Οριστικη διακοπη τριχοπτωσης με ισοτρετινοινη

mike29

Active Member
Εκτος απ το μελι ελατης Γιωργο τι αλλο μπορω να βαλω στην διατροφη οπως πχ τα λαχανακια βρηξελλων!!αμα θεωρεις οτι πρεπει να προσθεσω και αλλες σημαντικες τροφες πες μου να τις βαλω και αυτες στο προγραμμα!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Γιωργο επηδει με τις εταιρειες στα αιθερια ελαια γινεται χαμος αν παρω κ τον κεδρο απ τα sensities η ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας απ την biosamos?γενικα η ethereal nature και η biosamos ειναι αξιοπιστες εταιρειες στα αιθερια ελαια??
 

zaxosdogkanos

Active Member
φιλε mil-nt εγω πηρα απο sensities αιθεριο ελαιο κεδρου και σταφυλελαιο μου ηρθαν σημερα
εχω παρει παλιοτερα και αλλα ελαια απο το συγκεκριμενο μαγαζι και ηταν παρα πολυ καλης ποιοτητας

εντωμεταξυ εντελως τυχαια επειδη ειχα παρει απο χωριο μελι ελατο και θυμαρι πινω καθημερινα και εκεινη την περιοδο αρχισα να βλεπω ενα τρελο boost αλλα δεν ξερω αν οφειλετε αποκλειστικα εκει

νομιζω εμεις ειμαστε στην ιδια κατηγορια ( ξηροδερμια-αδυναμη τριχα ) αρα θα μας βοηθησουν ιδια πραγματα και καο θα ειναι να συγκρινουμε τι βοηθαει στον καθενα αν αρχισεις και εσυ

προς το παρον οτι ειπε ο γιωργος για τα μελια το βλεπω στην πραξη οτι ισχυει
και στην τελικη μελι ειναι μονο καλο θα σου κανει....

τα ελαια αν δεν θες να τα αρχισεις θα τα δοκιμασω και θα σου πω,μου εδωσε και οδηγιες εφαρμογης ο γιωργος και προς το παρον βλεπουμε...
 

mike29

Active Member
Και γω zaxosdoganos απο εκει σκεφτομαι να παρω!!κ εγω ειχα παρει τις συγκεκριμενης εταιρειας πιο παλια αλλα ποτε δεν εισαι 100% σιγουρος!!ενα τεστ για αιθερια ελαια που ειχα βρει ειναι να ριξεις ελαιο πανω σε λευκο χαρτι αν ειναι καλης ποιοτητας μετα απο ωρες δεν θα αφησει το παραμικρο σιμαδι!!δοκιμασετο κ πες μου!!το ειχα κανει απ αυτη την εταιρεια κ ηταν οκ!!θα ξεκινησω κ εγω αυτο το μελι..να δω που θα βρω γνησιο τωρα!!!το μαλλι σου λαδωνει ευκολα??ισως ειμαστε πανω κατω στην ιδια κατηγορια!!ναι με τα ελαια θα αρχισω κ εγω αιθ.ελαια θυμαρι κεδρο ξεχωριστα 3 μερες κενο μεταξυ τους αδυαλητα στο δερμα κ μια φορα emu oil!!αυτα μου ειπε ο Γιωργος!!μολις ξεκινησω θα σου πω για να συγκρινουμε και τι βοηθαει τον καθενα!!παντος απ τα μεσα νοεμβριου του 14 λογο βαριας σ.δ εκεινη την περιοδο που τετοιο χαλι δεν ειχα ξαναδει στο κεφαλι μου!!δεν εχω ξαναβαλει ελαια στα μαλλια κ οτιδηποτε τοπικο μεχρι σημερα!!!τα ελαια ειχα σαν κυρια θεραπεια κ με αυτα πειραματιζομουν περιπου 4 χρονια!!ειχα χασει παρα πολλες τριχες κολημενες σε πλακες τις σ.δ μερικες ξαναβγηκαν αλλα δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη διαφορα στο μαλλι μεχρι σημερα!!παλι καλα!!!
 

kwsths

Member
Αγαπητοι φιλοι αν πολεματε τη τριχοπτωση με μελια και λαδια χαιρομαι παρα πολυ για σας, διοτι σημαινει οτι δεν εχετε σοβαρο προβλημα και χανετε φυσιολογικες τριχες. Οποτε κατα τη γνωμη μου ζηστε τη ζωη σας και μην υπερβαλετε με λαδι μελι και μανταρινια.. Απλα μην το σκεφτεστε καν το θεμα. Αν ειστε ομως σαν και μενα που χανω 200 τριχες ημερησιως, βλεπω να πεφτουν τριχες στο φαγητο μου και ζω γενικα στιγμες φρικης με το μαλλι τοτε δεν βοηθανε ολα αυτα. Και μην παραμυθιαζεστε απο οποιον προσπαθει να σας πεισει. Τα εχω δοκιμασει σαν αρχαριος και γω ολα τοτε και τιποτα δεν βοηθησε.. Οταν εχεις σοβαρο προβλημα τοτε θελει και σοβαρα και ριψοκινδυνα φαρμακα. Και οχι κρεμυδια χτυπημενα με κροκο αυγου στο κεφαλι.. Κοινως συνταγες της γιαγιας. Εγω αντιμετωπιζω τη φρικη και την πολεμησα αποτελεσματικα με το φαρμακο που αναφερω. Κατα τη γνωμη ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη απο τη φιναστεριδη σε ατομα με σμηγματοροικη δερματιτιδα. Οχι στη παραπλανηση φιλοι..
 

pithikas

Well-Known Member
Μα ειναι δυνατον να προτιμησει κανεις μια ουσια που προκαλει τερατογενεση, ενω εκχυλισμα απο λαδι στρουθοκαμηλου ειναι πολυ καλυτερο, παρασκευαζεται στη Δραμα.
Συγνωμη για την παρεμβαση, αλλα το λαδι στρουθοκαμηλου με εκανε να λιωσω.:D
 
Αγαπητοι φιλοι αν πολεματε τη τριχοπτωση με μελια και λαδια χαιρομαι παρα πολυ για σας, διοτι σημαινει οτι δεν εχετε σοβαρο προβλημα και χανετε φυσιολογικες τριχες. Οποτε κατα τη γνωμη μου ζηστε τη ζωη σας και μην υπερβαλετε με λαδι μελι και μανταρινια.. Απλα μην το σκεφτεστε καν το θεμα. Αν ειστε ομως σαν και μενα που χανω 200 τριχες ημερησιως, βλεπω να πεφτουν τριχες στο φαγητο μου και ζω γενικα στιγμες φρικης με το μαλλι τοτε δεν βοηθανε ολα αυτα. Και μην παραμυθιαζεστε απο οποιον προσπαθει να σας πεισει. Τα εχω δοκιμασει σαν αρχαριος και γω ολα τοτε και τιποτα δεν βοηθησε.. Οταν εχεις σοβαρο προβλημα τοτε θελει και σοβαρα και ριψοκινδυνα φαρμακα. Και οχι κρεμυδια χτυπημενα με κροκο αυγου στο κεφαλι.. Κοινως συνταγες της γιαγιας. Εγω αντιμετωπιζω τη φρικη και την πολεμησα αποτελεσματικα με το φαρμακο που αναφερω. Κατα τη γνωμη ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη απο τη φιναστεριδη σε ατομα με σμηγματοροικη δερματιτιδα. Οχι στη παραπλανηση φιλοι..
Οσο για το μελι ελατης (και φυσικα μονο το ελατης, και οχι καθε μελι) περιεχει ενα πανυσχηρο blocker για τοις PGs που ονομαζεται procynadin, κανε μια ερευνα κ θα δεις.
Βεβαια υπαρχουν κ καπσουλες procynnadin (μπορω να σου συστεισω) αν το μελι σου φαινεται λιγο φολκρ υποθεση.
Αλλα επειδη καταλαβαινω εχεις μια ιδιαιτερη συμπαθεια προς τα επισημα φαρμακευτικα σκευασματα, μπορεις να παρεις το revivogen.
Ενα προιον με πολλες επιτυχιες, κ προσφατα ειχαμε καποιο μελος που παρουσιασε την ακρως θετικη εξελιξη, που του παρουσιασε.
Να σε ρωτησω κατι, αν επιτρεπεται, μηπως εχεις καποια αδυναμια στα ματια.
Γιατι το DHA (λιπαρο οξυ που βρισκεται κ στο σωλομο) Eιναι μια απαραιτητη ουσια για το δερμα, τα ματια, κ τον εγκεφαλο.
http://m.iherb.com/Flora-DHA-Vegetarian-Algae-60-Veggie-Caps/37032?gclid=CLD5j_zAuMcCFQgGwwod3HULUw
Οσο για τα σοβαρα φαρμακα που λες, ισως να εχεις ακουσει οτι οι Μεγαλες Φαρμακευτικες Εταιρειες σκοπιμως αποφευγουν την χρηση φυσικων ουσιων γιατι δεν μπορουν να τοις πατενταρουν.
Και δεν θελουν φυσικα να βγαλουν ενα προιον που σε δυο μηνες θα το αντιγραψουν ολες οι αλλες εταιρειες.
Φυσικα κ το γαιδουραγκαθο ειναι ισχυρο αντικαρκινικο, αλλα εχει καπου 3 ευρω το φακελακι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και γω zaxosdoganos απο εκει σκεφτομαι να παρω!!κ εγω ειχα παρει τις συγκεκριμενης εταιρειας πιο παλια αλλα ποτε δεν εισαι 100% σιγουρος!!ενα τεστ για αιθερια ελαια που ειχα βρει ειναι να ριξεις ελαιο πανω σε λευκο χαρτι αν ειναι καλης ποιοτητας μετα απο ωρες δεν θα αφησει το παραμικρο σιμαδι!!δοκιμασετο κ πες μου!!το ειχα κανει απ αυτη την εταιρεια κ ηταν οκ!!θα ξεκινησω κ εγω αυτο το μελι..να δω που θα βρω γνησιο τωρα!!!το μαλλι σου λαδωνει ευκολα??ισως ειμαστε πανω κατω στην ιδια κατηγορια!!ναι με τα ελαια θα αρχισω κ εγω αιθ.ελαια θυμαρι κεδρο ξεχωριστα 3 μερες κενο μεταξυ τους αδυαλητα στο δερμα κ μια φορα emu oil!!αυτα μου ειπε ο Γιωργος!!μολις ξεκινησω θα σου πω για να συγκρινουμε και τι βοηθαει τον καθενα!!παντος απ τα μεσα νοεμβριου του 14 λογο βαριας σ.δ εκεινη την περιοδο που τετοιο χαλι δεν ειχα ξαναδει στο κεφαλι μου!!δεν εχω ξαναβαλει ελαια στα μαλλια κ οτιδηποτε τοπικο μεχρι σημερα!!!τα ελαια ειχα σαν κυρια θεραπεια κ με αυτα πειραματιζομουν περιπου 4 χρονια!!ειχα χασει παρα πολλες τριχες κολημενες σε πλακες τις σ.δ μερικες ξαναβγηκαν αλλα δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη διαφορα στο μαλλι μεχρι σημερα!!παλι καλα!!!
Το κεδρο μην το παρεις milt, τελικα το δοκιμασε ο ζαχος ειναι κακης ποιοτητας, θα φερει η papanastasiouu συντομα ενα καλο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ψαχνόμουνα και εγώ για το δαφνέλαιο και διάβασα κάποιες πληροφορίες για αυτό σε site και έλεγε αν υπάρχει λιπαρότητα θα την επιδεινώσει. Αυτό το είχαν αναφέρει και κάποια άτομα εδώ στο forum. Πως γίνετε να καταπολεμήσεις την λαδίλα με το λάδι?
Η λαδιλα ειναι μια διεργασια που ονομαζεται lypogenesis, μπορεις να κοιταξεις την βιβλιογραφια, η οποια την βοηθα η αυξημενες Εστρονες.
Οποτε μειωνοντας τοις Εστρονες (θυλικες ορμονες) στα φυσιολογικα επιπεδα για τους ανδρες, με την χρηση των blockers που υπαρχουν στα βοτανα, αιθερια ελαια, κλπ
σταματα η γεννησης των λιπων(lypogenesis).
Και φυσικα ισυχαζουμε σπτην λαδιλα.
Ο blocker δε, ειναι μονο ενα συστατικο του βοτανου, η του αιθεριου ελαιου. Ουσιαστικα τα αλλα συστατικα του βοτανου δεν μας πολυενδιαφερουν, εμεις απλως θελουμε να εχει σε υψηλη συγκεντρωση τον blocker.
 
Φυσικα φιλε Παρετο, και πολυ καλη ερωτηση,
Θα προτεινω κ βεβαια το καλυτερο που ειναι το Pycnogenol της Swanson

http://www.swansonvitamins.com/swanson-ultra-pycnogenol-100-mg-30-caps
Αυτο το εκχυλισμα βγαινει απο τα ελατα αυτης της ποικιλιας που ειναι στα παραλεια της Γαλλιας.
Και φυσικα υπαρχει κ στο μελι ελατης το ιδιο συστατικο.
Ο καθενενας δοκιμαζει οτι θελει, η δοκιμαζει και τα δυο.
Και οπως ειπαμε κανει μονο για μειωση των αυξημενων PGs(που προκαλουν την τριχωπτωση οταν εχουμε αυξημενη την Ορμονη E1)
Για τοις αλλες περιπτωσεις δεν συνησταται γιατι κ δεν βοηθαει, αλλα δεν ξερουμε κ τι συνεπειες θα εχει εαν μειωθουν οι PG σε επιπεδα κατω του επιτρεπτου.
 

erevos

Active Member
Ψήνομαι για ισοτρετινοϊνη, λόγω σμήγματος. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν βγαίνει σε μικρότερη συγκέντρωση από 10mg ή αν γίνεται να κόψουμε το χάπι.
 
Ψήνομαι για ισοτρετινοϊνη, λόγω σμήγματος. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν βγαίνει σε μικρότερη συγκέντρωση από 10mg ή αν γίνεται να κόψουμε το χάπι.
Εγω erev θα σου προτεινω τι συμπληρωμα διατροφης χρειαζεται ο οργανισμος σου ωστε μονο σου του να σταματησει την κατασταση αυτη.
Λοιπον το ποιο σπουδαιο που χρειαζεσαι ειναι το DHA
http://m.iherb.com/Flora-DHA-Vegetarian-Algae-60-Veggie-Caps/37032?gclid=CLD5j_zAuMcCFQgGwwod3HULUw
Ενα λιπαρο οξυ λιγο σπανιο, υπαρχει στο σωλομο, κ στο αυγο της στρουθοκαμηλου.
Εναι πολυ σημαντικο για το δερμα, τα ματια, κλπ.
Ακομα χρειαζεσαι λινελαιο θρακης, thrakiland.
Και θα γινεις περδικη, χωρις παρενεργειες.
 

erevos

Active Member
Εγω erev θα σου προτεινω τι συμπληρωμα διατροφης χρειαζεται ο οργανισμος σου ωστε μονο σου του να σταματησει την κατασταση αυτη.
Λοιπον το ποιο σπουδαιο που χρειαζεσαι ειναι το DHA
http://m.iherb.com/Flora-DHA-Vegetarian-Algae-60-Veggie-Caps/37032?gclid=CLD5j_zAuMcCFQgGwwod3HULUw
Ενα λιπαρο οξυ λιγο σπανιο, υπαρχει στο σωλομο, κ στο αυγο της στρουθοκαμηλου.
Εναι πολυ σημαντικο για το δερμα, τα ματια, κλπ.
Ακομα χρειαζεσαι λινελαιο θρακης, thrakiland.
Και θα γινεις περδικη, χωρις παρενεργειες.
Γιώργο υποψιάζομαι ότι και η δική μου περίπτωση αραίωσης βρίσκεται στις PGs, λόγω δυσανάλογων παρενεργειών από κάποια light DHT blockers (πχ. τσουκνίδα).
Όσον αφορά την ισοτρετινοϊνη, ο τρόπος δράσης της στο σμήγμα αναλύεται εδώ: http://www.hairlossgr.com/threads/airol.2742/page-20 (post #382 και κάτω).
 
Γιώργο υποψιάζομαι ότι και η δική μου περίπτωση αραίωσης βρίσκεται στις PGs, λόγω δυσανάλογων παρενεργειών από κάποια light DHT blockers (πχ. τσουκνίδα).
Όσον αφορά την ισοτρετινοϊνη, ο τρόπος δράσης της στο σμήγμα αναλύεται εδώ: http://www.hairlossgr.com/threads/airol.2742/page-20 (post #382 και κάτω).
Ωραια, τοσους μηνες το γραφω, οτι το προβλημα ειναι σεολο το συστημα των ενζυμων που ανακατευεται η 17b hsd, η οποια παρουσιαζει υπερλειτουργεια κ γιαυτο δημιουργει τριχωπτωση κ δερματιτιδα κ λιπαροτητα.(κ φυσικα κ αυξημενεςPg)
Δηλ, ολα τα μωρα στη Πιστα!!

Οποτε γιατι να βαλεις παρεμποριστη ισοτρετινοινη(για να ευχαριστεισης την εταιρεια που το πατενταρε? κ βαλεις σε κινδυνο την υγεια σου)
Και να μην βαλεις Οstrich oil που σκοπιμα το αποφευγουν οι φαρμακευτικες εταιρειες γιατι δεν μπορουν να το πατενταρουν.
Και το reversatol (neocell)επισης βοηθα κ το απεδιξε ο Cotsarelis αλλα μετα το παρατησε γιατι δεν μπορουσε να το πουλησει.

Φυσικα το οτι υπερλειτουργει η 17bhsd αποδικνυεται με την μετρηση της E1, που βγαινει σε αυξημενες τιμες για ανδρες.
 
Μπλουζα