερη εικονα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα