Να ξαναπεσω σε μινοξ ή οχι

iliana

Member
Καλησπέρα συμπάσχοντες/ουσες! Έχω ένα δίλημμα που με ταλανίζει την τελευταία εβδομάδα. Λοιπόν, το ιστορικό μου σε threads είναι αυτό http://www.hairlossgr.com/threads/ΘΕΡΑΠΕΙΑ-ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΗ-ΚΑΙ-ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.9786/#post-135767 και http://www.hairlossgr.com/threads/Ανανεωση-θεραπειασ-με-neoptide.9919/#post-137869. Με λίγα λόγια: Ξεκίνησα πριν 2-3 χρόνια θεραπεία μετα από χρόνια τριχόπτωσης, regaine 5% με κορτιζόνη για 3 μήνες αν θυμάμαι καλά και μετά neoptide. Έβγαλα μαλλιά με μινοξ, τα έχασα στην συνέχεια με νεοπτιντ. Μετά από κανένα χρόνο με άλλο δερματολόγο ξαναξεκίνησα μινοξ 5% για πιο πολλούς μήνες (6-7?) και την έκοψα σταδιακά. Ξαναγέμισε το μαλλί, μετά από 4-5 μήνες ξαναέχασα. Πήρα την τονωτικη λοσιόν της BioAroma, φυτική. Βαζω όποτε το θυμάμαι. Εδώ και κανα-δυο μήνες είμαι και πάλι σε φάση που χάνω συνέχεια μικρές νεογνές τριχούλες αλλά και μεγάλες και δεν ξέρω αν απλά χάνω αυτές της μινοξ ή αν είναι κάτι σαν shedding από την φυτική. Πάντως επανέκφυση δε βλέπω! Θα κάνω γενικές αίματος να δώ για φερριτίνη κλπ αλλά δε νομιζω πως έχω θέμα. Κύστες δεν έχω, ορμονικές εξετάσεις θα κάνω τον Μάρτιο που θα βγάλω βιβλιάριο οπότε και σκοπεύω να πάω σε ομοιοπαθητικό, ΑΝ ασχολείται με τριχόπτωση γιατι η ειδικότητά της είναι παθολόγος αλλά είναι η μόνη που έχουμε στην πόλη άρα πρέπει να την ρωτήσω πρώτα. Anyway το δίλημμά μου είναι, να ξαναξεκινήσω μινοξ μέχρι να έρθει ο Μάρτιος και να μπορέσω να κάνω όλες τις εξετάσεις εφόσον θα έχω βιβλιάριο και αν βρώ την αιτία σταματάω την μινοξ και επικεντρώνομαι στην αιτία ή μένω με την αραίωση μέχρι τον Μάρτιο;; Η αραίωσή μου (η ορατή τουλάχιστον)βρίσκεται στο πάνω μέρος του κεφαλιού, δεν έχει υποχωρήσει η hairline και δεν βέπω κάτι ανησυχητικό στους κροτάφους, το μεγαλύτερο θέμα είναι στην περιοχή της φράντζας.Είμαι 25 χρονών και δεν κάνω styling στα μαλλιά, δεν τα βάφω, βάζω φυτικό σαμπουάν, δεν καπνίζω, δεν πίνω καφε, δεν παίρνω χημικά, έχω κόψει αντισυλληπτικά και το μόνο χάπι που παίρνω είναι Β12 επειδή είμαι χορτοφάγος, γυμνάζομαι, το άγχος πλέον το ελέγχω με γιόγκα και γενικά προσέχω πολύ. Αξίζει να ρισκάρω την υγεία μου με μινοξ ενώ προσέχω τόσο πολύ;; Και κάτι άλλο, επειδή φοβάμαι πολύ τον καρκίνο (τρέχει στο σόι μας από γενιά σε γενιά) υπάρχει καμιά σύνδεση με αυτό το χημικό;; Αυτά τα ολίγα :) Αν έχει κάποιος κάποια γνώμη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@iliana , προφανώς λόγω του ιστορικού που αναφέρεις, προτιμάς την χορτοφαγία, αλλά η γυναίκα μου το δοκίμασε για 6 - 7 μήνες, ενώ ήμουν εντελώς αντίθετος από την αρχή και από τον Αύγουστο δεν σταματάει να χάνει μαλλί παρόλο που πλέον τρώει κανονικά.
Δεν βλέπω το λόγω κάποιος να αφαιρέσει το ψάρι από την διατροφή του καθώς και τα αυγά, σε περίπτωση που είσαι καθαρή vegan. Επίσης ένα συμπλήρωμα ελεύθερων αμινοξέων νομίζω επιβάλλεται.
Aφού η μινοξιδίλη σε βοηθάει, θα σου έλεγα να την ξαναβάλεις, μαζί με serioxyl, γιατί έστω και για μικρό διάστημα, δίνει μια ώθηση στο μαλλί σου, κάτι που δείχνει πως κρατάει το θύλακα ενεργό. Αν αδρανήσει για μεγάλο διάστημα, δύσκολα κάτι θα τον επαναφέρει.
 

iliana

Member
@iliana , προφανώς λόγω του ιστορικού που αναφέρεις, προτιμάς την χορτοφαγία, αλλά η γυναίκα μου το δοκίμασε για 6 - 7 μήνες, ενώ ήμουν εντελώς αντίθετος από την αρχή και από τον Αύγουστο δεν σταματάει να χάνει μαλλί παρόλο που πλέον τρώει κανονικά.
Δεν βλέπω το λόγω κάποιος να αφαιρέσει το ψάρι από την διατροφή του καθώς και τα αυγά, σε περίπτωση που είσαι καθαρή vegan. Επίσης ένα συμπλήρωμα ελεύθερων αμινοξέων νομίζω επιβάλλεται.
Aφού η μινοξιδίλη σε βοηθάει, θα σου έλεγα να την ξαναβάλεις, μαζί με serioxyl, γιατί έστω και για μικρό διάστημα, δίνει μια ώθηση στο μαλλί σου, κάτι που δείχνει πως κρατάει το θύλακα ενεργό. Αν αδρανήσει για μεγάλο διάστημα, δύσκολα κάτι θα τον επαναφέρει.
Δεν έχει καμία σχέση η χορτοφαγία, το πρόβλημα με το μαλλί είχε ξεκινήσει πολύ πριν την χορτοφαγία, άσε που γενικότερα πλέον νιώθω πολύ καλύτερα και πολύ πιο υγιής.. Τι είναι το serioxyl?? Α δηλαδή αν για κάποιο διάστημα μείνει ο θύλακας χωρίς τρίχα άρα "πεθαίνει"; Πρέπει να δίνουμε κάτι σαν ερέθισμα για να μένει ενεργός; Μήπως όμως το ότι έχω κάνει τον κύκλο της μινοξ ήδη δυο φορές, αν τον κάνω και τριτη μήπως κουράσω και εξασθενήσω τον θύλακα; Αυτό που λες για τα ελεύθερα αμινοξέα, στην γενική αίματος φαινεται κάπου αν είμαι οκ ή θέλει ειδική εξέταση; Γιατί δεν θέλω να παίρνω γενικά συπληρώματα παρά μόνο αν έχω έλλειψη.. Και κάτι άλλο, αν γνωρίζεις, σε πολλές τριχούλες που πέφτουν, βλέπω στην άκρη ένα μικρό άσπρο, κάποιες φορές μεγαλύτερο, μπορεί να είναι σμήγμα ή υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι απ'τον θύλακα κα άρα καταστράφηκε;
 

pithikas

Well-Known Member
Την έχω αγοράσει και δεν έχω τη δύναμη να την ακουμπήσω ακόμα..
Yπάρχουν αν γκουγκλάρεις κάποιες μελέτες για την επίδραση της σε αυτό που φοβάσαι, αλλά από την άλλη ό,τι φάρμακο και να ψάξεις θα βρεις κάποιον συσχετισμό.
Γενικά, το να τοξικώνεις τον οργανισμό σου μακροχρόνια δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά για μας που έχουμε κόλλημα με το μαλλί δε το πολυλαμβάνουμε υπ'όψιν.
 

tasos33

Well-Known Member
Δυστυχώς οι γυναίκες σήμερα υπερτοξικονωνται,κρέμες για τα χέρια το προσωπο ,make up,πουδρες,κρέμες σωματος ,βαφές μαλλιών,κραγιόν κτλ τις γεμίζουν με τρομακτικές ποσότητες χημικών,είχα διαβάσει μια έρευνα σχετικα με αφαιρεμενους ογκους απο στήθος οι οποίοι ηταν γεμάτοι μα χημικα αποσμητικων.[QUOTE="pithikas, post: 180478, member: 12270"
Γενικά, το να τοξικώνεις τον οργανισμό σου μακροχρόνια δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά για μας που έχουμε κόλλημα με το μαλλί δε το πολυλαμβάνουμε υπ'όψιν.[/QUOTE]
 

pithikas

Well-Known Member
Tάσο στο παχύ έντερο και στο στήθος έχω δει να συσχετίζεται με τον πολλαπλασιασμό των καρκινικών κυττάρων. Συγκεκριμένα τα pottasium chanell openers όπως η μινοξιδίλη. Τώρα αν βοηθά απλά των πολλαπλασιασμό μιας υπάρχουσας κατάστασης και όχι την γένεση είναι άλλο θέμα.
Την χρησιμοποιώ πάντως πάνω από 10 χρόνια λόγω κολλήματος με το μαλλί.
Καλό είναι και πέραν από τις μεταμοσχεύσεις να υπάρχει γνώση και επίγνωση πάνω στο θέμα υγεία.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν έχει καμία σχέση η χορτοφαγία, το πρόβλημα με το μαλλί είχε ξεκινήσει πολύ πριν την χορτοφαγία, άσε που γενικότερα πλέον νιώθω πολύ καλύτερα και πολύ πιο υγιής.. Τι είναι το serioxyl?? Α δηλαδή αν για κάποιο διάστημα μείνει ο θύλακας χωρίς τρίχα άρα "πεθαίνει"; Πρέπει να δίνουμε κάτι σαν ερέθισμα για να μένει ενεργός; Μήπως όμως το ότι έχω κάνει τον κύκλο της μινοξ ήδη δυο φορές, αν τον κάνω και τριτη μήπως κουράσω και εξασθενήσω τον θύλακα; Αυτό που λες για τα ελεύθερα αμινοξέα, στην γενική αίματος φαινεται κάπου αν είμαι οκ ή θέλει ειδική εξέταση; Γιατί δεν θέλω να παίρνω γενικά συπληρώματα παρά μόνο αν έχω έλλειψη.. Και κάτι άλλο, αν γνωρίζεις, σε πολλές τριχούλες που πέφτουν, βλέπω στην άκρη ένα μικρό άσπρο, κάποιες φορές μεγαλύτερο, μπορεί να είναι σμήγμα ή υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι απ'τον θύλακα κα άρα καταστράφηκε;

Δεν έχει να κάνει με το αν ξεκίνησε η τριχόπτωση από την φυτοφαγία, αλλά σίγουρα δεν βοηθά στο μαλλί. Αυτό είναι φυσικά προσωπική άποψη, η οποία στηρίζεται σε πολλά πράγματα βέβαια, αλλά δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη. Δεν ξέρω το ιστορικό σου, αλλά αν ήσουν σε αντισυλληπτικά, μπορεί να θεωρηθεί ο πρώτος ένοχος.
Τέσπα, όπως σου είπα μπορείς να παίρνεις αμινοξέα, δεν φαίνεται κάπου στις εξετάσεις, αλλά προέρχονται από την διάσπαση των πρωτεϊνών και επειδή η μη ζωική πρωτεΐνη που παίρνεις από διάφορες φυτικές πηγές δεν περιλαμβάνει πλήρες προφίλ όπως το κρέας και τα αυγά, καλό είναι να παίρνεις σε ελεύθερη μορφή.
Η κερατίνη από την οποία αποτελείται η τρίχα, είναι πρωτεΐνη που συντίθεται από 16 αμινοξέα. Μόνα τους δεν θα κάνουν κάτι αν υπάρχει παθολογικό πρόβλημα, αλλά όταν προσπαθείς να πετύχεις κάτι όπως πχ με την μινοξιδίλη θα βοηθήσουν στην ποιότητα της τρίχας όπως και το serioxyl.
To βασικό είναι η μινοξιδίλη, τα άλλα 2 απλά θα βοηθήσουν στην ποιότητα.
Αυτά είναι απλές προτάσεις, κάνε και την δική σου έρευνα και αποφασίζεις εσύ.
Ο θύλακας δεν κουράζεται με τον τρόπο που αναφέρεις. Επί χρόνια έχω σκαμπανεβάσματα αδειάζοντας αρκετά κατά περιόδους και ξανά από την αρχή. Το ίδιο κάνω και τώρα. Το χειρότερο είναι η μακροχρόνια αδράνεια.
 

iliana

Member
@pithikas @tasos33 Τα έχω διαβάσει και εγώ αυτά για τα καλλυντικά και ειδικά τα αποσμητικά και πλέον χρησιμοποιώ μόνο φυτικά και βιολογικά.. Ειδικά αποσμητικό χημικό δεν ξαναβάζω! Εντάξει να αποφύγω όλα τα χημικά είναι αδύνατον, αλλά μπορώ να πώ ότι τα έχω περιορίσει στο ελάχιστο.. Τώρα με την μινοξ αγχώθηκα, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου πριν γράψω το ποστ.. Ε και όσο να 'ναι, όταν έχεις χάσει θείο, γιαγιά προγιαγιά και το μισό σόι από καρκίνο, ακόμα και η πιθανότητα να επηρεάζει η μινοξ, έχει σημασία.. Αυτό για το στήθος που λες, έχω ινοαδένωμα, οπότε καλύτερα να μείνω μακριά απο μινοξ, ε;
@GOMI Κοίτα δε νομίζω να παίζει κανέναν ρόλο η χορτοφαγία απ' τη στιγμή που κάνω υγιεινή διατροφή και προσέχω.. Ο φίλος μου είναι φουλ κρεατοφάγος (δυστυχώς :p) και έχει μεγαλύτερη αραίωση από εμένα. Η αδερφή μου τρώει συνέχεια βρώμικα και έχει μπόλικο γερό μαλλί. Επίσης σχεδόν όλοι οι vegans που βλέπω, έχουν πλούσιο μαλλί. Βασικά και να έπαιζε ρόλο η χορτοφαγία και πάλι δεν θα την άλλαζα αλλά δε νομίζω οτι έχει κάποια σχέση, αντιθέτως με έχει ηρεμήσει πάρα πολύ και με έχει αλλάξει σαν άνθρωπο, δεν είμαι πλέον τόσο τοξική και αγχώδης.. Ίσως είναι ορμονικό το δικό μου, άντε να έρθει ο Μάρτιος να βγάλω βιβλιάριο και να κάνω ορμονικές. Όσο για τα αντισυλληπτικά, μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που τα ξεκίνησα. Μέγα λάθος! Θα το ψάξω για τα αμινοξέα που λες.. Ίσως ρωτήσω και τον μικροβιολόγο όταν θα κάνω τις γενικές αίματος, τον εμπιστεύομαι.. Σας ευχαριστώ πολύ, μάλλον θα την αναβάλω όσο μπορώ την μινοξ τελικά, τουλάχιστον μέχρι τον Μάρτιο και αν δω ότι δεν έχω θέμα ούτε με τις ορμόνες μου τότε θα δώ τι θα κάνω..Ίσως πάρω κάποιο συμπλήρωμα αμινοξέων ή τα ειδικά συμπληρώματα για τα μαλλιά στο μεταξύ.. Ευχαριστώ και πάλι!
 

vag25

Well-Known Member
@iliana , προφανώς λόγω του ιστορικού που αναφέρεις, προτιμάς την χορτοφαγία, αλλά η γυναίκα μου το δοκίμασε για 6 - 7 μήνες, ενώ ήμουν εντελώς αντίθετος από την αρχή και από τον Αύγουστο δεν σταματάει να χάνει μαλλί παρόλο που πλέον τρώει κανονικά.

Mηπως εγινε αποτομα Gomi η αλλαγη?
Εγω 2 χρονια τωρα ειμαι σε μεταβατικο επιπεδο περασματος στην φυτοφαγια και δεν εχω δει κατι περιεργο. Θελω να πω οτι οτιδηποτε αποτομο μπορει να μην εχει τα καλυτερα αποτελεσματα.

Ακομα δεν το εχω κοψει εντελως, απλα τρωω ολο και πιο σπανια κρεας. Περιπου 2-3 φορες το μηνα και απο πολυ λιγο(απο εκει που ετρωγα κυριολεκτικα 7 μερες την εβδομαδα πηγα σε 3-4 την εβδομαδα και μετα το μειωσα σταδιακα κι αλλο).

Αν το κανεις χωρις να πιεστεις σου ''βγαινει'' καλυτερα απο ολες τις αποψες και χωρις αγχος του τι θα μπορεις να φας και τι οχι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Καλησπέρα σου είχα ξαναγράψει παλιότερα !
Την φεριττινη σου την ανέβασες ;
Επίσης δεν ξέρω αλλά δεν βλέπω σε έρευνες να προκαλεί η μινοξ καρκίνο ξέρεις πόσοι το παίρνουν παγκόσμιος φαντάζεσαι να προκαλούσε σε όλους καρκίνο ;επίσης ένα φάρμακο πριν βγει στην αγορά ελέγχεται χρόνια δεν νομίζω να το έδιναν στην αγορά κ να προκαλεί καρκίνο θα το είχαν αποσύρει .
Κατά την γνώμη μ κακός έγινες φυτοφάγα γτ δεν παίρνεις τις κατάλληλες πρωτεΐνες που χρειάζεσαι κ το μαλλί το χρειάζεται,
επίσης μην ψάχνεσαι άλλο κ ξοδεύεις χρόνο κ λεφτά σε δερματολογους το μόνο που δουλεύει είναι μινοξ τοπικα και από του στόματος αντισσυλιπτικα , σπιρολακτονη,κτλ τα τελευταία θέλουν προσοχη με την επίβλεψη γιατρού (εάν έχεις αα).
Εσύ είπες ότι έκοψες τα αντισσυλιπτικα κ είδες τριχοπτωση ετσι;πόσες περίπου τρίχες χάνεις την ημέρα ;
 

iliana

Member
Καλησπέρα σου είχα ξαναγράψει παλιότερα !
Την φεριττινη σου την ανέβασες ;
Επίσης δεν ξέρω αλλά δεν βλέπω σε έρευνες να προκαλεί η μινοξ καρκίνο ξέρεις πόσοι το παίρνουν παγκόσμιος φαντάζεσαι να προκαλούσε σε όλους καρκίνο ;επίσης ένα φάρμακο πριν βγει στην αγορά ελέγχεται χρόνια δεν νομίζω να το έδιναν στην αγορά κ να προκαλεί καρκίνο θα το είχαν αποσύρει .
Κατά την γνώμη μ κακός έγινες φυτοφάγα γτ δεν παίρνεις τις κατάλληλες πρωτεΐνες που χρειάζεσαι κ το μαλλί το χρειάζεται,
επίσης μην ψάχνεσαι άλλο κ ξοδεύεις χρόνο κ λεφτά σε δερματολογους το μόνο που δουλεύει είναι μινοξ τοπικα και από του στόματος αντισσυλιπτικα , σπιρολακτονη,κτλ τα τελευταία θέλουν προσοχη με την επίβλεψη γιατρού (εάν έχεις αα).
Εσύ είπες ότι έκοψες τα αντισσυλιπτικα κ είδες τριχοπτωση ετσι;πόσες περίπου τρίχες χάνεις την ημέρα ;
Ναι σε θυμαμαι.. Την φερριτίνη δεν την έχω ελέγξει έκτοτε, αύριο ανοιγει ο μικροβιολόγος για να κάνω εξετάσεις.. Τωρα την χορτοφαγία δεν την ξεκίνησα κακώς, έχω ξεκαθαρους λόγους και ήταν η καλύτερη απόφαση που έχω παρει στη ζωή μου, δεν τίθεται θέμα για την χορτοφαγία και αυτο για τις πρωτεινες είναι πολυ σχετικό, πλέον καταρρίπτεται ο μυθος της "πλήρους πρωτεϊνης" και πρωτεινες έχουν παρά πολλα φυτικα τρόφιμα. Ουτε σε αυτό που λες για την μινοξ συμφωνώ, είσαι πολυ απόλυτη. Αν η αιτια της τριχοπτωσης είναι συγκεκριμένη και αναστρεψιμη;; Οχι δεν είπα κάτι τετοιο για τα αντισυλληπτικα, για αλλους λόγους υγείας είπα οτι το εχω μετανιωσει και πράγματι ήταν μεγάλο λάθος για εμένα. Προς το παρόν θα αντικαταστήσω την μινοξ με καποιο συμπλήρωμα μέχρι να βρω την πραγματική αιτία
 

