Ξηροδερμία

vag25

Well-Known Member
Εχω εντονη ξηροδερμια σε προσωπο, χερια,σωμα και στο scalp κλασικα την λιπαροτητα που εχουν οι περισσοτεροι εδω.

  • Tο προσωπο μου ειδικα κατω απο τα ματια αν δεν βαλω κρεμα ειναι σκληρο με αποτελεσμα να ''σπαει'' και αρχιζω να κανω ρυτιδες.
  • Τα χερια επισης οταν εχει αρκετο κρυο ειδικα, ειναι υπερβολικα ξηρα.
  • Στα φανελακια μου βλεπω παντα κομματακια ασπρα σαν πιτυριδα ,οπως και οταν κουρευω τα γενια , η μηχανη γεμιζει τετοια κομματακια.

Ως πιθανη αιτια μπορω να δωσω την χρηση χαπιων για την ακμη στα 17 μου, καθως απο περιπου τοτε εχω ξηροδερμια (οπως και τριχοπτωση).
Οι δερματολογοι ειναι καθετοι οτι δεν εχουν προκαλεσει τα χαπια αυτη την ξηροδερμια, αλλα φυσικα δεν με πειθουν καθως οταν κοβεται για παντα μαχαιρι η ακμη, δεν μπορει να μην εχει αλλαξει για παντα κατι στον οργανισμο.

Το ερωτημα και δεν ξερω αν μπορει να απαντηθει τελικα ειναι το τι κανω τωρα.
Για την ξηροδερμια σε ολο το σωμα και ειδικα για το σπασιμο κατω απο τα ματια(δεν χρησιμοποιω μινοξ).Ρολλερ?Κρεμες?Υπαρχει δυνατοτητα καταπολεμισης της αιτιας(αν βρεθει αυτη)?
Καποια ιδεα?

ΥΓ.Εχω ελλειψη φυλλικου οξεως και αρκετο αγχος, δεν γνωριζω ποση σχεση εχει με το προβλημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Η πρακτική δοκιμασμένη λύση είναι η γνωστή: ενυδάτωση, ενυδάτωση, ενυδάτωση και στο τέλος λίγη ενυδάτωση.
Ξεκίνα από τα κλασσικά και προχώρα στα ανορθόδοξα αν χρειαστεί.
 

Atermon

Member
Μπορεί να φταίνε πολλά.
Το αφρόλουτρο, η διατροφή, το ψύχος...
Αν και υποψιάζομαι ότι κάτι δεν κάνεις καλά με τη διατροφή σου για να έχεις τέτοιας έκτασης πρόβλημα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μετα απο συζητηση με γνωστο μου ατομο και πρωην χρηστη roaccutane εχω πεισθει οτι προκαλει μονιμη ξηροτητα και μετα την διακοπη του.
ατροφουν μονιμα οι σμηγματογονοι αδενες.
οχι σε ολους αλλα συμβαινει οσο και να μην το παραδεχονται οι γιατροι
 

vag25

Well-Known Member
kapa είπε:
μετα απο συζητηση με γνωστο μου ατομο και πρωην χρηστη roaccutane εχω πεισθει οτι προκαλει μονιμη ξηροτητα και μετα την διακοπη του.
ατροφουν μονιμα οι σμηγματογονοι αδενες.
οχι σε ολους αλλα συμβαινει οσο και να μην το παραδεχονται οι γιατροι

Kαι εγω εκει εχω καταληξει καπα.
Μακαρι να μην ειχα παρει ποτε αυτο το φαρμακο.

Η λυση δεν ειναι οι κρεμες γαμωτο.Το θεμα ειναι πως ξαναερθει στην ισορροπια που ηταν ο οργανισμος.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Σκεφτομουν να ανοιξω θεμα για την ξηροδερμια αλλα βρηκα αυτο αν και λιγο παλιο.
Απο τις αρχες του χειμωνα ειδικα μετα το μπανιο το δερμα σε προσωπο χερια ποδια τραβαει και ειναι ξηρο.
Και εγω παλαιοτερα ειχα παρει roaccutan χαπια για την ακμη.
Φυσικα βαζω κρεμα στο προσωπο γιατι αν δεν βαλω ποναει απο την ξηροδερμια. Τον τελευταιο καιρο βαζω καποιες φορες κ στο σωμα.

Vag25 το ξεπερασες εσυ. Γενικα αυτο το θεμα με απασχολει μονο το χειμωνα. Μολις ζεστανει ο καιρος ολα διορθωνονται.
Εχει να προτεινει κανεις αφρολουτρο για ενυδατωση; και για καθημερινη χρηση.
 
Μπλουζα