Περιθυλακική φλεγμονή της δότριας περιοχής

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με το θέμα της μεταμόσχευσης δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν ξέρω αν γίνεται τέτοια εκτίμηση - εξέταση στην δότρια περιοχή πριν την επέμβαση, καθώς απ΄ότι αναφέρει η έρευνα, παίζει καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος. Σε διαφορετική περίπτωση, που υπάρχει αυξημένη περιθυλακική φλεγμονή από αυξημένη λεμφοκυτταρική διήθηση, προτείνεται αντιφλεγμονώδη θεραπεία πριν την επέμβαση.

Evaluation of Perifollicular Inflammation of Donor Area during Hair Transplantation in Androgenetic Alopecia and its Comparison with Controls

Balakrishnan Nirmal, Savitha Somiah, Sarvajnamurthy A Sacchidanand, Dayananda S Biligi,1 and Seetu Palo1
Author information ► Copyright and License information ►
Go to:
Abstract
Background:

Mild perifollicular inflammation is seen in both androgenetic alopecia (AGA) cases and normal controls, whereas moderate or dense inflammation with concentric layers of collagen, is seen in AGA cases but only in very few normal controls, and may lessen the response to topical minoxidil. Moderate or dense lymphocytic inflammation and perifollicular fibrosis have poor hair growth following transplantation.
Aim:

The purpose of the study is to evaluate the perifollicular lymphocytic inflammation and fibrosis in AGA patients during follicular unit hair transplantation (FUT) and its comparison in normal controls.

Materials and Methods:

A total of 21 male patients with AGA and 7 matched controls participated in the study. Histopathological analysis of biopsy specimens from donor strip of patients during the hair transplantation and two 4 mm punch biopsies on controls were performed. Morphometric analysis was performed and perifollicular fibrosis was scored based on the width of the condensed collagen at the lower infundibulum and isthmus from 0 to 3. Perifollicular infiltrate was also scored 0-3 and a total score of 3 or more out of 6 was considered significant.

Results:

Nearly 76% of AGA patients had perifollicular fibrosis more than 50 μm at ×200 magnification. Almost 33.33% patients had moderate/dense perifollicular lymphocytic infiltrate whereas none of the controls had it.

Total score in AGA cases was significantly higher than controls (P = 0.012) using Chi-square test. Out of 21 patients, 13 had a score of 3 or more and were followed-up with monthly treatment with intralesional steroids using a dermaroller.

Conclusion:

Histopathological evaluation of the donor area is a must during hair transplantation to evaluate the extent of perifollicular inflammation and achieve better results by following it up with treatment directed to decrease the inflammation.


Keywords: Fibrosis, hair transplantation, inflammation

http://www.ijtrichology.com/article.asp?issn=0974-7753;year=2013;volume=5;issue=2;spage=73;epage=76;aulast=Nirmal
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
GOMI είπε:
Με το θέμα της μεταμόσχευσης δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν ξέρω αν γίνεται τέτοια εκτίμηση - εξέταση στην δότρια περιοχή πριν την επέμβαση, καθώς απ΄ότι αναφέρει η έρευνα, παίζει καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος. Σε διαφορετική περίπτωση, που υπάρχει αυξημένη περιθυλακική φλεγμονή από αυξημένη λεμφοκυτταρική διήθηση, προτείνεται αντιφλεγμονώδη θεραπεία πριν την επέμβαση.
......

Αγαπητέ GOMI, σε διαβεβαιώνω ότι δε γίνεται τέτοια εξέταση πριν τη μεταμόσχευση.
Από όσο γνωρίζω για να γίνει βιοψία στο τριχωτό της κεφαλής θα πρέπει να αφαιρεθεί ένα σχετικά μικρής επιφάνειας αλλά αρκετά βαθύ κομμάτι του δέρματος και χρειάζεται και ράμματα.
Γι' αυτό και η έρευνα αναφέρεται σε βιοψία από το strip που έχει ήδη αφαιρεθεί κατά τη διάρκεια της μμ.

