Οιστρογονα.

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπερα.
μην βιαστειτε να διαφωνησετε με τα γραφομενα πριν δοκιμασετε κατι.
τα οιστρογονα στον αντρα κανουν περισσοτερα απο αυτα που ξερει ο κοσμος.
κανω περιστασιακη χρηση αντιοιστρογονου φαρμακου nolvadex εδω και παρα πολλα χρονια http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/3422
αυτο που πολοι δεν ξερουν ειναι οτι το ποτο για καποιες ωρες ανεβαζει τα οιστρογονα στον αντρα και ειδικα η μπυρα.
ενας βασικος λογος που οι γυναικες κλαινε πιο ευκολα απο εναν αντρα ειναι επειδη εχουν παραπανω οιστρογονα.
ενας λογος που ενας αντρας κλαιει πιο ευκολα οταν ειναι πιωμενος ειναι επειδη εχουν ανεβει τα οιστρογονα του εκεινη την στιγμη του ποτου.
δεν ξερω αν καποιος εχει νιωσει τσουξιμο στο στηθος οταν ειναι πιωμενος οπως εχω παθει εγω καποιες φορες.
τα οιστρογονα στον αντρα προκαλουν κατακρατηση υγρων,δηλαδη παχος.
ενας ηλικιωμενος αντρας χανει πιο δυσκολα κιλα σε μια διαιτα επειδη το σωμα του κραταει περισσοτερα οιστρογονα.ειναι ενας τροπος αμυνας του οργανισμου να ριχνει την τεστοστερονη και ανεβαινουν τα οιστρογονα για να αποφυγει ασθενειες οπως προστατης.
κατα καποιον περιεργο ψυχοσωματικο τροπο ενα αντιοιστρογονο φαρμακο μεσα στην διαιτα σε κανει να εχεις περισσοτερη αντοχη ψυχολογικη στην πεινα.
σε εναν ηλικιωμενο αντρα ενα αντιοιστρογονο φαρμακο βαζει φωτια στον μεταβολισμο,οιστρογονα και κατακρατηση νερου ειναι ενα και το αυτο.
το μεγαλυτερο ποσοστο του παχους μας δεν ειναι λιπος αλλα κατακρατηση υγρων,για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος ακομα,ειναι δικη μου υποθεση.
ενα αντιοιστρογονο φαρμακο,τριπλασιαζει την τεστοστερονη και ριχνει τα οιστρογονα.
αυτο πρακτικα σημαινει,οτι θα ανεβει ενα κλικ η μυικοτητα,θα βελτιωθει η λιμπιτο,θα βελτιωθει κατα παρα πολυ ο μεταβολισμος.
αυτα ειναι τα θετικα ομως,μιλαμε για φαρμακο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
οταν ειμουν στη φιναστεριδη το πολυ ποτο ποιο πολυ με χαλαγε παρα με εφτιαχνε (ψυχολογικα εννοω)
σιγουρα ενα side της φιναστεριδησ ειναι το ανεβασμα των οιστρογονων αυτο εχει θετικη επιδραση στο μαλλι αλλα οι παρενεργιες του ειναι πολυ ασχημες
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
οταν ειμουν στη φιναστεριδη το πολυ ποτο ποιο πολυ με χαλαγε παρα με εφτιαχνε (ψυχολογικα εννοω)
σιγουρα ενα side της φιναστεριδησ ειναι το ανεβασμα των οιστρογονων αυτο εχει θετικη επιδραση στο μαλλι αλλα οι παρενεργιες του ειναι πολυ ασχημες
Εγω εχω ριξει τα οιστρογονα με 10mg nolvadex και η διαθεση ειναι σουπερ.
Τα κιλα μου επειδη ειμαι σε διαιτα φευγουν για πλακα.ενω πριν δεν εφευγε γραμμαριο και ας μην ετρωγα τιποτα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Γιατι καποιος να μην παρει ανδρογονα αλλα αντιοιστρογονα;
Ενας λογος ειναι η λιγοτερη ζημια στο μαλλι ισως και καθολου.
Η πτωση των οιστρογονων προκαλει αυξηση της ελευθερης τεστοστερονης.
Κατα κανονα δεν εχουν παρενεργειες.αν και εγωιστικο ειναι αυτο να το λεω.εχω χρησιμοποιησει και το αντιοιστρογονο letrozole.
Με λιγα λογια ενα αντιοιστρογονο τον αντρα τον επαναφερει στην εφηβικη του κατασταση.
Ενας ακομα λογος ειναι νομιμα και φθηνα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτο το αρθρο http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/item/314840-an-eiste-antras-deite-ti-sas-paxainei-xoris-na-ftaite
το βρηκα μολις χθες που εψαχνα ποια ειναι η συσχετιση οιστρογονων παχυσαρκιας,επεσα μεσα τελικα
τελικα ειναι μεγαλυτερη απο αυτο που περιγραφει.
επισης να αναφερω και εδω οτι απετυχε το t3 στο αδυνατισμα και πετυχε το nolvadex.
η αποτυχια του φαρμακου t3 με εκανε να ψαχτω αλλου για την αιτια.
η κοινη λογικη ειναι "οκ γερασαμε και επεσε ο μεταβολισμος" αλλα κατι συμβαινει ορμονικα ομως και επεσε ο μεταβολισμος
 

kapa

Μέλος του προσωπικού

pithikas

Well-Known Member
λεει οτι η ταμοξιφαινη το nolvadex δηλαδη μπορει να σταματησει την τριχοπτωση.
εγω ομως ακομα ειμαι μπερδεμενος.
τα θελουμε τα οιστρογονα για το μαλλι η οχι τελικα?
σιγουρα χωρις αυτα εχουμε καλυτερη ποιοτητα ζωης:cool:
Πιστευω πως οχι. Και οσο μεγαλωνεις ανεβαινουν ενω αντιθετα πεφτει η dht αρα θα επρεπε να επιβραδυνεται και η τριχοπτωση ενω αντιθετως αυξανεται.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μιας και το ξεκινησα για την διαιτα λεω να το παω μηνες να δω τι θα γινει στο μαλλι,αμεσες ορατες παρενεργειες ετσι και αλλιως δεν μου κανει,το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες,εχουμε περασει βουνα και θαλασσες μαζι απο την εφηβεια μου μεχρι τωρα
αρκετες φορες μου εδιωξε και γυναικομαστια που μου εκαναν αλλα φαρμακα
 

pithikas

Well-Known Member
μιας και το ξεκινησα για την διαιτα λεω να το παω μηνες να δω τι θα γινει στο μαλλι,αμεσες ορατες παρενεργειες ετσι και αλλιως δεν μου κανει,το εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες,εχουμε περασει βουνα και θαλασσες μαζι απο την εφηβεια μου μεχρι τωρα
αρκετες φορες μου εδιωξε και γυναικομαστια που μου εκαναν αλλα φαρμακα
Δες παραλληλα και καστορελαιο με ελαιοευρωπεινη αλλα χρησιμοποιησε καποιο οχημα(εγω μινοξιδιλη) μετα την εφαρμογη. Βλεπω αδυναμες τριχες να βγαινουν στους κροταφους και επαθα σοκ. Χρησιμοποιουσα depakine και νομιζα ηταν απο αυτο αλλα το χω κοψει εδω και ενα μιση μηνα και συνεχιζεται η επανεκφυση με αυτα τα δυο και ρολλερ. Αν γινουν τερμιναλ οι τριχες που βλεπω μεσα στον χρονο(γιατι θα το τραβηξω πολυ)εχω παρτι...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αυτο που δεν ανεφερα στο πρωτο μηνυμα ειναι οτι ο λογος που ενας ηλικιωμενος αντρας παιρνει κιλα και δεν μπορει να τα χασει ακομα και με διαιτα ειναι παλι τα οιστρογονα.
Το κειμενο που εβαλα στο λινκ εξηγει οτι τα οιστρογονα ευθυνονται για το μπλοκαρισμα του θυροειδη.
Το nolvadex εχει 2 τροπους δρασης στο αδυνατισμα.ο ενας ειναι ο θυρεοειδης και ο αλλος ειναι η αποβολη υγρων.
Ξανα αναφερω εδω οτι απετυχε το φαρμακο t3 στο να χασω κιλα στα 35 μου.
Οποιον και να ρωτησετε σε γυμναστηριο δηθεν ειδικο θα σας πει οτι το t3 ειναι το πιο αποτελεσματικο στο αδυνατισμα.ο κοσμος νομιζει οτι ξερει
 

firecaptain

Active Member
Η συνήθης χρηση του Τ3 ειναι μαζί με glucophage. Kapa εχεις κάνει εξετάσεις ορμονικές; Εγω στα 39 με ασκηση και διατροφη χάνω 2 κιλά τον μήνα και δεν είμαι απο αυτούς που τα χανουν άμεσα, εάν αφεθώ τα παίρνω στραγάλια τα κιλά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Η συνήθης χρηση του Τ3 ειναι μαζί με glucophage. Kapa εχεις κάνει εξετάσεις ορμονικές; Εγω στα 39 με ασκηση και διατροφη χάνω 2 κιλά τον μήνα και δεν είμαι απο αυτούς που τα χανουν άμεσα, εάν αφεθώ τα παίρνω στραγάλια τα κιλά.
Εχω μετρησει μονο ολικη τεστοστερόνη.ελευθερη τεστοστερονη και dht και εναι φυσιολογικοτατα με τιμες 6.3
24
0.75
Εχω ομως 2 χρονια που ενω κανω διαιτα δεν χανω καθολου.πιο πριν το να χασω 20 κιλα σε εναν μηνα ηταν παιχνιδακι και χωρις κανενα φαρμακο.
Επισης φετος πηρα παρα πολλα κιλα σε σχεση με αυτα που ετρωγα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa ενοουμε τις ορμονες ε1 και ε2?
αν λες για τις εξετασεις μου οχι.
αυτα δεν τα εχω μετρησει ποτε.
ημουν σε σκεψη να κοιταξω τον θυροειδη μου φετος,αλλα δυστυχως προλαβα και χρησιμοποιησα t3 οποτε οι τιμες θα ηταν πειραγμενες.
ειχα απελπιστει με το θεμα αδυνατισμα.
μετα θυμηθυκα που ειχα χρησιμοποιησει nolvadex μια φορα και εναν καιρο και εκει που ειχα υγρα,εφυγαν
 

Georgex6

Well-Known Member
Συμφωνα με τον κωτσαρελη αν ευνουχησουμε εναν ανδρα σταματησουμε δηλαδη τη dht τελειως και του χορηγησουμε οιστρογονα τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να επαναφερει τα μαλλια του υπαρχουν και περιπτωσεις trans που επανεφεραν τα μαλλια τους αμα το ψαξετε αλλα το θεμα ειναι οι ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Συμφωνα με τον κωτσαρελη αν ευνουχησουμε εναν ανδρα σταματησουμε δηλαδη τη dht τελειως και του χορηγησουμε οιστρογονα τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να επαναφερει τα μαλλια του υπαρχουν και περιπτωσεις trans που επανεφεραν τα μαλλια τους αμα το ψαξετε αλλα το θεμα ειναι οι ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ
Αυτο το ειχα υποψιν.οι παρενεργειες ειναι γυναικεια χαρακτηριστικα και ελειψη λιμπιντο.
Εδω ομως με ενα αντιοιστρογονο κανουμε το αντιθετο.
Δηλαδη ανεβαζουμε ελευθερη τεστοστερονη.ενδεχομενως και dht.ριχνουμε οιστρογονα.
Εχω τις αμφιβολιες μου αν αυτο βοηθαει στο μαλλι
 

tasos33

Well-Known Member
prin 6 μηνες περιπου ειχα μετρησει ε1 και ε2 η ε1 ηταν στον θεο η ε2 φυσιολογικη, οπως νορμαλ ηταν και η dht και η τεστο αλλα η ελευθερη τεστο ηταν ψηλα, απο βαρος χανω κ εγω πολυ δυσκολα ενω παιρνω ευκολα
 
Μπλουζα