iliana

Member
Καλησπέρα σου είχα ξαναγράψει παλιότερα !
Την φεριττινη σου την ανέβασες ;
Επίσης δεν ξέρω αλλά δεν βλέπω σε έρευνες να προκαλεί η μινοξ καρκίνο ξέρεις πόσοι το παίρνουν παγκόσμιος φαντάζεσαι να προκαλούσε σε όλους καρκίνο ;επίσης ένα φάρμακο πριν βγει στην αγορά ελέγχεται χρόνια δεν νομίζω να το έδιναν στην αγορά κ να προκαλεί καρκίνο θα το είχαν αποσύρει .
Κατά την γνώμη μ κακός έγινες φυτοφάγα γτ δεν παίρνεις τις κατάλληλες πρωτεΐνες που χρειάζεσαι κ το μαλλί το χρειάζεται,
επίσης μην ψάχνεσαι άλλο κ ξοδεύεις χρόνο κ λεφτά σε δερματολογους το μόνο που δουλεύει είναι μινοξ τοπικα και από του στόματος αντισσυλιπτικα , σπιρολακτονη,κτλ τα τελευταία θέλουν προσοχη με την επίβλεψη γιατρού (εάν έχεις αα).
Εσύ είπες ότι έκοψες τα αντισσυλιπτικα κ είδες τριχοπτωση ετσι;πόσες περίπου τρίχες χάνεις την ημέρα ;
Σχετικά με τον καρκίνο, δεν είπε κανείς απόλυτα ότι τον προκαλεί αλλά οτι ισως υπάρχει κάποια σύνδεση. Εγώ συγκεκριμένα έγραψα οτι εφόσον έχω οικογενειακό ιστορικο αρα ίσως και μία προδιάθεση, ειδικά εφόσον έχω ήδη κ έναν καλοηθη ογκο, καλυτερα να μην το ρισκαρω αφου υπάρχει μια μικρη σύνδεση. Το οτι ειναι εγκεκριμένο για κυκλοφορια δε μου λεει κάτι, δεν εμπιστεύομαι, δε σημαίνει ότι ο,τι κυκλοφορεί είναι και ασφαλές, πολλά φάρμακα είναι γνωστά για τις αρνητικές επιδράσεις τους κι όμως συνεχίζουν να κυκλοφορούν
 

Sandy

Active Member
Ναι σε θυμαμαι.. Την φερριτίνη δεν την έχω ελέγξει έκτοτε, αύριο ανοιγει ο μικροβιολόγος για να κάνω εξετάσεις.. Τωρα την χορτοφαγία δεν την ξεκίνησα κακώς, έχω ξεκαθαρους λόγους και ήταν η καλύτερη απόφαση που έχω παρει στη ζωή μου, δεν τίθεται θέμα για την χορτοφαγία και αυτο για τις πρωτεινες είναι πολυ σχετικό, πλέον καταρρίπτεται ο μυθος της "πλήρους πρωτεϊνης" και πρωτεινες έχουν παρά πολλα φυτικα τρόφιμα. Ουτε σε αυτό που λες για την μινοξ συμφωνώ, είσαι πολυ απόλυτη. Αν η αιτια της τριχοπτωσης είναι συγκεκριμένη και αναστρεψιμη;; Οχι δεν είπα κάτι τετοιο για τα αντισυλληπτικα, για αλλους λόγους υγείας είπα οτι το εχω μετανιωσει και πράγματι ήταν μεγάλο λάθος για εμένα. Προς το παρόν θα αντικαταστήσω την μινοξ με καποιο συμπλήρωμα μέχρι να βρω την πραγματική αιτία

Βασικά χρόνια πολλά κ καλές γιορτές !
Θα σε προσγειώσω λιγο ανώμαλα αλλά τα φυτικά τρόφιμα έχουν βέβαια πρωτεΐνες αλλά σε μικρότερο βαθμό απο τα ζωικά ,για έναν άνθρωπο ο οποιος δεν γυμνάζεται πρέπει τουλάχιστον να καταναλώνει 60-80 gr πρωτεΐνης την ημέρα λόγου επειδή με την πάροδο της ηλικίας χάνει μυικό ιστό εξού μετα η οστεοπόρωση κτλ κτλ για έναν άνθρωπο ο οποιος γυμνάζεται πρέπει να καταναλώνει 100γραμμαρια πρωτεΐνης ,εαν εισαι ΕΣΥ σε θέση να τρως κάθε μερα 8 αυγά η 2 κιλά σπανάκι η 1κιλο τυρί για να πάρεις την πρωτεΐνη την οποια χρειάζεται ο οργανισμός σου καλα κανεις ,δεν τα λέω εγω αυτα οι έρευνες που έχουν γίνει σε πανεπιστήμια εδω κ χρόνια κ τυγχάνει να ειμαι γυμνάστρια κ να ασχολούμεθα με το συγκεκριμένο θέμα τις χορτοφαγιας ,Αυτός ο μύθος της "πλήρους πρωτεΐνης " τι ειναι ;;και ποιος την καταριπτει ακριβώς;.Επισης να ξέρεις ότι οι φυτοφάγοι τρώνε περισσότερα φυτοφάρμακα απ ότι η παμφάγοι ,θα μου πεις τρως βιολογικά ,αλλά κ εδω θα σας στεναχωρήσω γτ έτυχε να κατάγομαι απο χωριό κ τα βιολογικά που σας πλασάρουν Δυςτηχως δεν ειναι βιολογικά "ολα".
Ως προς την μινοξ ειτε εχεις ΑΑ ειτε εχεις χρόνια τελογενη τριχοπτωση είτε τελογενη θα σε βοηθούσε ,υπάρχουν περιπτώσεις που η τελογενη ξεκινάει σε κάποιο άτομο και αυτόματα ενεργοποιείται κ η ΑΑ χωρίς ακόμα να το γνωρίζει κ σε περίπτωση που ξεκινησει η ΑΑ κ δεν την αντιμετωπίσεις έγκυρα χάνεις το παιχνίδι γτ άμα τα τριχοθυλακια περάσουν στην φάση με τις βέλους τρίχες μετα απο κάποιο διάστημα ο θύλακας εξαφανίζεται κ δεν βγάζει νέες τρίχες ,
Εγω μετα το κόψιμο των αντισυλληπτικών είχα τελογενη κράτησε 5-6 μήνες σταμάτησε κ μετα μου γύρισε σε χρόνια τελογενη κ μπορει να μου ξεσκεπασαι κ την ΑΑ που ακόμη δεν ειμαι σίγουρη ,πήγα σε Καναδό ιατρό που ειναι ο καλύτερος στο είδος του κανω θεραπεία με μινοξ εδω κ 3 μήνες κ η τριχοπτωση μ μειώθηκε άντε 30 να βγάζω !
Ολα στα λέω φιλικά κ πληροφοριακά ελπίζω να βρεις την άκρη σου
 

