Μύθοι και παραπληροφόρηση...

kapa

Μέλος του προσωπικού
ο λογος τοτε που μετα την μεταμοσχευση σου λεει 1 εβδομαδα χωρις γυμναστικη ειναι κυριως για να μην ιδρωνει το τριχωτο της κεφαλης με τα νεα μοσχευματα που εμφυτευθηκαν? προστασια της κεφαλης απο τυχων χτυπηματα?
οχι,ειναι για να μην ζοριστεις,γενικα μετα την μεταμοσχευση δεν πρεπει να ζοριζεσαι και να σηκωνεις βαρια αντικειμενα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Avolonte

Everyday Hero
kapa σ'ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου. ;)

Ούτως η αλλως θα ξεκινησω μετα το 2 μηνο καθοτι προεχουν καποιες υποχρεωσεις πρωτα. προοδευτικα παντα. η γιατρος μου μου ειπε πως τα θυλακια αγγειονονται μετα τις 20 μερες επομενως θελει το χρονο του και να μη σκυβω το κεφαλι μου γενικα. ειμαι στη 2η φορα μεταμοσχευσης τωρα. αναμονη....
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa σ'ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου. ;)

Ούτως η αλλως θα ξεκινησω μετα το 2 μηνο καθοτι προεχουν καποιες υποχρεωσεις πρωτα. προοδευτικα παντα. η γιατρος μου μου ειπε πως τα θυλακια αγγειονονται μετα τις 20 μερες επομενως θελει το χρονο του και να μη σκυβω το κεφαλι μου γενικα. ειμαι στη 2η φορα μεταμοσχευσης τωρα. αναμονη....
ναι,μετα το 2μηνο ειναι καλα,και τον τριτο μηνα χαλαρα σε ενταση.
δες και εδω καποιες αναφορες για τα συμπληρωματα πρωτεινης http://www.hairlossgr.com/threads/Πρωτεΐνη.9417/
καποιοι και εγω μαζι ειχαμε μειωση τριχοπτωσης
 

Avolonte

Everyday Hero
ναι,μετα το 2μηνο ειναι καλα,και τον τριτο μηνα χαλαρα σε ενταση.
δες και εδω καποιες αναφορες για τα συμπληρωματα πρωτεινης http://www.hairlossgr.com/threads/Πρωτεΐνη.9417/
καποιοι και εγω μαζι ειχαμε μειωση τριχοπτωσης


ασχετο....ο καφες επιτρεπεται μετα τις 2 πρωτες μερες της επεμβασης? εννοω γαλλικος καφες ελαφρυς χωρις γαλα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ασχετο....ο καφες επιτρεπεται μετα τις 2 πρωτες μερες της επεμβασης? εννοω γαλλικος καφες ελαφρυς χωρις γαλα
περασαν 8 χρονια απο την δικη μου μεταμοσχευση και δεν θυμαμαι,γενικα προσπαθω να την ξεχασω:p
 

poseidonas77

Well-Known Member
kapa εαν ειχες(η εχεις) την δυνατοτητα θα ξαναπροσπαθουσες?ισως σε καποια αλλη κλινικη?
χρονια πολλα!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kapa εαν ειχες(η εχεις) την δυνατοτητα θα ξαναπροσπαθουσες?ισως σε καποια αλλη κλινικη?
χρονια πολλα!
δεν εχω οικονομικη δυνατοτητα αυτο το διαστημα αν και θα μπορουσα αν στερηθω απο αλλου.
δεν θα εκανα αυτην την χρονικη περιοδο ακομα και να τα ειχα.
αν ειχα 20.000 που επρεπε να τα φαω ντε και καλα θα επαιρνα αυτο και θα ανεβαινα τον δομοκο στις 2 ροδες.
ερωτας
 

Συνημμένα

  • maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    252.6 KB · Προβολές: 395
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Ερώτηση μπορούν οι βαφές κ τα ντεκαπαζ να προκαλέσουν οχι τριχοπτωση μόνο αλλά κ αραίωση;
Καίνε τον θύλακα συνεχόμενα μήπως παίζει ρόλο προσπαθώ να βρω μια άκρη γτ η μητέρα μ απο μικρή κανει βαφές συχνά κ εχει κανει κανα δυο ντεκαπαζ κ λέει ότι αυτα ευθύνονται για την αραίωση που εχει επίσης όταν την χτενίζει η κομμώτρια τις τραβάει πολυ τα μαλλιά!
 

LostUser

Active Member
Μύθοι ανδρικής τριχόπτωσης:

1. "Το στρες κάνει τα μαλλιά σας να πέσουν"
-Μολονότι δεν είναι σαφές ότι το άγχος σε σοβαρά γεγονότα της ζωής μπορεί να προκαλέσει αλωπεκία, υπάρχουν αναφορές που δείχνουν ότι αυτό μπορεί να είναι έτσι. Ωστόσο, είναι σπάνιες καταστάσεις και συχνά δεν μπορούν να βρεθούν τα αίτια για σοβαρή και ταχεία ανάπτυξη της αλωπεκίας. Οι ασθενείς που έχουν υποστεί απώλεια μαλλιών μετά από αγχωτικό γεγονός μπορεί να εξακολουθεί να τυγχάνουν ειδικής μεταχείρισης, για να βοηθηθούν στην επανέκφυση μαλλιών.


8. "Το στρες προκαλεί μόνιμη τριχόπτωση"
-Το στρες μπορεί να προκαλέσει προσωρινή απώλεια μαλλιών, αλλά όχι μόνιμη τριχόπτωση.

Μπορούμε να πούμε πλέον πως αυτά ΔΕΝ είναι μύθοι. Ειδικά για αυτούς που έχουν diffuse thinning και όχι MPB, είναι το οξειδωτικό στρες σε μεγάλο βαθμό που ρημάζει τις τρίχες.
Επίσης για κάποιο λόγο,δυστυχώς που ακόμα δεν έχει βρεθεί,η ζημιά παραμένει και μετά την στρεσογόνα περιόδο. (Ίσως γιατί κάποια άτομα βιώνουν διαρκές στρες χωρίς να το καταλαβαίνουν?)
 
Μπλουζα