Οριστικη διακοπη τριχοπτωσης με ισοτρετινοινη

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erevos

Active Member
Pycnogenol και DHA αν κατάλαβα καλά κάνουν την ίδια δουλειά;
Πάντως Γιώργο, μάλλον θα πρέπει να φτιάξεις ένα post ώστε να υπάρχουν οι πληροφορίες που μας δίνεις μαζεμένες + τα βοηθήματα που μπορούν να blockάρουν τις PGs.
 
Το pynogenol ειναι ενας αριστος blocker για PG, αλλα το DHA ειναι το λιπαρο οξυ ( ειναι δομικο στοιχειο που λοιπει απτον οργανισμο) που ειναι απαταιτητο οταν η κατασταση εχει προχωρησει σε δερματιτιδα.
Επισης το ιδιο λιπαρο οξυ το χρειαζεται ο οργανισμος σε ανθρωπους που εχουν βιωσει στενοχωριες (κ παρουσιαζονται σακουλες στα ματια).
 

Bouklas

Well-Known Member
Ε, ειπαμε το DHA κανει την ιδια δουλεια με τη ισοτρετινοινη, αλλα χωρις παρενεργειες.

Ειπες.

Και οχι μονο. Για αυτό γράφω οεο.


Επίσης, εάν ο άλλος έχει ΑΑ και λιπαρή επιδερμίδα με τα ματζούνια που στέκονται στο κεφάλι θα κάνεις 1 τρύπα στο νερό . Το πρόβλημα πολεμάτε από μέσα και τα τοπικά είναι σαν να πηγαίνεις στον πόλεμο με νεροπίστολο.
 
Δεν ειπε κανενας οτι το DHA θα το παρεις τοπικα, ουτε το procynadin, ουτε ας πουμε το resversatol.
Τοπικο ειναι το ελαιο θυμαρι, αλλα το μελι θυμαριου που εχει το ιδιο blocker για PG, δεν ειναι φυσικα τοπικο.
Ουτε το μελλι ελατης που περιεχει την ουσια procynadin ειναι φυσικα τοπικο.
Επισης το λινελαιο κιαυτο πρεπει να μπει κ στη σαλατα, κ σαν τοπικο.
Ολα αυτα βεβαια εναντια στοις PGs,
και οχι για κατι αλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bouklas

Well-Known Member
Τονίζω, μόνο εσύ είπες-λες.
Aπλά να ξεκαθαρίσουμε, γιατί έτσι τώρα τα έγραψες. Όπως επίσης λάδια στρουθοκαμήλου και δαφνέλαια.
 

louloukos

New Member
Καλησπέρα Γιώργο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι για το μέλι αν ξέρεις να μου απαντήσεις. Φαντάζομαι το μέλι θα προκαλεί insulin spike, το οποίο πολλοί πιστεύουν ότι είναι κακό για την ΑΑ. Οπότε μήπως το μέλι κάνει περισσότερο κακό παρά καλό?

Έχω και εγώ μέλι ελάτης, απλά το ψιλοσκέφτομαι αν θα πρέπει να τρωω κάθε μέρα.
 
Καλησπέρα Γιώργο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι για το μέλι αν ξέρεις να μου απαντήσεις. Φαντάζομαι το μέλι θα προκαλεί insulin spike, το οποίο πολλοί πιστεύουν ότι είναι κακό για την ΑΑ. Οπότε μήπως το μέλι κάνει περισσότερο κακό παρά καλό?

Έχω και εγώ μέλι ελάτης, απλά το ψιλοσκέφτομαι αν θα πρέπει να τρωω κάθε μέρα.
Εδω λεει
http://www.self.com/flash/nutritionnews/2011/09/7-surprising-things-you-didnt/
οτι μπορεις να καταναλωνεις μεχρι 25gr μελι την ημερα, δηλ 2 κουταλιές της σούπας.
Τοσο λεω κ εγω, κ μαλλιστα μια κουταλια το'πρωι μια το βράδυ.
Αλλα κ μονο μια κουταλια να παρει κανεις εχει αρκετο blocker για να "πολεμησει"την PGD2 την οποια καταπολεμά.

Ομως το αλλο ζητημα ειναι οτι πολλα μελια ελατης εχουμε στην ελλαδα, αλλα λιγα ειναι πλουσια σε procynadin, τον blocker που θελουμε.
Κιαυτο γιατι τα ελατα πρεπει να εχουν αρκετο σιδηρο στο εδαφος που μεγαλωνουν.
Εσυ που εχεις τα ελατα, κ τα μελισσια?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
οποιος χρησιμοποιει roaccutane για το μαλλι καλο ειναι να το σταματησει-αντικαταστησει.
μετα απο πολυ ψαξιμο η θεραπεια ειναι εντελως ακαταλληλη και με υπουλες υπογειες παρενεργειες.
δηλαδη μπορει να μην ειναι οφθαλμοφανη σαν της φιναστεριδης αλλα βαζει χερι σε πραγματα που δεν φαινονται χωρις εξετασεις οπως αρτηριακη πιεση,οφθαλμικη πιεση,χοληστερινη,τριγλυκεριδια.
δηλαδη ενα μπαχαλο στον οργανισμο.
μπορει να μην τα εμφανισει απο τον πρωτο χρονο,αλλα σιγουρα θα τα βγαλει στην πορεια.
προσοχη γιατι οι παρενεργειες αυτες ειναι υπογειες,δεν φαινονται χωρις εξετασεις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα