Οδηγός βήμα-βήμα για το ανέβασμα φωτογραφιών στο Forum

Chs

Μέλος του προσωπικού
Αυτό το thread κυρίως αφορά νέα μέλη όπου δεν γνωρίζουν πολλά για το ανέβασμα φωτογραφιών στο forum.
παρακάτω έχω φτιάξει έναν οδηγό βήμα-βήμα με εικόνες, για το πως μπορούμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες στα post.



Είμαι καινούριος στο φόρουμ! Και δεν ξέρω πως ανεβάζουμε φωτογραφίες!
Χαλάρωσε... σε μερικά λεπτά θα είσαι ξεφτέρι 8)


Βήμα πρώτο, τρόπος Α:

Μόλις γράφτηκες.. (η απλά παρακολουθείς μέρες και σήμερα αποφάσισες να γραφτείς), γράφεις για το πρόβλημα σου - ερώτηση σου, όλα καλά, όλα ωραία.... και ξαφνικά σου ζητάνε - τάμε, φωτογραφίες από τα μαλλιά - καράφλα - αφάνα σου, για να καταλάβουμε περισσότερα... για να βοηθήσουμε περισσότερο!

Εκεί λοιπόν που δημιουργείς το post, (είτε είναι New Reply είτε απλό Reply είτε δημιουργία νέου thread, δεν έχει σημασία, είναι το ίδιο)

Εδώ δηλαδή:
kaxv.jpg


Βήμα δεύτερο, τρόπος Α:

Στο μενού λοιπόν που γράφεις για να ποστάρεις, παρακάτω θα βρεις μια μπλε μπάρα που γράφει "συνημμένα"
Εικόνα παρακάτω:
xh36.jpg


Βήμα τρίτο, τρόπος Α:

Εκεί λοιπόν πατάς "Επιλογή αρχείου".
Μόλις πατήσεις θα εμφανιστεί το παράθυρο "Browse" - αναζήτηση αρχείων από τον υπολογιστή σου.
Εικόνα παρακάτω:
kjwu.jpg


Βήμα τέταρτο, τρόπος Α:

Αφού λοιπόν έχεις επιλέξει μια από τις φωτό που θέλεις να ανεβάσεις, πατάς "open" η "άνοιγμα".
Η φωτογραφία σου έχει προστεθεί, μετά απλά πατάς "προσθήκη συνημμένου".
Εικόνα παρακάτω:
jpk8.jpg


Βήμα πέμπτο, τρόπος Α:

Τώρα αν θέλεις να ανεβάσεις και άλλες φωτό μαζί, μπορείς απλά να επαναλάβεις την διαδικασία, αφού κάνεις "προσθήκη συνημμένου", η φωτό που έχεις επιλέξει είναι έτοιμη για δημοσιεύση, τώρα μπορείς να προσθέσεις και άλλες φωτό.
Εικόνα παρακάτω:
94fw.jpg





Ένας άλλος τρόπος (και ακόμα καλύτερος για εμένα διότι δεν "βαρένουμε" τον server ανεβάζοντας μέσω του forum), είναι κάποιο Online Media Hosting.

Για το παράδειγμα μας ας επιλέξουμε το ImageShack.


Βήμα πρώτο, τρόπος Β:

Πρώτα πρώτα θα πας εδώ: http://imageshack.us/
αφού δημιουργήσεις λογαριασμό (είναι δωρεάν), είσαι έτοιμος να ανεβάσεις...


Βήμα δεύτερο, τρόπος Β:

Αφού έχεις κάνει login, θα επιλέξεις στο επάνω μενού "Media Upload"
Εικόνα παρακάτω:
jkhm.jpg


Βήμα Τρίτο, τρόπος Β:

Αφού πατήσεις στο "Media Upload", θα ανοίξει το παράθυρο "browse" για να επιλέξεις το αρχείο εικόνας που θέλεις να ανεβάσεις, μετά απλά πατάς "open" η "Άνοιγμα".
Εικόνα παρακάτω:
4mnn.jpg


Βήμα τέταρτο, τρόπος Β:

Στην συνέχεια πάτα το UPLOAD NOW, η φωτογραφία τώρα θα ξεκινήσει να ανεβαίνει.
Εικόνα παρακάτω:
http://img34.imageshack.us/img34/5438/9a3p.jpg

Βήμα πέμπτο, τρόπος Β:

Αφού ανέβει η φωτογραφία, στην συνέχεια πατά στο "Continue to image links"
Εικόνα παρακάτω:
http://img21.imageshack.us/img21/8540/fhbw.jpg

Βήμα έκτο, τρόπος Β:

Τώρα είσαι έτοιμος να μοιραστείς την φωτογραφία σου, παρακάτω έχει εμφανιστεί το "Links to share your image", από εκεί έχεις διάφορες επιλογές με έτοιμο "κώδικα" από το imageshack για να προσθέσεις την φωτό σου σε forum η όπου δήποτε θέλεις.

Θα σου πω τον απλό και γρήγορο τρόπο για να βάλεις την φωτό εδώ στο forum γρήγορα και άνετα.

Μπορείς να επιλέξεις το "Direct Link" που σου δίνει, και απλά να κάνεις copy την διεύθυνση επάνω, και στην συνέχεια απλά paste μέσα στο post που γράφεις εδώ στο HairlossGR.
Εικόνα παρακάτω:
td89.jpg



Αυτό ήταν... You're done!





Αν είσαι καπνιστής μπορείς να ανάψεις τσιγάρο τώρα... :22m:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε tropheus :)

Νομίζω είναι απαραίτητο να υπάρχει ένας αναλυτικός οδηγός για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν πολλά για το ανέβασμα φωτό σε forums κλπ.
Και για να μην γράφουμε πως ανεβάζουν σε κάθε post ξανά και ξανά, ας υπάρχει έτοιμο :)
 
Μπλουζα