Το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής :

Σύμφωνα με την έρευνα η πιθανότητα άτομο με AGA να έχει περιθυλιακική φλεγμονή είναι πολύ - πολύ μεγάλη (76%).
Γιατί λοιπόν να περιμένει κάποιος να βρεθεί στο χειρουργείο να του πάρουν κομμάτι από το strip για να του κάνουν βιοψία και κατόπιν, αφού επιβεβαιωθεί, να προχωρήσει σε αγωγή περιορισμού της φλεγμονής (με ό,τι αυτό σημαίνει για τα ταλαιπωρημένα μοσχεύματα) και να μην κάνει οπωσδήποτε την αγωγή (αφού μάλλον θα έχει σε κάποιο βαθμό φλεγμονή) λίγο καιρό πριν τη μεταμόσχευση (είτε είναι strip είτε FUE) και κατόπιν να προχωρήσει στην επέμβαση;

Πάντως, σε συζητήσεις που είχα επί του θέματος (το οποίο με είχε απασχολήσει στο παρελθόν) μέσα από το οδοιπορικό των μεταμοσχεύσεων που έχω κάνει μου είχε ειπωθεί ότι η φλεγμονή δεν είναι τόσο σημαντικός παράγοντας για τη φύτρωση των μοσχευμάτων (εφόσον δεν είναι πολύ βαριάς μορφής που είναι εξαιρετικά σπάνιο).
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σύμφωνα με την έρευνα η πιθανότητα άτομο με AGA να έχει περιθυλιακική φλεγμονή είναι πολύ - πολύ μεγάλη (76%).
Γιατί λοιπόν να περιμένει κάποιος να βρεθεί στο χειρουργείο να του πάρουν κομμάτι από το strip για να του κάνουν βιοψία και κατόπιν, αφού επιβεβαιωθεί, να προχωρήσει σε αγωγή περιορισμού της φλεγμονής (με ό,τι αυτό σημαίνει για τα ταλαιπωρημένα μοσχεύματα) και να μην κάνει οπωσδήποτε την αγωγή (αφού μάλλον θα έχει σε κάποιο βαθμό φλεγμονή) λίγο καιρό πριν τη μεταμόσχευση (είτε είναι strip είτε FUE) και κατόπιν να προχωρήσει στην επέμβαση;

tropheus, νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σωστό και μάλιστα σχετικά απλό θέμα και αν κάποια στιγμή σκεφτώ για μεταμόσχευση, σίγουρα θα το ψάξω και ίσως και να το απαιτήσω.
Αρκεί βέβαια να γνωρίζουν τι ακριβώς πρέπει να κάνουν.

....μου είχε ειπωθεί ότι η φλεγμονή δεν είναι τόσο σημαντικός παράγοντας για τη φύτρωση των μοσχευμάτων (εφόσον δεν είναι πολύ βαριάς μορφής που είναι εξαιρετικά σπάνιο).

Μπορεί να πιάνομαι από τις λέξεις βέβαια, αλλά μήπως όμως έχει επίπτωση στη μακροχρόνια διατήρηση του αποτελέσματος?

Εννοώ πως, εφόσον φαίνεται να υπάρχει και στη δότρια πρόβλημα, απλά προφανώς είναι πολύ πιο αργά εξελίξιμο, μήπως επηρεάσει μακροχρόνια τη ζωή του μοσχεύματος?
 

tropheus

Well-Known Member
GOMI είπε:
Μπορεί να πιάνομαι από τις λέξεις βέβαια, αλλά μήπως όμως έχει επίπτωση στη μακροχρόνια διατήρηση του αποτελέσματος?

Εννοώ πως, εφόσον φαίνεται να υπάρχει και στη δότρια πρόβλημα, απλά προφανώς είναι πολύ πιο αργά εξελίξιμο, μήπως επηρεάσει μακροχρόνια τη ζωή του μοσχεύματος?

Από τη συζήτηση που είχα (από όσα θυμάμαι) δεν είχε τεθεί ή υπονοηθεί θέμα μακροχρόνιας βιωσιμότητας του μοσχεύματος.
Εικάζω όμως ότι η πιθανότητα βιωσιμότητας του μοσχεύματος παραμένει η ίδια που θα είχε όταν βρισκόταν στη φυσική του θέση.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
tropheus, μήπως έχεις υπόψη σου, σε τι βάθος τοποθετούνται τα μοσχεύματα στο δέρμα?
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου για βάθος 2mm, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Απ ότι έχω διαβάσει, φυσιολογικά ο θύλακας βρίσκεται στο χόριο, σε βάθος συνήθως 4mm...με τα μοσχεύματα γνωρίζεις τι γίνεται?
 

Gio

New Member
Φίλε Gomi, το φυσικό βάθος των τριχοθυλακίων στο ανθρώπινο σώμα κυμαίνεται απο 0.8mm ως και 2mm. Όσο βαθύτερα είναι ενας θύλακας τόσο μεγαλύτερη είναι και η τρίχα που θα παράξει. Αυτό έγκειται στο γεγονός οτι όσο πιο κοντά στα αιμοφόρα αγγεία τόσο καλύτερη και η ποιότητα της αιμάτωσης και βιωσιμότητας του θύλακα. Ένας λόγος που υπάρχει μικρότερο ποσοστό επαναφύτρωσης όταν μεταμοσχεύονται τρίχες του σώματος στο κεφάλι είναι ακριβώς αυτή η λεπτή, πλην σημαντική διαφορά του βάθους. Στο κεφάλι, όλα τα θυλάκια λειτουργούν συλλογικά (έχουν δηλαδή την ίδια συμπεριφορά και ιδιότητα, πλην του κύκλου ανάπτυξης) ενώ το βάθος τους πράγματι είναι 4mm και πάνω στον μέσο καυκάσιο. Με τα σημερινά εργαλεία, η φορά, η γωνία έκφυσης και το βάθος είναι απολύτως ελεγχόμενα (στο μέτρο του δυνατού πάντα, ελέω ανθρώπινης παρεμβάσεως)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε Gio, ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε τα μοσχεύματα που αφαιρούνται από τη δότρια περιοχή και τοποθετούνται στο άνω μέρος της κεφαλής, προσεγγίζουν το ίδιο βάθος των 4mm ή μικρότερο? Eίχα την εντύπωση ότι ήταν περίπου στα 2mm...
 

Gio

New Member
Kατά προσέγγιση ναι, περίπου στο ίδιο βάθος τοποθετούνται. Αυτό σχετίζεται βέβαια και με την εμπειρία του γιατρού, αφού όσο πιο γνώστης του αντικειμένου τόσο καλύτερα θα υπολογήσει εμπειρικά το βάθος. Παρατήρησε επίσης οτι όσοι γιατροί δεν χρησιμοποιούν implanters, κάνουν oι ίδιοι τις υποδοχές στο τριχωτό (το πιο σημαντικό βήμα της μεταμόσχευσης) και αφήνουν τους βοηθούς να τοποθετήσουν τα μοσχεύματα (placers).
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gio είπε:
Kατά προσέγγιση ναι, περίπου στο ίδιο βάθος τοποθετούνται. Αυτό σχετίζεται βέβαια και με την εμπειρία του γιατρού, αφού όσο πιο γνώστης του αντικειμένου τόσο καλύτερα θα υπολογήσει εμπειρικά το βάθος. Παρατήρησε επίσης οτι όσοι γιατροί δεν χρησιμοποιούν implanters, κάνουν oι ίδιοι τις υποδοχές στο τριχωτό (το πιο σημαντικό βήμα της μεταμόσχευσης) και αφήνουν τους βοηθούς να τοποθετήσουν τα μοσχεύματα (placers).

ευχαριστώ για τη διευκρίνιση Gio, να σαι καλά.
 

tropheus

Well-Known Member
GOMI είπε:
tropheus, μήπως έχεις υπόψη σου, σε τι βάθος τοποθετούνται τα μοσχεύματα στο δέρμα?
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου για βάθος 2mm, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Απ ότι έχω διαβάσει, φυσιολογικά ο θύλακας βρίσκεται στο χόριο, σε βάθος συνήθως 4mm...με τα μοσχεύματα γνωρίζεις τι γίνεται?

GOMI παραθέτω απόσπασμα από τα pdfs των Ηasson and Wong που απαντάει ακριβώς σε αυτό που ρωτάς και δίνει και μερικές επιπλέον πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες :

"The terminal hair shaft usually has a diameter of 60 - 85 microns extending 3.5mm - 5.0 mm deep into the subcutaneous fat. The depth of the incision can be measured, (and fixed), to equal the length of the patient's follicles.
Limited depth incisions are critical to avoid damage to the subdermal vascular plexus especially when large numbers of grafts are to be closely placed.
The width of the incisions should also be minimal so to avoid damage to the microcirculation and allow for a snug fit of the graft.
For single hair grafts the incision width which we feel is ideal is approximately 0.5mm - 0.7mm mm or approximately 10 X the hair shaft diameter. This size seems to work well for most types of hair regardless of curl or hair shaft diameter.
For multiple hair grafts the recipient incision size varies between .90mm and 1.10mm depending on the hair shaft diameter, how closely hair shafts are approximated, and hair curl. This technique allows for packing of between 30 and 85 follicular units per cm2."

ΠΗΓΗ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
tropheus, ευχαριστώ πολύ.

Οπότε εδώ ουσιαστικά αναφέρει, ότι το βάθος μπορεί να προσαρμοστεί στο βάθος του κανονικού άξονα της τρίχας. Από 3,5mm έως και 5mm

"The terminal hair shaft usually has a diameter of 60 - 85 microns extending 3.5mm - 5.0 mm deep into the subcutaneous fat. The depth of the incision can be measured, (and fixed), to equal the length of the patient's follicles.

Εδώ όμως αναφέρει ότι το βάθος της τομής θα πρέπει να είναι περιορισμένο για να αποφευχθεί τυχόν ζημία στο αγγειακό δίκτυο.

Limited depth incisions are critical to avoid damage to the subdermal vascular plexus especially when large numbers of grafts are to be closely placed.


Οπότε λογικά κρατάμε πως το βάθος των μοσχευμάτων πλησιάζει κατά πολύ το κανονικό βάθος των υπόλοιπων μαλλιών...(?)
 

tropheus

Well-Known Member
GOMI είπε:
Οπότε λογικά κρατάμε πως το βάθος των μοσχευμάτων πλησιάζει κατά πολύ το κανονικό βάθος των υπόλοιπων μαλλιών...(?)

Ναι ακριβώς το βάθος των μοσχευμάτων πλησιάζει το μέσο βάθος των υπολοίπων μαλλιών κάτι που άλλωστε φαίνεται και λογικό.


Flosk είπε:
85? wow.. παιζει τετοιο πραγμα ρε tropheus?

Καλά δε κόβουμε και φλέβες για αυτό που λένε. Ε να μην κάνουμε και διαφήμιση στο μαγαζί;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εχεις ακριβα γουστα εαν ειναι αυτη. Εχω 3 ενυδρεια ενα 350 λιτρα ενα 120 και ενα 80.
Fun τις κιχλιδας.Ασχολουμε 14 χρονια με το αθλημα και εγω.
στο 80 λιτρα χελωνες βασικα.
Κολημα και με αυτα και μας πηγε λιγο πισω η κριση και σαυτα.
 

tropheus

Well-Known Member
John_John1 είπε:
Εχεις ακριβα γουστα εαν ειναι αυτη. Εχω 3 ενυδρεια ενα 350 λιτρα ενα 120 και ενα 80.
Fun τις κιχλιδας.Ασχολουμε 14 χρονια με το αθλημα και εγω.
στο 80 λιτρα χελωνες βασικα.
Κολημα και με αυτα και μας πηγε λιγο πισω η κριση και σαυτα.

Και εγώ ένα από ίδια. Έχω μόνινα ένα ενυδρείο κιχλίδων 450lit και κατά καιρούς είχα και αρκετά μικρότερα. Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα είδη ενυδρείων γλυκού νερού.
Αγαπημένες μου κιχλίδες είναι πρώτα τα tropheus και μετά οι αυλονάκαρες.
Σε κάποια φάση ήθελα να φτιάξω και ένα θαλασσινό αλλά πέρα από το πολύ χρήμα που απαιτείται για να το στήσεις σωστά θέλει και πάρα πολύ χρόνο συστηματικής ενασχόλησης.

Γράψε στο google "tropheus" και πάτησε εικόνες και μετά "aulonakara" και πατησε εικόνες. Δεν είναι υπέροχα;;;

Μάλλον όμως είμαστε τελείως οff-topic !!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ναι ειμαστε λιγο εκτος αλλα ηθελα να σε ρωτησω καιρο.
Υπεροχα δε λες τιποτα,και εγω τοσα χρονια εχω αλαξει τα παντα απο ψαρια τροπικου γλυκου νερου και καταληγω σε κιχλιδες και ανθεκτικα ψαρια επισης.
Καλο και το θαλλασινο αλλα εχει οντως χιλια δυο και αυτο.
Αυτα.
 

kevork78

New Member
Αγαπητέ GOMI, σε διαβεβαιώνω ότι δε γίνεται τέτοια εξέταση πριν τη μεταμόσχευση.
Από όσο γνωρίζω για να γίνει βιοψία στο τριχωτό της κεφαλής θα πρέπει να αφαιρεθεί ένα σχετικά μικρής επιφάνειας αλλά αρκετά βαθύ κομμάτι του δέρματος και χρειάζεται και ράμματα.
Γι' αυτό και η έρευνα αναφέρεται σε βιοψία από το strip που έχει ήδη αφαιρεθεί κατά τη διάρκεια της μμ.

Το ερώτημα που τίθεται είναι το εξής :

Σύμφωνα με την έρευνα η πιθανότητα άτομο με AGA να έχει περιθυλιακική φλεγμονή είναι πολύ - πολύ μεγάλη (76%).
Γιατί λοιπόν να περιμένει κάποιος να βρεθεί στο χειρουργείο να του πάρουν κομμάτι από το strip για να του κάνουν βιοψία και κατόπιν, αφού επιβεβαιωθεί, να προχωρήσει σε αγωγή περιορισμού της φλεγμονής (με ό,τι αυτό σημαίνει για τα ταλαιπωρημένα μοσχεύματα) και να μην κάνει οπωσδήποτε την αγωγή (αφού μάλλον θα έχει σε κάποιο βαθμό φλεγμονή) λίγο καιρό πριν τη μεταμόσχευση (είτε είναι strip είτε FUE) και κατόπιν να προχωρήσει στην επέμβαση;

Πάντως, σε συζητήσεις που είχα επί του θέματος (το οποίο με είχε απασχολήσει στο παρελθόν) μέσα από το οδοιπορικό των μεταμοσχεύσεων που έχω κάνει μου είχε ειπωθεί ότι η φλεγμονή δεν είναι τόσο σημαντικός παράγοντας για τη φύτρωση των μοσχευμάτων (εφόσον δεν είναι πολύ βαριάς μορφής που είναι εξαιρετικά σπάνιο).

Καλησπέρα σας,
Έχω καιρο να ασχοληθω με το site γιατι πραγματικα κουραστικα. Διαβασα το παραπάνω και θελω να μοιραστώ μαζι σας την δική μου εμπειρια. Εκανα τον Οκτώβριο του 2011 ΜΜ στην hdc απο τον Γεωργιου και ενω μεχρι το Απρίλιο ειχαν αρχισει να βγαινουν κανονινα, απο τον Μαϊο άρχισα να εχω τριχοπτωση, πρωτα απο την λυπτρια περιοχή και μετα τον Ιούνιο και απο την δότρια σε βαθμο που ελεγα οτι δεν θα μου μείνουν τρίχες στο κεφάλι. Αφου πηγα σε πολλους δερματολόγους τελικά τον Αυγουστο του 2013 έκανα βιοψία στην δότρια και βρέθηκε φλεγμονη. Ο δερματολόγος μου έδωσε Medrol για 16 μερες και Clarelux 500 καθημερινα για 3 μηνες. Τα μαλλια βγηκαν ξανα περιπου στο 80%. Σταμματησε η τριχόπτωση για περιπου 7 μηνες. Ξανα άρχησε πάλι αλλα μονο στην λύπτρια περιοχή. Έχει καποιος κάτι να προτείνει; Μήπως αν ξαναέπερνα Medrol να βοηθούσε και την λύπτρια; O δερματολόγος μου ειπε οτι αυτο θα συμβαίνει συνεχεια. Ο Γεωργιου βεβαια καμμια βοήθεια, ουτε απαντα στο τηλέφωνο μου...
 

piros75

Well-Known Member
το Μεντρόλ φίλε μου αν δεν κάνω λάθος έχει ως δραστική του ουσία την κορτιζόνη, εγώ στη θέση σου θα ήμουν πιο προσεχτικός στην χρήση του. Τι εννοείς όταν λες ότι ο Γεωργίου δεν απαντά στα τηλέφωνα, αυτό το θεωρώ απαράδεκτο!
 
Μπλουζα