Παρενεργειες φιναστεριδης μετα απο 3 χρονια...?

daidalus

Member
καλησπερα σας ειμαι 33 ετων κανω χρηση φιναστεριδης (1/5 proscar) εδω και σχεδον 3 χρονια με παραλληλη χρηση μινοξιδηλης 1mg ανα μερα ,οταν το ειχα ξεκινησει τις πρωτες 3 εβδομαδες ειχα τις γνωστες παρενεργεις με την libido οι οποιες σταδιακα μειωθηκαν δεν εξαφανιστηκαν ποτε αλλα μειωθηκαν αρκετα... Το θεμα ειναι πως εδω και εναμιση μηνα εχω παλι πολυ στυση η οποια διαρκει και λιγο χρονικα δλδ το πολυ 10 λεπτα και μετα χανω καθε αισθηση της περιοχης... με αποτελεσμα να χανεται εντελως και η στυση, επισης εχω παρατηρησει μειωμενη σεξουαλικη ορεξη γενικοτερα.... προσανατολιζομαι στο να κανω ενα διαλλειμα απο την ουσια για ενα αρκετο χρονικο διαστημα και ελπιζω να επανελθω, επισης τι εξετασεις θα μπορουσα να κανω για να δω μηπως εχει επηρεαστει καποια ορμονη?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
καλησπερα σας ειμαι 33 ετων κανω χρηση φιναστεριδης (1/5 proscar) εδω και σχεδον 3 χρονια με παραλληλη χρηση μινοξιδηλης 1mg ανα μερα ,οταν το ειχα ξεκινησει τις πρωτες 3 εβδομαδες ειχα τις γνωστες παρενεργεις με την libido οι οποιες σταδιακα μειωθηκαν δεν εξαφανιστηκαν ποτε αλλα μειωθηκαν αρκετα... Το θεμα ειναι πως εδω και εναμιση μηνα εχω παλι πολυ στυση η οποια διαρκει και λιγο χρονικα δλδ το πολυ 10 λεπτα και μετα χανω καθε αισθηση της περιοχης... με αποτελεσμα να χανεται εντελως και η στυση, επισης εχω παρατηρησει μειωμενη σεξουαλικη ορεξη γενικοτερα.... προσανατολιζομαι στο να κανω ενα διαλλειμα απο την ουσια για ενα αρκετο χρονικο διαστημα και ελπιζω να επανελθω, επισης τι εξετασεις θα μπορουσα να κανω για να δω μηπως εχει επηρεαστει καποια ορμονη?

File μου εγώ ξικινησα ένα μηνα πριν και σταμάτησα μια εβδομάδα πριν λόγω sides έτσι ώστε να το αντιμετωπίσω καλύτερα. Έμαθα κάποια πράγματα και θα σου τα πω, μπορεί να φανούν χρήσιμα.

i) Η δοσολογία δεν κάνει τα ίδια για τον καθένα (λένε). Άλλο ένας 200 κιλά και 2 μετρα, άλλο ένας 1,50 και 60 κιλά. Άρα το 1mg, το 0,25mg ή το 5mg για όλους δεν ισχύει. Δεν υπάρχει ένα για όλους.
ii) Τα ανεβασμένα οιστρογόνα οφείλονται για τα sides που έχουμε. Εδώ είναι λαβύρινθος το πράγμα αλλα από ότι καταλαβαίνω, θέλεις να το προλάβεις και όχι να το αφήσεις για χρονια, αλλιώς πας για register στο propeciahelp.
iii) Δίνουν φυσικό τρόπο αντιμετώπισης το zinc (σε αρκετή ποσότητα) και αλλα φαγώσιμα που χαμηλώνουν τα οιστρογόνα όπως μπρόκολα κλπ. Ένα google search και θα βρείς πολλά αλλα.
iv) Λένε και για αντί-οιστρογόνα σε φάρμακο αλλα εδώ έχασα την μπάλα. Υπάρχουν περισσότερα από ένα, λειτουργούν διαφορετικά, δεν κάνουν supress παντού το ίδιο και τα οιστρογόνα τα χρειάζεσαι σε καλές τιμές για να κρατήσεις τα μαλλιά σου (και τα κόκαλα σου και αλλα πολλά). Οποτε έχεις να σου λένε ότι a) πρέπει να έχεις balance στις ορμόνες (τέστο με οιστρογόνα), b) πρέπει να παίρνεις μικρή ποσότητα από το κατάλληλο αντί-οιστρογόνο που πάει τοπικά στο στήθος και δεν επιτρέπει εμφάνιση γυναικομαστίας (η οποια εμφανίζεται και χωρίς πόνο και αν αρχίσει, δεν φεύγει) και c) αιματολογικά test τακτικά.
v) Όταν δεν έχεις ισορροπία στα τέστο vs οιστρογόνα, έχεις auto που λένε tellogen effluvium. Γίauto και πολλοί αναφέρουν τριχόπτωση με την Φίνα ανά διαστήματα.
vi) Εάν είσαι από αυτούς που δεν μετατρέπουν την ελεύθερη τέστο σε οιστρογόνα, νομίζω έχεις λίγα ή καθόλου sides (και ανεβασμένη τεστοστερόνη). Αν είσαι από τους άλλους, κλαυτά Χαράλαμπε.

Αναφέρονται παρα πολλά ακόμα, όπως το cycling της Φίνα VS κάθε μέρα για πάντα κλπ. Μετά λένε και για τα οιστρογόνα πως και που μεταβολίζονται και εκεί είναι που κλείνεις το παράθυρο και πας να πάρεις λίγο αέρα γιατί χάνεις τη μπάλα. Θα σου συνιστούσα @daidalus να βρείς έναν καλο ενδοκρινολόγο και να κανεις αιματολογικές εξετάσεις κάθε πρώτη του μηνα. Ελεύθερη τέστο, Θυροειδή, εστραδιόλη, προγεστερόνη και κάποια αλλα, θα σου τα πει ο γιατρός ο ίδιος (αν δεν ξέρει, φύγε). Είναι λεπτό το ζήτημα, παίζουμε με τις ορμόνες και θέλει πάντα προσοχή στο να βρείς μια ισορροπία έτσι ώστε το φάρμακο να κάνει auto που πρέπει χωρίς να σε διαλύσει. Εν τελει καταλαβαίνεις ότι η μεταφύτευση είναι πολύ πιο απλή διαδικασία από την Φίνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

daidalus

Member
Επειδη με ολα αυτα διεκοψα την φιναστεριδη και συνεχιζω απλα με μινοξ ,τι αλλο θα μπορουσα να προσθεσω ωστε να συμπληρωσω την θεραπεια μου? επισης το zinc που βοηθαει και στην λιμπιντο σε τι ποσοτητα να το παιρνω,καπου διαβασα και για εξαιρετικο παρθενο ελαιολαδο καθως και ω3... γενικα εχω χασει λιγο την μπαλα.....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα