Οριστικη διακοπη τριχοπτωσης με ισοτρετινοινη

kwsths

Member
Καλησπέρα σε όλους.Ειμαι σχετικα παλιο μελος Μετά απο ένα χρόνο απουσίας για διαφορους λογους επιστρέφω να μοιραστώ σοβαρα καποιες σκέψεις και πειραματα μαζί σας.
Αυτον τον χρονο ξεκινησα μετα απο πολλη σκεψη μια θεραπεια με ισοτρετινοινη για να καταπολεμησω το τεραστιο προβλημα ακμης που ειχα. Λεω μετα απο πολλη σκεψη καθως φιλοι απο δω συμβουλευαν οτι τα χαπια για την ακμη επιφερουν τριχοπτωση... Εν τελει πηρα το ρισκο γιατι σκεφτηκα καλυτερα καραφλας με καθαρος προσωπο παρα 15 τριχες στο μαλλι και 25 σπυρια στο προσωπο.Μετα απο 10 μηνες σχεδον θεραπειας θέλω να σας διαβεβαιωσω οτι περα απο το οτι καθαρισα στην ακμη, ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ εντελως η τριχοπτωση και η τριχα εγινε πολυ σκληρη. Επέστρεψα σχεδόν στα χρονια εφηβειας μου και δεν μπορουσα να το πιστεψω. Αυτη η αλλαγη εγινε μετα τους 3 μηνες θεραπειας. Και για να μην νομιζετε οτι πουλαω παραμυθια οριστε η λογικη εξηγηση (καπως μακαλικα για να καταλαβουν ολοι) για το πως εδρασε σε μενα.. Η ισοτρετινοινη τα ρετινοιδες γενικοτερα ειναι φαρμακα που καταπολεμουν την ακμη με την εξης λειτουργια. Η ακμη τρεφεται και αναπτυσσεται κυριως στα πολυ λιπαρα δερματα.Οι σμηγματογονοι αδενες παραγουν υπερβολικο σμηγμα κυριως σε συγκικριμενα σημεια και ο μυκητας acnes βρισκει προσφορο εδαφος να αναπτυσσεται συνεχως.Ειχα δοκιμασει οτι τοπικο υπηρχε χωρις κανενα αποτελεσμα. Τα φαρμακα αυτα τα χαπια λοιπον πανε στον οργανισμο, μειωνουν οριστικα τους σμηγματογονους αδενες που εχουμε και πλεον αυτοι δεν παραγουν τοσο υπερβολικο σμηγμα και το ph του δερματος πεφτει κ οριζεται σε ενα φυσιολογικο σταδιο. ΑΛΛΑ επιπλεον με το ph του δερματος οριστηκε και αυτο της κεφαλης. Πλεον ειχε εξαφανιστει το προβλημα της σμηγματορροικης δερματιτιδας που ειχα και η τριχα αρχισε να δυναμωνει. Το καλυτερο ηταν οτι χρησιμοποιουσα απαλο σαμπουαν και εκανα μπανιο καθε 2 3 μερες. Το μαλλι δεν χρειαζοταν λουσιμο 1 η 2 φορες τη μερα οπως παλια. Η απουσια σμηγματος δυναμωσε τη τριχα και σταματησε τελειως η τριχοπτωση. Το μαλλι εγινε σκληρο και τα κενα συμπληρωθηκαν ως δια μαγειας.Οσο προχωρουσε ο καιρος τα αποτελεσματα καλυτερευαν. Για να κλεισω ειμαι σιγουρος οτι αυτη ηταν ο λογος που σταματησε η τριχοπτωση μου γιατι τωρα ενα μηνα που σταματησα τη θεραπεια και το φαρμακο εφυγε απο το αιμα επανηλθε μια τρομακτικη τριχοπτωση γτ αρχισε να επανερχεται το σμηγμα στο κεφαλι. Χρειαζεται να κανω μπανιο σιγουρα καθε μερα και λαδωνουν παλι κατευθειαν. Η τριχα εγινε πολυ λεπτη και η τριχοπτωση πηρε τα πανω της παρολο που ειμαι πολυ καλα ψυχολογικα χωρις κανενα ''σοβαρο'' αγχος. Οποτε ειμαι πεπεισμενος οτι η καλυτερη θεραπεια που εχω κανει ηταν αυτη και η λυση στη τριχοπτωση μου, ηταν η απουσια του υπερβολικου σμηγματος και λαδιλας απο το κεφαλι. Προσοχη λεω δικη μου γιατι σε μενα λειτουργησε αυτο σε αλλους δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα βοηθησει. Απλα μετα απο το πειραμα αυτο ενος χρονου κατεληξα οτι σμηγματορροια η σμηγματοροικη δερματιτιδα ειναι ενας απο τους πιο βασικους λογους τριχοπτωσης. Ισως να τη συνεχισω τη θεραπεια παρολο που δεν εχω σπυρια, απλα ειναι πολυ βαρια για τον οργανισμο.. Γιατι οπως προανεφερα ειχα δοκιμασει τα παντα απο εδω μεσα εκτος φινα και ντουτα και αυτη η θεραπεια μονο βοηθησε αποτελεσματικα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
δεν εισαι ο πρωτος που βλεπει βελτιωση στο μαλλι με αυτο http://www.hairlossgr.com/threads/airol.2742/page-17#post-66867
το roaccutan ειναι 5ar blocker http://www.hairlossgr.com/threads/roaccutan-dht.9925/
σε ποσοτητα 2 mg την ημερα δουλευει σαν την φιναστεριδη,ισως και λιγο καλυτερα.
θελει προσοχη με τα υπατικα ενζυμα ομως και μακρια απο τεκνοποιηση ακομα και εναν χρονο μετα την διακοπη του
 

kwsths

Member
α ευχαριστω! δεν ειχα διαβασει αυτες τις συζητησεις. Οι περισσοτεροι ανεφεραν τριχοπτωση σαν παρενεργεια αλλα εγω πραγματικα εζησα ενα ονειρο.. Το ακριβως αντιθετο.. Με τα ενζυμα δεν ειχα θεμα ουτε με τιποτα αλλο.. λες να συνεχισω με μικρη ποσοτητα? πραγματικα απενεργοποιει την dht και απο οτι φαινεται σε μενα ειναι ο βασικοτερος λογος ανεξελεγκτης τριχοπτωσης.:cool:
 

zaxosdogkanos

Active Member
kapa εμενα η airol που ειχα βαλει 3 μερες μου ειχε βγαλει shedding που δεν ειχα δει απο την αρχη της θεραπειας μεχρι σημερα και την σταματησα αμεσως- καμια 100σταρα τριχες την ημερα απο εκει που επεφταν 10 αλλα ηταν αδυναμες τριχες λεπτες

εκανα καλα που την εκοψα η' το shedding ηταν σημαδι οτι δουλευε(οπως κανει και η μινοξ) ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
α ευχαριστω! δεν ειχα διαβασει αυτες τις συζητησεις. Οι περισσοτεροι ανεφεραν τριχοπτωση σαν παρενεργεια αλλα εγω πραγματικα εζησα ενα ονειρο.. Το ακριβως αντιθετο.. Με τα ενζυμα δεν ειχα θεμα ουτε με τιποτα αλλο.. λες να συνεχισω με μικρη ποσοτητα? πραγματικα απενεργοποιει την dht και απο οτι φαινεται σε μενα ειναι ο βασικοτερος λογος ανεξελεγκτης τριχοπτωσης.:cool:
κατα κανονα στην ποσοτητα ακμης 20mg με 40mg φερνει τριχοπτωση και μονιμη ξηροτητα στο δερμα.
σε ποσοτητα 2mg απλα εχει αυτα που βλεπεις στην τριχοπτωση,σε ποσα mg ησουν η εισαι?
εγω να πω την αμαρτια μου εψαχνα καψουλες των 5mg φετος τον χειμωνα με σκοπο να κουμπωνα μερα παρα μερα μια αλλα βλεπω οτι βγαινει σε 10mg και 20mg
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa εμενα η airol που ειχα βαλει 3 μερες μου ειχε βγαλει shedding που δεν ειχα δει απο την αρχη της θεραπειας μεχρι σημερα και την σταματησα αμεσως- καμια 100σταρα τριχες την ημερα απο εκει που επεφταν 10 αλλα ηταν αδυναμες τριχες λεπτες

εκανα καλα που την εκοψα η' το shedding ηταν σημαδι οτι δουλευε(οπως κανει και η μινοξ) ?
η airol ειναι διαφορετικη απο αυτο,ειναι απλα ενα εργαλειο απορροφησης αλλα στους μισους φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα,αραιωση,αλλα ακομα και επανεκφυση να δωσει που θα ειναι απο την μινοξιδιλη την τριχοπτωση παλι θα την αυξησει
 

kwsths

Member
εγω ημουν αρκετα.. 2 χαπια των 20 καθε μερα αρα 40 συνολο !! Και επινα και αλοολ καθε μερα σχεδον. Μπορει να παθω κατι αργοτερα.. Εγω λεω να δοκιμασεις των 10 mg αν εχεις το ιδιο θεμα θα σε βοηθησει πολυ. Αλλα απο οτι φαινετα ειναι παρωδικο και αυτο. Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω εφοσον εριξε το συνολικο ph και τους σμηγματογονους αδενες γιατι επεστρεψα στη παλια παραγωγη ελαιολαδου..? Αυτο δεν το χω ξεκαθαρισει ακομα..Στο δερμα δεν εχω λιπαροτητα αλλα στο μαλλι επεστρεψε παλι..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω ημουν αρκετα.. 2 χαπια των 20 καθε μερα αρα 40 συνολο !! Και επινα και αλοολ καθε μερα σχεδον. Μπορει να παθω κατι αργοτερα.. Εγω λεω να δοκιμασεις των 10 mg αν εχεις το ιδιο θεμα θα σε βοηθησει πολυ. Αλλα απο οτι φαινετα ειναι παρωδικο και αυτο. Ενα πραγμα δεν καταλαβαινω εφοσον εριξε το συνολικο ph και τους σμηγματογονους αδενες γιατι επεστρεψα στη παλια παραγωγη ελαιολαδου..? Αυτο δεν το χω ξεκαθαρισει ακομα..Στο δερμα δεν εχω λιπαροτητα αλλα στο μαλλι επεστρεψε παλι..
δεν σου εκανε μονιμη ατροφια σμηγματογονων αδενων,αυτο ειναι καλο γιατι αν σου κανει κατι τετοιο μετα ερχεται αραιωση λογω ξηροτητας,πολοι εχουν παθει ζημια στο μαλλι απο αυτο,κατι που κανενας γιατρος δεν το εχει υποψιν.
το μαλλι χρειαζεται καποιο σμηγμα
 

kwsths

Member
Τωρα ομως παραεχω σμηγμα. Οποτε μετα το καλοκαιρι θα συνεχισω με 10 mg τη μερα. Απλα θα περιορισω το αλκοολ και θα κανω πολυ καλη διατροφη.. Νομιζω δυο χρονια θα αντεξει ο ο οργανισμος. Απλα θα κανω εξετασεις τακτικα και αν βρεθει τιποτα επιληψιμο το κοβω. Ειναι πολυ καλυτερο απο το να κοβεις τη τεστοστερονη αποτομα με φινα. Αυτο αν δεν εχεις προδιαθεση με συκωτια και νεφρα ειναι πολυ πιο ακινδυνο απο τη φινα κατα τη γνωμη μου και το ιδιο αποτελεσματικο για μενα αφου απλα ζουσα σε ονειρο για αυτους τους μηνες.
 

sta8is

New Member
Έχω και εγώ θέμα με την λιπαρότητας , γενικά είμαι κάπως λιπαρός αλλα στο κεφάλι δεν παίζεται , λούζομαι το βραδυ και το πρωί έχω σταγονιτσες λιπαρότητας, μετά από 24 ώρες είμαι full σαν να έχω ιδρώσει. Είναι μονο στο επάνω μέρος του κεφαλιού και σταματάει απότομα ένα εκατοστό πιο κάτω από την hairline.

Στο πρόσωπο και στην πλάτη έχω λιπαρότητα αλλα δεν με ένοιαζε να την διορθώσω. Γενικά σκεφτόμουνα με τόσο λιπαρότητα απορώ πως δεν με έχουν εγκαταλείψει προ πόλου οι θύλακες . Να αρχίσω με 10 mg και βλέπουμε;
 

tasos

Active Member
Κωστή, σόρρυ γιατί σ'εχασα λίγο. Ποιο χάπι ισοτρετινοίνης έπαιρνες (μάρκα ?), και τι ειδικότητας γιατρός σε παρακολουθούσε ?

ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

istorias

Chalandri
Φίλε μου εγώ πιστεύω ότι σε βοήθησε στο θέμα τριχόπτωσης για τον εξής λόγο:

Η εταιρία cosmo pharmaceuticals έχει ανακοινώσει το φάρμακο CB0301 για ακμή και για αα. Το ενεργό συστατικό είναι ίδιο και για τις δύο χρήσεις, αυτό που θα αλλάζει κυρίως είναι η συγκέντρωσή του. Σε εμένα λοιπόν βγάζει νόημα το γεγονός ότι ένα φάρμακο κατά της ακμής σε βοήθησε στην τριχόπτωση.

Για την ιστορία,το CB0301 αυτή τη στιγμή είναι στη φάση II και θα ξέρουμε τον Νοέμβριο εάν είναι αποτελεσματικό για την αα .
 

kwsths

Member
Κωστή, σόρρυ γιατί σ'εχασα λίγο. Ποιο χάπι ισοτρετινοίνης έπαιρνες (μάρκα ?), και τι ειδικότητας γιατρός σε παρακολουθούσε ?

ευχαριστώ
επαιρνα acnotrain των 20 επι 2 την ημερα αρα 40 συνολο για 10 μηνες.. Δερματολογος με παρακολουθουσε..
 

Συνημμένα

  • Shot-A-Cnotren.jpg
    Shot-A-Cnotren.jpg
    12 KB · Προβολές: 47

kwsths

Member
Έχω και εγώ θέμα με την λιπαρότητας , γενικά είμαι κάπως λιπαρός αλλα στο κεφάλι δεν παίζεται , λούζομαι το βραδυ και το πρωί έχω σταγονιτσες λιπαρότητας, μετά από 24 ώρες είμαι full σαν να έχω ιδρώσει. Είναι μονο στο επάνω μέρος του κεφαλιού και σταματάει απότομα ένα εκατοστό πιο κάτω από την hairline.

Στο πρόσωπο και στην πλάτη έχω λιπαρότητα αλλα δεν με ένοιαζε να την διορθώσω. Γενικά σκεφτόμουνα με τόσο λιπαρότητα απορώ πως δεν με έχουν εγκαταλείψει προ πόλου οι θύλακες . Να αρχίσω με 10 mg και βλέπουμε;

Φιλε Σταθη και γω το ιδιο θεμα εχω και ειναι απιστευτο συναισθημα να κοιμασαι και να ξυπνας 3 μερες σερι χωρις λαδι και χωρις λουσιμο. Να κοιμασαι με μια κοπελα πχ και να μην σκεφτεσαι οτι οταν ξυπνησεις θα σαι χαλια η μηπως σου χαιδεψει μαλλι και αηδιασει.. Προς το παρον μην ξεκινησεις καλυτερα γιατι ειναι καλοκαιρι και δεν επιτρεπεται. Το δερμα γινεται ευαισθητο πολυ και δεν κανει να βγαινεις στον ηλιο. Αν ξεκινησουμε λεω απο μεσα Σεπτεμβρη μαζι πχ να δουμε τι αποτελεσματα θα χουμε..
 

tasos33

Well-Known Member
και εγω εχω μια απιστευτη λαδιλα καθημερινα ολη μερα ακομα και χειμωνα ειδικα στο μετωπο και στη μυτη και προφανως και στο τριχωτο, βεβαια δεν εχω καθολου σπυρακια ουτε στο προσωπο ουτε στο μαλλι, εννοειται πωςς λουζομαι καθε βραδυ να φυγει και το τοππικ, και δεκα φορες την ημερα σκουπιζω το μετωπο,ειδικα στο σημειο που ενωνεται η hairline me to μετωπο.....απαλευτο πραγματικα
 

sta8is

New Member
Φιλε Σταθη και γω το ιδιο θεμα εχω και ειναι απιστευτο συναισθημα να κοιμασαι και να ξυπνας 3 μερες σερι χωρις λαδι και χωρις λουσιμο. Να κοιμασαι με μια κοπελα πχ και να μην σκεφτεσαι οτι οταν ξυπνησεις θα σαι χαλια η μηπως σου χαιδεψει μαλλι και αηδιασει.. Προς το παρον μην ξεκινησεις καλυτερα γιατι ειναι καλοκαιρι και δεν επιτρεπεται. Το δερμα γινεται ευαισθητο πολυ και δεν κανει να βγαινεις στον ηλιο. Αν ξεκινησουμε λεω απο μεσα Σεπτεμβρη μαζι πχ να δουμε τι αποτελεσματα θα χουμε..

Και εννοείτε ότι λούζομαι κάθε μέρα, δεύτερη μέρα δεν τολμώ, θα είμαι σαν να έχω βάλει βαζελίνη
 
καπου ειχα διαβασει να ριξουμε τρετινοινη μεσα στην μινοξιδιλη για καλυτερη αποροφηση , παιζει αυτο σαν σεναριο η λεω μλκς ?
 

kwsths

Member
δειτε και ενα παλιο θεμα για την ισοτρετινοινη http://www.hairlossgr.com/threads/accutane-sebum-dht.572/

Πραγματικα kapa αυτο με τη τριχοπτωση μου το λεγαν ολοι εδω για να μην ξεκινησω τη θεραπεια με ισοτρετινοινη.. Παραμυθια της Χαλιμας.. Ημουν τρομοκρατημενος οτι θα ανεβαζω τα παντα ηπατικα ενζυμα,ζαχαρο χοληστερολες θα μου πεσουν ολα τα μαλλια θα παθω καταθλιψη κτλ κτλ ... Τιποτα δεν εγινε και μαντεψτε τι ? Οχι μονο δεν επαθα καταθλιψη αλλα περασα τους καλυτερους μηνες της ζωης μου.. Φουλ μαλλι καθολου λαδιλα με το να ντρεπομαι να κυκλοφορω και να με ακουμπανε, ελουζα το μαλλι μια το τριημερο με οποιοδηποτε σαμπουαν, ετρωγα οτι ηθελα και επινα οσο ηθελα... Δεν επαθα τιποτα. Εκανα τις εξετασεις μου να ελεγχω και εκανα και αποτιξινωσεις αραια και που.. Το να λαμβανει κανεις υποψιν οτι μπορει να παθει κατι απο τις παρενεργειες που αναγραφονται ειναι πολυ σοφο.. Αλλα δεν σημαινει οτι θα παθει τα παντα η εστω ενα απο αυτα. Απλα αναγραφονται για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο οι φαρμακευτικες.. Οπως και σε μια απλη αντιβιωση αν διαβασεις τι παρενεργειες μπορει να χει, θα προτιμησεις να περασεις μια πνευμονια με τσαι του βουνου.. ΝΑΙ στην προληψη και ενημερωση αλλα ΟΧΙ στην παραπληροφορηση και τρομοκρατια. Αν ακουγα το φορουμ και τα παιδια εδω τοτε να μην ξεκινησω, θα ειχα τωρα φουλ κυστικη ακμη με τεραστια σπυρια και ουλες σε προσωπο και πλατη και σιγουρα λιγοτερα μαλλια απο οτι εχω τωρα.. Ενημερωθειτε σωστα αλλα η ζωη εχει και ενα μικρο ρισκο..Το ιδιο γινεται με το θεμα της Φινας.Βγαινει καποιος και λεει οτι επαθε αυτο και αυτο. Δεν σημαινει οτι θα το παθουμε ολοι μας. Καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα και παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πραγματικα kapa αυτο με τη τριχοπτωση μου το λεγαν ολοι εδω για να μην ξεκινησω τη θεραπεια με ισοτρετινοινη.. Παραμυθια της Χαλιμας.. Ημουν τρομοκρατημενος οτι θα ανεβαζω τα παντα ηπατικα ενζυμα,ζαχαρο χοληστερολες θα μου πεσουν ολα τα μαλλια θα παθω καταθλιψη κτλ κτλ ... Τιποτα δεν εγινε και μαντεψτε τι ? Οχι μονο δεν επαθα καταθλιψη αλλα περασα τους καλυτερους μηνες της ζωης μου.. Φουλ μαλλι καθολου λαδιλα με το να ντρεπομαι να κυκλοφορω και να με ακουμπανε, ελουζα το μαλλι μια το τριημερο με οποιοδηποτε σαμπουαν, ετρωγα οτι ηθελα και επινα οσο ηθελα... Δεν επαθα τιποτα. Εκανα τις εξετασεις μου να ελεγχω και εκανα και αποτιξινωσεις αραια και που.. Το να λαμβανει κανεις υποψιν οτι μπορει να παθει κατι απο τις παρενεργειες που αναγραφονται ειναι πολυ σοφο.. Αλλα δεν σημαινει οτι θα παθει τα παντα η εστω ενα απο αυτα. Απλα αναγραφονται για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο οι φαρμακευτικες.. Οπως και σε μια απλη αντιβιωση αν διαβασεις τι παρενεργειες μπορει να χει, θα προτιμησεις να περασεις μια πνευμονια με τσαι του βουνου.. ΝΑΙ στην προληψη και ενημερωση αλλα ΟΧΙ στην παραπληροφορηση και τρομοκρατια. Αν ακουγα το φορουμ και τα παιδια εδω τοτε να μην ξεκινησω, θα ειχα τωρα φουλ κυστικη ακμη με τεραστια σπυρια και ουλες σε προσωπο και πλατη και σιγουρα λιγοτερα μαλλια απο οτι εχω τωρα.. Ενημερωθειτε σωστα αλλα η ζωη εχει και ενα μικρο ρισκο..Το ιδιο γινεται με το θεμα της Φινας.Βγαινει καποιος και λεει οτι επαθε αυτο και αυτο. Δεν σημαινει οτι θα το παθουμε ολοι μας. Καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα και παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο..
αν ξανα ξεκινησεις μην παρεις το ρισκο σε 20 η 40 mg.
εγω παρολο που ειχα πολυ ακμη στην εφηβεια μου και υπεφερα με κρεμες που δεν κανανε τιποτα χαιρομαι που δεν μου εδωσε ο γιατρος ισοτρετινοινη σε χαπι.
υπαρχει η μονιμη παρενεργεια να αλαξει γονιδιακα την εκριση σμηγματος και εκει ξεκινουν τα προβληματα
 
Μπλουζα