iliana

Member
Βασικά χρόνια πολλά κ καλές γιορτές !
Θα σε προσγειώσω λιγο ανώμαλα αλλά τα φυτικά τρόφιμα έχουν βέβαια πρωτεΐνες αλλά σε μικρότερο βαθμό απο τα ζωικά ,για έναν άνθρωπο ο οποιος δεν γυμνάζεται πρέπει τουλάχιστον να καταναλώνει 60-80 gr πρωτεΐνης την ημέρα λόγου επειδή με την πάροδο της ηλικίας χάνει μυικό ιστό εξού μετα η οστεοπόρωση κτλ κτλ για έναν άνθρωπο ο οποιος γυμνάζεται πρέπει να καταναλώνει 100γραμμαρια πρωτεΐνης ,εαν εισαι ΕΣΥ σε θέση να τρως κάθε μερα 8 αυγά η 2 κιλά σπανάκι η 1κιλο τυρί για να πάρεις την πρωτεΐνη την οποια χρειάζεται ο οργανισμός σου καλα κανεις ,δεν τα λέω εγω αυτα οι έρευνες που έχουν γίνει σε πανεπιστήμια εδω κ χρόνια κ τυγχάνει να ειμαι γυμνάστρια κ να ασχολούμεθα με το συγκεκριμένο θέμα τις χορτοφαγιας ,Αυτός ο μύθος της "πλήρους πρωτεΐνης " τι ειναι ;;και ποιος την καταριπτει ακριβώς;.Επισης να ξέρεις ότι οι φυτοφάγοι τρώνε περισσότερα φυτοφάρμακα απ ότι η παμφάγοι ,θα μου πεις τρως βιολογικά ,αλλά κ εδω θα σας στεναχωρήσω γτ έτυχε να κατάγομαι απο χωριό κ τα βιολογικά που σας πλασάρουν Δυςτηχως δεν ειναι βιολογικά "ολα".
Ως προς την μινοξ ειτε εχεις ΑΑ ειτε εχεις χρόνια τελογενη τριχοπτωση είτε τελογενη θα σε βοηθούσε ,υπάρχουν περιπτώσεις που η τελογενη ξεκινάει σε κάποιο άτομο και αυτόματα ενεργοποιείται κ η ΑΑ χωρίς ακόμα να το γνωρίζει κ σε περίπτωση που ξεκινησει η ΑΑ κ δεν την αντιμετωπίσεις έγκυρα χάνεις το παιχνίδι γτ άμα τα τριχοθυλακια περάσουν στην φάση με τις βέλους τρίχες μετα απο κάποιο διάστημα ο θύλακας εξαφανίζεται κ δεν βγάζει νέες τρίχες ,
Εγω μετα το κόψιμο των αντισυλληπτικών είχα τελογενη κράτησε 5-6 μήνες σταμάτησε κ μετα μου γύρισε σε χρόνια τελογενη κ μπορει να μου ξεσκεπασαι κ την ΑΑ που ακόμη δεν ειμαι σίγουρη ,πήγα σε Καναδό ιατρό που ειναι ο καλύτερος στο είδος του κανω θεραπεία με μινοξ εδω κ 3 μήνες κ η τριχοπτωση μ μειώθηκε άντε 30 να βγάζω !
Ολα στα λέω φιλικά κ πληροφοριακά ελπίζω να βρεις την άκρη σου
Χρόνια πολλά!! Δε με προσγειώνεις ανώμαλα, τα γνωρίζω όλα αυτά δε βαδιζω στα τυφλά, έχω κάνει τις έρευνές μου. Έρευνες επίσης λένε ότι οι κρεατοφαγοι τρώνε υπερβολική πρωτεινη που μπορεί να βοηθήσει στην δημιουργία ή την αύξηση ογκων και δεν είναι καλύτερο από την έλλειψη πρωτεινης, δε νομιζω οτι οι κρεατοφαγοι μετράνε τα γραμμάρια πρωτεινης που παίρνουν καθημερινά, ήμουν και εγώ κάποτε και δεν το έκανα και δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ άνθρωπο που να το κάνει εκτός και αν είναι body builder ή κάτι παρόμοιο, άρα κανείς μας δεν παίρνει την τέλεια ποσότητα πρωτεΐνης ούτως ή άλλως. Φυτικη πρωτεινη δεν εχει μονο το σπανακι, εχουν τα φασόλια οι φακες το φυστικοβουρο η κινοα η σογια το τοφου το σειταν οι ξηροι καρποι τα ρεβυθια και απειρα αλλα, δεν χρειάζεται να καταναλωσεις ενα κιλο σπανακι, αλλά να κανεις διαφορους συνδυασμούς κατά τη διάρκεια της ημέρας.Ο μύθος της πλήρους πρωτεϊνης είναι ότι χρειάζονται συγκεκριμένα αμινοξέα για να συνθέσουν μία πλήρη πρωτεϊνη, που βρίσκονται μόνο σε ζωικά προϊόντα και καταρρίπτεται από τις έρευνες των Πανεπιστημίων που αναφέρεις κ εσύ παραπάνω. Τώρα για τα φυτοφάρμακα όλοι καταναλώνουμε τ ίδιο λιγο-πολυ, μόνο που οι παμφαγοι καταναλώνουν επιπλέον αντιβιοτικά, καρκινικά κύτταρα, τοξίνες, χημικά συντηρητικά και χρωστικές για να μη δουν μπροστά τους ένα σάπιο πτώμα αλλά το κόκκινο κρέας που επιθυμούν. Το ηθικό κομμάτι δεν το σχολιαζω καν. Αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα και δεν ταιριάζει εδώ, τώρα γιατί έχουμε κολλήσει στον τρόπο ζωής μου αυτό δεν το εχω καταλάβει, το ερώτημά μου ήταν συγκεκριμένο, να ξαναξεκινησω την μινοξ ή όχι. Η αναφορά μου στην χορτοφαγία ήταν καθαρά για να δηλωσω οτι δεν παίρνω καθόλου φάρμακα παρά μονο συμπλήρωμα Β12, δεν ζήτησα τη γνώμη κανενός πάνω στην χορτοφαγία, γνωρίζω πολύ καλά τι κάνω. Μα αυτό είναι το θέμα, ότι εγώ δεν ξέρω τι έχω κ τι προκαλεί την τριχόπτωσή μου που μπορεί να είναι ο,τιδήποτε, υπάρχουν χίλιοι λόγοι που μπορεί να έχεις κανείς τριχόπτωση, μπορεί να είναι σύμπτωμα από κάποιο θέμα υγείας, είτε ορμονικό είτε ο,τιδηποτε κ εσύ μου λες ουσιαστικά να μην το ψαξω κ να μην πετάξω τα λεφτά μου στους γιατρούς για να βρω τι φταίει πραγματικά, αλλά να βάλω μινοξ να ξαναφυτρωσουν κ όλα καλά. Εγώ τα αντισυλληπτικά τα έχω κόψει εδώ και έναν χρόνο, μπορεί και παραπάνω, αλλά δεν είδα κάποια μεγάλη αλλαγή από πριν, αλλά το ινοαδενωμα που έχω βγάλει στο στήθος ρώτησα την γυναικολόγο αν μπορεί να είναι απ τα οιστρογόνα των αντισυλληπτικών και μου είπε ναι.. Σ ευχαριστώ πολυ, θα κάνω αυτο που είπα και στη συνέχεια βλέποντας και κάνοντας, το σημαντικό είναι ότι με βοηθήσατε όλοι με το δίλημμά μου οπότε σκοπός επετεύχθη! Σας ευχαριστώ, καλή συνέχεια!!
 

vag25

Well-Known Member
Βασικά χρόνια πολλά κ καλές γιορτές !
Θα σε προσγειώσω λιγο ανώμαλα αλλά τα φυτικά τρόφιμα έχουν βέβαια πρωτεΐνες αλλά σε μικρότερο βαθμό απο τα ζωικά ,για έναν άνθρωπο ο οποιος δεν γυμνάζεται πρέπει τουλάχιστον να καταναλώνει 60-80 gr πρωτεΐνης την ημέρα λόγου επειδή με την πάροδο της ηλικίας χάνει μυικό ιστό εξού μετα η οστεοπόρωση

Την οστεοπορωση την δημιουργουν τα ζωικα προιοντα(γαλακτοκομικα/κρεας).

ΥΓ.googlαρε ο μυθος της πρωτεινης για την πρωτεινη.
ΥΓ2. Χρονια πολλα!:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sandy

Active Member
Την οστεοπορωση την δημιουργουν τα ζωικα προιοντα(γαλακτοκομικα/κρεας).

ΥΓ.googlαρε ο μυθος της πρωτεινης για την πρωτεινη.
ΥΓ2. Χρονια πολλα!:D

Καλησπερα ,όταν ισχυρίζεστε κάτι παρακαλώ να παραθέτετε κ τις συγκεκριμένες έρευνες δεν μπορεις να μου λετε γκουγκλάρετε για να δείτε.
ειμαι αθλήτρια εχω γυμναστηριο εδω κ 10 χρόνια κ απο το γυμναστηριο μ έχουν περάσει χιλιάδες άτομα ,έχουν περάσει άτομα που κάνουν χορτοφαγικη δίαιτα οι συγκεκριμένοι δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τουΣ κ δεν μπορούν να βελτιωθούν μυϊκά ειναι σ ενα στάσιμο σημείο εδω κ κάποια χρόνια,αυτο στο λέω πληροφοριακά δεν ειναι σημείο αναφοράς κ μην βαςιζεςαι σε αυτο που λέω απλα σου μεταφέρω την εμπειρία μ ,μιας κ δεν ειμαι επιστήμονας η ερευνητής /γιατρός .
Θα σου παραθέσω κάποιες έρευνες οι οποίες έχουν αναλύσει το φαινόμενο οστεοπόρωση /οστεοπενία αν κ υπάρχουν σε πολυ μικρό βαθμό αντικρουόμενες έρευνες "άνευ σημασίας "
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22139564
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373952
Με λίγα λόγια εκτός κ απο την dietary protein Πρέπει να προσέχεις παντα κ την σωστή πρόσληψη ασβεστίου ανά σωματικό βάρος !
Κ για τον μύθο της πρωτεΐνης που "επεξηγείτε "παραπάνω παρακαλώ μια έρευνα θέλω ,
κ μια άλλη έρευνα για αυτούς που την καταρρίπτουν
γτ δεν γνωρίζω κάτι πανω σε αυτο.
ΥΓ: χρόνια πολλά !
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα συμφωνήσω με την @Sandy , ειδικά σε θέματα μυικής ανάπτυξης, επειδή έχω και φίλους που κάνουν αγωνιστικό bb, φίλους που διδάσκουν σε σχολές personal trainer και όχι μόνο, η φυτοφαγία είναι ακατάλληλη.

Βέβαια υπάρχουν vegan bb, αλλά μιλάμε για τεράστιες ποσότητες φαγητού με κατάλληλους συνδυασμούς, αλλά και συμπληρώματα, ώστε να καλύπτουν όλο το προφίλ αμινοξέων. Τέτοιες ποσότητες βέβαια, δεν τις θεωρώ υγεία.
Πριν κάποια χρόνια που είχα δοκιμάσει να μειώσω εντελώς την ζωική πρωτεΐνη, μου ανέβηκε πάρα πολύ η SHBG. Νομίζω σε κάποιο θέμα με διατροφή είχα ποστάρει και τις εξετάσεις.
Τέσπα, επειδή ξεφεύγουμε, ας το κλείσουμε εδώ.

@iliana, πες μου αν θες να διαγράψω τα άσχετα μηνύματα, μιας και το θέμα είναι δικό σου.
Σε κάθε περίπτωση, η άποψή σου και ο τρόπος ζωής που έχεις επιλέξει, είναι απόλυτα κατανοητός και σεβαστός. Δεν υπάρχει καμία πρόθεση αντιπαράθεσης και ούτε φυσικά οφείλεις να τον υπερασπιστείς σε κανένα μας. Απλά κουβέντα να γίνεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα